Trzęsienie ziemi w Nowy Rok

Silne trzęsienie ziemi dało się w niedzielę odczuć we wschodniej i północno-wschodniej Japonii. Na razie nie ma doniesień, by spowodowało ono ofiary w ludziach lub straty materialne. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Żołnierz z bombą w podręcznym bagażu

Amerykański żołnierz chciał wejść na pokład samolotu pasażerskiego z ładunkiem wybuchowym w podręcznym bagażu. Jak poinformowały lokalne media, do tego zdarzenia doszło w sobotę na lotnisku w mieście Midland w stanie Teksas.

"New York, New York". Wielki bal na Times Square

Rok 2012 zawitał już do Stanów Zjednoczonych, tłumy witały go na nowojorskim Times Square. Jak co roku, czas przed nadejściem północy odmierzyła kryształowa kula. Wcześniej nadejście Nowego Roku świętowała Europa - w Wenecji na Placu świętego Marka o północy całowało się 70 tysięcy osób, w Berlinie świętowano przed berlińską Bramą Brandenburską, w Rzymie na koncercie w pobliżu Koloseum, w Londynie podziwiano pokaz sztucznych ogni nad Tamizą, a w Dublinie w skupieniu wysłuchano bicia w dzwony.

Dania przejmuje unijną pałeczkę od Polski

O północy dobiegło końca półroczne polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kolejną prezydencję obejmują Duńczycy. Nową szefową duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt czeka trudne zadanie wyprowadzenie Unii z kryzysu finansowego.

Tunelem pod Mont Blanc nie przejedziesz

Z obawy przed zagrożeniem lawinowym francuskie władze zamknęły tunel pod Mont Blanc, łączący Francję z Włochami. To w związku z ostatnimi silnymi opadami śniegu. Zamknięcie tunelu do niedzielnego poranka może spowodować kłopoty na drogach w Alpach.

Obama podpisał sankcje na Iran

Prezydent USA Barack Obama podpisał w sobotę, pomimo pewnych zastrzeżeń, ustawę o finansowaniu Pentagonu, nakładającą m.in. sankcje na Iran.

Nadpalony okręt podwodny spędzi na naprawach rok

Uszkodzony przez ogień atomowy okręt podwodny Jekaterynburg odniósł poważniejsze uszkodzenia, niż to wynikało z wstępnych informacji rosyjskich władz. Nadpalony nosiciel rakiet balistycznych ma spędzić w stoczni aż rok, ponieważ zniszczeniu najprawdopodobniej uległ między innymi cały system hydroakustyczny odpowiedzialny za wykrywanie innych okrętów.

Po zamachach na chrześcijan - stan wyjątkowy

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił w sobotę stan wyjątkowy w części północy kraju, gdzie nie ustają zamachy islamistów z ruchu Boko Haram. Prezydent zapowiedział zamknięcie granic państwa na obszarach objętych dekretem o stanie wyjątkowym.

Implanty piersi pod specjalnym nadzorem

Brytyjskie władze postanowiły w sobotę przeprowadzić dochodzenie i zbadać ryzyko stwarzane silikonowe implanty piersi francuskiej firmy Poly Implant Prothese.

Liczba ofiar cyklonu wzrosła do 42

- W piątek bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Thane, który uderzył południe Indii, wzrósł do 42 - poinformowały lokalne władze. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 33 ofiarach.

Ponad 100 mszy przy grobie Jana Pawła II

Ponad 100 mszy odprawiono w tym roku przy grobie Jana Pawła II w Watykanie. Najpierw miały one miejsce w Grotach Watykańskich, a od czasu majowej beatyfikacji w bazylice świętego Piotra.

Łódź z kwiatami w hołdzie dla Havla

Łódź wypełniona kwiatami w hołdzie dla Vaclava Havla wypłynęła w sobotę na Wełtawę w Pradze. Rejs ma symbolicznie zakończyć życiową podróż zmarłego przed dwoma tygodniami czechosłowackiego i czeskiego męża stanu.

Iran znów chce rozmawiać z Zachodem o atomie

Iran ma zamiar zaproponować sześciu światowym mocarstwom powrót do rozmów w sprawie swojego kontrowersyjnego programu nuklearnego - podała w sobotę irańska agencja Mehr, która powołuje się na irańskiego ambasadora w Niemczech. Propozycję z zadowoleniem przyjęła UE.

Włoski konsul śpiewa z neofaszystami

Konsul generalny Włoch w japońskiej Osace Mario Vattani występuje w grupie rockowej, głoszącej faszystowską ideologię - ujawniła włoska prasa. Gdy skandal wyszedł na jaw, MSZ w Rzymie skierował sprawę dyplomaty do komisji dyscyplinarnej resortu.

Hegemonia Obamy </BR>i Clinton podtrzymana

Nie mają sobie równych i od lat wygrywają rankingi najbardziej podziwianych przez Amerykanów ludzi. Mowa o prezydencie Baracku Obamie i sekretarz stanu USA Hillary Clinton, którzy po raz kolejny zdominowali sondaż przeprowadzony przez Instytut Gallupa i poczytny dziennik "USA Today".

