Zabili 12 osób. Pokazują granaty i amunicję

Liczba osób zabitych przez syryjskie służby bezpieczeństwa w ataku na meczet meczet w Darze na południu Syrii wzrosła do 12. Do szturmu doszło w środę nad ranem. Po południu siły bezpieczeństwa pokazały stosy karabinów, amunicji i dolarów, które miały znaleźć w meczecie. Demonstranci domagają się ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada.

Prezydent odejdzie jeszcze w tym roku

Jemeński prezydent Ali Abd Allah Salah kolejny raz poddał się naciskom protestującej opozycji i ogłosił, że jeszcze do końca roku odbędą wybory nowego prezydenta. Pierwotnie miały się one odbyć dopiero w 2013 roku. Również w czwartek jemeński parlament zaaprobował wprowadzenie w kraju 30-dniowego stanu wyjątkowego, którego żądał w ubiegłym tygodniu prezydent Ali Abd Allah Salah.

Kanonizacja JPII będzie "bardzo szybka"

Chociaż 1 maja odbędzie się dopiero beatyfikacja Jana Pawła II, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato zapowiedział już, że kanonizacja, czyli ogłoszenie świętym, zmarłego papieża odbędzie się "bardzo szybko", choć z "rygorystycznym" przestrzeganiem reguł. Amato ujawnił, że już są sygnały o przypadkach wymaganego cudu.

Co robią piloci, gdy spadną na terytorium wroga?

Według telewizji Al-Dżazira we wtorek doszło do powietrznego starcia nad Libią. Myśliwce koalicji miały zaatakować samolot sił Kaddafiego, który leciał w kierunku Bengazi. Minionej nocy pierwszą stratę ponieśli też Amerykanie. Myśliwiec F-15 rozbił się w pobliżu powstańczej stolicy. Pilotom udało się katapultować. Oficjalnie mówi się, że samolot spadł z powodu usterki technicznej. Stało się to jednak na terytorium wroga. Co w takie sytuacji robią piloci, by przetrwać?

Dlaczego "Świt Odysei"? Przypadek i losowanie

Od początku interwencji koalicji w Libii wiele osób zadaje sobie pytanie: Co właściwie ma znaczyć "Świt Odysei"? Niektórzy upatrują w nazwie odniesienia do "Odysei" Homera. Amerykańscy wojskowi tłumaczą, że prawda jest o wiele mniej "literacka".

Do Libii nie chcą, ale w Afganistanie wzmocnią siły

Niemiecki rząd, który trzyma się z dala libijskiej operacji, chce jednak odciążyć sojuszników zaangażowanych w operację "Świt Odysei" i zdecydował o przejęciu przez siły Bundeswehry dodatkowych zadań w Afganistanie. Na rozszerzenie mandatu musi jeszcze zgodzić się parlament.

Royal Navy kończy się amunicja

Od początku interwencji w Libii jedną z kluczowych ról odgrywają pociski samosterujące Tomahawk odpalane z okrętów amerykańskich i brytyjskich w takiej ilości, że Royal Navy stoi przed groźbą wyczerpania swoich zapasów. Każdy z Tomahawków kosztuje ponad milion dolarów, więc Wielka Brytania nie zakupiła ich wiele.

Izrael drugi raz najedzie Gazę?

Środowy poranek nie należał do najspokojniejszych w Izraelu. Na miasto Beer Szewa, położone w głębi kraju, spadła palestyńska rakieta, 10 pocisków moździerzowych wybuchło w pobliżu kibuców w regionach Sha'ar HaNegev i Eshkol. Na celowniku Palestyńczyków znalazło się też miasto Aszdod. Izrael odpowiada, że może uciec się do brutalnej odpowiedzi.

Czarny dym zanika. Promieniowanie też

Nad budynkiem reaktora nr. 3 w elektrowni Fukushima I pojawił się czarny dym. Pomimo tego w pobliżu reaktora poziom promieniowania spadł. W Tokio wykryto natomiast skażenie radioaktywne w wodzie. Poziom napromieniowanego jodu w basenach oczyszczalni wody dla centrum miasta dwukrotnie przekracza dopuszczalną normę dla niemowląt.

Mubarak oskarżany o umyślne zabójstwo

Egipska specjalna komisja, która bada przypadki przemocy podczas demonstracji w styczniu i lutym, postawiła zarzuty obalonemu dyktatorowi Hosniemu Mubarakowi. Były prezydent oraz jego minister spraw wewnętrznych zostali oskarżeni o umyślne zabójstwo manifestantów.

