Annan optymistą. "Poważnie debatują nad interwencją"

Dzień po kolejnych rozmowach w Syrii specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana - były szef ONZ oznajmił po nich, że jest "optymistycznie nastawiony" - w Genewie zostanie zaprezentowany raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej w sprawie Syrii. Niedzielny "Washington Post" doniósł tymczasem, że administracja prezydenta Baracka Obamy i zagraniczni sojusznicy USA coraz poważniej debatują nad ewentualną interwencją zbrojną w Syrii, gdzie reżim prezydenta Asada krwawo tłumi powstanie.

"Nasi żołnierze żyją w warunkach ogromnego napięcia"

- Jest coś zasadniczo złego w naszym podejściu do całego regionu i sądzę, że staje się ono coraz gorsze, a nie lepsze - powiedział republikański kandydat na prezydenta Newt Gingrich w kontekście ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Amerykańska obecność w tym kraju, kiedyś traktowana jako oczywistość, teraz staje się coraz bardziej problematyczna, a niedawna masakra dokonana przez żołnierza USA na afgańskich cywilach tylko ożywiła dyskusję na temat udziału U.S. Army w misji.

Izraelskie samoloty bombardują Strefę Gazy

Izraelskie lotnictwo dokonało w nocy z niedzieli na poniedziałek nowych nalotów na Strefę Gazy w odwecie za wcześniejsze ataki rakietowe ze Strefy na terytorium Izraela. Według rzecznika Hamasu, sprawującego władzę w Strefie Gazy, Izraelczycy przeprowadzili co najmniej sześć ataków lotniczych, w tym jeden na obóz uchodźców Dżabalia. Jak podają Palestyńczycy, 33 osoby, głównie dzieci, zostały ranne.

Chavez wraca do kraju na radioterapię

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poinformował w niedzielę w wystąpieniu telewizyjnym z Hawany, że "w ciągu najbliższych dni" zamierza powrócić do kraju i poddać się radioterapii. Leczenie ma potrwać kilka tygodni. Chavez przeszedł na Kubie już trzecią operację usunięcia nowotworu.

Deszcz zawalił tory superszybkiej kolei

Fragment torów superszybkiej linii kolejowej, która ma być oficjalnie otwarta dopiero w maju, zapadł się po długotrwałych intensywnych opadach deszczu - poinformowała w poniedziałek agencja Xinhua.

"Ciała leżały wszędzie. Żołnierze byli jak pijani"

- To była rzeź. Wszędzie leżały ciała, ze ścian spływała krew - mówią reporterowi Reutera świadkowie masakry w afgańskiej prowincji Kandahar. - Żołnierze strzelali na oślep, śmiali się, byli pijani - opowiada jeden z nich, Agha Lala. Oficjalne źródła twierdzą, że sprawcą był jeden amerykański żołnierz. Nikt nie wspominał też, że był on pijany. Świadkowie, do których dotarł Reuters mówią, że było inaczej. W strzelaninie zginęło 16 osób, a 30 zostało rannych.

Pożar pochłonął 555 domów

Ogień pochłonął 555 drewnianych domów na biednych przedmieściach Limy, pozostawiając bez dachu nad głową ponad 1,6 tys. ludzi. Nie ma ofiar śmiertelnych.

Polscy nurkowie zginęli w Czechach

Policja odnalazła ciało drugiego polskiego nurka, który zaginął w Czechach w zalanym kamieniołomie w Svobodnych Herzmanicach - podało radio ZET. Wcześniej poinformowano o śmierci pierwszego z płetwonurków.

167 szkieletów. Tajemnica jaskini

Szczątki 167 osób w jaskini na południu kraju znalazła meksykańska policja. Według ekspertów, kości leżą tam co najmniej od 50 lat. Przypuszcza się, że może być to masowy grób ofiar mafii.

Obama po masakrze: To tragiczne i szokujące

16 zabitych i 30 rannych - to ostatni bilans ofiar masakry dokonanej przez amerykańskiego żołnierza, który w niedzielę został aresztowany po tym, gdy z niewiadomych przyczyn otworzył ogień do cywilów w Kandaharze. Prezydent Barack Obama wyraził głęboki żal z powodu tego wydarzenia. Przypomniał o szacunku USA dla Afgańczyków. Szef Pentagonu Leon Panetta przekazał, że podejrzany jest już w areszcie, a śledztwo jest w toku.

