Al-Kaida na Półwyspie Arabskim wzięła odpowiedzialność za próbę zamachu na samolot amerykańskich linii Northwest. 25 grudnia Umar Faruk Abdulmutallab wniósł na pokład maszyny materiał wybuchowy. Atak zakończył się jednak niepowodzeniem.
W nocy z pierwszego na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 23-letni Nigeryjczyk Abdulmutallab wniósł na pokład samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit materiał wybuchowy - pentryt.
Młody mężczyzna miał jeden cel - wysadzić maszynę w powietrze. Został jednak powstrzymany przez jednego z pasażerów.
Abdulmutallab, który podczas próby zamachu doznał ciężkich poparzeń, trafił do szpitala. W poniedziałek został przewieziony do więzienia w stanie Michigan.
Zaawansowane urządzenie, które nie wybuchło
Al-Kaida przyznała się do próby ataku w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej wykorzystywanej przez islamistów. Zamach miał być odpowiedzią na amerykański atak na Al-Kaidę w Jemenie.
Jak stwierdziło to ugrupowanie terrorystyczne, wyposażyło niedoszłego zamachowca - nazwanego w oświadczeniu Umar Faruk al-Nigiri (Nigeryjczyk) - w "zaawansowane technicznie urządzenie", które jednak nie wybuchło z powodu "wady technicznej". Jak przypomniała agencja Reutera, Abdulmutallab wyznał już amerykańskim śledczym, iż członkowie Al-Kaidy w Jemenie zaopatrzyli go w bombę i nauczyli jak ją zdetonować.
"Nawołujemy do wszystkich Muzułmanów, by pozbyli się wszystkich niewierzących z Półwyspu Arabskiego (...) zabijając krzyżowców, którzy pracują w ambasadach lub gdziekolwiek indziej(...)" - pisze Al-Kaida.
Raj dla Al-Kaidy
Reuters zwrócił uwagę, że sytuacja wojna domowa oraz szerzące się w Jemenie bezprawie sprawiają, że kraj ten jest "atrakcyjną alternatywną bazą" dla Al-Kaidy.
Amerykańskie władze twierdzą, że ugrupowanie zostało w dużej mierze wyparte z Afganistanu.
USA zbroi Jemen?
Jak twierdzi agencja Reutera, Stany Zjednoczone dostarczają Jemenowi sprzęt wojskowy i informacje wywiadowcze. Szkolą też siły jemeńskie, które w tym miesiącu przeprowadziły operację skierowaną przeciwko kryjówkom Al-Kaidy. Ugrupowanie zapowiedziało zemstę twierdząc, że w operacji uczestniczyły samoloty amerykańskie.
Źródło: reuters, pap