"Przejdzie przez piekło", by udowodnić niewinność

- Jestem moralnie gotów przejść przez piekło, by pokazać, że jestem niewinny - broni się były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, podejrzany o udział w zamordowaniu w 2000 roku niezależnego dziennikarza Georgija Gongadzego. Kuczma przybył w środę do prokuratury.

Amerykańskie naloty mają twarz kobiety

Operacja "Świt Odysei" to w większości dzieło amerykańskich lotników. Dowodzi nimi kobieta, generał major USAF Margaret Woodward. To najprawdopodobniej pierwszy przypadek, kiedy kobieta dowodzi dużą ofensywą powietrzną, twierdzi internetowe wydanie "Foreign Policy".

Ratując pilota F-15 ranili ośmiu Libijczyków?

Amerykanie ratując lotników z rozbitego myśliwca F-15 ostrzelali i zranili ośmiu cywilów - twierdzą media. Wojsko zaprzecza - według armii śmigłowce ratunkowe miały nie otwierać ognia podczas akcji. Przyznano jednak, że osłaniające operację Harriery, zrzuciły bomby na rządowe transportery opancerzone zmierzające w kierunku wraku F-15.

Irański samolot z arsenałem w środku

Skonfiskowano broń, która znajdowała się na pokładzie irańskiego samolotu lecącego do Syrii - poinformowało tureckie MSZ. Pierwsze doniesienia mówiły też o zatrzymaniu siedmiu członków załogi, ale szef dyplomacji Turcji Ahmet Davutoglu temu zaprzeczył. Maszyna odleciała do Iranu.

Ile kosztuje "Świt Odysei"?

Jedna rakieta - 22 tys. dolarów. Pocisk Tomahawk? 600 tysięcy. A to dopiero początek różnego rodzaju kosztów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdził ile kosztuje operacja w Libii.

Policjanci protestują. MSW płonie

Płomienie, a potem czarny dym - w Kairze podczas demonstracji policjantów, zapalił się budynek egipskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nikt nie zginął - pracownicy zostali ewakuowani. Nie wiadomo, czy to protestujący wywołali ogień.

Japońskie warzywa skażone

W 11 typach warzyw pochodzących z prefektury Fukushima wykryto szkodliwe substancje spowodowane promieniowaniem informuje japońskiej ministerstwo zdrowia. Premier kraju zaapelował do mieszkańców, by w ogóle zrezygnowali z jedzenia liściastych warzyw. USA już wstrzymały import warzyw i mleka z czterech japońskich prefektur.

Nie bombardują i nie będą. "Wożą turystów? Ulotki?"

Dowiedzieliśmy się od premiera, że nasze maszyny, które latają nad Libią, nie bombardują i nie będą bombardować. Dręczy nas ciekawość, co robią na libijskim niebie nasze samoloty. Rozrzucają ulotki? - powiedział prezes opozycyjnej włoskiej Unii Centrum i wiceprzewodniczący Izby Deputowanych, Rocco Buttiglione. Operacją w Libii, w której uczestniczą Włochy, izba zajmie się w czwartek.

Ogień w świątyni kankana

Gwałtowny pożar poważnie zniszczył we wtorek paryską salę koncertową Elysee Montmartre. Legendarny budynek był miejscem narodzin słynnego tańca - kankana. W kilkugodzinnej akcji gaszenia brało udział ponad 70 strażaków i kilkanaście wozów strażackich.

"Chwieje się koalicja chętnych"

- Chwieje się koalicja chętnych - tak watykański dziennik "L'Osservatore Romano" podsumował spory państw uczestniczących w operacji w Libii. Członkowie koalicji nie mogą ustalić, kto po USA ma przejąć dowodzenie interwencją.

"Przechylił się, zanurkował i wbił w domy"

Do mediów trafiło dramatyczne nagranie katastrofy samolotu transportowego An-12 w Kongo. - Nisko nad ziemią samolot przechylił się, zanurkował i wbił w domy - relacjonuje jeden ze świadków zdarzenia.

Grali w piłkę. Zginęli od kul żołnierzy

Ośmiu Palestyńczyków, w tym czterej bojownicy i trzech nastolatków, zginęło we wtorek w izraelskich atakach z ziemi i powietrza w Strefie Gazy - podały miejscowe służby medyczne. To najkrwawszy od miesięcy dzień w Strefie Gazy.

Miedwiediew vs. Putin. Realna walka o władzę czy "pokazucha"?