"Ortodoksyjni Żydzi nie kierują tym państwem"

Izrael staje do walki z ortodoksyjnymi Żydami. Po tym, gdy radykałowie opluli i zwyzywali ośmiolatkę, przez kraj przetoczyła się fala sprzeciwu. Coraz mocniejszą pozycję zyskują izraelskie feministki, które mają już swoją gwiazdę - kobietę, która odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie mężczyźnie.

Podbój kosmosu made in China

Kosmiczne laboratoria, załogowe loty i budowa stacji kosmicznych – tym będą zajmować się Chiny do 2016 roku. Oznacza to przyspieszenie już prężnie działającego programu kosmicznego Państwa Środka – informuje Fox News.

17-letni neonazista zatrzymany. Pomógł Facebook

Facebook podjął współpracę z wymiarem sprawiedliwości Austrii, by zidentyfikować neonazistę, który na stronach portalu zamieszczał treści antysemickie - poinformował w piątek Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). To pierwsza takiego rodzaju współpraca austriackich władz.

Kim Dzong Un "najwyższym przywódcą". Oficjalnie

Korea Północna oficjalnie namaściła Kim Jong Una "najwyższym przywódcą" nad siłami zbrojnymi kraju. Północnokoreańska agencja o fakcie poinformowała dopiero w sobotę, choć jak podkreśliła, objęcie władzy nad wojskiem nastąpiło już 8 października, czyli przed śmiercią "Ukochanego Wodza".

Śledztwo po fatalnej pomyłce lotnictwa

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał w piątek przeprowadzenie śledztwa w sprawie nalotu, w którym po irackiej stronie granicy z Turcją zginęło 35 wieśniaków, omyłkowo wziętych przez lotnictwo tureckie za rebeliantów kurdyjskich.

Zamrażają płacę minimalną i tną wydatki

Ostre cięcia w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Program oszczędnościowy ogłoszony w piątek przez konserwatywny rząd hiszpański przewiduje po raz pierwszy od przywrócenia w kraju demokracji przed 35 laty zamrożenie płacy minimalnej na poziomie 641 euro i zmniejszenie wydatków o 8,9 mld euro.

Ujawnili adresy wykradzione z "cienia CIA"

Hakerzy powiązani z grupą Anonymous opublikowali setki tysięcy adresów e-mailowych należących do osób subskrybujących portal Stratfor, zajmujący się analizami wywiadowczymi i wojskowymi - podała w piątek agencja Reutera.

"Ten rok był dramatyczny. Przyszły będzie gorszy"

2011 to dramatyczny rok, w którym zaczęły się nowe, różne procesy, które będą trwały długi czas. Król przyszłości puka głośno do naszej bramy - podsumował kończący się rok w "Faktach po Faktach" Szewach Weiss, b. ambasador Izraela w Polsce. Stwierdził, że nikt nie wie, jak skończą się procesy demokratyzacji na Bliskim Wschodzie, ale według niego "będzie o wiele gorzej".

600 kg petard w siedzibie kółka maryjnego

600 kilogramów materiałów pirotechnicznych znaleziono w siedzibie kółka maryjnego w Neapolu. To owoc prowadzonej od kilku dni we Włoszech operacji konfiskowania nielegalnych petard i fajerwerków, sprzedawanych przed Sylwestrem.

Polityk złożył kondolencje Kimowi. Złamał prawo?

Czeska policja bada, czy przewodniczący Komunistycznej Partia Czech i Moraw (KSČM) Vojtěch Filip złamał prawo, składając Korei Północnej kondolencje z powodu śmierci Kim Dzong Ila. Skargę w tej sprawie złożył na policji w Brnie działacz prawicowej Partii Wolnych Obywateli Franz Matejka.

Na Malediwach nie będzie już masażu

Władze położonych na Oceanie Indyjskim muzułmańskich Malediwów, słynnych ze wspaniałych kurortów, nakazały zamknięcie wszystkich salonów masażu i ośrodków odnowy biologicznej, ponieważ uznano je za sprzeczne z nauką islamu.

Jelcynowska smuta, putinowska restauracja. Rosja kontratakuje

Najpierw była smuta, potem przyszedł silny car. I zmienił kraj, przez niemal dekadę rozkradany przez oligarchów i lekceważony za granicą. Dziś Rosja to pewne siebie, czasem wręcz agresywne w świecie państwo. Demokratyczne w formie, autorytarne w treści. Ostatnie 20 lat dzieli się niemal dokładnie na pół: na Rosję jelcynowską i Rosję putinowską. Co je łączy? Dążenie do restauracji imperium, które rezultaty zaczęło jednak przynosić dopiero po 2000 r. - dzięki rzece petrodolarów, gazowej dyplomacji, bezwzględności byłych kagiebistów oraz ustępliwej polityce Zachodu.