Beatyfikacja w maju, a hotele już zatłoczone

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja. Ale już teraz, ponad 3 miesiące przed uroczystościami, zaczyna brakować miejsc w najtańszych, dostępnych cenowo dla większości Polaków hotelach.

42 ofiary zamachowca samobójcy

Do 42 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar samobójczego zamachu na centrum szkolenia irackiej policji, do którego doszło we wtorek rano w Tikricie, na północy Iraku. Ponad 100 osób zostało rannych - podały lokalne władze.

"Prostytutki w rezydencjach Silvio Berlusconiego"

"Znaczna liczba młodych kobiet prostytuowała się w rezydencjach Silvio Berlusconiego" - to jedno zdanie z akt prokuratury, domagającej się teraz przeszukania domów premiera, wywołało burzę we Włoszech. Gazety na Półwyspie Apenińskim poświęcają seksaferze z udziałem Berlusconiego po kilkanaście stron w dzisiejszych wydaniach.

Polski statek uratował włoskich żeglarzy

Dwóch włoskich żeglarzy, których katamaran przewrócił się na Atlantyku uratował polski statek pod cypryjską banderą. Akcja ratunkowa była bardzo trudna, bo fale morskie miejscami osiągały nawet ponad pięciu metrów wysokości.

Phenian wydaje na zbrojenia 15 razy więcej

Aż około 1/3 północnokoreańskiego budżetu idzie na zbrojenia, a Phenian wydaje na armię 15 razy więcej, niż deklaruje - donosi południowokoreański think-tank KIDA (Korea Institute of Defense Analyses).

Prosiaczki zablokowały autostradę

Prosięta, które wydostały się z przewróconej ciężarówki, zablokowały we wtorek rano autostradę D1, łączącą stolicę Czech z Brnem.

Piraci rekordziści z Somalii

W 2010 roku piraci na całym świecie porwali 1181 osób, z czego aż 1016 uprowadzeń było dziełem morskich przestępców z Somalii - podało Międzynarodowe Biuro Morskie, międzynarodowa instytucja nadzorująca transport morski. 2010 rok był rekordowy pod względem liczby wziętych zakładników.

Rakiety chybiły, konsternacja prezydenta

Tajwańska armia przeprowadziła we wtorek otwarte dla mediów ćwiczenia, podczas których wystrzeliła 19 pocisków ziemia powietrze i powietrze-powietrze. Mniej więcej co czwarty z nich chybił celu, wywołując konsternację obecnego na pokazie prezydenta Ma Ying-jeou.

Polscy lekarze będą walczyć o życie poparzonej Afganki

Dwa dni temu do szpitala polowego w polskiej bazie w Ghazni trafiła 23-letnia Biba Hanifa, żona pracownika bazy, z bardzo rozległymi poparzeniami nogi. Ze względu na brak profesjonalnego sprzętu jej stan dramatycznie się pogorszył - w nogę wdała się gangrena. Mimo braku procedur dotyczących pomocy dla osób innego niż polskie pochodzenia, nawet jeżeli wiele lat pracują dla naszego wojska, Dowództwo Operacyjne wydało zgodę na przetransportowanie kobiety do szpitala w Warszawie.

"Strzelają do ludzi, krew". "Szkoda tego słońca"

Już tylko dziesięciu polskich turystów przebywa w Tunezji. Wczoraj wieczorem na Okęciu wylądowała kolejna grupa Polaków, którzy z powodu zamieszek musieli przerwać urlop i wrócić do kraju. Jedni mówią o krwi i strzelaniu do ludzi, inni o tym, że w kurortach czuli się bezpiecznie.

Przewidzieli krwawy upadek prezydenta

Amerykańska dyplomacja już 5 lat temu w dużym stopniu przewidziała rozwój wypadków w Tunezji - wynika z tajnej depeszy ujawnionej przez Wikileaks, a wysłanej przez ambasadora USA w Tunisie Williama Hudsona. Trafnie odgadnięto m.in. kto może zastąpić rządzącego od ponad dwóch dekad prezydenta.

Obama trzyma za nich kciuki

Administracja Baracka Obamy uważnie spogląda na Tunezję, gdzie trwają zamieszki antyrządowe. - Apelujemy o wolne wybory, które spełnią aspiracje narodu tunezyjskiego - powiedział Tommy Vietor, rzecznik Białego Domu.

"Wesołe i barwne" życie szpiega

Latem ub.r. wyrzucono ich z USA za szpiegostwo. W Rosji czekała ich jednak nie kara, a nagroda. Medialna sława i lukratywne stanowiska w biznesie. Doradzają w naftowych gigantach i banku, a najurodziwsza agentka dostała nawet swój program w telewizji.

Uleczona przez papieża: To do dzisiaj dla mnie wielka tajemnica

- Dlaczego ja? To do dzisiaj dla mnie wielka tajemnica - powiedziała na konferencji prasowej Marie Simon-Pierre. Zakonnica pokonała chorobę Parkinsona dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II. W miniony wtorek uznano to za cud, co pozwoli zakończyć proces beatyfikacyjny papieża Polaka.

Zamieszki za trzy miliardy

78 osób zginęło a 94 zostały ranne od początku antyrządowych zamieszek w Tunezji - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Tunezji Ahmed Friaa. Według niego, protesty kosztowały kraj jak do tej pory trzy miliardy dinarów (ok. 2 miliardy dol.).

