Kropka nad i

Kropka nad i

Prezes PiS "robi to po, żeby PiS jak najwięcej miał pieniędzy, jak najdłużej trzymał władzę" - mówiła w "Kropce nad i" liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, nawiązując do taśm Kaczyńskiego. Odniosła się także do rezygnacji Kazimierza Kujdy z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówiła, "jeżeli jest to zaufany człowiek pana Kaczyńskiego, to nic mu się złego nie stanie".

Przed Trybunałem Stanu należy postawić "tych, którzy dzisiaj rządzą państwem i udają, że nie biorą odpowiedzialności, pełniąc ważne funkcje państwowe" - oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24 lider partii Wiosna Robert Biedroń, mówiąc o tym, co jego ugrupowanie zamierza zrobić po wygranych wyborach.

Młodzież, co prawda powinna być wychowywana w pewnej atmosferze realizmu politycznego, ale nie na zasadzie ośmieszania, opluwania, czy poddawania w wątpliwość tego wielkiego wydarzenia - mówił w "Kropce nad i" były I prezes Sądu Najwyższego, profesor Adam Strzembosz. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta RP, na temat obrad Okrągłego Stołu.

Nie ma w Polsce polityka tak mocno atakowanego przez niemal 30 lat jak Jarosław Kaczyński - ocenił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się do tak zwanych taśm Kaczyńskiego opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą". Powiedział, że nie wie, czy prezesowi PiS jest z ich powodu przykro, bo nie rozmawiał "o jego uczuciach".

Centralne Biuro Antykorupcyjne ma wpisane, że bada rutynowo oświadczenia majątkowe posłów i senatorów - mówił w "Kropce nad i" poseł PO Cezary Tomczyk, odnosząc się do decyzji CBA, aby nie kontrolować oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie PO złożyli wniosek w tej sprawie sześć dni temu. Poseł niezrzeszony Marek Jakubiak ocenił, że decyzja biura to błąd.

Spółka Srebrna otrzymała rachunek i go nie zapłaciła - powiedział w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych, pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Odniósł się w ten sposób do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" taśm Kaczyńskiego i do jego biznesowych planów. - Prezes Kaczyński poprosił mego klienta o to, aby wystawił częściową fakturę i zdaje się, że ona została wystawiona na ponad 1,5 miliona złotych - dodał.

To nie Prawo i Sprawiedliwości prowadzi działalność gospodarczą, tylko Instytut (imienia - red.) Lecha Kaczyńskiego - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Dera. Prezydencki minister był pytany o rozmowy prezesa PiS dotyczące budowy wieżowca w centrum Warszawy, które ujawniła we wtorek "Gazeta Wyborcza". Jego zdaniem, Jarosław Kaczyński jako członek Rady Nadzorczej instytutu, mógł brać w nich udział.

- To, że nikt nie pofatygował się, żeby przerwać to straszliwe widowisko, jest dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Adrian Zandberg z Partii Razem, komentując manifestację, jaka odbyła się w niedzielę w Oświęcimiu przed oficjalną częścią obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Europosłanka PO Róża Thun oceniła, że takie zachowania, jak te inicjatora marszu Piotra Rybaka, biorą się z poczucia "totalnej bezkarności".

- Mamy do czynienia z mistyfikacją, w której z osób, których zachowanie zawiera wiele wątpliwych ogniw, robi się niby anioły - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do tego, jak, jego zdaniem, w przestrzeni publicznej postrzegani są Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak czy zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zastanawiałem się nad tym, czy nie poprosić o audiencję pana Kaczyńskiego. Ktoś mówi: "a co by mu ojciec powiedział"? Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem - podkreślił w "Kropce nad i" TVN24 ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin.

My, wyborcy, jesteśmy elementem cynicznej rozgrywki polityków - ocenił w "Kropce nad i" działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk. Wskazywał, że "to my musimy zapanować nad swoimi emocjami i wyciągnąć wnioski z tego, co się stało w Gdańsku".

Nie spodziewałbym się jakiegoś wielkiego przełomu jeśli chodzi o agresję słowną, natomiast niewątpliwie parę rzeczy można zrobić. Bardzo dobrze odbieram działania policji po zabójstwie Pawła Adamowicza - powiedział w "Kropce nad i" były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. W ocenie europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego część polityków może zmienić swoją postawę.

- Polska straciła polityka europejskiego formatu, który mógł jeszcze bardzo dużo dla Gdańska i dla Polski zrobić - mówił w "Kropce nad i" o Pawle Adamowiczu Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i szef MSZ. W jego ocenie Polska "straciła też niewinność". - Mogliśmy się do tej pory łudzić, że jesteśmy krajem, gdzie przygadujemy sobie po sarmacku, ale gdzie nikt nie sięgnie po nóż - dodał.

Zdarzało się już, że pan marszałek Kuchciński opóźniał rozpoczęcie (posiedzenia Sejmu - red.), bo na przykład prezes Kaczyński gdzieś był - mówił w "Kropce nad" senator Marek Borowski, odnosząc się do nieobecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicemarszałków Sejmu Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego podczas minuty ciszy, ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ocenił, że "po prostu to lekceważono".

- To jest taki moment, kiedy wszyscy powinniśmy poprosić Jurka Owsiaka, żeby sobie odpoczął, wziął duży oddech i poczuł, jak ogromnie jest ważny dla nas wszystkich - powiedziała w "Kropce nad i" Anna Dymna, aktorka i założycielka fundacji "Mimo Wszystko". Odniosła się w ten sposób do rezygnacji Jerzego Owsiaka z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Straciliśmy przede wszystkim dobrego, lubianego, ciepłego człowieka, a jednocześnie polityka w pełni sił - tak Pawła Adamowicza wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Był człowiekiem otwartym, każdy mógł do niego podejść, na ulicy mieszkańcy go zatrzymywali - dodał. W kolejnych częściach programu gośćmi Moniki Olejnik byli Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Ireneusz Krzemiński.

- Stugębna plotka niesie, że pan prezes Glapiński jest wtajemniczony w najbardziej sekretne operacje finansowe, najpierw Porozumienia Centrum, potem innych ugrupowań, którymi kierował pan Jarosław Kaczyński - powiedział Leszek Miller w "Kropce nad i". Z kolei Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że "jeśli prezes NBP wie o tym, co prokuratura zrobi za parę dni czy tygodni, to jest to totalnie skandaliczne".

Matteo Salvini to jest Włoch, który dąży do rozmontowywania Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Tomasz Siemoniak. - A kto rozbija Unię Europejską igra z bezpieczeństwem Polski. Nasza obecność w Unii Europejskiej to jest nasze bezpieczeństwo - dodał. Jego zdaniem, "związanie się z Salvinim to dążenie do polexitu".