Marzenie Hitlera trwa

W latach 30. nazistowski reżim Adolfa Hitlera chciał tam stworzyć kurort dla 20 tysięcy osób, dziś w mniejszej skali udało się wypełnić część tego projektu. W kolosalnej budowli na wyspie Rugia otwarto schronisko młodzieżowe. Niemiecka skrajna prawica zaciera ręce.

Karol oskarżany o zbytnie natręctwo

Następca tronu książę Walii Karol jest oskarżany o to, że wbrew niepisanym zasadom ingeruje w bieżącą działalność rządu. W ostatnich 10 miesiącach zaprosił do siebie na prywatne rozmowy kilku członków rządu.

Kolejne kłopoty DSK, kolejne doniesienie o gwałcie

Gdy wydawało się, że Dominique Strauss-Kahn najgorsze ma za sobą, po tym gdy wyszły na jaw nowe fakty ws. rzekomego gwałtu na nowojorskiej pokojówce, znów czarne chmury zebrały się nad jego głową. Dziennikarka Tristane Banon, którą były szef MFW miał zgwałcić w 2002 roku, zapowiada złożenie doniesienia w tej sprawie.

Zgwałcił, zabił i zmienił twarz

W Japonii rozpoczął się proces w bulwersującej sprawie zgwałcenia i uduszenia obywatelki brytyjskiej. Oskarżony o zbrodnię mężczyzna, Tatsuya Ichihashi, przyznał się do jej popełnienia, ale zaznaczył, że nie chciał pozbawić życia 22-latki.

Płoną opony, wojsko szturmuje

Syryjscy żołnierze szturmowali w poniedziałek domy w położonej na zachodzie kraju Hamie, której tysiące mieszkańców wyszły na ulice, by z okrzykiem "Bóg jest wielki" sprzeciwić się tłumieniu przez władze antyrządowych protestów.

Strauss-Kahn poprowadzi socjalistów? Są sceptyczni

Jest mało prawdopodobne, aby Dominique Strauss-Kahn był kandydatem socjalistów w wyborach prezydenckich w 2012 roku, mimo zwolnienia z aresztu domowego byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dreamliner w rękach pierwszego odbiorcy

Pierwszy testowy Boeing 787 Dreamliner trafił w ręce klienta - japońskich linii ANA. Maszyna wylądowała w Tokio pilotowana przez japońską załogę i została hucznie powitana pośród starannie wyreżyserowanej oprawy. Samolot będzie teraz przez tydzień testowany, a Japończycy będą ćwiczyć jego obsługę. Pierwszy seryjny 787 trafi do ANA w sierpniu.

Reagan z brązu z Murem Berlińskim u stóp

Ronald Reagan został upamiętniony w Londynie w formie trzymetrowego pomnika z kawałkiem Muru Berlińskiego wmurowanym u jego stóp. Podczas odsłonięcia pomnika odczytano list od Margaret Thatcher, która blisko współpracowała z prezydentem. "To był wielki prezydent i wielki człowiek. Prawdziwy mąż stanu. Miał jasne zasady oraz wartości i działał zgodnie z nimi", napisała "Żelazna Dama".

55 proc. rumuńskich maturzystów oblało

Zaledwie 45 procent rumuńskich licealistów zdało w tym roku maturę - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych ministerstwa oświaty. - Te wyniki stanowią zwierciadło społeczeństwa i pokazują, że Rumunia znajduje się na rozdrożu - ocenił minister oświaty Daniel Funeriu.

Łoże ze szczerozłotych liści, wanna z widokiem na ocean

Książę Monako Albert II i jego żona Charlene Wittstock zdecydowali się na miesiąc miodowy w ojczyźnie nowej księżnej. Spędzą go w luksusowym kurorcie nad Oceanem Indyjskim w mieście Umhlanga w RPA. Nowożeńcy zamieszkają w apartamencie prezydenckim, który ma aż dwa piętra. Cena 7,5 tys. dol. za noc.

Iran chce sądzić Amerykanów

Irańskie władze planują osądzić 26 obecnych i byłych wysokich rangą amerykańskich urzędników. Oczywiście żaden z nich nie znajduje się w Iranie i zapewne nie będzie miał tam zamiaru się stawić. Irańczycy chcą ich jednak sądzić in absentia.

10 dni aresztu dla Bancera

Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Igor Bancer został skazany przez sąd w Grodnie na 10 dni aresztu za udział w zgromadzeniu odbywającym się bez zezwolenia. Na znak protestu ogłosił głodówkę.

Z Rosją pierwszy raz od wojny w Gruzji

W rosyjskim kurorcie Soczi rozpoczęło się spotkanie Rady NATO-Rosja z udziałem sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Głównymi tematami rozmów są tarcza antyrakietowa i sytuacja w Libii.

Im krótszy palec, tym dłuższy penis

Mężczyźni o palcach wskazujących krótszych od palców serdecznych mają większe penisy od tych, u których stosunek wielkości odpowiednich palców jest odwrotny - odkryli południowokoreańscy naukowcy.

