- To była chwila. Postawiło nas na jednym boku, odbiliśmy się od barierek i polecieliśmy na prawy bok - mówi Adrian, pasażer autokaru, który rozbił się we wtorek rano pod Miluzą. Rozmawiał z dziennikarzem TVN24 w szpitalu w Miluzie.

Stolica Apostolska wynajęła Rene Bruelharta, specjalistę do walki z praniem brudnych pieniędzy. 40-latek, niegdyś szef jednostki wywiadu finansowego w Liechtensteinie, ma pomóc Watykanowi w utrzymaniu międzynarodowych standardów przejrzystości finansowej.

Nowy międzynarodowy wysłannik do Syrii Lakhdar Brahimi ma spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem podczas wizyty w tym kraju - ogłosił we wtorek sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Do wizyty, według samego Brahimiego, ma dojść w ciągu kilku dni. Misja poprzedniego wysłannika - Kofiego Annana - zakończyła się klęską.

- Jeśli Iran postanowi zbudować bombę atomową, USA będą miały nieco ponad rok, żeby go powstrzymać, i potrafią to zrobić - oświadczył we wtorek szef resortu obrony Stanów Zjednoczonych Leon Panetta.

W wypadku polskiego autokaru, do którego doszło we wtorek rano pod Miluzą w Alzacji na wschodzie Francji, zginęły 2 osoby, a 32 zostały ranne w tym 11 ciężko. Tak podaje polski MSZ. Ranni trafili do szpitali w Miluzie, Strasburgu, Colmarze i szwajcarskiej Bazylei. Ci, którzy nie zostali poszkodowani, mogą kontynuować podróż.

Prezydent Władimir Putin nakazał podmiotom gospodarczym o strategicznym znaczeniu dla Rosji, by uzgadniały z rządem swoje postępowanie w sytuacjach, gdy wobec nich ze strony innych państw lub organizacji międzynarodowych wysuwane są jakieś żądania.

Były premier Francji Dominique de Villepin został we wtorek zatrzymany przez policję w celu przesłuchania go w ramach śledztwa dotyczącego domniemanych nadużyć finansowych. Miała być w nie zamieszana prowadząca luksusowe hotele firma Relais & Chateaux.

W Arabii Saudyjskiej wykonano egzekucję na trzech Saudyjczykach i Palestyńczyku. Wszyscy skazańcy zostali ścięci. Łącznie w tym roku wykonano w tym kraju wyroki śmierci na 57 osobach.

Co najmniej 13 osób zginęło w zamachu na jemeńskiego ministra obrony Mohameda Nassera. Do eksplozji doszło przed budynkiem rządowym w stolicy Jemenu - Sanie. Sam Nasser wyszedł z zamachu bez szwanku.

Dzisiejszy wypadek autokaru pod francuską Miluzą jest już kolejnym, wydłużającym czarną listę tragedii z udziałem polskich turystów za granicą. Do największej katastrofy doszło w 2007 roku niedaleko Grenoble. Zginęło wówczas 26 z 50 pasażerów autokaru.

Na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej Parlament Europejski uchylił immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy. Wszystko ma związek z ubiegłorocznym wypadkiem, w którym brał on udział.

11,5 tys. euro za rok - tyle średnio płaci się za naukę na publicznych wyższych uczelniach w Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska szacuje, że to najwyższe czesne w Unii Europejskiej.

Książę William z księżną Catherine rozpoczęli od Singapuru dziewięciodniową wizytę w krajach Azji Południowo-Wschodniej w ramach obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II. Podróż ma przygotować książęcą parę do pełnienia w przyszłości obowiązków królewskich.