To był najbardziej kontrowersyjny pokaz mody w tym sezonie. Vivienne Westwood, gwiazda brytyjskiej mody, prezentację swojej kolekcji zorganizowała w MSZ, a gościom rozdała t-shirty ze swoim portretem i podpisem "Jestem Julian Assange". Na koniec wyszła na wybieg w majtkach i koszulce z hasłem "Rewolucja klimatyczna".

Kilkuset uczestników demonstracji przeciwko antyislamskiemu filmowi starło się z policją w pobliżu ambasady USA w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Co najmniej jeden policjant został ranny.

Paryska prokuratura wszczęła dochodzenie w celu wykrycia inicjatorów sobotniej manifestacji przed ambasadą USA w stolicy Francji, po której zatrzymano 152 osoby - podały w poniedziałek francuskie media. - Nie pozwolę na zakryte od stóp do głów kobiety, ani na modlitwy na ulicach - powiedział minister spraw wewnętrznych Manuel Valls i nazwał demonstrację "karykaturalnym islamem".

Setki Afgańczyków protestowało w Kabulu przeciwko amerykańskiemu filmowi, który wywołał fale manifestacji w świecie muzułmańskim. Demonstranci, niektórzy wyposażeni w broń, palili opony i obrzucali kamieniami bazę wojskową USA na przedmieściach Kabalu - przekazały miejscowe władze. Jednocześnie, w Libanie, szef Hezbollahu wzywa wiernych do interwencji przeciwko "antyislamskiemu filmowi".

Omański dziennikarz i bloger Muchtar ibn Muhammad ibn Saif al-Hinai został skazany w niedzielę na rok więzienia za "oszczerstwo i łamanie przepisów dotyczących technologii informacyjnych" - podała agencja AP, powołując się na źródła rządowe.

W obliczu gwałtownych protestów swoich obywateli, władze Chin zapewniają, że będą chronić obywateli Japonii oraz ich własność. Wezwały też uczestników antyjapońskich demonstracji, które przybrały na sile w miniony weekend, by wyrażali swój protest w sposób zgodny z prawem.

Cztery pociski rakietowe, wystrzelone przez dwa syryjskie samoloty wojskowe, trafiły w poniedziałek w przygraniczne terytorium Libanu - poinformowały libańskie władze bezpieczeństwa.

Prowadzący w Syrii śledztwo przedstawiciele ONZ poinformowali, że w trakcie konfliktu obie strony - rządowa i powstańcza - dokonały licznych zbrodni wojennych i Rada Bezpieczeństwa powinna poinformować o tym Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Krótki film pokazujący rosyjskiego policjanta w Niżnym Nowogrodzie, który uderza pałką w głowę miejscową działaczkę opozycyjną, rozprzestrzenił się od soboty po rosyjskim internecie i wywołał burzę komentarzy. Przeciwko policjantowi trwa śledztwo, ale już na wstępie władze go usprawiedliwiły mówiąc, że protestujący go sprowokowali.

Tokio i Waszyngton zgadzają się co do tego, że wyspy Senkaku, do których roszczą sobie prawa Chińczycy, są objęte amerykańsko-japońskim paktem o bezpieczeństwie. To na mocy tego porozumienia od ponad 50 lat na terytorium Japonii stacjonują amerykańskie wojska, które mogą interweniować w konfliktach na prośbę Tokio.

Rabuś, który okradł nieprzytomnego mężczyznę w sztokholmskim metrze, przyznał się do przestępstwa. Według policji żałuje tego, co zrobił. Tłumaczył, że nie pomógł mężczyźnie ze strachu, że zostanie oskarżony o zepchnięcie go z peronu.

- Jeśli Izrael nas zaatakuje, nie zostanie z niego nic - oświadczył w niedzielę na konferencji prasowej w Teheranie dowódca Gwardii Rewolucyjnej gen. Mohamed Ali Dżafari. Odpowiedział tym samym na ogłoszone tego dnia przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu wezwanie, by USA zastopowały irański program atomowy.

Metanol, którym zatruły się już dziesiątki Czechów, mógł pochodzić "z polskiego koncentratu płynu do spryskiwaczy" - pisze czeski dziennik "Lidove Noviny" w swoim poniedziałkowym wydaniu. Gazeta przedstawia jedną z wersji zespołu śledczego o nazwie "Metanol", który rozwiązuje zagadkę zatruć u naszych południowych sąsiadów.

- Burzliwe antyamerykańskie protesty w krajach muzułmańskich potwierdzają, że arabska wiosna jest daleka od jesieni ludów w Europie Wschodniej w 1989 roku - ocenił w niedzielę w CNN Zbigniew Brzeziński. Przestrzegł też USA przed pochopną reakcją na te wydarzenia.

- Misja emisariusza wspólnoty międzynarodowej do Syrii, Lakhdara Brahimiego, jest skazana na niepowodzenie, ale to nie my będziemy za to odpowiedzialni - powiedział płk Al-Okaidi, jeden z przywódców powstańczych, szef rady wojskowej w Aleppo,