Irańskie "oczy" poleciały w kosmos

Aktualizacja:

Za pomocą rakiety nośnej Safir Iran wystrzelił w piątek na orbitę niewielkiego satelitę obserwacyjnego Nawid - poinformowały irańskie media. Jest to już trzeci satelita rodzimej produkcji wystrzelony na orbitę od 2009 roku.

- Satelita Nawid został wystrzelony z powodzeniem (...) i ma zostać umieszczony na orbicie - poinformował szef irańskiej organizacji kosmicznej Hamid Fazeli, cytowany przez oficjalną agencję IRNA.

Satelita Nawid został wystrzelony z powodzeniem (...) i ma zostać umieszczony na orbicie. szef irańskiej organizacji kosmicznej Hamid Fazeli

Jak sprecyzował Fazeli, satelita waży 50 kg i jego zadaniem będzie fotografowanie Ziemi. Irańczyk poinformował, że Nawid ma pozostać na orbicie przez półtora roku, robiąc pełen obrót wokół Ziemi co 90 minut.

Prezydent patrzył na start

Według mediów, satelitę wystrzelono w obecności prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. W przyszłą sobotę (11 lutego) będzie obchodzona w Iranie rocznica zwycięstwa rewolucji islamskiej z 1979 r.

Pierwszym satelitą umieszczonym na orbicie przez rakietę nośną Safir był Omid (Nadzieja), wystrzelony w lutym 2009 r.; zgodnie z założeniami pozostawał na orbicie ponad miesiąc.

W czerwcu 2011 r. Iran umieścił na orbicie satelitę Rasad 1 (Obserwacja), wyposażonego w kamery i zdalne urządzenia pomiarowe. Wykonywane przez niego zdjęcia są wykorzystywane m.in. w meteorologii oraz do identyfikowania granic morskich.

Rakiety do przenoszenia głowic?

Stany Zjednoczone obawiają się, iż Iran może wykorzystać rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, używane do umieszczania satelitów na orbicie, także do przenoszenia głowic nuklearnych.

Zachód podejrzewa Teheran o prowadzenie prac nad bronią atomową; Irańczycy konsekwentnie zaprzeczają, twierdząc, że ich program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym.

Źródło: PAP