Złodzieje rozbroili karabinierów... z samochodu

Wystarczyła chwila nieuwagi, a włoskie Ministerstwo Obrony Narodowej stało się uboższe o jeden samochód. Opancerzone auto skradziono karabinierom eskortującym szefa MON Arturo Parisiego, gdy ci posilali się w restauracji.

Rodzina Pinocheta idzie za kratki

W czwartek sąd w Santiago nakazał aresztowanie żony i pięciorga dzieci zmarłego w zeszłym roku chilijskiego dyktatora generała Augusto Pinocheta. Znaleźli się w grupie 23 osób podejrzanych o korupcję.

Rosjanie wyślą polityka w kosmos

Prokremlowska partia Jedna Rosja zapowiedziała, że wyśle w kosmos swojego deputowanego. Wniesie w ten sposób "konkretny wkład" do programu kosmicznego - poinformował szef partii i zarazem przewodniczący Dumy, niższej izby parlamentu, Borys Gryzłow.

Kongo: rośnie liczba ofiar katastrofy lotniczej

Samolot transportowy An-26 z rosyjską załogą rozbił się przy starcie z lotniska w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Ministerstwo ds. Humanitarnych tego kraju podało, że na pokładzie samolotu, oprócz trzech członków załogi, było 20 pasażerów. Wszyscy zginęli.

Pakistan na drodze do porozumienia?

Zwolennicy Benazir Bhutto nie dokonają masowej rezygnacji z mandatów deputowanych do pakistańskiego parlamentu. Liderka Pakistańskiej Partii Ludowej, była dwukrotna premier tego kraju, zdecydowała, że nie będzie tego protestu.

Tajny dokument pozwalał na tortury

Bicie, trzymanie nago w celi, podtapianie - takie m.in. metody sankcjonowała opinia prawna ministerstwa sprawiedliwości USA wobec podejrzanych o terroryzm - pisze "New York Times".

Diabły wymierają

W ciągu dziesięciu lat mogą zniknąć z powierzchni ziemi. Chodzi o diabły tasmańskie, które w niepokojącym tempie wymierają. Teraz naukowcy wiedzą już dlaczego.

Talibowie zaatakują Polaków jeszcze w tym tygodniu?

- Będziemy atakować żołnierzy NATO bez względu na to, czy są Amerykanami, Brytyjczykami czy Polakami - deklaruje w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia jeden z wyższych rangą afgańskich talibów mułła Hussain Gulla.

Jan Paweł II odmówił poddania się leczeniu?

- Jan Paweł II sam odmówił poddania się "uporczywej terapii" - powiedział dziennikowi "Corriere della Sera" szef Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, kardynał Javier Lozano Barragan. Kardynał podważa też wersję wydarzeń, która przedstawili mediom watykańscy lekarze.

Irak kupuje broń w Chinach

Irak zamówił w Chinach broń i sprzęt wojskowy o wartości 100 mln dolarów - informuje amerykański dziennik "Washington Post". Amerykanie nie są w stanie uzbroić swoich irackich sojuszników.

Ambasador już opuścił Irak

Szef MSWiA Władysław Stasiak poinformował, że ranny w środowym zamachu w Iraku polski ambasador Edward Pietrzyk został już ewakuowany z tego kraju. Nie ujawnił jednak miejsca jego pobytu.

RPA: część górników uwolnionych

Spośród ponad 3 tysięcy górników, którzy w środę zostali uwięzieni pod ziemią, prawie 1,5 tys. ewakuowano już na powierzchnię. Nikomu nic się nie stało, a pozostali górnicy kolejno wychodzą o własnych siłach.

Bliżej pokoju między Koreami

Kim Dzong Il i Ro Mu Hiun zapowiedzieli podpisanie porozumienia pokojowego, które skończy formalnie wojnę z lat 1950-1953.

Imponujący pokaz na zakończenie szczytu

Niewiele spotkań wywołuje takie emocje - drugi raz w historii przywódca Korei Północnej podał rękę przywódcy Korei Południowej. Wizytę Ro Mu Hiuna uczczono specjalnym pokazem.