Takiego spięcia na linii Miedwiediew-Putin jeszcze nie było. Przynajmniej na forum publicznym. Najpierw premier Putin zaatakował ONZ za uchwalenie rezolucji ws. Libii, którą porównał do "średniowiecznego wezwania do wypraw krzyżowych". Nie minęło kilka godzin, a prezydent Miedwiediew słowa swego politycznego patrona - za jakiego uważa się Putina - uznał za "absolutnie niedopuszczalne". Klasyczna gra w "złego i dobrego policjanta" czy przejaw narastającej walki o to, kto zasiądzie na Kremlu w 2012 roku?

Żywy łańcuch dla wolności

W Syrii kolejny dzień trwają protesty przeciw dyktatorowi. Tysiące ludzi skupionych wokół meczetu w mieście Dara zostały otoczone przez siły bezpieczeństwa i ubranych po cywilnemu uzbrojonych ludzi. Pod Damaszkiem aresztowano jednego z czołowych opozycjonistów. Unia Europejska oświadczyła, że potępia brutalne tłumienie protestów.

Założyciel Microsoftu ma swojego MIG'a-29

Za odpowiednie pieniądze można kupić niemal wszystko. Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, wzbogacił się o "zabawkę", której pozazdrości mu wielu mężczyzn. Miliarder stał się właścicielem własnego MIG'a-29, w pełni odrestaurowanego i zdatnego do lotu. Niestety nie ma pozwolenia na przekraczanie bariery dźwięku.

Pierwsza kąpiel od 10 dni

Po ponad dziesięciu dniach spędzonych w prowizorycznych centrach ewakuacyjnych, tysiące poszkodowanych w trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii miały wreszcie okazję wziąć kąpiel. Problem z utrzymaniem higieny to nie jedyny kłopot. Kataklizm spowodował, że brakuje paliwa w krematoriach, gdzie według japońskiej tradycji palone są zwłoki. Powstają więc pierwsze masowe groby.

Stara i na uskoku tektonicznym. Elektrownia atomowa w Europie

Zaledwie 1,5 godz. jazdy samochodem od stolicy Armenii Erewania wznosi się, wybudowana jeszcze w czasach sowieckich, elektrownia atomowa. Metsamor jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych elektrowni na świecie. I to wcale nie dlatego, że zbudowano ją w latach 70. w Związku Sowieckim. Dlatego, że stoi na tektonicznym uskoku, w rejonie szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi. Po ostatnich wydarzeniach w Japonii, w Armenii znowu rozgorzała dyskusja o bezpieczeństwie elektrowni Metsamor.

Śmierć Knuta wynikiem choroby mózgu?

Przyczyną nagłej śmierci popularnego niedźwiedzia polarnego Knuta z zoo w Berlinie, mogła być choroba mózgu - poinformował ogród zoologiczny w stolicy Niemiec. W trakcie sekcji zwłok zwierzęcia stwierdzono "znaczne zmiany w mózgu". Wcześniej obrońcy zwierząt zarzucili ogrodowi zoologicznemu, że niedźwiedzia traktowano nieodpowiednio, co mogło się przyczynić do tragedii.

Dziennikarze jako żywe tarcze? Wzajemne oskarżenia telewizji

Zagraniczni dziennikarze w Trypolisie dali się wykorzystać reżimowi jako żywe tarcze? Tak twierdzą telewizja Fox News i "The Times of London". Ich zdaniem, obecność ekip reporterskich w rejonie głównego bunkra Kaddafiego zmusiła brytyjskie samoloty do odwołania kolejnego ataku rakietowego na centrum dowodzenia dyktatora. CNN, którego korespondent był na miejscu, nazywa zarzuty Fox absurdem i hipokryzją. Smaczku tej awanturze dodaje fakt, że Fox News i "The Times of London" mają tego samego właściciela, Ruperta Murdocha - co wytykają im krytycy teorii o dziennikarzach "żywych tarczach".

"Nie otrzymujemy informacji o sytuacji w reaktorze nr 1"

- Od jakiegoś czasu nie otrzymaliśmy potwierdzonych informacji o stanie reaktora nr 1 - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Agenda ONZ oświadczyła też, że Japończycy nie udostępnili jej informacji o temperaturze w przechowalnikach zużytych prętów przy reaktorach 1,3 i 4. Ogólnie sytuacja w elektrowni Fukushima I została określona jako "bardzo poważna". Do wszystkich sześciu reaktorów udało się doprowadzić prąd, co może pomóc w ich chłodzeniu. Trwają prace nad uruchomieniem poszczególnych systemów.