Kropka nad i

Kropka nad i

Jan Komasa: potrzebujemy kogoś, kto powie nam, jak żyć

Świat ma problem z polaryzacją - przyznał w "Kropce nad i" Jan Komasa, reżyser nominowanego do Oscara i nagrodzonego przez Polską Akademię Filmową filmu "Boże Ciało". - Jest coś takiego, że bardzo potrzebujemy kogoś, kto powie nam, jak żyć. Ludzie są pogubieni, złaknieni. Lepiej, żeby ktoś się mądry objawił, bo niemądrych nie brakuje - podkreślał.

"Jeżeli cokolwiek wstało w Polsce z kolan, to wstały ceny" 

- Pan prezydent ma problem z rosnącymi cenami, ponieważ rządy Prawa i Sprawiedliwości - poza wszystkimi innymi złymi rzeczami, które po sobie zostawią, zostawią również wysoką inflację - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska), odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej cen produktów spożywczych. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), odniósł się z kolei do aktywności Agaty Kornhauser-Dudy i przekonywał, że "pokazała przez pięć lat, że można być znakomitą pierwszą damą".

"Stał za tym ważny interes państwowy". Bielan o ujawnieniu materiałów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym

Atakowano Centralne Biuro Antykorupcyjne za to, że rzekomo nie było podstaw do akcji przeciwko panu Kwaśniewskiemu - powiedział w "Kropce nad i" rzecznik sztabu starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, europoseł PiS Adam Bielan (Porozumienie). Komentował ujawnienie przez CBA materiałów ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - Stał za tym ważny interes państwowy - przekonywał.

Kwaśniewski o działaniach CBA: 13 lat udowadniają i niczego nie udowodnili

Polska jest dziś państwem bezprawia. Polska PiS-u nie respektuje zasad, które są zapisane w konstytucji, w normach europejskich - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który komentował ujawnione przez CBA materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - To jest bezprawie, zasmuca mnie jako byłego prezydenta i obywatela - dodał.

"Nie wiadomo za bardzo, kto kandyduje: czy pan prezydent, czy szefowa kampanii"

- To jest osoba, która w moim przekonaniu jest wartością dodaną naszej kampanii. Hejt, który się na nią wylewa, jest tego dowodem - w taki sposób europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki opisywał w "Kropce nad i" szefową kampanii prezydenta Andrzeja Dudy Jolantę Turczynowicz-Kieryłło. - Właściwie nie wiadomo za bardzo, kto kandyduje: czy pan prezydent, czy szefowa kampanii - ocenił europoseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz.

"Warszawskie derby" vs "bolesna próba wyjaśnienia" sprawy Banasia

Wczoraj Polacy zobaczyli, jak na takim stadionie dochodzi do warszawskiego derby. Jedna rodzina przeciwko drugiej rodzinie zaczyna wyciągać noże i różne inne narzędzia - powiedział w "Kropce nad i" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Komentował wydarzenia związane z działaniem CBA wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński ocenił, iż "to, że prędzej czy później Centralne Biuro Antykorupcyjne (...) będzie podejmowało określone działania operacyjne, to było raczej do przewidzenia".

Biedroń o rządach PiS: ten okres będzie określany jako cywilizacja pogardy

Jak kiedyś będą przygotowywane podręczniki historii, to zdjęcie z tego spotkania będzie jedną z ilustracji, w jakim byliśmy okresie. (...) Drugie zdjęcie będzie ze środkowym palcem pani Lichockiej. Myślę, że ten okres będzie określany jako cywilizacja pogardy - powiedział w "Kropce nad i" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Odniósł się do obecności i oklasków szefa nowej Krajowej Rady Sądownictwa po przemówieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na niedzielnej gali jednej z gazet oraz gestu posłanki PiS w Sejmie.

"Jak oni buczą, to dobrze, ale jak na nich buczą, to źle"

Takich demonstracji w sprawie łamania praworządności i konstytucji będzie więcej - powiedział w "Kropce nad i" poseł Lewicy Tomasz Trela, który komentował zakłócenie przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy na Pomorzu i wystawione wtedy transparenty z napisem "Konstytucja" i "Będziesz siedział". Rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk odpowiadał na to, że "prezydent przemawiał na uroczystości państwowej, a swojej kampanii jeszcze nie rozpoczął".

"Nie rozumiem, dlaczego obecne władze robią sobie samym i nam taką krzywdę"

Doprowadzono do straszliwego chaosu. Może go rozwiązać tylko władza ustawodawcza - powiedział w "Kropce nad i" były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz, odnosząc się do wprowadzanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ocenił również, że osoby, które nadal orzekają w nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izbie Dyscyplinarnej, "dopuszczają się czynu karalnego".

Szef nowej KRS mówi, jak zbierał podpisy. "Miałem dwie listy"

Poparło mnie 40 osób - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, odnosząc się do zbierania podpisów pod jego kandydaturą do tego organu. - Kiedy dwie osoby, które udzieliły mi poparcia, wycofały swoje poparcie następnego dnia, to ja je po prostu wykreśliłem i poszukałem innych - tłumaczył.

Wiceminister sprawiedliwości: to piękny dzień dla Polski

Pan prezydent podpisał ważną ustawę. To jest zwycięstwo demokracji. Nie będzie sędziokracji – mówił w wydaniu specjalnym "Kropki nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. We wtorek Andrzej Duda podpisał tak zwaną ustawę represyjną. - To jest ustawa, która zmienia kilka ważnych dokumentów - powiedział wiceminister. 

"Zaczynamy być państwem autorytarnym"

Prezydent powinien sobie zdawać sprawę, że jeżeli zmieni się ustrój, to będzie osobą, która będzie odpowiadała przed Trybunałem Stanu - ocenił w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego komentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji tak zwanej ustawy represyjnej. - Zaczynamy już być państwem autorytarnym, gdzie władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia, czyli to jest pewna forma dyktatury - ocenił.

"Bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie są dyscyplinowani"

Jeśli sędziowie stawiają się ponad prawem, jeśli sędziowie uważają, że mogą odmawiać parlamentowi prawa do tego, żeby stanowić prawo, a prezydentowi konstytucyjnego prawa, żeby powoływać sędziów, to tacy sędziowie są niebezpieczni dla obywateli - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem "to jest postawa, która musi być napiętnowana".

"To jest Krajowa Rada Sądownictwa: z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy"

Przyjmujemy uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego do wiadomości, reagujemy na nią, występując do Trybunału Konstytucyjnego z naszym wnioskiem - powiedział w "Kropce nad i" zastępca rzecznika prasowego nowej KRS Jarosław Dudzicz. Rada wniosła o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których uchwała została podjęta. Dudzicz przekonywał, że "czym innym jest niezgadzanie się z wyrokiem, a na czym innym jest jego nieakceptowanie". Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że KRS "z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy".

"Mamy coś w rodzaju wyścigu zbrojeń pomiędzy różnymi ośrodkami w naszym państwie"

Gdybym po dzisiejszym spotkaniu miał strzelać, co się stanie, to powiedziałbym, że prezydent raczej podpisze nowelizację ustaw sądowych - powiedział w "Kropce nad i" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, który uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Poseł Koalicji Obywatelskiej, były minister spraw zagranicznych Paweł Kowal ocenił natomiast, że "w Polsce dzieją się teraz najdziwniejsze rzeczy". - Nawet nie potrafimy sobie wyobrazić skutków tego za kilka, czy kilkanaście lat - dodał.