Kropka nad i

Kropka nad i

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

Mamy obowiązek mówić prawdę. Mamy obowiązek walczyć przeciwko kłamstwu - mówił w "Kropce nad i" naczelny rabin Polski Michael Schudrich, odnosząc się do wzbudzającej kontrowersje między innymi w Izraelu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem Schudricha ustawa nie jest napisana w sposób klarowny.

- W tej chwili jesteśmy wyizolowani, a oświadczenie Departamentu Stanu USA jest niezwykle niebezpieczne i bardzo złowróżebne - powiedział w "Kropce nad i" Ryszard Schnepf. Były ambasador RP skomentował w ten sposób reakcję Stanów Zjednoczonych na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Z kolei były marszałek Sejmu i wicepremier Ludwik Dorn stwierdził, że oświadczenie Amerykanów to "pokazanie czerwonego alarmu".

Senat nic nie powinien zmieniać. Przepisy ustawy są jasne - mówił Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentując polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 wskazał, że nowe prawo ma podkreślić brak odpowiedzialności państwa polskiego za Holokaust.

Biskup Tadeusz Pieronek podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24, że nowelizacja ustawy o IPN, wskutek której karane ma być m.in. przypisywanie Polakom współudziału w zbrodniach hitlerowskich, jest "rozwiązaniem siłowym". - Było wiele przypadków współuczestnictwa Polaków w pogromach. Potem się to tuszowało i uważa się, że jesteśmy czyściutcy jak baranek. Nie jesteśmy - dodał.

Reakcja Unii Europejskiej na łamanie praworządności powinna być bardzo ostra. Został zniszczony Trybunał Konstytucyjny i podział władz - powiedziała w "Kropce nad i" socjolożka prof. Jadwiga Staniszkis. Natomiast zdaniem ekonomisty prof. Ryszarda Bugaja, "Europa, jeśli będzie miała dobre alibi, to się z rządem pogodzi, ale jest pytanie czy dostanie to alibi".

Polscy narodowcy nie odpowiadają za nic, co robili i robią naziści - podkreślił prof. Jan Żaryn, senator PiS. Gość "Kropki nad i" w TVN24 stanowczo potępił działalność polskich neonazistów. Jednak historyk wyraził zaniepokojenie ciągłym brakiem znaku równości między faszyzmem a komunizmem.

- Problem zaczyna się wtedy, jeżeli dla pewnego języka, pewnej mentalności jest domniemane przyzwolenie ludzi, którzy kwalifikują się do elity politycznej danego kraju - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, odnosząc się do reportażu "Superwizjera" na temat działalności polskich neonazistów. Z kolei Marek Jakubiak (Kukiz'15) stwierdził, że delegalizacja stowarzyszenia Duma i Nowoczesność nie powinna ulegać "żadnej wątpliwości".

Prezydent mógł zrobić pewnego rodzaju unik, kierując nowelizację Kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz. - PiS zmienia prawo wyborcze, dlatego że chce wygrać kolejne wybory, chce zawłaszczyć całe państwo i trzymać władzę. Neumann i Schetyna też by tak chcieli, tylko nie potrafią - dodał.

- Generała Jarosława Kraszewskiego znam kilkanaście lat. Gdyby ktoś mnie spytał, czy mogę ręczyć za tego oficera, z całą odpowiedzialności powiem: tak, z całą pewnością mogę ręczyć swoją osobą. To jest prawy i wartościowy oficer - mówił w "Kropce nad i" TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pan prezydent mocno wyemancypował się politycznie. To wymagało dużej maestrii politycznej i dyplomacji ze strony prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby nasz obóz nie rozpadł się - stwierdził w "Kropce nad i" Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i polityk Porozumienia, komentując rekonstrukcję rządu i usunięcie z niego Antoniego Macierewicza.

Mogę mieć tylko jedną radę dla opozycji. W sytuacji tak dramatycznej przynajmniej nie fundujcie sobie podziałów na tle światopoglądowym - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Bronisław Komorowski. - Jeżeli opozycja problemem wewnętrznym uczyni kwestie światopoglądowe, to zginie marnie - dodał.

- Chciałabym, żeby siłą tego rządu nie były słowa tylko czyny, a siłą tego rządu jest propaganda - powiedziała w "Kropce nad i" Ewa Kopacz. To opozycja wskazywała tych ministrów, których należy czym prędzej zmienić. Oni kompromitowali nas nie tylko w oczach obywateli, ale również na forum Unii Europejskiej - dodała.

- To bunt pokolenia 40-latków, którzy pozbywają się kompromitujących 70-latków - powiedział w "Kropce nad i" o rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak (PO). - W tej chwili to jest rząd zakonu PC - uważa z kolei Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS. Trzecim gościem wydania specjalnego "Kropki nad i" był prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.