Atak terrorystyczny na parlament Filipin

Potężna eksplozja wstrząsnęła wejściem do Kongresu Filipin. W wyniku wybuchu zginęły co najmniej dwie osoby, a wiele jest rannych - w tym parlamentarzyści. Według doniesień świadków bomba została podłożona w zaparkowanym obok samochodzie.

Wielka Brytania: Wirus ptasiej grypy na fermie indyków

Brytyjski minister środowiska potwierdził, że wykryte przypadki ptasiej grypy na jednej z ferm we wschodniej Anglii to groźny dla ludzi szczep H5N1. Rozpoczęło się masowe wybijanie tysięcy indyków, a teren fermy objęto strefą ochronną.

Walki na granicy turecko - irackiej

Czterech tureckich żołnierzy zginęło w zasadzce przeprowadzonej przez Kurdów z PKK. W tym samym czasie tureckie śmigłowce zaatakowały terytorium kurdyjskie w Iraku, jednak cel - cywilna wioska - był opuszczony, toteż nikt nie ucierpiał.

Hamas poluje na Fatah

Kilkuset członków partii Fatah zostało okrążonych i aresztowanych przez bojówki Hamasu w palestyńskiej Strefie Gazy. Jest to ciąg dalszy wczorajszych wydarzeń, gdy hamasowcy otworzyli ogień do tłumu demonstrantów zabijając 7 osób.

Niemieccy maszyniści znów będą strajkować

Niemieccy maszyniści, pozostający w sporze płacowym z niemieckimi kolejami Deutsche Bahn, będą od środy strajkować na trasach przewozów towarowych oraz na długich i regionalnych trasach pasażerskich - poinformował związek zawodowy maszynistów GDL.

Sarkozy: Europa musi się bronić sama!

- Jak Europa może być niezależna i mieć wpływy polityczne na świecie, jeśli sama nie jest w stanie zapewnić sobie obrony? - pytał w swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiadając, że "budowa europejskiej obronności" będzie jednym z priorytetów francuskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2008 roku.

Putin stoi murem za Jedną Rosją

Władimir Putin powiedział, że zwycięstwo Jednej Rosji w wyborach parlamentarnych da mu "moralne prawo" do wpływu na rosyjską politykę po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej.

Ahmadineżad jest jak Hitler

Podczas wczorajszej wizyty w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, ambasador Izraela we Włoszech Gideon Meir porównał prezydenta Iranu do Hitlera, a irańskie rakiety zagrażające Izraelowi i Europie do komór gazowych.

"Tarcza antyrakietowa wymierzona w Rosję"

Szef Sztabu Generalnego Rosji generał Jurij Bałujewski powiedział dziś, że elementy tarczy antyrakietowej, które mają powstać w Polsce i Czechach są jednoznacznie wymierzone przeciwko Rosji.

Dania: Wybory z "języczkiem u wagi"

Dziś w Danii odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne. Rządząca centroprawica i lewica idą łeb w łeb, dlatego języczkiem u wagi może być powstały niedawno Nowy Sojusz Nasera Khadera.

Wietnam: Rośnie liczba ofiar powodzi

W siedmiu prowincjach zginęły co najmniej 24 osoby, osiem uważa się za zaginione, a około 25 tys. ludzi trzeba było ewakuować na wyżej położone tereny - to skutki trwającej od kilku tygodni powodzi w Wietnamie.

Bhutto: Musharraf musi odejść

Była premier Pakistanu Benazir Bhutto, uważana za przywódczynię opozycji wezwała prezydenta Perveza Musharrafa, by zrezygnował ze stanowiska i dodała, że nigdy nie będzie premierem pod jego rządami - podała agencja Reutera. W kraju tymczasem trwają demonstracje.

Brown: najważniejszy jest sojusz z USA

Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest najważniejszy dla Wielkiej Brytanii, podkreślał w poniedziałkowym wystąpieniu premier Zjednoczonego Królestwa Gordon Brown.

UFO zagraża USA?

Unoszące się kule, migoczące światła i bardzo szybko poruszające się statki kosmiczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych - uważa grupa emerytowanych pilotów i amerykańskich urzędników. Domaga się też nowego śledztwa ws. UFO.