Sputnik obchodzi 50. urodziny

Kosmiczne wojaże i kosmiczna turystyka dziś nikogo nie dziwią - a era podboju kosmosu zaczęła się dopiero pięćdziesiąt lat temu. Dziś mija rocznica wystrzelenia w kosmos Sputnika.

Wypadek śmigłowca w Kolumbii

Dużo szczęścia mieli dwaj policjanci pilotujący kolumbijski helikopter treningowy. Podczas ćwiczeń maszyna rozbiła się o płytę lotniska w Tulua.

Juszczenko: dajmy opozycji stanowiska w rządzie

Na Ukrainie przeliczono już 99,87 proc głosów w oddanych wyborach parlamentarnych, co nie zmieniło zasadniczo wyników. Prezydent rozważa powierzenie tek ministerialnych także przedstawicielom opozycji.

Polka przypadkową ofiarą londyńskich gangsterów

26-letnia Magda Pniewska zginęła w Londynie, kiedy znalazła się w pobliżu dwóch strzelających osób. Kobietę trafiła w głowę przypadkowa kula - zmarła po przewiezieniu do szpitala. Londyńska policja wszczęła śledztwo w sprawie jej śmierci.

Dinozaury powrócą w ciągu 10 lat

W ciągu 5-10 lat będziemy mieli żywego dinozaura - uważa prof. Jack Horner - jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów.

Szczygło: nasza misja przynosi rezultaty

W ocenie ministra obrony narodowej, obecnie nie można powiedzieć, kiedy nastąpi wycofanie polskich wojsk z Iraku. - Bez naszej obecności, terroryzm rozejdzie się po sąsiednich krajach - ocenia. -Spełniliśmy już naszą misję - odpowiada mu Radek Sikorski.

Korea Pn. do końca roku zamknie obiekty atomowe

Do 31 grudnia Korea Północna unieruchomi obiekty atomowe w Jongbion. Porozumienie w tej sprawie podpisały w Pekinie obie Koree, Chiny, USA, Japonia i Rosja. Stany Zjednoczone nie zamierzają jednak wykreślić KRLD z listy krajów wspierających terroryzm.

Ukraina: Juszczenko wzywa do rozpoczęcia rozmów koalicyjnych

- Rozpocznijcie rozmowy i zdecydujecie, kto stworzy koalicję, a kto będzie opozycją - zaapelował do liderów trzech głównych partii prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. - Nie ma mowy o koalicji z Partią Regionów - zastrzegł przedstawiciel Bloku Julii Tymoszenko.

Greenpeace protestuje na fali

Szwedzcy ekolodzy z Greenpeace spektakularnie zaprotestowali przeciwko morskim transportom materiałów rozszczepialnych. Łodziami pontonowymi pływali wokół frachtowca z nuklearnym ładunkiem. Chcieli uniemożliwić jego wypłynięcie z portu.

Gazem w Ukrainę

Premier Ukrainy nie wykluczył, że w najbliższym czasie uda się do Moskwy, by omówić sprawy związane z ukraińsko - rosyjskimi stosunkami gazowymi. Wiktor Janukowycz poinformował o tym w środę, otwierając posiedzenie rządu.

W Birmie masowe aresztowania opozycji

Wojskowa junta od kilkudziesięciu dni krwawo tłumiąca protesty, zwolniła w nocy 80 zatrzymanych podczas demonstracji mnichów. Nie wiadomo jednak, co dzieje się z kilkunastoma pozostałymi aresztowanymi. Aresztowania trwają nadal, liczbę zatrzymanych tylko tej nocy opozycja szacuje na 147 osób.

Blisko porozumienia ws. koreańskiego atomu?

Waszyngton poinformował we wtorek, że zaakceptował treść porozumienia w sprawie programu atomowego Korei Północnej. Nieznana dotąd treść porozumienia musi zostać jeszcze zostać przyjęta przez pozostałe kraje uczestniczące w negocjacjach.

Unijni prawnicy uzgodnili projekt nowej konstytucji

Grupa robocza, złożona z prawników reprezentujących 27 krajów członkowskich Unii, uzgodniła wstępny projekt "traktatu reformującego" UE. Będzie on podstawą prac szczytu unijnych przywódców na październikowym szczycie w Lizbonie.