Kropka nad i

Kropka nad i

Druga wojna korytarzowa z dziennikarzami skończy się tak samo. Trzeba będzie się z niej wycofać - ocenił w "Kropce nad i" były rzecznik PiS. Odniósł się do decyzji marszałka Marka Kuchcińskiego o niewpuszczaniu dziennikarzy bez stałych przepustek do Sejmu.

- Niepełnosprawność w rodzinie całkowicie zmienia charakter rodziny. To jest zupełnie inna miłość, inne trwanie. Inna sytuacja. To jest pewnego rodzaju alienacja od normalnego życia. Traktowanie tych rodzin jako jakieś zagrożenie, które trzeba obejść, oszukać, to jest coś okropnego i okrutnego - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kukiz, komentując postawę polityków PiS wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin, protestujących w Sejmie.

- Jeśli założymy tak, że to jest protest, który stawia sprawę jasno: albo gotówka, albo siedzimy tu do końca świata, to nie jest to protest racjonalny - mówił w "Kropce nad i" Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do trwającego od ponad 20 dni w Sejmie protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Nie można z Sejmu robić kolonii, w której pan dyrektor będzie karał swoich kolonistów, bo się źle uśmiechnęli albo nie tak powiedzieli, jak on oczekiwał - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy karania posłów za "nieodpowiednie zachowanie". Z kolei Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej ocenił, że proponowany projekt będzie "batem na polityków opozycji".

Według rządzących osoby niepełnosprawne stanowią "małą, niespójną grupę". - W związku z tym trudno ich zaliczyć do wyborców, przez co nie ma sensu ich kupować, ponieważ pieniądze trzeba przeznaczyć na kupowanie innych grup społecznych - mówił w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Skoro władza, która rozdaje tak hojnie pieniądze, nie może dzisiaj tych pieniędzy dać, to ja mam jeden wniosek: po prostu z kasą zaczyna być krucho - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Komentował w ten sposób spór rządu z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Jak dodał, rząd "przejrzał na oczy i zobaczył, że jest krucho, że tych pieniędzy więcej nie ma".

Nadal prowadzimy dialog, bo traktujemy po partnersku wszystkich, też osoby niepełnosprawne - mówił w "Kropce nad i" szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Odniósł się w ten sposób do trwającego w Sejmie protestu rodziców niepełnosprawnych osób. - O 3 miliardy wzrosły nakłady na osoby niepełnosprawne, trudno jest nam zarzucić, że nic w tej kwestii nie robimy - dodał.

Zawsze się mówi, że jakość państwa ocenia się przez pryzmat stosunku państwa do najsłabszych. Państwo dzisiaj pokazuje siłę wobec najsłabszych, ale nie siłę państwa, żeby im pomóc, tylko siłę, żeby ich oszukać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk (PO). Chciałbym, żeby protestujące matki same uznały, że "znaleźliśmy porozumienie, że wierzymy temu rządowi, bo to jest sprawa ponadpartyjna i nie musimy być już tutaj w Sejmie". O to bym apelował. To by było najlepsze rozwiązanie - dodał były wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Liczę, że po sześciu dniach protestu rząd się zreflektuje i zacznie pracować nad ustawą, by realnie pomóc osobom, które mają głodowe świadczenia - powiedziała w "Kropce nad i" Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Wiceprzewodnicząca klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj podkreśliła, że polityka wobec osób niepełnosprawnych jest od lat nieuporządkowana.

Dla mnie to są działania amatorskie, czyli działania pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu - tak aktor Jerzy Stuhr ocenił decyzje podejmowane przez rząd PiS-u. Gość "Kropki nad i" jako działania "antypolskie" określił rozmontowanie przez partię rządzącą systemu prawnego oraz utratę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Skremuję moją żonę, aby prokurator Zbigniew Ziobro nie przypomniał sobie za rok, za dwa, że trzeba dokonać kolejnej ekshumacji - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. - Towarzyszy mi wściekłość. I to taka wściekłość, która nie znajduje już formy - mówiła z kolei Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusza-Skąpskiego. - Poniosło mnie, jak zobaczyłam wartowników przy pustym grobie ojca 10 kwietnia, poniosło mnie ostro - dodała.

10 kwietnia Polska straciła bardzo wiele i każdego dnia tracimy coraz więcej na tych podziałach - tak Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, skomentowała ósmą rocznicę tragedii z 2010 roku. Gość "Kropki nad i" dodała, że pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie jest wymuszony i został postawiony w tajemnicy. Również gościem programu był Maciej Komorowski, syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra spraw zagranicznych Stanisława Jerzego Komorowskiego.

Dzięki naszej pracy lotnictwo wojskowe stało się bezpieczniejsze i przewóz najważniejszych osób w państwie również - powiedział były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr Maciej Lasek. Ekspert w ten sposób bronił ustaleń tak zwanej komisji Millera dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. W drugiej części programu "Kropka nad i" w TVN24 gościem była reżyser Agnieszka Holland.

Gdybym spotkał dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza powiedziałbym im "dobry wieczór" - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Jerzy Miller, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Nie słyszałem żadnego zarzutu, żeby fakty opisane w raporcie Millera ktoś podważył. W związku z tym pozostaje mi powiedzieć tylko "dobry wieczór" - wyjaśnił.

Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.