Pyrrusowe zwycięstwo Macedonii nad Grecją

Macedończycy odnieśli prestiżowe zwycięstwo nad Grecją. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Skopje, iż Ateny nie miały prawa zablokować w 2008 roku przystąpienia Macedonii do NATO. Powodem był spór o nazwę kraju. Grecy twierdzą, że Macedonia to nazwa ich regionu, a nie sąsiedniej byłej republiki Jugosławii.

"Na problem czysto ekonomiczny mają polityczne lekarstwo"

- Słowa Merkel i Sarkozy'ego były ładnie ubrane, ale nic nowego nie wnoszą do sprawy - stwierdził analityk DM BOŚ Marek Rogalski, po ogłoszeniu propozycji zmian w unijnych traktatach, których propozycję przedstawili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. - Politycy znowu uprawiają politykę. Czyli na kłopot ewidentnie ekonomiczny mają polityczne lekarstwo - stwierdził Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zmiany w Unii? "Niech jednoczą a nie dzielą"

- To raport przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, a nie propozycje Francji i Niemiec, będą podstawą dyskusji o ewentualnej zmianie traktatu UE - stwierdził minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Wyniki rozmów Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego mają być według Polaka "ważnym punktem", ale nie najważniejszym.

WHO: Czeka nas atak choroby. Przez brak szczepień

Do gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę może dojść w Europie w 2012 r., jeśli jak najszybciej nie zostaną uzupełnione szczepienia chroniące przed tym groźnym zakażeniem - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). We wszystkich krajach Europy szczepienia te są bezpłatne i powszechnie dostępne, jednak niektórzy rodzice nadal rezygnują ze szczepienia swoich dzieci.

Zawyżyli frekwencję o 10 proc. "Pomyłka w liczeniu"

Pierwsze od dekad egipskie demokratyczne wybory nie odbywają się bez problemów. Poza doniesieniami o nieprawidłowościach przy głosowaniu, poważną pomyłkę zaliczyła centralna komisja wyborcza. Jej przedstawiciele przyznali trzy dni od ogłoszenia wstępnych wyników pierwszej fazy wyborów, że zawyżyli frekwencję o dziesięć procent. Miał to być "błąd w liczeniu".

Dadzą Afganistanowi miliardy. W zamian mają być reformy

- Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku - zapewnili zgodnie przedstawiciele krajów uczestniczących w konferencji w Bonn poświęconej przyszłości Afganistanu. Warunkiem ma być jednak systematycznie wdrażanie reform, walka z korupcją i narkotykami.

25 mln dol. na remont okrętu Nelsona

Najstarszy okręt wojenny świata wciąż będący na służbie przejdzie swój największy remont ponad 250 lat po tym, jak rozpoczęto jego budowę. HMS Victory, flagowy okręt lorda Nelsona podczas bitwy pod Trafalgarem, zostanie odnowiony kosztem 25 milionów dolarów. Jednostka obecnie służy jako okręt muzeum w bazie Portsmouth.

Fałszerstwa? "Gdzie są dowody?"

W niezależnych rosyjskich mediach i w internecie znalazł się szereg nagrań, ukazujących przypadki fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych. Ich przebieg skrytykowała też OBWE. Dmitrij Miedwiediew nie widzi jednak "poważnych naruszeń prawa wyborczego". - Wybory były uczciwe, sprawiedliwe i demokratyczne - podkreślił prezydent.

"Wybory wypaczone i skażone"

Wybory parlamentarne w Rosji, które wygrała partia rządząca Jedna Rosja, były wypaczone z korzyścią dla partii premiera Władimira Putina i skażone widomymi manipulacjami podczas liczenia głosów i "przy urnach" - stwierdziło w poniedziałek, dzień po wyborach do Dumy Państwowej, OBWE.

Zabili 1,7 mln rodaków. "Nie byli złymi ludźmi"

Nuon Chea, numer dwa w kierownictwie Czerwonych Khmerów, powiedział w sądzie, że on i jego towarzysze "nie byli złymi ludźmi" i nie odpowiadają za śmierć około 1,7 miliona Kambodżan w czasie, kiedy rządzili krajem - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

"Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu"

- Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu. Unia Europejska tego nie uczyni i będzie kontynuować wsparcie, a Polska zrobi to, co do niej należy - powiedział Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji ws. przyszłości Afganistanu, która rozpoczęła się w niemieckim Bonn.

Minister płacze na konferencji. Przez oszczędności

Emocjonalne wystąpienie włoskiej minister pracy i opieki społecznej. Elsa Fornero rozpłakała się tłumacząc zarysy reformy emerytalnej przygotowanej przez rząd Mario Montiego. Zakłada ona między innymi stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego i ujednolicenie metody jego naliczania.

Greenpeace wtargnął do elektrowni atomowej

Kolejna spektakularna akcja Greenpeace. Tym razem działacze organizacji wtargnęli na teren elektrowni atomowej w Nogent-sur-Seine, 95 km na południowy wschód od Paryża, żeby zaprotestować przeciwko energetyce nuklearnej.

Assange może się odwołać do Sądu Najwyższego

Twórca demaskatorskiego portalu Wikileaks może odwołać się do Sądu Najwyższego (Supreme Court) ws. swojej ekstradycji do Szwecji - uznał w poniedziałek londyński sąd drugiej instancji (High Court). Szwedzka prokuratura zarzuca Assange'owi przestępstwa na tle seksualnym. Wcześniej High Court orzekł, że Assange może być wydany władzom Szwecji.