Sztorm zatapia statki na Morzu Czarnym

Przedstawiciel Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Kraju Krasnodarskim powiedział, że podobnych incydentów w Cieśninie Kerczeńskiej nigdy dotąd nie było. Dodał, że doszło do nich zapewne dlatego, że załogi jednostek zlekceważyły ostrzeżenia. Sztorm w tym rejonie ma szaleć do końca tygodnia.

Koniec wojny między Koreami?

Prezydent Korei Południowej Roh Moo-hyum wezwał do zorganizowania konferencji pokojowej, która formalnie zakończyłaby wojnę z Koreą Północną. W spotkaniu miałyby uczestniczyć także Chiny i Stany Zjednoczone.

Wojna na ulicach Buenos Aires

Ponad 100 kierowców taksówek, autobusów i ciężarówek stoczyło krwawą bitwę z policją na ulicach Buenos Aires. Głównym orężem protestantów były butelki i kije. Policja atakowała gazem i pałkami. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Papież odwiedzi Stany Zjednoczone

Benedykt XVI wybiera się z pielgrzymką do USA. Odbędzie się ona w kwietniu przyszłego roku. Celem jego podróży będą Waszyngton i Nowy Jork. Wygłosi m.in. przemówienie na forum ONZ.

Budynek ONZ nie spełnia norm bezpieczeństwa

Budynek ONZ nie spełnia norm bezpieczeństwa i wycieczki szkolne nie powinny go odwiedzać - stwierdził Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku. Daje administracji obiektu niecałe 5 miesięcy na niezbędne naprawy.

Wielki dym nad Londynem

Ogromny słup dymu pojawił się nad wschodnią dzielnicą Londynu. Brytyjska służba zdrowia twierdzi, że nie było ofiar.

Młodzi koledzy zabójcy

Sprawca krwawej masakry w liceum w Tuusuli, gdzie zabił osiem osób a potem popełnił samobójstwo, utrzymywał w internecie kontakty z amerykańskim nastolatkiem oskarżonym o planowanie ataku na szkołę w USA.

Atak na kanclerz Merkel

Chwilę grozy przeżyli Angela Merkel i Nicolas Sarkozy. Podczas wizyty w jednej z berlińskich wyższych szkół nieznany mężczyzna rzucił się na kanclerz Niemiec. Wyraźnie celował w twarz Merkel. W ostatniej chwili obezwładnili go ochroniarze.

Nowa fala powodzi w Wietnamie

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wyniku kolejnej fali powodziowej w centralnym Wietnamie - podano w poniedziałek w Hanoi. W ostatnim tygodniu w tym kraju powódź spowodowała śmierć ponad 70 osób.

Strzały na wiecu ku pamięci Arafata

Niespokojne obchody trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w mieście Gaza. W dwóch niezależnych incydentach zginęło co najmniej pięć osób. Rannych kilkadziesiąt osób.

Filipiny: Napad na konwój z pieniędzmi

Napad na stacji benzynowej w Las Pińas na Filipinach. Kiedy pod sklep podjechała opancerzona ciężarówka ochrony padły strzały. Nieznany napastnik ranił dwie osoby, kasjera i ochroniarza, zabrał utarg i zbiegł.

Dagestan: W milicyjnym szturmie zginęło osiem osób

- Rosyjska milicja zabiła w Dagestanie ośmiu domniemanych bojowników, których oskarżała o szereg aktów terroru i napaści na kolumny pojazdów milicji i wojska - podało MSW Dagestanu, republiki w Rosji na Kaukazie.

Rzym: Zarzut terroryzmu dla pseudokibiców

Prokuratura zapowiedziała postawienie zarzutów terroryzmu czterem uczestnikom niedzielnych zamieszek w Rzymie. W ich wyniku rannych zostało 40 osób, a młody kibic Lazio poniósł śmierć.

Pakistan: nasza broń atomowa jest bezpieczna

- Pakistańska broń atomowa jest bezpieczna i nie istnieje groźba, by miała dostać się w ręce talibów czy Al-Kaidy - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu Mohammed Sadiq.