Zabiją tysiące zwierząt wokół Fukushimy

Setki tysięcy zwierząt, które pozostały w strefie zamkniętej wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, zostanie zabitych. Japoński rząd dał oficjalny rozkaz rozpoczęcia uboju. Zwierzęta pozostawione przez ewakuujących się w pośpiechu ludzi, od niemal dwóch miesięcy powoli padają z głodu i pragnienia.

Przez Twittera ratowali życie po trzęsieniu ziemi

Około 160 chronicznie chorych pacjentów znalazło się w kryzysowej sytuacji bezpośrednio po trzęsieniu ziemi na początku marca w Japonii. Ludzie nie wiedzieli, gdzie mogą dostać niezbędne im leki, ponieważ nie działały telefony, a praca szpitali i aptek została zupełnie zdezorganizowana. Sytuację uratował portal Twitter.

Świeżo po rozwodzie zablokował most

Sfrustrowany rozwodem Australijczyk sparaliżował ruch na słynnym moście w Sydney. Tysiące kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i pieszych utknęło na Sydney Harbour.

CIA przesłuchała wdowy po bin Ladenie. Odnosiły się "wrogo"

Trzy wdowy po Osamie bin Ladenie zostały przesłuchane przez oficerów amerykańskiego wywiadu - informuje CNN, powołując się na źródła w rządach USA i Pakistanu. Przesłuchania odbyły się w obecności oficerów pakistańskich służb specjalnych.

Tarcza antyrakietowa rozpościera się nad Moskwą

Kolejny regiment wyposażony w zaawansowany system obrony powietrznej S-400 Triumf zostanie rozmieszczony w pobliżu Moskwy 15 maja - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Nowe rakiety wzmocnią system obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej stolicy.

Kłamali ws. Dziekańskiego. Policjanci staną przed sądem

Zarzut składania fałszywych zeznań podczas dochodzenia w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego w 2007 roku w Vancouver został postawiony czterem policjantom, którzy użyli paralizatorów do obezwładnienia Polaka. Jak wynika z komunikatu prasowego prokuratury, początek rozprawy wyznaczono na 29 czerwca.

Zwolniony z banku zdetonował bombę

Pracownik jednego z chińskich banków w mieście Wuwei został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w banku. Postanowił się zemścić na szefach. Wtargnął do banku i zdetonował bombę zapalającą domowej produkcji. 39 osób zostało rannych, niektórzy poważnie.

Wojsko nie będzie strzelać. A tajniacy?

- Prezydent Baszar Asad zabronił wojsku strzelać do demonstracji jego przeciwników - twierdzi Louay Hussein, aktywista na rzecz praw człowieka w Syrii. O rozkazie dyktatora miał go poinformować przez telefon jeden z jego doradców, Bouthaina Shaaban. W piątek w Syrii ma się odbyć kolejna fala masowych protestów.

Rzeź w odwecie za zabicie Osamy. "To pierwsza zemsta"

Co najmniej 80 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachu na akademię sił paramilitarnych w północno-zachodnim Pakistanie. Talibowie pakistańscy oświadczyli, że atak był zemstą za śmierć Osamy bin Ladena. Zdecydowaną większość ofiar stanowią rekruci, którzy chcieli wstąpić do służby w elitarnym oddziale paramilitarnym pakistańskich Rangersów.

Tak strzelał Ali Agca

30 lat temu podczas tradycyjnego objazdu Placu św. Piotra papież Jan Paweł II schylił się, by objąć półtoraroczną dziewczynkę. Kilka metrów obok stał ubrany w szarą marynarkę Ali Agca. O godzinie 17.17 wyjął zza paska spodni pistolet i strzelił. Ten moment uchwycony został na zdjęciu, które stało się kluczowym dowodem w procesie Agcy. Kto był jego mocodawcą, pozostaje zagadką do dziś.

Zamach przepowiedziany trzy dni wcześniej

Włoski kardynał Giovanni Colombo "przepowiedział" zamach na Jana Pawła II na trzy dni przed strzałami Alego Agcy - przypomina o tym w przeddzień 30. rocznicy tych wydarzeń włoski dziennik "L'Osservatore Romano".

300 mil do mamy

Dziesięciolatek z Boliwii w poszukiwaniu swojej matki przejechał uczepiony podwozia ciężarówki ponad tysiąc kilometrów. Nieświadomy odległości, przekroczył granicę i wylądował w sąsiednim Chile. Kierowca nie miał pojęcia o dodatkowym pasażerze.

Chcieli wysadzić synagogę

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w Nowym Jorku pod zarzutem przygotowań do ataku na synagogę na Manhattanie. Pochodzący z północnej Afryki zatrzymani wpadli, gdy kupowali granat i pistolety.

Uciekają od wojny, ale do Polski nie chcą

Polska ciągle jest gotowa do przyjęcia przebywających na Malcie uchodźców z Libii i Tunezji. Jednak jak przyznał szef MSWiA Jerzy Miller, do tej pory nie zgłosił się nikt chętny do przyjazdu nad Wisłę. Emigranci wybierają inne kraje w UE.

