Co to za karawan wiózł trumnę Kima?

Ciało przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila zostało złożone w mauzoleum, a uroczystościom towarzyszyła wielka defilada. Podczas pogrzebu można było przyjrzeć się też wytworom tamtejszej motoryzacji - od tych najbardziej dziwnych po ukochane przez Kima mercedesy, których wnętrza, jak mówi legenda, kazał przerabiać z dnia na dzień - na sypialnię bądź jadalnię.

Atak na szkołę. Chrześcijanie biorą odwet?

Siedem osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych w środę na skutek eksplozji bomby domowej roboty w szkole muzułmańskiej na południu Nigerii. Incydent nastąpił dwa dni po serii zamachów islamistów na kościoły chrześcijańskie, na skutek których zginęło 39 osób.

Po trzęsieniu ziemi w Rosji: zniszczenia, ale bez ofiar

- Ponad 30 budynków mieszkalnych, szkołę i ciepłownię w mieście Kyzył uszkodziło wtorkowe trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się ok. 100 km na wschód od miasta, stolicy republiki Tuwa - podały rosyjskie lokalne władze. Według nich nikt nie ucierpiał.

17 ofiar, dziesiątki rannych po wybuchu i pożarze

Co najmniej 17 osób zginęło, a ok. 80 zostało rannych w wyniku pożaru i eksplozji w największym mieście Birmy, Rangunie, na południu kraju - poinformowała lokalna policja. Przyczyna pożaru jest na razie nieznana.

"Całun Turyński niemożliwy do podrobienia"

- Rezultaty pięcioletnich badań prowadzonych przez włoskich naukowców podważają tezy o tym, że Całun Turyński powstał nie w czasach Chrystusa, lecz znacznie później - donosi watykański dziennik "L'Osservatore Romano". - Jest niemożliwy do podrobienia - podkreśla gazeta.

Buzek o Unii: gigant gospodarczy i karzeł polityczny

- Trzeba odzyskać zaufanie do Unii, musimy być razem, sytuacje UE porównałbym do wycieczki, w której jedzie kilka samochodów i kilku zabrakło benzyny. Jak wyprawa się ma udać, to trzeba im ją pożyczyć i oddać, trzeba razem dojechać żeby był sukces - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ortodoksyjny żyd obraził kobietę. Został zatrzymany

Izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu w środę ultraortodoksyjnego żyda, któremu zarzuca się, że w autobusie użył wulgarnego słowa wobec żołnierki, usiłując ją nakłonić, by przeszła na tył pojazdu.

Rosja krytykuje USA za naruszanie praw człowieka

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w opublikowanym raporcie ostro skrytykowało Stany Zjednoczone za nieprzestrzeganie praw człowieka. W dokumencie przywołano takie przykłady, jak więzienie Guantanamo i niesłuszne wyroki śmierci oraz zarzucono USA hipokryzję w pouczaniu innych.

Rusza lustracja duchownych. "Praca jest żmudna"

Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej zgodził się na lustrację duchowieństwa i udostępnił komisji badającej archiwa służb specjalnych z czasów komunizmu dane osobowe duchownych. Na podstawie tych danych mogą być oni zlustrowani.

Po ponad roku uzgodnili rząd

Przywódcy sześciu największych partii politycznych Bośni i Hercegowiny porozumieli się w środę w sprawie utworzenia rządu centralnego. Premierem ma być, po raz pierwszy od zakończenia wojny w 1995 roku, przedstawiciel społeczności chorwackiej.

Apel do Syrii ws. arabskich obserwatorów

Rosja, jeden z niewielu sojuszników, jacy pozostali Syrii, zaapelowała w środę do Damaszku, by zezwolił członkom misji Ligi Arabskiej na swobodne poruszanie się po całym kraju w celu zbadania, czy jest realizowany plan pokojowy, który ma zakończyć przemoc.

