Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego kraj nie zamierza zmieniać stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii. Wyraził też nadzieję na zakończenie sporu z USA o tarczę antyrakietową, jeśli prezydent Barack Obama wywalczy w listopadzie reelekcję.

Ukraińska Zjednoczona Opozycja, idąca na jesienne wybory parlamentarne pod szyldem partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) Julii Tymoszenko, złożyła w czwartek pozew przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, co ma doprowadzić do impeachmentu szefa państwa.

Nie przypadkiem od lat mówi się o tym maleńkim kraju E-stonia. W wybranych szkołach ruszyły próby z nowym programem nauczania, który kładzie nacisk na informatykę. Nie chodzi jednak o zaawansowane funkcje pakietu Office, ale naukę programowania.

W izraelskim ataku na północy Strefy Gazy zginęło w czwartek trzech Palestyńczyków, którzy podkładali materiały wybuchowe wzdłuż granicy z Izraelem - podało wojsko izraelskie. Przedstawiciel palestyńskich władz twierdzi, że śmierć ponieśli cywile.

- To sukces osób niepełnosprawnych, które potrafiły się zorganizować i budować zrozumienie, akceptację i wrażliwość w wielu polskich środowiskach - ocenił prezydent Bronisław Komorowski ratyfikując konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Dokument jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa tych osób.

Członkowie załogi jachtu "Rzeszowiak", który przewrócił się na Morzu Norweskim, są w mieście Torshavn na Wyspach Owczych. Podczas rejsu zginął sternik statku, uderzony przez złamany maszt. Kapitan jachtu, Jan Malczewski przedstawił szczegóły tragicznej żeglugi. Wypadek komentował też w TVN24 żeglarz Krzysztof Baranowski.

CIA ujawniła tajny dokument, w którym ze szczegółami opisano lata prób wyśledzenia domniemanej irackiej broni masowego rażenia. Wywiad przyznaje, że popełniono masę błędów i źle oceniano sytuację. Niezależnie od tego, wyniki prac wywiadu posłużyły do uzasadnienia inwazji na Irak w 2003 roku.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł Izrael i inne kraje przed zaatakowaniem Iranu z powodu jego programu atomowego. Według niego miałoby to katastrofalne skutki nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale także dla innych regionów.

Chiński minister obrony swoją wdzięcznością w postaci dwóch grubych kopert wprowadził w poważne zakłopotanie dwóch indyjskich pilotów. Załoga samolotu wojskowego wiozącego generała Liang Guanglie ku swemu zaskoczeniu odkryła w środku nie upominki, ale pliki pieniędzy.

Władimir Putin pokazał swojemu narodowi kolejne oblicze. Tym razem wyczulone na los żurawi. Prezydent młodym ptakom wychowanym w niewoli wskazywał drogę latając na motolotni. Rosyjskie media już są pełne docinków i dowcipów o "żurawiu alfa" Putinie.

Mija 40 lat od ataku terrorystycznego na wioskę olimpijską w Monachium. Zamachowcy wzięli zakładników, a po nieudanej interwencji niemieckich służb doszło do masakry. Reporter programu "Polska i Świat" rozmawiał z polskimi uczestnikami tamtych igrzysk, by usłyszeć jak zapamiętali tragedię.

Barack Obama został oficjalnie nominowany na kandydata Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W drugim dniu konwencji demokratów w Charlotte gwoździem programu był Bill Clinton oraz szereg "zwykłych Amerykanów", którzy koncentrowali się na atakowaniu Mitta Romneya.