FSB chce uciszyć opozycję w internecie

Rosyjskie władze blokują powyborcze protesty nie tylko na ulicach Moskwy, ale próbuję robić to samo w sieci. Szef popularnego portalu społecznościowego WKontaktie oświadczył, że Federalna Służba Bezpieczeństwa wywiera presję na portal, żądając zamknięcia opozycyjnych grup użytkowników.

Brytyjki zejdą pod wodę

Kobiety będą mogły pełnić zastrzeżoną dotychczas wyłącznie dla mężczyzn służbę na brytyjskich okrętach podwodnych - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond.

Chorwacja podpisze traktat. Po 6 latach

Po sześciu latach negocjacji w piątek Chorwacja podpisze w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE, co nastąpi 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą "tak" w referendum. Podpisanie odbędzie się tuż przed szczytem UE, w którym Chorwacja weźmie udział jako obserwator.

Chcieli wejść z krową do parlamentu

Przeciwnicy prywatyzacji ziemi rolnej protestujący w Kijowie, chcieli zademonstrować swoje niezadowolenie wprowadzając do siedziby Rady Najwyższej Ukrainy krowę. Nie pozwolił jednak na to milicyjny oddział specjalny Berkut.

Silvio nie ma, przyjaźń z Moskwą zostanie

Niektórym mogło się wydawać, że bliskie relacje Włoch pod rządami Silvio Berlusconiego z Rosją są skutkiem osobistych stosunków przywódców obu państw. Jak zapowiada jednak nowy rząd, który w niemal wszystkich kwestiach chce zerwać z dokonaniami poprzedników, w tym przypadku Rzym stawia na politykę "absolutnej kontynuacji" dobrych stosunków z Rosją.

Płonie ropociąg. "To opozycja"

Płomienie i ogromne kłęby dymu unoszą się nad uszkodzonym ropociągiem w pobliżu syryjskiego miasta Hims. Według opozycji rurociąg został wysadzony w powietrze.

Chce przyjść 50 tys. Rosjan. "To nic nadzwyczajnego"

Już ponad 50 tys. osób zapowiedziało na portalach społecznościowych udział w planowanej na sobotę na Placu Rewolucji w Moskwie demonstracji opozycji przeciw sfałszowaniu niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej. Tymczasem władze wydały zezwolenie na 300 osób. Prezydent Dmitrij Miedwiediew nie widzi zaś w protestach nic nadzwyczajnego.

Posiedzenie sądu w celi Tymoszenko. To "tortury"

- To co się dzieje w przypadku Julii Tymoszenko trzeba nazwać absurdem - stwierdził obrońca byłej ukraińskiej premier. Skomentował w ten sposób fakt odbycia się w celi ukraińskiej polityk "wyjazdowego" posiedzenia sądu, który rozpatruje wniosek o przedłużenie jej aresztu. Według obrońcy "cztery osoby musiały się stłoczyć na 22 metrach kwadratowych". Zwolennicy Tymoszenko mówią o "torturach i prowokacjach".

"Nie miałem zamiaru likwidować ZSRR"

Podpisali porozumienie o likwidacji ZSRR, bo potrzebowali rosyjskiej ropy i gazu. To był jedyny sposób - twierdzi dziś Stanisław Szuszkiewicz, jeden z trzech sygnatariuszy tzw. umowy białowieskiej. Ówczesny przywódca radzieckiej Białorusi wraz z Borysem Jelcynem (Rosja) i Leonidem Krawczukiem (Ukraina) zawarli 8 grudnia 1991 r. porozumienie o likwidacji ZSRR i utworzeniu w jego miejsce Wspólnoty Niepodległych Państw.

Minister jeździ kradzionym mercedesem?

Minister sprawiedliwości Ukrainy jeździ luksusowym mercedesem - oskarża deputowany ukraińskiego parlamentu Walerij Konowaljuk. - To nieprawda, Aleksandr Ławrynowicz od 5 lata korzysta tylko z terenowego lexusa - odpowiada ministerstwo.

