Tymoszenko wyzdrowieje, to pójdzie do pracy

- Po powrocie do zdrowia odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko tak jak wszyscy inni więźniowie zostanie skierowana do pracy - oświadczył szef ukraińskiej służby penitencjarnej Ołeksandr Lisyckow.

Lądował z uszkodzonym podwoziem. Ostrzegli Polacy

W porcie lotniczym Pułkowo w Petersburgu wylądował awaryjnie rosyjski samolot pasażerski An-148, lecący z Berlina. Przy starcie samolot doznał uszkodzenia podwozia. Na zdjęciach widać, że odpadło koło podwozia głównego. Na pokładzie było 37 pasażerów. Nikomu nic się nie stało.

Afganistan wrze. Policja strzela do demonstrantów

W wielu miastach Afganistanu i Pakistanu zebrały się wielotysięczne demonstracje. Ich uczestnicy protestują przeciwko obecności zachodnich wojsk w Afganistanie oraz władzy Hamida Karzaja. W kilku miastach padły strzały. 12 osób zginęło, prawdopodobnie w większości od ognia afgańskiej policji.

Asada "ucieczka do przodu". Referendum i "żelazna pięść"

W niedzielę, po 11 miesiącach krwawych represji wobec zbuntowanej opozycji, rząd syryjski przeprowadzi referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej. Instytucja referendum służyła dotychczas utrwalaniu syryjskiej dyktatury. Jednocześnie rządowa armia nasiliła ofensywę przeciwko rebeliantom. Asad nadal cieszy się dużym poparciem w kraju i w obecnej chwili dużo wskazuje na to, że reżim może przetrwać.

Księżniczka Xena blokuje platformę wiertniczą

Wojownicza księżniczka Xena, wraz z aktywistami Greenpeace dokonała abordażu na statek wiertniczy koncernu Shell. Nowozelandzka aktorka Lucy Lawless znana w Polsce z roli w popularnym serialu, chce wraz z towarzyszami zablokować rejs jednostki wydobywczej w kierunku Arktyki. Zdaniem ekologów, próbne wiercenia, które miał prowadzić statek Shell, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu.

Putinofobia tygodnika "Time"?

Jako wyraz rusofobii i putinofobii określił w piątek rzecznik premiera Rosji Władimira Putina okładkę amerykańskiego tygodnika "Time", która głosi, że po wygranej Putina w wyborach prezydenckich 4 marca świat stanie się "bardziej niebezpieczny".

Mała susza wykończyła imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40 proc.. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Poseł-judoka zaatakował posła w barze

Członek brytyjskiej Izby Gmin Eric Joyce usłyszał w piątek trzy zarzuty napaści w związku z incydentem ze środy, gdy w parlamentarnym barze zaatakował innego posła. Joyce, który w czwartek wieczorem wyszedł z aresztu, został zawieszony w prawach posła.

Sposób na asteroidy. "Kaissa" wykryje, "Kapkan" zniszczy

Rosyjscy naukowcy przygotowali wstępny projekt systemu obrony Ziemi przed asteroidami. Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa opracowało projekt aparatów mających przeciwdziałać temu zagrożeniu - napisał dyrektor generalny Władimir Diegtjar w oświadczeniu podsumowującym wyniki prac Centrum w roku 2011.

590 tys. monet na pokładzie. Powrót gigantycznego skarbu

17 ton srebrnych i złotych monet - wielki skarb o wartości ok. 400 milionów euro wraca z USA do Hiszpanii. Drogocenny ładunek trafił już na pokład dwóch samolotów transportowych Hercules. Jeszcze dziś maszyny mają odlecieć z nim do Europy.

Książę może już nigdy nie odzyskać przytomności

Syn królowej Holandii Beatrix, książę Johan Friso, zasypany w zeszłym tygodniu przez lawinę w austriackich Alpach, doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu i być może już nigdy nie odzyska przytomności - poinformowali w piątek lekarze w Innsbrucku.

Tajemnicza kula spadła na brazylijską wioskę

Uderzyła z wielkim hukiem w ziemię, wywołując początkowo panikę wśród mieszkańców wsi. Szybko jednak tajemnicza kula z nieba stała się atrakcją przyciągającą ludność stanu Maranhao na północy Brazylii.

USA dają sucharki, Korea chce ryż. "Niewielki postęp"

W rozmowach USA-Korea Płn. o programie atomowym Phenianu osiągnięto niewielki postęp - ocenił w piątek amerykański wysłannik Glyn Davies. Oprócz denuklearyzacji Korei Płn. poruszono związaną z tym tematem kwestię pomocy humanitarnej i poprawy stosunków między państwami koreańskimi.

Najlepiej zarabiający szef policji na świecie

Po kilkaset tysięcy euro rocznie zarabiają we Włoszech najwyżsi rangą przedstawiciele administracji publicznej i firm państwowych. Światowym rekordzistą jest komendant główny policji Antonio Manganelli z roczną pensją w wysokości 621 tysięcy euro.

Tokio: Za dużo baz USA na Okinawie

Premier Japonii Yoshihiko Noda wyraził w piątek opinię, że amerykańskie bazy wojskowe powinny być rozmieszczone szerzej na całym terytorium japońskim, aby zmniejszyć obciążenie, jakie stanowią dla Okinawy.