Król zarabia 293 tys. euro brutto

Hiszpański dwór królewski po raz pierwszy w historii ujawnił swoje finanse. Hiszpanie dowiedzieli się m.in., że ich król Juan Carlos otrzymuje rocznie niespełna 293 tys. euro brutto, z czego 152 233 euro przeznaczone jest na pokrycie kosztów reprezentacyjnych.

Święta księga "nie podżega do ekstremizmu"

Sąd w Tomsku na Syberii odrzucił wniosek lokalnej prokuratury, by zaliczyć przekład z angielskiego na rosyjski świętej księgi hinduizmu Bhagawadgity wraz z komentarzem A. C. Bhaktivedanty Swami Prabhupady do lektur ekstremistycznych. Proces ten wzburzył Indie.

V Flota USA odpowiada Iranowi: Zero tolerancji

"Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane" - to odpowiedź amerykańskiej V Floty operującej na wodach Zatoki Perskiej na irańskie groźby zablokowania cieśniny Ormuz. Również Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu mimo gróźb Teheranu.

54 osoby odpowiedzą za zderzenie pociągów

54 osoby zostaną ukarane za przyczynienie się do tragicznej katastrofy kolejowej do której doszło w lipcu w Chinach - ogłosiła Rada Państwowa podczas posiedzenia w Pekinie, któremu przewodniczył premier Chin Wen Jiabao. W zderzeniu dwóch szybkich pociągów, do którego doszło 23 lipca na moście w okolicy miasta Wenzhou (Wenczou), zginęło 40 osób, a prawie 200 zostało rannych.

"Morza są słone od spermy wielorybów". Naukowe gafy celebrytów

W plebiscycie na największe naukowe gafy wygrali w tym roku gwiazda amerykańskiej telewizji Nicole Polizzi, członkini Partii Republikańskiej Michelle Bachmann oraz wokalistka Suzi Quarto. Listę naukowych bzdur co roku ogłasza Sense About Science (SAS). Nicole Polizzi w jednym ze swych reality show powiedziała, że nie lubi plaż i nienawidzi rekinów. Nie mogła się jednak oprzeć, by dodać, że nie lubi również morza, bo pełno w nim spermy wielorybów, i to ona powoduje, że woda morska jest słona.

Wielki Zderzacz, geny adaptacji i inne rozczarowania nauki 2011

O naukowej rewolucji w mijającym roku mówić raczej nie można. Takiego zdania jest przynajmniej redakcja amerykańskiego magazynu "Science", która na nowo przyjrzała się tematom, które opisywała na łamach tygodnika. Według dziennikarzy najbardziej rozczarowujący jest największy na świecie zderzacz atomów w laboratorium CERN.

Putin "nie ma z kim rozmawiać"

Władimir Putin, który najprawdopodobniej wróci na Kreml po marcowych wyborach prezydenckich, wyraźnie stara się bagatelizować znaczenie ostatnich protestów. Premier Rosji podkreśla, że nigdy nie był przeciwny dialogowi z opozycją, ale występuje przeciwko "przejawom ekstremizmu". Tym razem jednak, choćby chciał, "rozmawiać nie ma z kim".

Rewolucja na rynku ropy? Mocarstwowe plany Chaveza

Za 10 lat Wenezuela będzie największym na świecie eksporterem ropy naftowej - zapowiedział prezydent Hugo Chavez. Południowoamerykański kraj ma największe zbadane zasoby "czarnego złota" na naszej planecie - pisze ITAR TASS.

Chińczycy wchodzą do Afganistanu

Zachód próbuje z Afganistanu wyjść, a Chiny wręcz przeciwnie - wchodzą. Nie z bronią, ale z walizkami dolarów i z wielką nadzieją na zysk. Rząd afgański podpisał w Kabulu umowę z państwowym chińskim gigantem naftowym National Petroleum Corporation (CNPC). Jest to pierwsza zagraniczna firma, która będzie mogła eksploatować afgańskie złoża ropy i gazu.