Singapur mały, a armia silniejsza od polskiej

Mały Singapur liczący 5,2 miliona mieszkańców w najbliższych latach będzie wydawał rocznie na zakup nowoczesnego uzbrojenia niemal tyle samo, ile Polska wydaje na całe swoje siły zbrojne. Według najnowszej analizy firmy Jane's do 2015 roku ten azjatycki kraj ma przeznaczyć na nowy sprzęt dla wojska około 23 miliardy dolarów.

Gościowi z Rosji zwiało czerwone dywany

Silny wiatr zwiał czerwone dywany, czekające na powitanie goszczącego w Pradze prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Administracja Praskiego Zamku zdecydowała się więc usunąć je jeszcze przed przybyciem gościa.

"Protestują za obce dolary". Putin oskarża Amerykanów

Władimir Putin oskarżył Stany Zjednoczone o zachęcanie Rosjan do protestów po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Zarzucił też Amerykanom, że próbowali wpłynąć na przebieg głosowania. Zdaniem premiera, użyto w tym celu setek milionów dolarów z funduszy zagranicznych.

Pod Kreml chce przyjść 20 tys. przeciwników władz

Zastępca mera Moskwy Aleksandr Gorbienko ostrzegł organizatorów opozycyjnej demonstracji, zaplanowanej na sobotę, że jeśli uczestników będzie więcej niż 300, zostanie uznana za nielegalną, co grozi karami administracyjnymi. Na portalach społecznościowych już około 20 tys. ludzi zgłosiło zamiar przyjścia na demonstrację na placu Rewolucji nieopodal Kremla. Chcą manifestować przeciwko sfałszowaniu niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej.

Uwolniła się z "grobu" dzięki pierścionkowi

27-letnia Polka opowiedziała przed brytyjskim sądem, jak udało jej się wydostać spod ziemi, z kartonowej "trumny", w której zakopał ją żywcem jej narzeczony. Kobieta przeżyła tylko dzięki temu, że miała na palcu pierścionek zaręczynowy. Dostała go wcześniej właśnie od 25-letniego partnera, również Polaka, który później postanowił pozbyć się kobiety w okrutny sposób.

USA o "Bestii z Kandaharu": Irańczycy mają kupę złomu

- Straciliśmy drona szpiegowskiego RQ-170. Wykonywał misję CIA - miał przyznać w rozmowie z CNN wysokiej rangi członek administracji Baracka Obamy. Tajemniczy samolot bezzałogowy nazywany "Bestią z Kandaharu" w ubiegłym tygodniu rozbił się w Iranie. Do tej pory Amerykanie zaprzeczali, jakoby stracili swojego najnowocześniejszego robota-zwiadowcę.

Mafijny boss ukrywał się w superbunkrze

Bunkier naszpikowany elektroniką i chroniony przez system kamer - tak włoscy śledczy opisali kryjówkę, w której w środę odnaleźli, po szesnastu latach poszukiwań, Michele Zagarię, bossa najpotężniejszego klanu kamorry - Casalesi.

Cameron obiecuje. W Brukseli ma być jak buldog

Brytyjscy parlamentarzyści gruntownie przesłuchali Davida Camerona, zanim ten udał się do Brukseli na szczyt państw UE. Premier był zarzucany pytaniami o to, jak planuje bronić interesów swojego kraju wobec kryzysu i planów modyfikacji układów stanowiących Wspólnotę. Dyskusja była merytoryczna, a premier zapowiedział, że twardo będzie bronił brytyjskich interesów.

"Bałtycki tygrys". Bardziej skandynawski niż poradziecki

Estonia wykorzystała ostatnie 20 lat niepodległości chyba najlepiej ze wszystkich byłych republik ZSRR. Odważne wolnorynkowe reformy i polityczne zerwanie z komunistyczną przeszłością zaprowadziły to niewielkie państwo do NATO i UE, a dzięki rozwojowi i szerokiemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii coraz częściej mówi się o E-stonii.