Rządy tandemu "wyczerpały Rosjan psychicznie"

Jedna Rosja, przez wielu nazywana "partią złodziei i przekrętów", traci głosy, bo popularność traci rządzący Rosją tandem Putin-Miedwiediew - zgodnie twierdzą gazety na Zachodzie. "Wotum nieufności dla Putina" - pisze "Times". "Katastrofa dla putinowskiego systemu" - wybija "Spiegel". "Putin zbiera cięgi w wyborach" - ocenia "Wall Street Journal".

Fukushima znów straszy. Wyciekła radioaktywna woda

45 ton wysoce radioaktywnej wody wyciekło w weekend z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Niewielka część cieczy mogła przedostać się do Pacyfiku - podał w poniedziałek operator elektrowni spółka TEPCO.

Próbowała odciąć mężowi genitalia

Amerykanka Virginia Valdez z Palm Springs została aresztowała przez policję po tym, jak próbowała przy pomocy nożyc odciąć genitalia swojemu mężowi. Mężczyzna trafił do szpitala z ranami niezagrażającymi życiu.

Zima zaatakowała. Szkocję

Zasypane drogi, samochody i chodniki. Zima w końcu przypuściła atak. Poniedziałkowy poranek przywitał mieszkańców Szkocji intensywnymi opadami śniegu. "W ciągu kilku godzin spadło 10-15 cm śniegu" - informuje redakcję Kontaktu Reporter 24 lukasz_Kubiak.

Stan wyjątkowy w Peru. Przez kopalnię

Prezydent Peru Ollanta Humala ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez 60 dni w północnym regionie Cajamarca, gdzie od kilkunastu dni trwają gwałtowne protesty przeciwko budowie kopalni złota i miedzi. Projekt wart jest 4,8 mld USD.

Decydują o przyszłości Afganistanu. W Bonn

Przed południem w niemieckim Bonn rozpocznie się międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Afganistanu, po planowanym na 2014 r. wycofaniu sił międzynarodowych. W konferencji weźmie udział prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz przedstawiciele 85 krajów i 16 organizacji.

Putin i Miedwiediew stracili 77 miejsc. Ale nadal mają większość

Gorzko-słodki jest smak zwycięstwa dla Jednej Rosji. Według Centralnej Komisji Wyborczej kremlowskie ugrupowanie po wyborach zdobędzie najprawdopodobniej 238 miejsc w 450 Dumie Państwowej (49,54 proc. głosów). To wciąż więcej niż zwykła większość, ale aż o 77 mandatów mniej, niż w poprzednich wyborach.

Putin jak Mubarak

Zdaniem politologów niższe niż poprzednio wyniki uzyskane przez partię Jedna Rosja w niedzielnych wyborach do Dumy Państwowej to efekt niezadowolenia rosyjskiego społeczeństwa z polityki rządzących. - Sytuacja w Rosji zaczyna przypominać Egipt pod koniec rządów Mubaraka, przy czym siły rządzące Rosją doczekały się tego szybciej. Mubarak rządził ponad 30 lat, Putin w kolejnych rolach prezydenta i premiera rządzi od lat dwunastu - skomentował wynik Jednej Rosji Grzegorz Kostrzewa-Zorbas z Uczelni Vistula.

Etiopscy rabini głodują

Etiopscy rabini w Izraelu rozpoczęli w niedzielę strajk głodowy w proteście przeciwko rządowi, który nie chce ich uznać za oficjalnych kapłanów społeczności imigrantów żydowskich z Etiopii, czyli tzw. Falaszy.

Kontenerowiec znów straszy Nową Zelandię

Z kontenerowca, który na początku października wpadł na rafę koralową u wybrzeża Nowej Zelandii, znowu wycieka mazut - poinformowały w poniedziałek rano władze tego kraju.

Karambol na bogato

To może być jedna z najdroższych stłuczek w historii motoryzacji. 14 luksusowych aut w tym ferrari, lamborghini i mercedesy, uczestniczyły w karambolu na drodze w zachodniej Japonii.

Gorzkie zwycięstwo partii Putina. Blisko 100 mandatów mniej

Partia Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin, a której listę wyborczą otwierał prezydent Dmitrij Miedwiediew, wygrała w niedzielę wybory do Dumy Państwowej. Zdobyła jednak mniej niż połowę głosów - wynika z exit polls oraz danych Centralnej Komisji Wyborczej po podliczeniu protokołów z 26,5 proc. komisji wyborczych. Jedna Rosja utraciła konstytucyjną większość w Dumie.

Iran: Zestrzeliliśmy "Bestię z Kandaharu". Mamy ją

Wojsko irańskie oznajmiło w niedzielę, że zestrzeliło amerykański bezzałogowy samolot zwiadowczy. Według źródła w armii cytowanego przez telewizję państwową, aparat latający RQ-170 (zwany też "Bestią z Kandaharu") został zestrzelony na wschodzie Iranu. Wojska koalicji w Afganistanie przyznają, że może to być bezzałogowiec ISAF, nad którym kontrolę stracono w ubiegłym tygodniu. Waszyngton anonimowo dementuje tę informację.

Bracia Muzułmańscy chcą koalicji

Partia Wolności i Sprawiedliwości, ugrupowanie islamistów utworzone wiosną przez Bractwo Muzułmańskie, które jest zdecydowanym zwycięzcą I tury wyborów parlamentarnych w 9 prowincjach Egiptu, wyraziło w niedzielę chęć współpracy z innymi siłami politycznymi.