Tel Awiw grozi: My albo Hamas

Władza Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać, z kim chcą zawrzeć pokój, uważa izraelski premier Benjamin Netanjahu. Według niego Mamud Abbas ma tylko dwa wyjścia: albo Izrael albo Hamas.

Nie ma kto identyfikować ciał. "Tsunami porywało całe rodziny"

Nieznana pozostaje tożsamość ok. 4000 osób, których ciała znaleziono w japońskich prefekturach Iwate, Miyagi i Fukushima - poinformowała przedstawiciel japońskiej policji. Według najnowszego bilansu na skutek potężnego trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim fali tsunami, które nawiedziły Japonię 11 marca, ponad 28 tysięcy osób zmarło lub zaginęło.

Wściekli na Izrael za namowy do emigracji

Żydzi w Tunezji cierpią "prawdziwą biedę" oznajmił premier Izraela Benjamina Netanjahu i rozdrażnił tym samym władze w Tunisie. "Namawiając tunezyjskich żydów do emigracji, Izrael wtrąca się w wewnętrzne sprawy Tunezji i próbuje splamić jej porewolucyjny wizerunek" - oświadczyło w poniedziałek tunezyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Szpiedzy w skrzynkach ministrów

Możliwe, że do służbowej poczty elektronicznej premier Australii Julii Gillard i co najmniej dziewięciu ministrów włamali się zagraniczni szpiedzy - informuje we wtorek dziennik "The Daily Telegraph".

Obama: Nie powtórzymy w Libii błędów z Iraku

- Stanów Zjednoczonych nie stać na powtórzenie w Libii błędów popełnionych w Iraku - powiedział prezydent USA Barack Obama podczas przemówienia na temat interwencji w Libii w nocy z poniedziałku na wtorek. Podkreślił, że USA nie powinny bać się działania, ponieważ jego odmowa byłaby zdradą tego, kim są Amerykanie jako naród. - Kiedy nasze interesy i wartości są zagrożone, mamy obowiązek działania - przekonywał.

Dom i pieniądze za zmianę zeznań

Libijskie władze miały oferować matce Iman al-Obeidi, dom i pieniądze w zamian za nakłonienie córki do zmiany zeznań. Młoda Libijka wdarła się w sobotę do hotelu dla dziennikarzy w Trypolisie krzycząc, że została zgwałcona przez żołnierzy reżimu. Al-Obeidi została szybko wyprowadzona przez funkcjonariuszy bezpieki, ale jej historia stała się głośna na całym świecie.

Włoska wysepka zalana imigrantami

Na włoską wysepkę Lampedusa, położoną pomiędzy Włochami a Afryką, dostają się tysiące nielegalnych imigrantów. Miejscowi Włosi buntują się i próbują blokować port. Władze zapowiedziały wysłanie na pomocy marynarki wojennej. Z powodu wojny w Libii i niepokojów w Tunezji, na granicy obu tych państw nie ma skutecznej kontroli. W kierunku Włoch wybierają się kolejne tysiące ludzi.

Amerykanie wycofają okręty z libijskiej operacji

Amerykanie wycofają część okrętów pływających po Morzu Śródziemnym biorących udział w libijskiej operacji, po tym jak jej dowodzenie przejęło NATO. W poniedziałek wieczorem o sytuacji w tym kraju rozmawiali przywódcy Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kilka godzin wcześniej we wspólnym oświadczeniu Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron napisali, że "nie chcą wojskowej okupacji Libii".

Zatrzymali "zamieszanych w zamach" na Domodiedowo

Rosjanie poinformowali, że zatrzymali dwie osoby zamieszane w styczniowy zamach na moskiewskie lotnictwo Domodiedowo. Równocześnie w akcji rosyjskich sił specjalnych w Inguszetii zginęło co najmniej 17 rebeliantów.

Nowa jakość w wojsku - balony z helem

Amerykańscy marines w działaniach nad Libią korzystają ze swojego najnowszego nabytku w dziedzinie komunikacji. Są to balony z helem uwiązane, bądź wypuszczane z pokładu okrętu. Dzięki nim bezpośrednia komunikacja z samolotami AV-8B Harrier atakującymi cele w Libii jest o wiele prostsza i tańsza.

Kuczma i jego ludzie przed śledczymi

Już nie tylko były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ale i jego najbliżsi współpracownicy z czasów prezydentury znaleźli się pod lupą ukraińskiej prokuratury w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego.

Przeprosili za zabicie dziecka 35 lat temu

88-letnia Mary O'Hare została oficjalnie przeproszona przez brytyjskie ministerstwo obrony za śmierć jej córki 35 lat temu. 12-letnia Majella zginęła od kuli brytyjskiego żołnierza w pobliżu swojego domu w Irlandii Północnej. To drugi przypadek przeprosin w historii Wielkiej Brytanii za zbrodnie popełnione w Irlandii Północnej.

Wybór prezydenta niezgodny z konstytucją

Wybór prezydenta Kosowa był niekonstytucyjny, orzekł Sąd Konstytucyjny w Prisztinie. Na razie nie wiadomo, czy prezydenckie wybory zostaną powtórzone i czy prezydent będzie musiał zrezygnować z urzędu.