Amerykanin obraził króla. Dostał 2,5 roku

Amerykański obywatel spędzi 2,5 roku w więzieniu, ponieważ obraził króla Tajlandii. Mężczyzna przetłumaczył w USA i wrzucił do internetu fragment biografii władcy, która jest przez Tajów uznawana za zakazaną. Pomimo tego, że skazany urodził się w Tajlandii i dobrze wiedział o tamtejszym surowym prawie, wrócił do kraju z własnej woli i został aresztowany w maju.

Czy ktoś chciałby "umierać za sztandar z 12 gwiazdkami"?

Czy Unia Europejska powinna dążyć do przekształcenia się w federację, którą można by nazwać "Stanami Zjednoczonymi Europy"? Według zwolenników powstania federacji europejskiej to jedyny sposób, by Europa liczyła się na politycznej i gospodarczej mapie świata. Tylko czy taki pomysł w ogóle jest realny?

W Rosji znów zatrzymania. 120 osób w rękach policji

Rosyjska policja zatrzymała w środę na placu Triumfalnym w Moskwie ok. 20 osób usiłujących przeprowadzić demonstrację przeciwko sfałszowaniu niedzielnych wyborów do Dumy. W Petersburgu aresztowano ok. 100 demonstrantów na Newskim Prospekcie.

Kryzysowy szczyt Unii. Najważniejszy od dawna

Dziś i jutro powinny zostać podjęte pilne działania stabilizujące rynki i zapaść decyzje, czy i jak zmienić unijny traktat, by na dobre zdyscyplinować budżety państw eurolandu. Tego chcą Niemcy. Wciąż powraca także pomysł euroobligacji - forsowany z kolei przez Francję. Kolejny kryzysowy szczyt Unii Europejskiej rozpocznie się w czwartek i będzie trwał do piątku.

Próbował "przehandlować" miejsce Obamy. Skazany

Były gubernator stanu Illinois Rod Blagojevich został skazany na 14 lat więzienia. Postawiono mu 18 zarzutów korupcyjnych, w tym próby odstąpienia miejsca Baracka Obamy w senacie USA w zamian za osobistą korzyść.

Na Twitterze Miedwiediewa o opozycjoniście: Tępy baran

Kreml oświadczył w środę, że wulgarny wpis na koncie Dmitrija Miedwiediewa na Twitterze, skierowany pod adresem opozycjonisty, blogera Aleksieja Nawalnego, to dzieło technika, który zostanie za to ukarany. Na koncie prezydenta Rosji można było przeczytać: "Dziś jest jasne, że człowiek, który napisał na swoim blogu: partia żuli i złodziei, jest tępym, p.... baranem".

E-mail o śmierci Chaveza to wirus

E-mail krążący w internecie, informujący o tym, że prezydent Hugo Chavez nie żyje jest fałszywy. Zawiera on wirusa, który może zainfekować komputer - poinformowała policja na swojej stronie internetowej.

"Jeśli agencja może pogrążyć państwo, to kto tu rządzi?"

- To globalizacja w postaci agencji ratingowych, a nie Unia Europejska zagraża suwerenności - uważa prof. Karol Modzelewski. - Jeśli agencja Moody’s jednym pstryczkiem może przewrócić europejskie państwo, to czy to państwo jest suwerenne? - pytał w "Faktach po Faktach".

Porwany żołnierz uciekł talibom. Na trzy dni

Bowe Bergdahl, amerykański żołnierz, który w 2009 roku został porwany przez talibów, trzy miesiące temu uciekł z niewoli. Szybko został jednak z powrotem schwytany - podaje "Daily Beast", powołując się na informacje trzech afgańskich bojowników.

NATO radzi Rosji jak wydawać pieniądze

Postępy we współpracy między NATO i Rosją w sprawie tarczy antyrakietowej są wolniejsze niż oczekiwałem - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Zapowiadane przez prezydenta Miedwiediewa kroki odwetowe w związku z budową natowskiej tarczy nazwał "prawdziwym wyrzucaniem pieniędzy".