Trzy tys. turystów ewakuowanych z Chile

Z południa Chile w miniony weekend ewakuowano ponad trzy tysiące zagranicznych turystów - poinformowały chilijskie władze. Od sześciu dni trwa tam strajk generalny w związku z planowaną podwyżką cen gazu.

Spłonęli w proteście

43-letni mężczyzna podpalił się w poniedziałek w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolicy Mauretanii, Nawakszut. Wcześniej na podobny desperacki krok zdecydował się pewien Egipcjanin. Do podobnego przypadku doszło kilka dni wcześniej w Algierii. Wszyscy protestowali przeciwko trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej w swoich krajach.

Polski statek na ratunek włoskim żeglarzom

Polski statek pod cypryjską banderą płynie ratować dwóch włoskich żeglarzy. Ich których katamaran przewrócił się na Atlantyku. Jednostka, jak twierdzi agencja ANSA ma dotrzeć do rozbitków za 6-7 godzin.

Nowy rząd Tunezji wśród protestów

W Tunezji utworzono rząd jedności narodowej, w którym trzy stanowiska przypadły przywódcom opozycyjnej partii. Wcześniej przez Tunis przetoczył się gwałtowny protest, w którym około tysiąca ludzi demonstrowało przeciwko partii rządzącej - Zgromadzeniu Demokratyczno-Konstytucyjnemu (RCD). Siły bezpieczeństwa próbowały rozpędzić tłum strzałami w powietrze i działkami wodnymi.

Polska wpuści Chorwację do Unii?

- Jestem niezmiernie zadowolony ze stanu przygotowań Polski [do prezydencji] - powiedział goszczący z jednodniową wizytą w naszym kraju prezydent Unii Europejskiej Herman van Rompuy. Polityk spotkał się w poniedziałek z premierem Donaldem Tuskiem. Wcześniej szef Rady Europejskiej wziął udział w spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim.

"Lista powinna zaczynać się od Putina"

Za "represjonowanie odmiennych poglądów" zachodnie państwa powinny zabronić wjazdu na swoje terytorium premierowi Władimirowi Putinowi i jego współpracownikom - takiego zdania jest lider rosyjskiej opozycji Borys Niemcow.

Terminator chciałby być prezydentem

- Jedyny wielki urząd polityczny, który naprawdę mnie interesuje, jest dla mnie nieosiągalny, ponieważ urodziłem się w Austrii i przez to nie mogę zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych - zdradził w pierwszym wywiadzie po opuszczeniu urzędu gubernatora Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

Polecenie urzędowe: Nosić kalesony

W Korei Południowej urzędnik musi dawać przykład i zacząć wyrzeczenia na rzecz państwa od siebie. Nowe polecenie urzędowe brzmi: nosić kalesony do pracy. Ma to umożliwić oszczędności na ogrzewaniu urzędów. Korea Południowa zmaga się z poważną zimą, która spowodowała problemy z dostawami prądu.

Rosja ostrzega przed "drugim Czarnobylem"

Rosyjscy specjaliści, pomagający Irańczykom w uruchomieniu ich pierwszej elektrowni jądrowej, ostrzegają przed "drugim Czarnobylem" - podaje "Daily Telegraph". Rosjanie mają obawiać się skutków uszkodzeń w systemach sterujących reaktorem, poczynionych przez wirus Stuxnet.

Proces za wybuchowe paczki

Rozpoczął się proces 13 domniemanych członków greckiej grupy anarchistycznej "Konspiracja grup ogniowych". Organizacja przyznała się do wysłania wybuchowych przesyłek do zagranicznych przywódców i ambasad w Grecji.

Nie będzie ani kamienowania, ani wieszania. Na razie

- Iran zawiesił wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie na kobiecie skazanej też na ukamienowanie - poinformował irański deputowany. Zohre Elahian napisał, że wykonanie wyroku śmierci na Sakineh Mohammadi Asztiani zawieszono na prośbę jej dzieci.

W Chinach wszystko jest większe. Malwersacje też

Chińskie władze zmagają się z olbrzymią skalą malwersacji państwowych pieniędzy. Jak ujawniło Narodowe Centrum Audytu (odpowiednik polskiej NIK), tylko w roku 2010 udało się odzyskać równowartość 18,5 miliardów dolarów. Nie wiadomo jednak, ile pieniędzy w ogóle zdefraudowano, ponieważ władze nie ujawniają takich statystyk.

Tej nocy spójrz w niebo

Planetoida oznaczona przez astronomów kodem 2011 AN52 najbliższej nocy przeleci wyjątkowo blisko nad naszymi głowami. Odległość od Ziemi nie będzie niebezpieczna, ale takie odwiedziny nie zdarzają się często.

Podpadł Kremlowi, szuka miejsca na Łotwie

- Były mer Moskwy Jurij Łużkow na krótko przed Nowym Rokiem wystąpił o kartę stałego pobytu na Łotwie - poinformowały lokalne media. Wieloletni, bogaty i wpływowy zarządca stolicy Rosji w zeszłym roku popadł w konflikt z prezydentem Miedwiediewem i został pozbawiony stanowiska. Władze Łotwy sugerują, że nadanie mu prawa stałego pobytu nie będzie możliwe.