"Francuscy bandyci będą sądzeni w Czadzie"

Czad zamierza u siebie sądzić 10 Europejczyków oskarżonych o próbę porwania 103 darfurskich dzieci. - Kiedy nasi kryminaliści są aresztowani w waszych krajach, nie przywozi się ich tutaj - tłumaczy prezydent Czadu. Wcześniej prezydent Nicloas Sarkozy apelował by oskarżeni stanęli przed wymiarem sprawiedliwości we Francji.

Tarcza już interesuje szpiegów

Amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach jeszcze nie ma, ale już zainteresowała ona zagranicznych szpiegów - pisze dziennik "Lidove Noviny" powołując się na raport czeskiego wywiadu.

Izraelskie wynalazki wodne

Niewielki podręczny filtr wody, urządzenie "wysysające wodę z powietrza" oraz specjalny system monitoringu zbiorników wodnych - to tylko niektóre z wynalazków, jakie izraelscy konstruktorzy zaprezentowali światowym inwestorom. W Tel Awiwie zaczęła się właśnie konferencja WATEC poświęcona technologii wodnej.

"Konstytucja została podarta na strzępy"

- Konstytucja została podarta na strzępy. Prawnicy powinni przekazać ludziom moją wiadomość by powstali i przywrócili konstytucję - powiedział aresztowany po wprowadzeniu stanu wyjątkowego były prezes Sądu Najwyższego.

Meksyk: Lawina błota zalała wieś

Wielka ściana błota i wody zmiotła z powierzchni ziemi wioskę San Juan Grijalva w południowym Meksyku. Według oficjalnych danych 16 ludzi zaginęło, a 20 zostało rannych, jednak liczba ofiar może sięgnąć nawet 30 osób.

USA przeciw niepodległości Tajwanu

Przebywający z wizytą w Chinach amerykański minister obrony Robert Gates powiedział, że Stany Zjednoczone "kategorycznie" sprzeciwiają się niepodległości Tajwanu, uważanego przez Pekin za zbuntowaną prowincję.

"The Times": Trudna przyszłość nowego premiera

Niełatwe będzie życie na stanowisku premiera - ostrzega Donalda Tuska "The Times". Według publicysty gazety, Rogera Boyesa, problemów mu nie zabraknie - dziennikarz przewiduje głównie "konflikty z braćmi Kaczyńskimi".

Wołanie o wolność mediów w Chinach

Organizacja Human Rights Watch zaapelowała do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o wywarcie na rząd w Pekinie nacisku, by ten szanował fundamentalne zasady wolności mediów.

Autobus runął w przepaść

Co najmniej 13 osób zginęło w katastrofie na autostradzie w środkowej Portugalii. Autobus wypadł z drogi i stoczył się po zboczu, kilkakrotnie dachował. 24 osoby zostały ranne, w tym 5 ciężko.

Amerykanie przeciwko torturom

Nietypowy happening zorganizowała grupa aktywistów w Waszyngtonie. Na ulicach stolicy demonstrowali jak służby specjalne obchodzą się z więźniami w amerykańskiej bazie Guantanamo.

Policja przejęła 23 tony kokainy

Policja meksykańska, marynarka wojenna i służby celne przejęły największy w historii Meksyku i jeden z największych w historii świata transport kokainy. Przemycano ją z Kolumbii.

Bush apeluje o przywrócenie demokracji

Prezydent USA George W. Bush zaapelował do prezydenta Pakistanu, generała Perveza Muszarrafa, o jak najszybsze zniesienie stanu wyjątkowego i rezygnację z funkcji wojskowych.

Ojciec chrzestny aresztowany

Niepodziewana radość we włoskim Palermo. Mieszkańcy miasta nie bali się otwarcie okazywać radości po zatrzymaniu przez policję przywódcy sycylijskiej mafii, "szefa szefów" Cosa Nostry - Salvadore Lo Piccolo. Mężczyznę zatrzymano wraz z synem i dwoma innymi bossami.

Bush zapowiada rozprawę z kurdyjskimi rebeliantami

George W. Bush nazwał Partię Pracujących Kurdystanu "wrogiem Stanów Zjednoczonych". Informacje wywiadowcze, jakie obiecał udostępnić Turcji, mają pomóc w rozprawieniu się z kurdyjskimi rebeliantami.

