Zobacz fawele z lotu ptaka

Rio de Janeiro dożyło pięknego dnia - mówią mieszkańcy stolicy światowego karnawału. Po kilku latach została uruchomiona pierwsza w historii kolejka linowa łącząca fawele górujące nad miastem z jego ścisłym centrum. Dla 100 tysięcy ludzi żyjących w biedzie na terenie Medellin ta kolejka linowa to prawdziwy skok cywilizacyjny.

Strasburg: Nie można karać za brak autoryzacji

Nie można karać dziennikarza za publikację wywiadu bez autoryzacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka, który rozpatrywał skargę redaktora naczelnego "Gazety Kościańskiej" Jerzego Wizerkaniuka. Trybunał zasądził też dla niego ponad 8 tys. euro odszkodowania.

Koniec z przeglądami. Radość kierowców

Na Ukrainie zniesiono obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych prywatnych samochodów. Kierowcy nie kryją radości, bowiem jego przejście oznaczało najczęściej konieczność wręczenia łapówki - donosi Polskie Radio.

Turystyczny krach w Tunezji

Dochody Tunezji z turystyki spadły w pierwszym półroczu o 51 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu tego północnoafrykańskiego kraju, gdzie w styczniu doszło do rewolty, która obaliła prezydenta.

Wyszedł z narady, strzelił sobie w głowę

Jeden z najważniejszych prokuratorów Rosji próbował popełnić samobójstwo. Wiaczesław Sizow, szef wydziału nadzorującego m.in. FSB, wyszedł z narady u zastępcy prokuratora generalnego, zamknął się w swoim gabinecie i strzelił sobie w głowę. Przeżył, w stanie ciężkim leży w szpitalu. ŚLedczy nie wykluczają, że prokurator został zmuszony szantażem do próby samobójstwa.

W rok zarobi pół miliona dolarów. Na czysto

Francuzka Christine Lagarde objęła we wtorek stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jej wynagrodzenie będzie wynosić 551 700 dolarów rocznie - poinformował Fundusz.

Tymoszenko na celowniku. Za długi wobec rosyjskiej armii

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie próby przywłaszczenia 405 milionów dolarów z państwowej kasy, której miała dopuścić się firma, na czele której stała Julia Tymoszenko. Chodzi o sprawę z lat 90. Jednym z jej bohaterów jest Ministerstwo Obrony Rosji.

Syn prezydenta - najszybszy iPadowiec świata

Syn prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego pobił we wtorek rekord świata w szybkości napisania alfabetu łacińskiego na iPadzie. Udało mu się to zrobić w zaledwie 5,26 sekundy.

Oskarża DSK o próbę gwałtu. Tym razem pisarka

Prawnik francuskiej dziennikarki i pisarki Tristane Banon złożył we wtorek doniesienie w sprawie próby gwałtu, której miał się dopuścić na niej Dominique Strauss-Kahn. Chodzi o sprawę sprzed ośmiu lat.

Bułgarzy wpłacają ministerstwu "darowizny"

W Bułgarii od prawie roku afera goni aferę i wygląda na to, że przygody polityków z Sofii to worek z opowieściami bez dna. Dziś media piszą o darowiznach składanych przez obywateli na rzecz administracji publicznej i parlamentarzystach, którzy 40 proc. swojej diety dostają "do ręki" nie odprowadzając od niej podatku.

On znalazł Osamę. Wieloletnia krucjata analityka CIA

Gdy 2 maja komandosi Navy SEALs zabili Osamę bin Ladena, mówił o nich cały świat. W ich cieniu pozostawał człowiek, który odnalazł najbardziej poszukiwanego terrorystę świata i przekonał CIA oraz prezydenta USA do akcji. Skromny analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej jeszcze przed akcją w Abbottabad stał się legendą amerykańskiego wywiadu.

"Drakoński wyrok". "Kpina z wolności słowa"

Unia Europejska potępia skazanie Andrzeja Poczobuta i uważa ten wyrok za polityczny - oświadczyła rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. - To drakoński wyrok, dowodzi, że reżim Białorusi naprawdę się boi - tak wyrok 3 lat więzienia w zawieszeniu na 2 lata dla dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi skomentował szef PE Jerzy Buzek. Oburzona wyrokiem jest też organizacja Amnesty International.

Rosja krytykuje USA za łamanie praw człowieka

Rosja krytykuje Stany Zjednoczone za łamanie praw człowieka i przestępstwa popełniane podczas wojen prowadzonych na Bliskim Wschodzie. Zdaniem przedstawiciela MSZ Rosji, USA powinny potraktować "z odpowiednią uwagą" wszelkie informacje o naruszeniach prawa przez amerykańskich żołnierzy i służby specjalne. Poruszenie tego akurat tematu przez Moskwę może budzić kontrowersje, bo sama Rosja jest stale i często krytykowana za łamanie praw człowieka.

Oślepiali laserem policyjne helikoptery

Policja w Los Angeles aresztowała dwóch mężczyzn pod zarzutem oślepiania laserem pilotów policyjnych helikopterów. Niewykluczone, że ich ofiarą padały także samoloty pasażerskie lądujące w Mieście Aniołów.

