Masakra na Madagaskarze

Co najmniej 23 osoby zginęły, gdy w stolicy Madagaskaru wojsko otworzyło ogień do demonstrujących przeciwko prezydentowi Marcowi Ravalomananie demonstrantów. 83 osoby zostały ranne.

Biskup sprawdza, czy był Holokaust

Lefebrysta Richard Williamson nie odwoła swoich twierdzeń dotyczących Holokaustu, póki nie zbada źródeł historycznych - napisał niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Jego negacjonistyczna wypowiedź dotycząca zagłady Żydów wywołała ostrą dyskusję w Watykanie.

Merkel: NATO wymaga zmian

Zdaniem Angeli Merkel mająca 60 lat strategia funkcjonowania NATO wymaga zmian, a w interesie Europy leży "włączenie Rosji w przyszłą architekturę bezpieczeństwa" - oceniła niemiecka kanclerz na 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

Zimowy armagedon we Francji

Unieruchomione samochody i autobusy, zamknięte drogi, odcięte od świata stacje narciarskie oraz poważne zagrożenie lawinowe w Alpach i Pirenejach. Wszystko to z powodu intensywnych śnieżyc, które nawiedziły Francję.

Premier nie jest "jednookim idiotą"

Znany prezenter motoryzacyjny BBC Jeremy Clarkson przeprosił brytyjskiego premiera Gordona Browna za nazwanie go "jednookim szkockim idiotą". Taka niewybredna opinia pojawiła się podczas konferencji prasowej w Sydney.

Polko: premier popełnił błąd

Po uprowadzeniu polskiego inżyniera w Pakistanie popełniono szereg błędów, uważa gen. Roman Polko, były szef GROM-u. Jednym z nich było jego zdaniem piątkowe oświadczenie premiera Donalda Tuska, że Polska nie będzie płacić okupu terrorystom. Z kolei prezydencki minister Władysław Stasiak stwierdził, że na ocenę działań rządu w tej sprawie "przyjdzie jeszcze czas". Pakistańskie media podały w sobotę informację o zabiciu Polaka.

Tusk potwierdza zgodę na tarczę

Po rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem premier Donald Tusk potwierdził w sobotę w Monachium zgodę Polski na instalację na jej terytorium elementów systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rozmawiał też z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Nicolasem Sarkozym.

Australia w ogniu

Co najmniej 14 osób zginęło, a 100 domów poszło z dymem w wyniku niszczycielskich pożarów w Australii. Zdaniem władz liczba ofiar może się jeszcze zwiększyć. W walce z ogniem biorą udział dziesiątki tysięcy ludzi, strażacy i ochotnicy.

Cztery tony koki miały płynąć do Europy

Brazylijscy policjanci przecierali oczy ze zdumienia, kiedy natknęli się na taką górę narkotyków. Prawie cztery tony kokainy o wartości 400 milionów dolarów wpadło w ręce stróżów prawa.

Izrael zbombardował Strefę Gazy

Izraelskie samoloty zbombardowały w nocy z piątku na sobotę cele w okolicy miasta Rafah na południu Strefy Gazy. Stało się to po tym, jak na terytorium Izraela spadły dwie palestyńskie rakiety.

Rosyjskie myśliwce w Abchazji?

Do Abchazji przyleciało w piątek 27 rosyjskich myśliwców - tak twierdzi gruziński minister spraw zagranicznych Grigol Waszadze. Całej sprawie stanowczo zaprzeczyła strona abchaska.

Rząd przyjmuje projekt ustawy, by Eluana żyła

Sprawa Eluany Englaro przybrała zawrotne tempo. Najpierw rząd przyjął specjalny dekret, a następnie projekt ustawy zakazującej przerwania odżywiania i pojenia osób w stanie wegetatywnym. 38-letnia Englaro od 17 lat jest w śpiączce wegetatywnej.

"Papież znał antysemickie poglądy lefebrystów"

Szwajcarski teolog-dysydent Hans Kueng wyznał, że papież Benedykt XVI wiedział od lat o antysemickim nastawieniu lefebrystów. Dla niego "krok wstecz", jaki robi obecnie papież, jest nie do przyjęcia dla katolików.

Sarkozy zirytował Browna

Gorąco zrobiło się na linii Downing Street-Pałac Elizejski. Wszystko z powodu wypowiedzi francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, w której skrytkował działania brytyjskiego rządu w sprawie kryzysu.

Piękna Salma szczepi w tropikach

Piękne i sławne aktorki w służbie ludzkości. Ambasadorka UNICEF-u, Salma Hayek, odwiedziła odległą Sierrę Leone, gdzie wzięła udział w szczepieniach przeciwko tężcowi. Równie sławna i piękna Angelina Jolie, która jest ambasadorką dobrej woli ONZ, odwiedziła z kolei obóz dla uchodźców z Birmy w Tajlandii.