Rosja: 31 ofiar pożaru w domu starców

Liczba ofiar pożaru, który wybuchł w niedzielę w domu starców w obwodzie tulskim w Rosji, wzrosła do co najmniej 31 - poinformowało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Kubański dysydent odznaczony przez Busha

Kubański dysydent i więzień polityczny Oscar Elias Biscet został jednym z laureatów Prezydenckiego Medalu Wolności, który przyznawany jest corocznie przez prezydenta USA. Odznaczenia nie mógł odebrać osobiście, bo siedzi w więzieniu na Kubie.

Strajk scenarzystów w Nowym Jorku

Amerykańscy scenarzyści filmowi i telewizyjni zdecydowali się rozpocząć pierwszy od blisko 20 lat strajk po tym, jak w Los Angeles negocjacje z wytwórniami zostały przerwane.

Wypuszczeni przez piratów po pół roku niewoli

Somalijscy piraci uwolnili załogę tajwańskiego statku porwanego prawie pół roku temu. Porywacze wypuścili ich prawdopodobnie ze strachu przed Amerykanami, którzy ostatnio aktywniej patrolują wody u wschodnich wybrzeży Afryki.

Gruzja: "Jeśli Misza nie ustąpi, zagłodzimy się na śmierć"

Czterech działaczy opozycji rozpoczęło strajk głodowy, próbując tym samym zmusić prezydenta Gruzji Mihaila Saakaszwili do odejścia. - Życie to jedyne co mam. Więc, jeśli moja Gruzja mnie potrzebuje, to jestem skłonny je poświęcić - zapewnia jeden z nich.

Discovery wraca, misja wykonana

Prom kosmiczny Discovery odcumował już od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczynając zaplanowaną na dwa dni podróż powrotną na Ziemię - poinformowało centrum lotów kosmicznych w Houston.

Chińska bogini na orbicie księżyca

Chang'e to według chińskiej mitologii imię bogini, która mieszkała na Srebrnym Globie. Teraz jest to również nazwa pierwszego chińskiego sztucznego satelity Księżyca. Po 12 dniach "nadniebnej" podróży sonda doleciała do celu, czyli na księżycową orbitę.

Ziemianie gotowi poświęcić się dla klimatu

Większość ludzi jest skłonnych podjąć osobiste wyrzeczenia i zmienić swój sposób życia, by zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym - wynika z przeprowadzonych na zlecenie BBC badań.

Belgia: 149. dzień bez rządu

Z jednej strony partia flamandzkich chadeków, z drugiej walońskich liberałów i polityczny impas. Rokowania w sprawie utworzenia rządzącej koalicji w Belgii trwają już piąty miesiąc. Dziś Belgia wyrównuje, a jutro pobije parlamentarny rekord - będzie to 149. dzień bez prawomocnie funkcjonującego rządu.

Rosyjscy szpiedzy odciągają uwagę od Al-Kaidy

Brytyjski kontrwywiad MI5 twierdzi, że liczba rosyjskich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii jest tak wysoka, jak w czasach zimnej wojny. Ich działalność odciąga uwagę brytyjskich służb od Al-Kaidy - skarży się wywiad.

W Pakistanie policja przeprowadza łapanki

Policja w Karaczi zatrzymała kilkadziesiąt i pobiła kilkaset osób w szturmie na pokojową, antyprezydencką demonstrację. W pochodzie przeciwko ogłoszeniu stanu wyjątkowego uczestniczyli głównie prawnicy i sędziowie.

Rumuni we Włoszech: wypowiedziano nam wojnę

Prezydent Rumunii Traian Basescu ostro krytykuje kontrowersyjny dekret włoskiego rządu wymierzony w rumuńskich imigrantów. Nowe prawo, które ma pomóc ograniczyć przestępczość pozwala wydalać z Włoch imigrantów jedynie za "podejrzenie popełnienia przestępstwa". Mieszkający we Włoszech Rumuni mówią wprost: wypowiedziano nam wojnę!

"Decyzja Muszarrafa to klęska dla Pakistanu"

"Muszarraf uderzył w swojego głównego sojusznika, to jest klęska Pakistanu", "To wymysł. Generał nie działa w obronie kraju", "To atak na sędziów, nie terrorystów" - grzmią nagłówki gazet w Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.