Bezgłowe ciało aktorki w rzece

Brytyjska aktorka Gemma McCluskie została zamordowana - najprawdopodobniej przez swojego brata, który bezgłowe ciało kobiety wrzucił do Tamizy. Policyjni nurkowie kontynuują poszukiwania jej szczątków.

Wielka dziura w burcie po zderzeniu statków

Dwa statki - 190-metrowy Seagate należący do Wielkiej Brytanii i pływający pod liberyjską banderą 165-metrowy Timor Stream zderzyły się na Morzu Karaibskim. Nikomu nic się nie stało, ale jedna z jednostek nabiera wody. Na pomoc ruszyła wezwana przez Brytyjczyków Amerykańska Straż Przybrzeżna.

Sarkozy grozi zawieszeniem Schengen

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w czasie swojego niedzielnego spotkania z wyborcami, że "Europa musi renegocjować układ graniczny z Schengen" tak by powstrzymać imigrację, a "jeżeli nie dokona w tej mierze postępów, Francja zawiesi swoje uczestnictwo w pakcie". Polityk chce też ożywiać wewnętrzny rynek Unii, nakładając wielkie cła na produkty przybywające na kontynent z innych stron świata, bo "mówi 'nie' Europie, która otwiera się na innych, gdy ci w tym czasie się na nią zamykają'.

Tylko 5 proc. śmieci sprzątniętych po tsunami

Tylko 5 proc. śmieci powstałych w wyniku uderzenia w Japonię tsunami przed rokiem zostało całkowicie przetworzonych w zakładach utylizacji. W regionach Miyagi i Fukushima wokół dawnych miasteczek i wsi zalegają ogromne ich pokłady, a rząd i firmy nie kwapią się od ich usuwania, bo boją się promieniowania - twierdzą miejscowi działacze, urzędnicy i opozycja.

Do ołtarza w hełmach i kamizelkach

W pełni uzbrojeni, z karabinkami, w kamizelkach kuloodpornych i hełmach - w takich strojach młoda para, Joanna i Piotr przebywający na misji w Afganistanie żołnierze, jechali na ślub w Kabulu. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii misji.

Na Izrael spadły rakiety przemycone z Libii?

Palestyński atak na Izrael w ostatnich dniach został przeprowadzony za pomocą rosyjskich rakiet przeszmuglowanych do Strefy Gazy z Libii - twierdzi izraelski portal Debka. W kierunku izraelskich miast zostało wystrzelonych około 100 pocisków. 28 z nich udało się przechwycić po uruchomieniu Żelaznej Kopuły, czyli systemu obrony antyrakietowej Izraela. W ataku odwetowym w niedzielę o świcie zginęło 2 Palestyńczyków, w tym 12-letni chłopiec - twierdzi strona palestyńska.

Ukamienowani za "emo"

Co najmniej 14 młodych ludzi zostało ukamienowanych w Bagdadzie w ciągu ostatnich trzech tygodni. Ma to być wynik kampanii szyickich bojowników walczących z coraz chętniej przejmowanym przez tamtejszą młodzież zachodnim stylem "emo".

"Od tego dnia nie mogę spojrzeć w kierunku morza"

- To przez chwilę było wymarłe miasto. Wydawało się, że tutaj już nikt nie wróci - wspomina ubiegłoroczne tsunami Watana Wadas, mieszkaniec Iwaki. - Patrząc na to, co się stało, mówię swoim dzieciom, że wszelkie trudności można przezwyciężyć, dopóki zachowa się uśmiech na twarzy - dodaje Motoko Iseki, mieszkanka Sendai.

"O śmierci się nie mówi"

- Wydaje mi się, że temat śmierci jest bardzo osobistą rzeczą. Nie mówi się tu o tym. Rok po katastrofie ludzie zostawiają kwiaty, kadzidełka, by upamiętnić to, co się zdarzyło - mówił na antenie TVN24 Reporter 24, Cezary Treda. 11 marca 2011 r. na skutek wstrząsów i tsunami w Japonii zginęło lub zaginęło co najmniej 20 tys. osób.