Ukraińskie "Twierdze" popłyną do Tajlandii

Ukraińskie czołgi T-84U Opłot-M (pol. twierdza) wygrały przetarg w Tajlandii. 200 "Twierdz" ma zastąpić stare amerykańskie M41 zakupione jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. Jak podaje dziennik "Bangkok Post", z wyboru są niezadowoleni sami żołnierze, którzy mieli woleć czołgi K-1 oferowane przez Koreę Południową. Tajlandzkie media spekulują też o korupcji, która miała zaważyć na wyniku przetargu.

Dekada Putina: "przemoc i korupcja"

"Dekada rządów Putina w największym stopniu kojarzy się z dwoma skrajnie negatywnymi dla kraju zjawiskami - niebywałym wzrostem przemocy i korupcji" - ogłosiła opozycyjna Partia Wolności Narodowej "O Rosję bez przemocy i korupcji" (PNS).

Wypłacą pieniądze rodzinom ofiar Holokaustu

Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar Holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

Wykryli pluton na terenie elektrowni Fukushima

Na terenie elektrowni Fukushima I odkryto w ziemi pluton - poinformował właściciel zakładu, koncern TEPCO. Według władz nie stwarza on zagrożenia dla zdrowia. Silnie radioaktywna woda emitująca 1000 miliswertów na godzinę, została odkryta w rowie obok reaktora nr 2. Nie ustalono, skąd pochodzi. Wcześniej w elektrowni zaczęło się wypompowywanie radioaktywnej wody z kilku budynków, co ma umożliwić przywrócenie normalnej pracy systemów chłodzenia.

Jest lotniskowiec do kupienia. I niszczyciele

Do niedawna duma Royal Navy, teraz przedmiot internetowej aukcji. Wycofany ze służby dwa tygodnie temu HMS Ark Royal trafił na sprzedaż na portalu edisposals.com. Nie podano minimalnej ceny za były lotniskowiec. Aukcja trwa do 13 czerwca.

Mubarak uziemiony w kraju

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak i jego najbliższa rodzina znajdują się pod nadzorem policyjnym i nie mogą puszczać kraju - poinformowała egipska armia.

Amerykanie docenili polskiego oficera

Polski oficer z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca został wyróżniony wysokim amerykańskim odznaczeniem wojskowym Meritorious Service Medal.

Trzy godziny bitwy z piratami. 16 złapanych

Indyjska marynarka wojenna po raz kolejny wykazuje się skutecznością w walce z piratami. Po trzygodzinnej bitwie na Morzu Arabskim dwóm indyjskim okrętom udało się pojmać 16 piratów i zapobiec atakowi na statek handlowy.

To bolesny dzień dla Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel musi przełknąć gorzką pigułkę porażki, którą jej CDU odniosła w niedzielnych wyborach lokalnych w Badenii-Wirtembergii. - To bolesny dzień dla całej CDU - powiedziała Merkel.

Asad "zadowoli naród". Na razie gaz na ulicach

Chociaż niektóre agencje prasowe donosiły, że stan wyjątkowy w Syrii został w końcu po 48 latach zniesiony, nadal z Damaszku nie nadeszło oficjalne potwierdzenie tej informacji. Być może nastąpi to jednak już niedługo. Na razie jednak jedyne co syryjskie władze mają do zaproponowania opozycji to gaz łzawiący.

Areszt dla białoruskich opozycjonistów

Troje białoruskich działaczy, którzy brali udział w piątek w obchodzonym przez opozycję 25 marca Dniu Wolności, zostało skazanych na kary aresztu administracyjnego.

Zmarł twórca bardzo kleistego kleju

Zmarł twórca słynnego na całym świecie kleju Super Glue. Harry Wesley Coover Młodszy miał 94 lata. Zaledwie rok temu został uhonorowany specjalnym medalem przez prezydenta Baracka Obamę za swoją pracę. Największe dzieło jego życia, klej cyjanoakrylowy, był w znacznej mierze przypadkiem.

Rosyjska armia 20 lat za NATO. Podpatrują Polaków i Czechów

- Nauka wojenna i armia Rosji zostały daleko w tyle za wiodącymi krajami Zachodu - przyznaje szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Na posiedzeniu Akademii Nauk Wojennych gen. Nikołaj Makarow podkreślał, że Rosja przespała burzliwy rozwój nowych form i sposobów prowadzenia wojny w ostatnich 20 latach. Zmianie tego stanu rzeczy służy realizowana od dwóch lat reforma armii. Gen. Makarow przyznał, że pewne rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię żołnierzy kontraktowych, Rosja podpatruje u członków NATO, m.in. Polski i Czech.

Berlusconi stanął przed sądem. Bo w poniedziałek może

Po raz pierwszy od ośmiu lat premier Włoch Silvio Berlusconi stawił się w poniedziałek w sądzie w Mediolanie. Szef rządu przybył na proces, w którym wraz z 11 osobami oskarżony jest o oszustwa finansowe i podatkowe przy zakupie praw do emisji w jego telewizji.