Tajemnicza afera z kredkami

W Izraelu kosztują prawie 1,5 dolara, a w Arabii Saudyjskiej nieco ponad 50 centów, ale najważniejsze jest to, że są izraelskie i w ogóle trafiły do Arabii Saudyjskiej. Izraelscy i saudyjscy dziennikarze oraz producenci kredek zachodzą w głowę, jak produkowane przez izraelską firmę Kravitz kredki trafiły nad Zatokę Perską.

Po 8 godzinach w śniegu, ciało Kima wróciło do mauzoleum

W Phenianie zakończył się pochód orszaku pogrzebowego Kim Dzong Ila. Po prawie ośmiu godzinach jazdy po ulicach stolicy Korei Północnej wieziona czarną limuzyną trumna z ciałem "Ukochanego Przywódcy" dotarła do miejsca, z którego wyjechała - placu przed mauzoleum Kumsusan, gdzie przez ostatnie dni mieszkańcy tego kraju oddawali hołd swojemu przywódcy. Koreańczycy pozostaną na ulicach na pewno aż do nocy, a uroczystości żałobne będą kontynuowane w czwartek.

Wywąchają dolary, rozpoznają euro

Pies tropiący wywącha wszystko - nie tylko narkotyki. Argentyńczycy mają po kilku latach treningów 300 czworonogów zwanych "psami walutowymi", czyli takich, które pomagają powstrzymać przemyt obcych walut. Wszystko dzięki temu, że dolary i euro pachną inaczej niż miejscowe peso, a to, zagrożone ostatnio dewaluacją, spędza sen z powiek argentyńskim podatnikom.

Pokazują obserwatorom spokój. Czołgów nie

Obserwatorzy Ligi Arabskiej, którzy po długich dyplomatycznych korowodach znaleźli się w końcu w Syrii, na razie nie widzą "nic przerażającego". Być może powodem jest przewożenie osób aresztowanych w trakcie antyrządowych protestów do miejsc niedostępnych dla obserwatorów, o czym informuje organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

"Ojcze, Generale, proszę nie odchodź od nas!"

"Generale, nasz Ojcze, pada dziś śnieg, jakby niebiosa dzieliły smutek z ludem Korei, który opłakuje stratę 'Słońca Narodu'. Jak żarliwie życzyliśmy ci szczęścia, śpiewając, 'Generale, nie podróżuj w śnieżne poranki' - zawsze, gdy rano padało. Jak mogłeś odejść tak nagle i przedwcześnie?" - obrazowo pyta oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Jej dziennikarze wspominają, jak to "obywatele, widząc za oknami zamieć, zawsze martwili się, czy akurat Ukochany Przywódca nie podróżuje na front i czy nie musi sam pchać swego samochodu, wspinając się stromą, wyboistą drogą".

Druga Ziemia, neutrina i "boska" cząstka. Rok 2011 w nauce

Dobiegający końca rok obfitował w epokowe wydarzenia naukowe. Fizycy znaleźli ślady "boskiej" cząstki Higgsa, zakończył się 30-letni program lotów amerykańskich wahadłowców, przyznano Nobla nieżyjącemu badaczowi. Również polscy uczeni przyczynili się do tego, że bilans wygląda tak imponująco.

Zamknięcie cieśniny "łatwiejsze niż wypicie szklanki wody"

- Zamknięcie cieśniny Ormuz będzie dla irańskich sił zbrojnych naprawdę proste... Jak mawiają Irańczycy, łatwiejsze niż wypicie szklanki wody - tym obrazowym porównaniem posłużył się szef irańskiej marynarki wojennej Habibollah Sajjari w kolejnym w ostatnich dniach pokazie retorycznej siły Teheranu.

"Polska prezydencja zmiażdżona przez kryzys"

Polska prezydencja została zupełnie zmiażdżona przez kryzys zadłużenia: najpierw w Grecji i państwach Południa UE, a potem w całej strefie euro. Stąd głos Polski nie był słyszalny - uważają francuscy komentatorzy, którzy ocenili ostatnie pół roku w Europie pod przewodnictwem Polski. Nad Sekwaną podkreśla się, że ta prezydencja była "znakomicie przygotowana", ale wiele jej wysiłków poszło na marne.