Znaleźli nowy rodzaj planet

Dziesięć planet, nie krążących wokół gwiazdy, a swobodnie poruszających się w przestrzeni, odkrył międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład wchodzą też Polacy. Badacze podejrzewają, że takich obiektów w naszej galaktyce może być dwa razy więcej niż gwiazd.

Widziano je już w Polsce. Tymczasem...

W środę wieczorem świat obiegła wiadomość, że córka i żona Muammara Kaddafiego uciekły z Libii. Chociaż libijskie władze temu zaprzeczają, niektórzy najbliższą rodzinę dyktatora niemal widzieli już w Polsce...

"Pamiątki" po Unabomberze pod młotkiem

Pamiątki po najsłynniejszym amerykańskim terroryście - Tedzie Kaczynskim, czyli Unabomberze - zostały wystawione na aukcję. Licytacja odbywa się przez internet i potrwa do drugiego czerwca. Dochód ze sprzedaży przedmiotów zostanie przekazany na rzecz ofiar terrorysty.

60 rebeliantów zginęło w trzy dni

Podczas trzech dni ofensywy na relatywnie spokojnym północnym zachodzie Afganistanu siły afgańskie i międzynarodowe zabiły ponad 60 rebeliantów - poinformowały dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

Zatrzymany, przesłuchany przez FSB, odesłany do Izraela

Izraelskie media zastanawiają się, dlaczego Rosjanie wyrzucili kilka dni temu z Moskwy attache wojskowego ambasady Izraela. Jeden z tropów to rywalizacja między rosyjskimi służbami, GRU i FSB. Inny to chęć upomnienia Tel Awiwu za krytykę rosyjskich transakcji militarnych.

Desant na koreańskiej plaży

Korea Południowa przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę manewry na morzu, z wykorzystaniem marynarki wojennej, piechoty morskiej i lotnictwa. To pierwsze tak duże ćwiczenia od czasu śmiercionośnego ostrzału wyspy Yeonpyeong przez Koreę Północną w listopadzie 2010 roku.

Samobójstwo w więzieniu Guantanamo?

Inajatullah, 37-latek pochodzący z Afganistanu, zmarł w czwartek nad ranem w amerykańskim więzieniu wojskowym Guantanamo na Kubie. Najprawdopodobniej było to samobójstwo.

7 lat kolonii karnej za 200-złotową szkodę

Wyroki siedmiu lat w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie usłyszało trzech oskarżonych o próbę podpalenia budynku KGB w Bobrujsku na Białorusi. Incydent z zeszłego roku przyniósł straty o równowartości ok. 200 złotych.

Królowa współczuje, ale nie przeprasza

- Nasze wyspy doświadczyły więcej bólu, zamętu i strat niż na to zasługiwały - powiedziała Elżebita II w swoim jedynym przemówieniu podczas historycznej wizyty w Irlandii. Brytyjska królowa nawiązała do bolesnej historii łączącej obydwa kraje, nie przeprosiła jednak za grzechy Brytyjczyków.

Z Obamą w Polsce o Białorusi

Kwestie bezpieczeństwa, demokratyzacja na Białorusi i w krajach arabskich oraz polsko-amerykańskie stosunki gospodarcze będą głównymi tematami przyszłotygodniowej wizyty Baracka Obamy w Polsce - poinformował ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki. Dyplomata przyznał, że poruszany będzie także wątek wiz.

Głos zza grobu. Bin Laden chwali "arabskie przebudzenie"

Al-Kaida opublikowała nagranie z głosem Osamy bin Ladena, w którym wypowiadał się on z uznaniem o rewolucjach w świecie arabskim. Zachęcał również do podobnych działań, jak w Tunezji i w Egipcie, w innych krajach arabskich. Nagranie powstało tydzień przed śmiercią lidera Al-Kaidy.

Żona i córka Kaddafiego "wyjechały do Tunezji"

- Żona i córka libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego wyjechały z Libii do Tunezji - poinformowała agencja Reuters, powołując się na źródło w tunezyjskich siłach bezpieczeństwa. Zaprzeczają temu władze Tunezji.

Sankcje na syryjskiego prezydenta

Waszyngton nałożył sankcje na syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i kilku jego współpracowników. Stany Zjednoczone chcą powstrzymać w ten sposób krwawe tłumienie przez reżim prodemokratycznych protestów w tym kraju. Dotychczasowe sankcje nałożone przez USA na Syrię nie dotyczyły głowy tego państwa.

Litwini idą z odsieczą ws. wiz do USA

Minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis zaapelował do Litwinów mieszkających w USA, by poparli w amerykańskim Kongresie dążenia Polski do zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych.

Nieudana próba lądowania Air Force One

Samolot Air Force One z prezydentem USA Barackiem Obamą miał problemy z lądowaniem na lotnisku w stanie Connecticut na północnym wschodzie USA. Ostatecznie samolot wylądował bez przeszkód.

Geje zaskoczyli kandydata kubłem konfetti

Republikański kandydat na prezydenta Newt Gingrich i jego żona Callista zostali obrzuceni konfetti przez gejowskiego aktywistę. Mężczyzna, który dopuścił się tego czynu, chciał zaprotestować przeciwko planom wprowadzenia zakazu zawierania małżeństw homoseksualnych.

Szef Al-Kaidy w Iraku ujęty

Domniemany szef Al-Kaidy w Iraku został zatrzymany w nocy z wtorku na środę podczas operacji armii irackiej na północ od Bagdadu - poinformował rzecznik irackiego ministerstwa obrony gen. Mohamed al-Askari.

"Strauss-Kahn nie jest w stanie kierować MFW"

Minister skarbu USA Timothy Geithner zasugerował, że aresztowany pod zarzutem gwałtu dyrektor zarządzający MFW, Dominique Strauss-Kahn, powinien podać się do dymisji, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy oficjalnie mianować przynajmniej jego czasowego następcę.

Endeavour dotarł do stacji kosmicznej

Prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zainstalować tam spektrometr AMS (Alpha Magnetic Spectrometer). Amerykański wahadłowiec wystartował w swą ostatnią podróż na orbitę w poniedziałek punktualnie o godz. 14.56 czasu polskiego.

Al-Kaida zaatakowała w Tunezji

Grupa domniemanych członków Al-Kaidy otworzyła w środę ogień do tunezyjskich sił bezpieczeństwa na północy Tunezji, zabijając co najmniej jednego z wojskowych. W strzelaninie zginęło także co najmniej dwóch domniemanych terrorystów.

Wiceszef parlamentu pobił posła opozycji

Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu, komunistyczny poseł Adam Martyniuk, zaatakował w środę deputowanego opozycji Ołeha Laszkę, rzucając się na niego z pięściami podczas prowadzenia obrad Rady Najwyższej.