Lewica bierze Słowację

Lewicowa partia SMER byłego premiera Roberta Fico wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji z miażdżącą przewagą i w nowym 150-osobowym parlamencie pod jej szyldem zasiądzie aż 83 posłów. Fico, który ma nadzieję na stworzenie rządu, chce jednak do współpracy zaprosić "wszystkich", choć nie spodziewa się zainteresowania ze strony prawicy.

Rosyjska gazeta o "sensacyjnym" raporcie NIK

Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim nie miał prawa lecieć do Smoleńska - wybija wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda", informując o przesłanym do Sejmu RP przez Najwyższą Izbę Kontroli raporcie o bezpieczeństwie lotów VIP w latach 2005-10. Rosyjska gazeta określa raport NIK jako "sensacyjny".

Dzień, który zmienił Japonię. "To dla nas kolejna lekcja"

Ponad 20 tys. ofiar, tysiące zniszczonych domów, straty materialne rzędu miliardów dolarów. Trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku było największą taką klęską w Japonii od co najmniej 140 lat. Wstrząsy niszczyły budynki, drogi i mosty. Wielka fala tsunami wdarła się w głąb lądu miejscami nawet 10 km. W obliczu potęgi żywiołu bezradny okazał się nawet kraj uważany za jeden z najlepiej na świecie przygotowanych na trzęsienie ziemi.

"Połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy"

- Będziemy wspierać ludzi z regionów dotkniętych kataklizmem i połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy - zapowiedział premier Japonii Yoshihiko Noda, który wraz z parą cesarską złożył hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami sprzed roku. 11 marca 2011 roku kataklizm zabił ok. 20 tys. osób.

Tsunami nieodwracalnie zmieniło ujście rzeki Oppa

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Trzy kule w głowę. Analiza wyjaśni, kto strzelał

Franco Lamolinara, włoski inżynier porwany w Nigerii, który zginął podczas próby odbicia przez nigeryjskie i brytyjskie siły bezpieczeństwa, został zabity strzałem w głowę z bliskiej odległości. Ma o tym świadczyć, jak podaje agencja Ansa, autopsja ciała Lamolinary wykonana w instytucie medycyny sądowej uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

"Przez chwilę to było wymarłe miasto"

Japonia obchodzi rocznicę trzęsienia ziemi i gigantycznej fali tsunami. Zamieniony w gruzowisko kraj dość szybko staje na nogi, jednak nie wszędzie już wróciła normalność. Japończycy także ciągle nie są pewni, czy rok po uszkodzeniu elektrowni w Fukushimie można czuć się bezpiecznie.

Wygrał w Kansas i nie odpuszcza

Były senator Rick Santorum, ubiegający się o nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA, zwyciężył w sobotnich konferencjach partyjnych republikanów w stanie Kansas. Jego rywal i zarazem lider w walce o partyjną nominację, były gubernator Massachusetts Mitt Romney wygrał zaś w stanie Wyoming, na wyspie Guam i Marianach Północnych.

Eksplozje i wycieki. Japonia na krawędzi atomowej hekatomby

Najpierw potężne wstrząsy, a po kilkudziesięciu minutach wielometrowa pędząca z dużą prędkością ściana wody. Zabezpieczenia leżącej blisko brzegu morskiego elektrowni Fukushima I nie wytrzymały. Doszło do największej awarii atomowej od czasów Czarnobyla. Po kilkunastu miesiącach walki z wyciekiem radioaktywnym rząd Japonii ogłosił zwycięstwo. Wielu ekspertów ma wciąż jednak poważne wątpliwości, czy zagrożenie już zniknęło. Zwłaszcza że analiza działania sektora atomowego Japonii w ostatnich latach pokazuje, jak wiele błędów popełniono, na stawiając kalkulacje ekonomiczne przed bezpieczeństwem ludzi i lekceważąc zagrożenie klęskami naturalnymi.

Eksplozja na dworcu w stolicy Kenii

Nieznani napastnicy obrzucili granatami w sobotę wieczorem dworzec autobusowy Machakos w Nairobi. Co najmniej trzy osoby zginęły, ponad 20 zostało rannych.