Sałata, ogórki, pomidory? EHEC pilnie poszukiwana

Niemiecka minister rolnictwa i ochrony konsumentów Ilse Aigner odrzuciła w środę krytykę pod adresem niemieckich władz w związku z zamieszaniem wokół poszukiwania źródła zakażeń zjadliwym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Wiadomo już, że źródłem zakażenia nie były hiszpańskie ogórki. Niemieckie laboratoria pracują pełną parą, żeby ustalić źródło.

Turyści ranni po eksplozji na Gibraltarze

12 pasażerów statku wycieczkowego "Independence of the Seas" i 2 pracowników portu zostało rannych w wyniku wybuchu remontowanego zbiornika na ropę w gibraltarskim porcie - poinformowały tamtejsze władze. Pożar, jaki wybuchł w jej następstwie, zmusił do awaryjnego opuszczenia nabrzeża zacumowany przy nim wycieczkowiec. Prawdopodobną przyczyną wybuchu była iskra spawalnicza.

6 osób spłonęło w autobusie

Siedem osób zginęło w środę w obwodzie twerskim w kolizji samochodu z autobusem, który po zderzeniu stanął w płomieniach. Sześć osób w autobusie spłonęło - podały lokalne władze.

Tysiące ofiar Kaddafiego? Krwawy obraz reżimu wg Francji

W wyniku krwawych represji reżimu Muammara Kaddafiego w ciągu ostatnich miesięcy zginęło w Libii "od kilku do ponad dziesięciu tysięcy osób" - podał w środę dziennik "Le Figaro", powołując się na dobrze poinformowane francuskie źródła dyplomatyczne.

Vanuatu uznało Abchazję

Vanuatu, niewielkie państwo na Południowym Pacyfiku, uznało niepodległość Abchazji. Poinformowały o tym w środę władze tego zbuntowanego regionu Gruzji. Wcześniej niepodległość Abchazji uznała Rosja, Nikaragua, Wenezuela i Nauru.

Białoruska gospodarka tonie. Kredyt na ratunek?

Białoruś wobec narastającego kryzysu gospodarczego zwróciła się z prośbą o kredyt do Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował w środę w komunikacie białoruski rząd. Wcześniej Mińsk poprosił o kredyt Euroazjatycką Wspólnotę Gospodarczą (EaWG) - organizację skupiającą część członków postsowieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Zagrożenie tsunami "zostało niedocenione"

Władze Japonii nie doceniły zagrożenia falą tsunami w Fukushimie, ale ich reakcja na wypadek w tej elektrowni atomowej była wzorowa - wynika z opublikowanego w środę wstępnego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Wylądował ostatni raz

Koniec legendy. Po 19 latach eksploatacji, 25 misjach i przebyciu ponad 190 milionów kilometrów wahadłowiec Endeavour odchodzi do lamusa. Dokładnie o godz. 8.35 czasu polskiego amerykański prom wylądował na przylądku Canaveral. To była jego ostatnia misja przed wycofaniem z eksploatacji i przekazaniem do muzeum. Loty wahadłowców ostatecznie zakończy misja Atlantisa przewidziana na lipiec.

Kate i William. Pierwszy raz publicznie

Książę William i księżna Kate ogłosili, gdzie pojawią się po raz pierwszy publicznie jako małżonkowie. Wybrali bal charytatywny wydawany przez organizację Absolute Return for Kids (ARK). Odbędzie się on 9 czerwca w Londynie.

Kaddafi nie omawiał "strategii odejścia"

Przywódca Libii Muammara Kaddafi nie omawiał "strategii odejścia" podczas rozmów z prezydentem RPA Jacobem Zumą - podał rzecznik libijskiego rządu. Niemal jednocześnie z oświadczeniem rzecznika media doniosły, że kolejne bomby NATO spadły na Trypolis,

Sarko wraca do gry?

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy odzyskuje popularność i uzyskuje w sondażach najlepsze wyniki od roku - napisał we wtorek tygodnik "L' Expresse". Choć słupki w sondażach drgnęły, to Sarko musi nadrobić ogromny dystans dzielący go od kandydatów typowanych przez socjalistów.

Torturowali 13-letnie dziecko

Głowa chłopca była opuchnięta, posiniała i zniekształcona. Jego ciało pełne siniaków, przypaleń od papierosów i ran po kulach, które miały sprawić ból, a nie zabić. Jego kolana zostały zmiażdżone, a kostki połamane. Wyrwano mu też paznokcie i odcięto genitalia. Nie jest jasne, co ostatecznie spowodowało śmierć chłopca, jednak wyraźnie widać, że potwornie cierpiał w czasie, który spędził w rękach oprawców.

Amerykanie pomogą przy Euro?

Wojsko chce, by w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbyły się polsko-amerykańskie ćwiczenia w zwalczaniu broni biologicznej i chemicznej. "Przy okazji" Amerykanie mają też pomóc w zabezpieczeniu Euro 2012.

Nowe zarzuty za zamach na WTC

Amerykańscy prokuratorzy wojskowi wystąpili z nowymi zarzutami wobec organizatora zamachów z 11 września 2001 roku. Chalid Sheikh Mohammed i jego czterech domniemanych wspólników, przebywa obecnie w ośrodku odosobnienia w Guantanamo.

