Miedwiediew "gani" Putina za słowa o krucjacie w Libii

To już niemal rosyjska tradycja, szczególnie w zakresie polityki zagranicznej, że prezydent Dmitrij Miedwiediew zmiękcza wydźwięk słów premiera Władimira Putina przy okazji ganiąc szefa rosyjskiego rządu. Tym razem tematem takiego "sporu" jest wypowiedź Putina o operacji w Libii.

Kolejna wojna domowa na Bliskim Wschodzie?

Większość narodu jest ze mną - przekonuje prezydent Jemenu Ali Abd Allaha Salah, ale kolejni generałowie jemeńskiej armii przechodzą na stronę opozycji. Najpierw zbuntował się komendant 1. Dywizji Pancernej. W jego ślady poszedł dowódca obrony powietrznej. Do przeciwników prezydenta Salaha przyłączają się też wysocy urzędnicy administracji, w tym wysoki rangą dyplomata i szereg urzędników terenowych. Wokół pałacu prezydenckiego w Sanie rozmieszczono czołgi i wozy opancerzone. W ciągu ostatnich kilku dni w Jemenie zginęło blisko 100 osób.

Mała zwycięska wojna Sarkozy'ego?

Dlaczego Francuski prezydent Nicolas Sarkozy tak energicznie zaangażował się w interwencję wojskową w Libii? Czy Francuzowi tak bardzo zależy na losie Libijczyków? Być może względy humanitarne odgrywają pewną rolę, ale jak twierdzi "Guardian", wiele wskazuje na to, że Sarkozy dostrzegł w Libii szansę na poprawę swoich notowań przed wyborami w 2012.

Jak pomóc Japonii?

Japonia po trzęsieniu ziemi i niszczycielskim tsunami potrzebuje pomocy. Ambasada Japonii w Polsce i japoński Czerwony Krzyż proszą o wpłaty dla poszkodowanych.

Rezolucja ONZ "przypomina wezwania do krucjat"

- Rezolucja ONZ ws. Libii przypomina średniowieczne wezwania do wypraw krzyżowych - Władimir Putin niezwykle ostro krytykuje operację "Świt Odysei". Jego zdaniem, rezolucja przewidująca użycie siły w Libii jest "wadliwa i błędna". Dostało się też Stanom Zjednoczonym za "wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innych krajów". W głosowaniu nad rezolucją na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja wstrzymała się od głosu, choć jako stały członek Rady, ma prawo weta.

Zmierz radiację, zanim zjesz

Klient się boi, że jedzenie w restauracji może być napromieniowane? Jeden z lokali na Tajwanie znalazł na to sposób. Oferuje możliwość zmierzenia radiacji w zamawianych daniach przed ich spożyciem.

Skażenie żywności "to większy problem niż się wydawało"

- Wykrycie podwyższonego poziomu radioaktywności w żywności w następstwie kryzysu nuklearnego w Japonii to o wiele poważniejszy problem, niż się wcześniej wydawało - przyznał rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). I dodał, że "bezpiecznie jest przypuszczać, iż niektóre skażone produkty wydostały się poza strefę skażenia".

Fałszywe raporty z Fukushimy. Kontrole, których nie było

Dziesięć dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii operator elektrowni Fukushima I przyznał się, że fałszowano dokumentację procedur naprawczych w reaktorach. Niektórych części wyposażenia instalacji atomowych nie sprawdzono od 11 lat. - Nie możemy powiedzieć, czy niedociągnięcia wymienione w raporcie z 28 lutego miały wpływ na łańcuch zdarzeń prowadzących do tego kryzysu - powiedział wiceszef państwowej agencji nadzorującej przemysł atomowy.

Chcą uwolnienia sprawcy przecieków Wikileaks

Kilkaset osób protestowało w niedzielę przed amerykańską bazą wojskową w Quantico w amerykańskim stanie Wirginia, w której przetrzymywany jest Bradley Manning, żołnierz oskarżony o przekazanie tysięcy poufnych dokumentów rządowych demaskatorskiemu portalowi Wikileaks. Policja zatrzymała około 30 osób. Gdyby Manning został uznany winnym wszystkich zarzutów, groziłaby mu kara dożywotniego więzienia.