Mladić pojawił się w sądzie. "Nie pozwalacie mi oddychać!"

Oskarżony o ludobójstwo w czasie wojny w Bośni Ratko Mladić pojawił się, wbrew zapowiedziom adwokata, przed oenzetowskim trybunałem w Hadze, ale nie zabawił na sali sądowej długo. Były dowódca Serbów bośniackich odmówił zadeklarowania, czy przyznaje się do winy i przerywał sędziemu odczytywanie aktu oskarżenia, więc został sprzed oblicza trybunału usunięty.

Rosyjska amunicja wybucha, bo jest za ciepło

Amunicja i broń znów wybuchają w wielkim arsenale położonym niedaleko wsi Pugaczewo na Uralu. Winna ma być fala upałów, która spowodowała ponowny zapłon materiałów uszkodzonych w wielkiej serii eksplozji w tym samym składzie w czerwcu. Do kolejnych wybuchów może dochodzić nawet przez pięć lat.

Ostrzelał kolegów i wysadził się granatem

W bazie południowokoreańskiej piechoty morskiej znajdującej się na wyspie w pobliżu granicy z Koreą Północną wybuchła strzelanina. Trzech żołnierzy zginęło na miejscu, a dwóch zostało rannych. Jeden z postrzelonych zmarł później w szpitalu.

Odkryto wielkie bogactwa na dnie Pacyfiku

Japońscy naukowcy oświadczyli, że odkryli wielkie zasoby rzadkich metali w osadach na dnie Pacyfiku. O ile wydobycie okaże się opłacalne, nowe zasoby pomogą złamać dominację Chin w eksporcie cennych pierwiastków, które są niezbędne w produkcji miedzy innymi zaawansowanego sprzętu elektronicznego.

Turcja uznaje rebelię i daje duże pieniądze

Turecki minister spraw zagranicznych ogłosił, że jego kraj oficjalnie uznaje rząd libijskich rebeliantów w Bengazi. Podczas swojej jednodniowej wizyty w Libii Ahmet Davutoglu przyrzekł też przekazanie powstańcom 200 milionów dolarów pomocy finansowej, oprócz ponad 100 milionów przekazanych wcześniej.

Wojsko akceptuje wynik wyborów

Yingluck Shinawatra, siostra wygnanego z kraju i oskarżonego o wielką korupcję premiera Thaksina Shinawatry, poprowadziła partię brata do wielkiego zwycięstwa w wyborach. Ich "Partia dla Tajów", zdobyła 265 miejsc w 500-osobowym parlamencie. Główny przeciwnik, wspierana przez wojsko i dwór królewski Partia Demokratyczna, ma tylko 160 miejsc.

Sikorski w Watykanie. Czy wspomni o o. Rydzyku?

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Watykanie i we Włoszech. Ma ona związek z objęciem przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Nie wiadomo natomiast, czy minister poruszy przy tej okazji sprawę o. Tadeusza Rydzyka.

Po łapance w Mińsku 200 zatrzymanych

Około 200 osób zostało zatrzymanych przez białoruską milicję w Mińsku podczas obchodów Dnia Niepodległości. Do nieoznakowanych samochodów wciągali ich - często bardzo brutalnie - ubrani po cywilnemu funkcjonariusze. - Niemcy tak nie robili w czasie wojny - mówili świadkowie. Łącznie kilkaset osób, które skrzyknęły się przez internet, próbowało zaprotestować przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

UE na pomoc głodującej Korei

Komunistyczny reżim Korei Północnej przyznał się do klęski głodu i zezwolił na udzielenie pomocy humanitarnej na zasadach określonych przez UE. Dziś komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa ma ogłosić rozpoczęcie programu żywnościowego dla trzech koreańskich prowincji - informuje "Rzeczpospolita".

"Odcisk kupy" w walce z psimi odchodami

Program "Odcisk kupy", to wojna, jaką Amerykanie wydali właścicielom psów, którzy nie sprzątają po pupilach. Bronią ma być kod DNA. Zły pan będzie tropiony za pomocą próbek pobranych z psiej "niespodzianki". Próbka trafi do analizy. Jeśli będzie zgadzać się z kodem z bazy danych, właściciel zapłaci mandat.

Zamach odciął dostawy gazu do Izraela

Po raz trzeci w tym roku na Synaju wysadzono gazociąg, którym jest dostarczany gaz ziemny do Izraela i Jordanii. Władze nie mają wątpliwości, że to sabotaż. Według izraelskich ekspertów, za kolejnymi atakami stoją terroryści z palestyńskiego Hamasu lub Al-Kaidy.

Strzały w Hamie. Wojsko wraca

Jak podaje BBC, do syryjskiej Hamy powraca wojsko. W piątek odbyła się tam wielka demonstracja przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W Damaszku z kolei debatowali syryjscy intelektualiści, którzy szukają wyjścia z wewnętrznego konfliktu.