Putin: jesteśmy gotowi do kompromisu

Gaz oraz prawa człowieka w Rosji - te dwa tematy zdominowały piątkowe rozmowy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Baroso z rosyjskimi politykami Władimirem Putinem i Dmitrijem Miedwiediewem. W tej pierwszej sprawie rosyjski premier zapewnił: - Jesteśmy gotowi do kompromisu.

Polski wątek w sprawie porwania w Pakistanie

Być może porywaczom polskiego inżyniera w Pakistanie pomagała osoba, która bardzo dobrze zna język polski. Taka hipotezę biorą pod uwagę prokuratorzy zajmujący się całą sprawą.

Hamas kradnie żywność

Hamas po raz drugi w tym tygodniu przejął w Strefie Gazy oenzetowskie ciężarówki z zaopatrzeniem. W związku z tym jedna z agencji pomocowych ONZ - UNRWA zdecydowała się na wstrzymanie dostarczania pomocy do tego rejonu.

Awionetka wodowała na morzu

Niedługo po wystartowaniu z lotniska na północy Australii, niedaleko miasta Darwin, pilot awionetki Steve Bolle zauważył, że jeden z silników zepsuł się. Nie decydując się na ryzykowny powrót na lotnisko, postanowił wodować maszynę na morzu, nieopodal plaży.

Sikorski: będą kary za artykuł prezydenta

W czwartek artykuł prezydenta Lecha Kaczyńskiego opublikował amerykański dziennik "Washington Times". To gazeta należąca do założyciela sekty Moon. Dziś szef dyplomacji zapowiada, że wobec urzędników MSZ zostaną wyciągnięte konsekwencje. - Być może nasze stanowisko przekazane Kancelarii Prezydenta mogło być bardziej wyraziste i to będzie miało swoje skutki dyscyplinarne w resorcie - mówi Sikorski.

Gruzja ma nowego premiera

Gruziński parlament zaaprobował w piątek dotychczasowego ministra finansów Nikę Gilauriego na stanowisko nowego premiera. Nowy szef rządu w expose zapowiedział, że podczas swoich rządów skupi się przede wszystkim na na walce z kryzysem gospodarczym.

Francuzi biorą NATO?

Polskie media spekulują, czy Radosław Sikorski zostanie szefem NATO, tymczasem agencja Reutera donosi, że Francuzi dobili targu z Amerykanami i najważniejsze wojskowe stanowiska w Sojuszu przypadną przedstawicielom Paryża.

"Nie tylko się modlimy"

Kryzys gospodarczy i rządowe cięcia dotknęły również MSZ. Minister Radosław Sikorski przyznał, że w takiej sytuacji trzeba skupiać środki finansowe tam, gdzie one są naprawdę nieodzowne i wybierać priorytety. Sikorski mówił też krótko o sprawie Polaka porwanego w Pakistanie. Jak zapewnił, MSZ "energicznie działa", by go uwolnić.

Rosja-UE: "nie wszystko jest w porządku"

- Ostatni kryzys gazowy pokazał, że nie wszystko jest tu w porządku - wyznał Dmitrij Miedwiediew szefowi Komisji Euopejskiej Jose Manuelowi Barroso, który rozpoczął w Moskwie pierwsze rozmowy na wysokim szczeblu od czasu kryzysu gazowego.

Więcej rosyjskich czołgów w Abchazji

Pod koniec stycznia w świat poszła wiadomość, że Rosjanie chcą wybudować w Abchazji, separatystycznej gruzińskiej republice, nową bazę marynarki wojennej. Teraz abchaskie władze dodają do niej jeszcze dwie nowe rosyjskie bazy wojskowe.

Łukaszenka nie chce Nord Streamu

Nord Stream jest "nierentowny", Białoruś dostosowuje się do standardów europejskich i chętnie będzie współpracowała z Unią Europejską - mówił w rozmowie z telewizją "Euronews" prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Rozmowa miała miejsce na początku tygodnia, ale dopiero w piątek jej szersze fragmenty opublikowały białoruskie portale internetowe "Telegraf" i "Biełorusskije Nowosti".

Rosyjskie lotnictwo rdzewieje

Rosja od lat nieustannie i z sukcesem chwali się swoimi militarnymi możliwościami. Zachód drży przed rosyjską deklarowaną potęgą, tymczasem sami Rosjanie przyznają, że ich armia jest przestarzała.

Ojciec atomu będzie wolny

Od czterech lat Abdul Qadeer Khan, ojciec pakistańskiej bomby atomowej, siedział w areszcie domowym. Trafił tam po tym, gdy przyznał, że sprzedawał tajemnice nuklearne Iranowi, Korei Północnej i Libii. Teraz dr Khan, dla wielu Pakistańczyków bohater, odzyska wolność.