Kochał ZSRR, nie lubił Polski. "Dziwna śmierć"

W Moskwie w wieku 62 lat zmarł Wiktor Iljuchin, jeden z liderów Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i deputowany do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji. Był jednym z największych polonofobów w Rosji i zwolennikiem Związku Radzieckiego. Jego partyjni koledzy podkreślają, że to była "dziwna śmierć i chcą zwołania parlamentarnej komisji w celu jej wyjaśnienia.

Partia Sarkozy'ego pokonana

- Partia Socjalistyczna pokonała rządzącą we Francji centroprawicę, wygrywając w niedzielę pierwszą turę wyborów samorządowych, wyłaniających radnych na poziomie departamentów - wynika z informacji przekazanych przez MSW. Bardzo dobry rezultat uzyskał Front Narodowy.

"Dla Polaków w Libii nie ma sensownego miejsca"

- Zaangażowanie w Libii powinno być motywowane celami politycznymi, a tych nie widzę. Dla Polaków nie ma tam sensowego miejsca i tyle – uważa gen. Bolesław Balcerowicz. Były szef MSZ Dariusz Rosati podziela to zdanie. – W Polsce nie ma zgody na kolejne wojskowe operacje – stwierdził. Z kolei Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, w rozmowie z TVN24 zwraca uwagę to niepokojące, iż Zachód w tej sprawie jest podzielony

"Rezolucja dopuszcza lądowe operacje"

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa jest wieloznaczna. Mówi, że nie ma mowy o okupacji, ale wojska lądowe mogą robić czasowe rajdy na Libię - interpretuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem są one jednak mało prawdopodobne, bo żaden z uczestników koalicji nie zdradza chęci do tego typu operacji.

Podpalili siedzibę rządzącej partii i gmach sądu

Demonstranci domagający się wolności i zakończenia panowania korupcji podpalili w niedzielę w mieście Dera, na południu Syrii, siedzibę rządzącej w kraju Partii Baas - poinformowali mieszkańcy, na których powołuje się Reuters.

Prezydent zdymisjonował cały rząd

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, przeciwko któremu od niemal dwóch miesięcy trwają krwawo tłumione protesty, zdymisjonował w niedzielę cały rząd - poinformowała agencja Saba.

Egipcjanie za zmianą konstytucji

77 proc. Egipcjan poparło w sobotnim referendum zmiany w konstytucji - informuje szef egipskiej komisji wyborczej, cytowany przez agencję AP. Zmiany mają m.in. umożliwić przejście do demokratycznych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Z powodu Libii, Berlusconiemu upiecze się rozprawa

Poniedziałkowe przesłuchanie Silvio Belusconiego przed sądem w Mediolanie nie dojdzie do skutku. Premier Włoch jest podejrzany o korupcję. Przed sądem nie stawi się, bo zasłania się operacją militarną w Libii. Zdaniem komentatorów, to gra na zwłokę szefa rządu.

"Sytuacja poważna, ale są pozytywne zmiany"

- Sytuacja w elektrowni Fukushima I jest nadal poważna, ale w ciągu ostatniej doby doszło do pozytywnych zmian - podsumował kolejny dzień walki z awarią przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W elektrowni udało się przywrócić zasilanie do reaktorów 5 i 6 co pozwoliło ustabilizować w nich sytuację. Prąd udało się też zapewnić w reaktorach 1 i 2. W najpoważniej uszkodzonych reaktorach 3 i 4 ciągle trwa akcja awaryjnego chłodzenia.

Ocalił ich dostęp do lodówki

Japonia żyje historią 80-letniej kobiety i 16-letniego chłopca, którzy cudem przeżyli trzęsienie ziemi w Japonii. - Byli w tym czasie w kuchni. Szafy i lodówka szczęśliwie pospadały tak, że mieli dostęp do jedzenia. Dlatego przeżyli - tłumaczy przedstawiciel Czerwonego Krzyża. Ratownicy dotarli do uwięzionych dziewiątego dnia po kataklizmie.

Wikileaks: Nie zamknięto elektrowni mimo zagrożenia

Mimo zagrożenia radioaktywnym wyciekiem w wypadku silnego trzęsienia ziemi, nie zamknięto reaktora nr 2 elektrowni atomowej Shika - wynika z dokumentów Wikileaks. Walka prawników trwała trzy lata (od 2006 do 2009 roku) i mimo pomyślnej dla skarżących decyzji sądu pierwszej instancji, reaktora nigdy nie zamknięto. Co ciekawe, w tej samej elektrowni, w reaktorze nr 1, doszło do zatajonego incydentu nuklearnego w 1999 roku.