Mladić już w haskim areszcie

Ratko Mladić jest już w haskim więzieniu. Samolot z byłym generałem na pokładzie wylądował na lotnisku Schiphol, skąd Mladić został przetransportowany helikopterem z eskortą pod Hagę, do centrum zatrzymań międzynarodowego trybunału ds. zbrodni w b. Jugosławii. Być może już w środę stawi się na pierwszej rozprawie, gdzie złoży oświadczenie, czy przyznaje się do winy.

Iran zrzuca winę na pilota Merkel

Iran tłumaczy się z odmowy zgody na przelot samolotu z niemiecką kanclerz nad swoim terytorium i zrzuca winę na niemieckiego pilota. Według władz, przyczyną był "problem techniczny" spowodowany błędem przy kontaktowaniu się z irańską kontrolą lotów, a nie powody polityczne.

"Rzeźnik Bałkanów" w luksusowym więzieniu

Ratko Mladić, zwany "Rzeźnikiem Bałkanów" w Hadze dołączy do takich "sław' jak Radovan Karadzić, były prezydent Liberii Charles Taylor czy Thomas Lubanga. Haskie więzienie to areszt luksusowy: pojedyncze cele z telewizorem, toaletą i telefonem oraz swoboda poruszania się po obiekcie w ciągu dnia.

Ostatni zbrodniarz jeszcze na wolności

Haski trybunał został ustanowiony w 1993 roku dla osądzenia oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Do tej pory przedstawił zarzuty 161 osobom, wydał 64 wyroki skazujące i 13 uniewinniających. Na wolności pozostaje ostatni oskarżony: Goran Hadżić, były przywódca Serbów chorwackich.

Libia: NATO zabiło 718 cywilów

Rzecznik libijskiego rządu Moussa Ibrahim podał, że w wyniku NATO-wskiej interwencji w Libii zginęło jak do tej pory 718 cywilów. Według władz, ponad 4 tysiące zostało rannych.

Kto osądzi Ratko Mladicia?

Ratko Mladić po przybyciu do Hagi ma zostać "niezwłocznie przesłuchany". Przygotowanie do procesu trwa jednak miesiącami, a samo postępowanie - nawet kilka lat. Sądzić Mladicia będą trzej sędziowie Trybunału Karnego: Holender, Niemiec i obywatel RPA.

Na cyberatak USA mogą odpowiedzieć zbrojnie

Podejmowany przez inne państwo sabotaż komputerowy może stanowić akt wojny - uznało ministerstwo obrony USA. To otwiera Waszyngtonowi drogę do zareagowania na cyberatak użyciem swych sił zbrojnych. O sprawie napisał dziennik "Wall Street Journal".

Odnaleziono ciało Polaka

We wtorek odnaleziono ciało polskiego turysty Michała Szpyruka, który zaginął w piątek na południu Hiszpanii, w okolicach skalistego wąwozu El Chorro - poinformował rzecznik policji w Maladze. Mężczyznę odnalazły służby ratownicze, niedaleko miejsca, w którym widziano go ostatni raz.

Generalna amnestia zamiast kary śmierci

Prezydent Syrii Bashaer Al-Assad ogłosił we wtorek generalną amnestię - po 10 tygodniach protestów przeciwko jego 11-letnim rządom. Amnestia ma objąć członków "wszystkich organizacji politycznych", w tym także Bractwa Muzułmańskiego.

Setna rocznica Titanica

Zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu, ale i tak napawa dumą mieszkańców Belfastu. 31 maja przypada setna rocznica "urodzin" Titanica.

Protestanckie baterie słoneczne w Dreźnie

Trzy systemy baterii słonecznych instalowane są na dachach budynków w Dreźnie. Powstały z okazji… 33. Niemieckiego Ewangelickiego Dnia Kościoła (Kirchentag), którego jednym z głównych punktów będzie ochrona środowiska naturalnego.

Skazany za próbę zemsty za karykatury proroka

Mieszkający w Belgii Czeczen Lors Dukajew został we wtorek skazany w Danii na 12 lat więzienia za spowodowanie wybuchu w hotelowej łazience i usiłowanie przeprowadzenia zamachu na redakcję gazety, która opublikowała karykatury Mahometa.

Al-Kaida zabija w Jemenie

Pięciu jemeńskich żołnierzy zginęło we wtorek, a 23 zostało rannych w zamachu z udziałem samochodu pułapki przeprowadzonym najprawdopodobniej przez Al-Kaidę koło Zindżibaru na południu kraju - podały źródła medyczne.

Nazwał papieża żałosnym, odpowie w sądzie?

Rośnie napięcie w Chorwacji przed wizytą papieża Benedykta XVI. 22-latek z Zadaru stanie przed sądem za publikację krytycznych uwag pod adresem papieża na Facebooku. Miał m.in. nazwać go "żałosnym". To jednak nie wszystko - w jego domu policjanci znaleźli broń i amunicję.

Chcą rozmawiać o samozwańczym państwie

Czy na mapie świata szykują się kolejne zmiany? Unia Europejska szykuje się do rozmów o statusie Naddniestrza, samozwańczego państwa nieuznawanego przez żaden kraj na świecie. Decyzja w sprawie separatystycznego regionu Mołdawii może zapaść już na spotkaniu w czerwcu w Moskwie.

"Policzone dni tych, którzy zatrzymali Mladicia"

Kilka tysięcy sympatyków generała Ratko Mladicia, zatrzymanego w czwartek w Serbii, manifestowało we wtorek w Banja Luce - stolicy Republiki Serbskiej w składzie Bośni i Hercegowiny - przeciwko aresztowaniu Mladicia.