Unia nie chce egipskich nasion. Przez EHEC

Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu importu wszelkich nasion i fasoli z Egiptu do 31 października. Wcześniej informowano, że partia nasion kozieradki importowana z Egiptu ma najpewniej związek z falą zarażeń EHEC we Francji i Niemczech.

Dwoje Niemców, jacht i tona kokainy

U wybrzeży francuskiej Martyniki, na Karaibach zatrzymany został jacht, na którego pokładzie było dwoje Niemców i tona kokainy - poinformowała we wtorek prokuratura w niemieckim Flensburgu (Szlezwik-Holsztyn).

Tajniak rozbijał protesty, zdemaskowany w internecie

Białoruski opozycyjny portal charter97.org zamieścił zdjęcia młodego mężczyzny, który podczas niedzielnych protestów w Mińsku rozpylił gaz łzawiący prosto w twarz reportera Reutersa. Internauci szybko ustalili, że tajniakiem jest Roman Kibik - absolwent akademii MSW.

Okupują ambasadę Hiszpanii. Dla Gazy

Kilku propalestyńskich działaczy zajęło we wtorek ambasadę Hiszpanii w Atenach, domagając się zniesienia przez Grecję zakazu wypłynięcia z Krety hiszpańskiego statku wchodzącego w skład Flotylli Wolności zamierzającej przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Wszystko odbyło się bez użycia siły, a okupujący pozowali z uśmiechami na twarzy fotoreporterom.

Zakażą umawiania się przez Facebooka?

Minister spraw wewnętrznych niemieckiego landu Dolna Saksonia Uwe Schuenemann zaproponował, by zakazać masowych imprez, których uczestnicy umawiają się za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych. - To niewykonalne - krytykują eksperci.

Skończy lepiej niż Michaił Chodorkowski?

Nowemu pionkowi na szachownicy rosyjskiej polityki jednego odmówić nie można - odwagi w słowach. Oligarcha Michaił Prochorow, który stanął na czele niewielkiej, programowo liberalnej partii Słuszna Sprawa, wyśmiewa wyborczą inicjatywę Władimira Putina i deklaruje ambicje sięgające aż fotela premiera Federacji Rosyjskiej. Liczy na polityczny protektorat prezydenta Dmitrija Miedwiediewa?

"NYP": Prokurator zrezygnuje z oskarżenia Strauss-Kahna

Prokuratorzy w sprawie Dominique'a Strauss-Kahna dobrowolnie odstąpią od oskarżenia - podał dziennik "New York Post", powołując się na jednego z głównych śledczych w sprawie. Ma to nastąpić na najbliższym posiedzeniu sądu, za 2 tygodnie albo nawet wcześniej.

Rozmawiał w Watykanie o Rydzyku? Nie chce ujawnić

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Rzymie, że po poniedziałkowych rozmowach w Watykanie uważa za zamkniętą sprawę noty do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczącej wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka. Minister nie chciał powiedzieć, czy rozmawiał o ojcu Rydzyku z przedstawicielami Watykanu.

Rosja, NATO, tarcza. Możliwe wspólne centrum reagowania

Sojusz Północnoatlantycki i Rosja mogą utworzyć wspólny ośrodek monitorowania zagrożeń ze strony rakiet balistycznych - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Według niego, możliwe jest też utworzenie wspólnego centrum reagowania. Rasmussen mówił o tym na spotkaniu ze słuchaczami Akademii Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Petersburgu.

Poczobut nie zamierza milczeć

- Wyrok nie wpływa na moje przekonania - powiedział Andrzej Poczobut po wyjściu z grodzieńskiego sądu i zapowiedział, że będzie kontynuował swoją działalność. Polskiego dziennikarza i działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi skazano na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Polska w grupie bojowej z Niemcami i Francją

Żołnierze z Polski, Francji i Niemiec utworzą wspólną grupę bojową. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane dziś w Brukseli przez przedstawicieli trzech państw. Weimarska Grupa Bojowa będzie liczyć prawie 1700 żołnierzy zdolnych do działania w połowie 2013 roku.

Białoruski sąd łaskawy dla Andrzeja Poczobuta

Obrońcy i rodzina Andrzeja Poczobuta spodziewali się najgorszego, czyli wyroku trzech lat kolonii karnej. Tymczasem sąd w Grodnie okazał się bardziej łaskawy. Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz Związku Polaków na Białorusi został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Holandia winna śmierci cywilów w Srebrenicy

Holandia jest winna śmierci trzech muzułmanów zamordowanych przez bośniackich Serbów w Srebrenicy - uznał holenderski sąd apelacyjny. To pierwsze takie orzeczenie w sprawie masakry około ośmiu tysięcy Bośniaków, którzy teoretycznie znajdowali się pod ochroną holenderskich żołnierzy ONZ.

Urok Groznego "leczy"

Grozny kojarzy się raczej z wojną, bombardowaniami i zniszczeniem. Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow oświadczył jednak, że stolicy jego republiki bliżej do uzdrowiska. Sam pobyt w Groznym miał uleczyć dziewczynkę z Syberii z napadów narkolepsji.

O odejściu Kaddafiego "nie ma mowy"

Odejście Muammara Kaddafiego nie jest przedmiotem negocjacji z rebeliantami, zapewnia rzecznik libijskiego reżimu Musa Ibrahim, podkreślając kolejny raz, że takie rozmowy mają miejsce. Rebelianci są w tej kwestii mniej jednoznaczni.