SEALs po zabiciu Osamy sami potrzebują ochrony

Zwiększymy poziom ochrony i tajemnicy otaczającej oddział komandosów SEALs, którzy zabili Osamę bin Ladena - powiedział sekretarz obrony USA Robert Gates. Członkowie elitarnego oddziału numer sześć mieli sami wyrazić obawy o bezpieczeństwo swoich rodzin.

Rozprzestrzenianie wirusa HIV można zatrzymać

Nosiciel HIV może zredukować ryzyko przeniesienia wirusa na swojego partnera o 96 procent, jeśli jak najszybciej po zarażeniu zacznie przyjmować leki - wynika z najnowszego amerykańskiego badania. Światowa Organizacja Zdrowia nazwała to odkrycie "przełomowym".

Snajperzy bronili portretów dyktatora

Snajperzy ostrzelali tłum jemeńskich demonstrantów w Bajdzie, którzy próbowali zrywać plakaty z portretami dyktatora Alego Abd Allaha Salaha. Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych. W innych miastach Jemenu również doszło do starć, kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. Od środy w tym kraju zginęło już 19 osób. Opozycja prosi o pomoc z zagranicy.

Zabicie Osamy "całkowicie zgodne z prawem"

Amerykańska operacja, w której zabito Osamę bin Ladena, była całkowicie zgodna z prawem międzynarodowym - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Rosjanin stwierdził, że był to akt samoobrony.

Delegacja rebeliantów w Białym Domu

Przedstawiciele libijskich rebeliantów zdobywają światowe salony. W piątek delegacja z Bengazi ma zostać przyjęta w Białym Domu. Nie ma jednak informacji, czy sam Barack Obama spotka się z rebeliantami. W czwartek delegacja Narodowej Rady Libijskiej była z wizytą w Londynie.

Na sankcje odpowie zamknięciem granicy?

Władze Białorusi są gotowe zakazać wyjazdu z kraju ponad 200 opozycjonistom i ewentualnie zaproponować pewnym ambasadorom państw Unii Europejskiej opuszczenie Białorusi, jeśli UE wprowadzi sankcje gospodarcze wobec Mińska - podają w czwartek białoruskie portale opozycyjne. Powołują się na źródło w administracji prezydenta Aleksandra Łukaszenki, cytowane przez agencję Interfax-Zapad.

Kanibal wpadł, bo niedoszły "obiad" zmienił zdanie

Słowak, który poszukiwał kogoś, kogo mógłby zabić i zjeść, został aresztowany przez policję. Niedoszły kanibal wpadł, gdy Szwajcar, który miał się stać "daniem", zmienił zdanie i zaalarmował funkcjonariuszy.

Demjaniuk skazany. I natychmiast wypuszczony

John Demjaniuk, uznany przez niemiecki sąd za winnego pomagania w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów w Sobiborze i skazany na pięć lat pobytu w zakładzie karnym, w ogóle tam nie trafi. Sąd nakazał wypuścić 91-letniego zbrodniarza po odczytaniu wyroku, motywując swoją decyzję bardzo podeszłym wiekiem skazanego.

Będą walczyć. "Aż odzyskamy swoje nazwiska"

Polacy na Litwie nadal będą walczyli o swoje nazwiska - powiedział przewodniczący Związku Polaków na Litwie (ZWPL), poseł Michał Mackiewicz, komentując czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pisowni nazwisk w dokumentach litewskich.

Europa się zamyka. Dni Schengen policzone?

Najpierw był apel Francji i Włoch, potem pomysły Komisji Europejskiej. A jeszcze w czerwcu, na szczycie UE, wspólnota może przyjąć nowe reguły dotyczące ruchu granicznego w Unii. Te propozycje, niezależnie od mówienia o ich warunkowości, tymczasowości i wyjątkowości, oznaczają jedno: przywrócenie kontroli na granicach, wyrzucenie obecnego traktatu z Schengen do kosza.

Wyszehradzka grupa bojowa. Polska na czele

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że Polska będzie przewodniczyć grupie bojowej tworzonej przez te kraje - powiedział w czwartek szef MON Bogdan Klich, który w Lewoczy na Słowacji uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy.Oprócz ministrów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier tworzących Grupę w spotkaniu bierze też udział Ukraina.

Agent CIA o "bułgarskim tropie" w zamachu na Jana Pawła II

Poszlaki o udziale bułgarskich służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku były, lecz nie było na to dowodów - powiedział w wywiadzie dla bułgarskiego dziennika "24 czasa" emerytowany pracownik CIA, David Hunt. Gazeta publikuje też wypowiedzi byłego rezydenta bułgarskiego wywiadu w Rzymie.

Wyskoczył z samolotu i się okaleczył

Uciekł z samolotu, następnie skrył się w kuchni lotniskowej restauracji, zabrał stamtąd nóż, by w chwilę później się poranić. Mowa o pewnym mężczyźnie, który z lotniska Szeremietiewo miał udać się do Soczi. Przyczyny zachowania desperata są jak na razie nieznane.