"Przyjaciele Syrii" zażądają dostępu do Hims

Zachód i kraje arabskie będą domagały się od syryjskich władz natychmiastowego dostępu do miast Hims, Dera, Zabadani i innych stref walki - wynika z projektu deklaracji, nad którym pracują "Przyjaciele Syrii" w Tunisie.

Atomowy guzik Phenianu wciska generał. Kod znają trzy osoby

Kim Dzong Un przejmuje kolejne atrybuty realnej władzy. Po jego wtorkowej wizycie w jednostce wojskowej nr 841, amerykańscy urzędnicy i południowokoreańscy eksperci zgodnie mówią, że nowy przywódca Korei Północnej przejął formalnie pełną kontrolę nad arsenałem atomowym państwa. Kontrola taka nie oznacza jednak, że samodzielnie może podjąć decyzję o użyciu tej broni. Akurat w tym przypadku władza dyktatora jest poważnie ograniczona przez wojskowych - twierdzi południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo".

Wylądował i rozpadł się na kawałki

O krok od tragedii w Brazylii. Tuż po wylądowaniu helikopter ratowniczy z czterema osobami na pokładzie dosłownie rozpadł się na kawałki. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.

Putin dostanie 2/3 głosów?

Premier Rosji Władimir Putin otrzyma w pierwszej turze wyborów prezydenckich około 2/3 głosów i uniknie "upokarzającej" drugiej tury - wynika z ostatniego przed wyborami sondażu przeprowadzonego przez duży ośrodek badań społecznych, którego wyniki ogłoszono w piątek.

"Kolejna bitwa" z rakiem na Kubie

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podda się w najbliższych dniach w Hawanie operacji w związku z zachorowaniem na raka. Jak sam ogłosił w czwartek, na Kubę poleci w piątek wieczorem.

"Syn złamał serce, córka zdradziła". Nietypowy nekrolog

Nie wszystkie nekrologi są takie same. Najlepszy na to dowód pochodzi z USA, gdzie po śmierci 94-letniej mieszkanki Florydy jeden z jej synów umieścił w mediach ogłoszenie, w którym oskarżył swoje rodzeństwo o zdradę i złamanie serca matki.

Niepełnosprawni pobili się z policją

Około 50 niepełnosprawnych osób przez 100 dni maszerowało do boliwijskiej stolicy La Paz, by przed pałacem prezydenckim domagać się podwyższenia pomocy socjalnej. W samym mieście doszło do starć manifestantów z policją - informuje w piątek BBC na swej stronie internetowej.

Były szef ONZ położy kres przemocy w Syrii?

Coraz więcej ofiar śmiertelnych trwającego już niemal rok krwawego konfliktu w Syrii to dzieci - powiedział w czwartek Nowym Jorku szef UNICEF, Anthony Lake. Tego samego dnia wieczorem poinformowano, że Kofi Annan został specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. kryzysu syryjskiego.

Obama chce chronić internautów

Barack Obama chce chronić prywatność internautów, która jak twierdzi, jest naruszana przez takie firmy jak Facebook czy Google. Biały Dom zaproponował "Kartę Praw" użytkowników sieci. Chce ukrócić "śledzenie" internautów, czyli zbieranie danych na ich temat.

Papież ćwierknął na Wielki Post

Papież Benedykt XVI napisał orędzie na Wielki Post. Głowa kościoła idzie jednak z duchem czasu - słowa trafiły do wiernych za pośrednictwem Twittera. Już wcześniej papież komunikował się z nimi za pomocą tego serwisu społecznościowego oraz multimedialnego YouTube'a.

Mladić robi wszystko, by uniknąć sądu

Były dowódca Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić na rozprawie przygotowawczej w czwartek oskarżył ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, że jest "stronniczym sądem NATO" i sądzi go w imieniu Sojuszu. Przyniósł też rodzinne fotografie, którymi wymachiwał w stronę publiczności.

"Przyjaciele Syrii": interwencji nie będzie

Zachodnie i arabskie siły wezwą prezydenta al-Assada do zawieszenia broni i wpuszczenia pomocy humanitarnej dla dotkniętych konfliktem Syryjczyków - pisze agencja Reutera dzień przed szczytem w Tunisie, powołując się na nieoficjalnie informacje. Według niej, "Przyjaciele Syrii" nie rozważają interwencji na kształt tej, którą podjęto w Libii.

Demaskator odpowie za wspieranie wroga?

Starszemu szeregowemu Bradleyowi Manningowi, podejrzanemu o udostępnienie portalowi Wikileaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej, odczytano w czwartek w bazie wojskowej Fort Meade w Marylandzie akt oskarżenia.

"Ci, którzy chwytają za broń, muszą widzieć przed sobą przyszłość"

Światowi liderzy chcą walczyć z terroryzmem i piractwem w Somalii. Na szczycie w Londynie uzgodnili 7-punktowy plan działania. - Ci młodzi ludzie, którzy teraz chwytają za broń i idą za al-Szebabem, muszą wiedzieć, że jest dla nich przyszłość w stabilnej i rozwijającej się Somalii - powiedział gospodarz szczytu, David Cameron. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła natomiast, że naloty na Somalię nie wchodzą w grę.

Kolejny kraj wstrzymuje ratyfikację ACTA

Kolejny kraj zawiesza ratyfikację ACTA. O wstrzymaniu procesu poinformowała w czwartek Rumunia. Decyzja spowodowana została odesłaniem umowy przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.