Śmigłowiec Merkel o włos od katastrofy

- Rządowy śmigłowiec kanclerz Niemiec Angeli Merkel był bliski katastrofy po awarii dwóch silników - podała gazeta "Bild am Sonntag". W chwili zagrożenia Merkel nie było już na pokładzie maszyny. Wysiadła z niej chwilę wcześniej.

Wyclef Jean postrzelony

Popularny raper i były kandydat na prezydenta Haiti Wyclef Jean został postrzelony w rękę - poinformował rzecznik gwiazdora Joe Mignon. Do zdarzenia doszło w mieście Delma na przedmieściach Port-au-Prince na Haiti. Jean trafił do szpitala.

Zaproszenie Tuska do Paryża, to sukces

Od początku rząd zapowiadał, że Polska nie będzie zbrojnie uczestniczyła w interwencji w Libii, nie wyśle swojej floty powietrznej, choć nie wyklucza wsparcia logistycznego. Raczej jednak w ramach akcji humanitarnej, a nie militarnej. Czy to dobra decyzja? Jak jest komentowana i jakie będzie miała konsekwencje dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej?

Wyborczy test dla koalicji Merkel

Dziś nowy parlament krajowy wybierać będą mieszkańcy wschodnioniemieckiej Saksonii-Anhalt. Będzie to ważny test dla koalicji Angeli Merkel przed kolejnymi wyborami regionalnymi, które odbędą się 27 marca w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. Według niedawnego sondażu rządzący w Saksonii chadecy i liberałowie najpewniej stracą władzę w tym landzie.

Radioaktywny bób na Tajwanie

W paczce bobu importowanego z Japonii wykryto skażenie radioaktywne, jest ono jednak tak niewielkie, że nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu - podał w niedzielę przedstawiciel władz Tajwanu. Jest to pierwszy przypadek wykrycia skażenia radioaktywnego w towarach importowanych na Tajwan z Japonii.

"Obóz koncentracyjny w Dachau był w Polsce"

Kolejna wpadka "New York Timesa". Tym razem amerykański dziennik napisał, że obóz koncentracyjny w Dachau był w ... Polsce. Gazeta błąd poprawiła, jednak nie ominęła ją ostra krytyka.

Dwa tysiące ton wody na reaktor w 13 godzin

13 godzin trwała akcja chłodzenia prętów paliwowych w reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I. Do basenu zużytego paliwa tego reaktora zostało wlane ponad 2 tysiące ton wody - poinformowała agencja Kyodo. Później Siły Samoobrony rozpoczęły spuszczanie wody także na reaktor numer 4. Tymczasem ostatnia potwierdzona liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii wynosi obecnie 7653 osoby.

Koalicja uderzyła. Operacja "Świt Odysei" rozpoczęta

Siły międzynarodowej koalicji uderzyły na bazę lotniczą Mitaga na przedmieściach Trypolisu - poinformowała arabska telewizja Al-Jazeera. Agencja Reutera podała natomiast, że zachodnia koalicja skierowała swoje siły na bazę wojskową nieopodal Misraty, gdzie zlokalizowane są siły należące do Kaddafiego. Wcześniej libijskie media państwowe poinformowały, że zachodnie siły bombardują Syrtę na północy kraju - rodzinne miasto przywódcy Libii Muammara Kaddafiego.

Obama: nie możemy stać z założonymi rękami

Prezydent USA Barack Obama przemawiając w Brazylii, gdzie przebywa, poinformował, że zezwolił na "ograniczoną akcję militarną" w Libii. Dodał, że libijski przywódca Muammar Kaddafi kontynuując ataki na własnych obywateli "nie pozostawił USA i ich partnerom żadnego innego wyboru".

Tego wieczoru wielka pełnia Księżyca

Sobotni wieczór był okazją do obserwowania niecodziennego zjawiska maksymalnego zbliżenia się Księżyca do Ziemi. Wyjątkowo duży i jasno świecący Księżyc fotografują Reporterzy 24 i zamieszczają na swoich profilach w Kontakcie.