Pierwsze homoseksualne małżeństwo w Ameryce Łacińskiej zostało zawarte w argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista. W drodze wyjątku na związek dwóch mężczyzn zezwolił gubernator prowincji.
Jednopłciowe małżeństwo stanowi wyraz "postępu w dziedzinie praw człowieka i inkluzji społecznej, jesteśmy więc dumni, że doszło do tego u nas" - powiedziała Fabiana Rios, gubernator położonej na południowym krańcu Argentyny prowincji.
Małżeństwo zawarli 41-letni Jose Maria Di Bello oraz 39-letni Alex Freyre, którzy już wcześniej bezskutecznie starali się o ślub w argentyńskiej stolicy Buenos Aires. Urząd cywilny w stolicy Ziemi Ognistej Ushuaii także początkowo odrzucił ich wniosek, lecz gubernator na drodze specjalnego dekretu zezwoliła na ceremonię.
W 2010 r. wyrok
Władze poszczególnych argentyńskich miast i regionów mają dużą dowolność w decydowaniu, czy zaakceptować homoseksualne małżeństwo. Wprawdzie tamtejszy kodeks cywilny precyzuje, że małżeństwo to związek między mężczyzna a kobietą, lecz już w konstytucji takiej definicji brak.
W przyszłym roku wiążącą interpretację w tej sprawie wydać ma Sąd Najwyższy, który rozpatruje obecnie szereg skarg złożonych przez pary homoseksualne, którym odmówiono ślubu.
Związki nie małżeństwa
Jednopłciowe związki cywilne zostały zalegalizowane m.in. w Urugwaju, niektórych prowincjach Meksyku i Brazylii oraz w Buenos Aires. Związki te nie cieszą się jednak takimi samymi prawami, jakie przysługują małżeństwom.
Pełnoprawne małżeństwa homoseksualne są legalne jedynie w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie, Norwegii, RPA, Szwecji i kilku stanach USA.
Źródło: PAP