Torturowano kandydata na prezydenta?

Skargę w sprawie doniesień o stosowaniu tortur wobec byłego kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua, który odbywa karę 5 lat kolonii karnej, skierowano do sprawozdawcy ONZ ds. tortur - poinformował rzecznik opozycyjnego polityka Alaksandr Atroszczankau.

Miał być wydany Polsce, uciekł przez okno

Z więzienia w Bochum w Niemczech uciekł 47-letni mężczyzna, podejrzany w Polsce o zabójstwo - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości landu Nadrenia Północna-Westfalia, potwierdzając doniesienia dziennika "Bild".

"Przyznanie się do winy wymuszono torturami"

Istnieją poważne wątpliwości co do winy mężczyzn skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze - ocenił Szef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Jean-Claude Mignon. Jednocześnie uznał on, że zeznania skazanych mogły być wymuszone torturami i zaapelował o ułaskawienie Białorusinów.

Masz dane w Megaupload? W czwartek mogą zniknąć

Miliony plików, które zostały wgrane na serwery przez użytkowników serwisu Megaupload, mogą bezpowrotnie zniknąć już w czwartek - donosi BBC. Jednocześnie nie ma do nich dostępu, nie można ich więc wydostać. Nawet FBI twierdzi, że nie ma uprawnienia do manipulowania prywatną zawartością serwerów. Jednocześnie ta sama agenda blokuje do nich dostęp.

Putin bez rywali? Oligarcha listy pisze

Borys Bieriezowski, mieszkający od 12 lat w Londynie rosyjski miliarder i nieprzejednany krytyk Kremla, wezwał w poniedziałek przeciwników premiera Władimira Putina w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji do wycofania swoich kandydatur. To kolejny list otwarty oligarchy. Wcześniej napisał do samego Putina, a także głowy rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyryla.

Rozmowy Asada z opozycją w Moskwie?

Syryjskie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie w Moskwie nieformalnych rozmów z opozycją - poinformowało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Opozycja twierdzi tymczasem, że nic o tym nie wie.

Więzienie za plan zamachu na gazetę

Na kary kilku lat więzienia norweski sąd skazał dwóch mężczyzn za planowanie ataku na duńską gazetę "Jyllands-Posten". Chcieli się zemścić za wydrukowanie karykatur proroka Mahometa.

"Cud" w rosyjskiej telewizji

Liderzy rosyjskiej opozycji, w tym Borys Niemcow i Władimir Ryżkow, pojawili się w niedzielę wieczorem w stacjach telewizyjnych po wielu latach cenzury, co wywołało zdziwienie rosyjskich mediów i internautów.

Skażona rzeka, panika w 3-milionowym mieście

W chińskim mieście Liuzhou wybuchła "wodna panika", ludzie masowo wykupują butelkowaną wodę ze sklepów. Kilka milionów mieszkańców boi się silnego skażenia kadmem rzeki, która przepływa przez metropolię. Władze do walki ze skażeniem wysłały nawet wojsko.

Za Kima więcej jedzenia. 395 g ryżu na głowę

W tym miesiącu dzienna racja żywnościowa dla mieszkańców Korei Północnej wzrosła o 29 g w stosunku do grudnia - informują działacze południowokoreańskiej organizacji humanitarnej. Dzięki udanym zbiorom ryżu w państwie Kimów, wielkość rozdzielanej pomocy żywnościowej wzrosła niemal trzykrotnie od lata ub.r.

Masy wojska w Phenianie. Będzie największa defilada w historii

W okolice stolicy Korei Północnej są ściągane znaczne siły wojska - twierdzi południowokoreańska gazeta JoongAng Ilbo. Ma to być zapowiedzią wielkiej parady wojskowej ku czci zmarłego w grudniu Kim Dzong Ila. - Jeśli całe to uzbrojenie pojawi się na defiladzie, będzie to największe takie wydarzenie w historii Korei Północnej - twierdzi źródło gazety, pracujące w południowokoreańskiej administracji.

Putin przyznaje: Rosję toczy systemowa korupcja

Premier Rosji Władimir Putin, który po marcowych wyborach prezydenckich chce wrócić na Kreml, przyznał w poniedziałek, że "głównym problemem" Rosji jest "systemowa korupcja". Szef rządu uczynił to w artykule programowym o polityce gospodarczej, który opublikował na łamach dziennika "Wiedomosti". Tekst ten ukazał się również na stronie internetowej Putina jako kandydata na prezydenta.

Chodorkowski do opozycji: Trzeba dialogu z Putinem

Rosyjska opozycja powinna podjąć dialog z premierem Władimirem Putinem, bo naród potrzebuje więcej politycznej współpracy, zamiast istniejącej scentralizowanej struktury władzy - przekonuje Michaił Chodorkowski w artykule opublikowanym przez niezależne pismo "New Times".

Było o krok od katastrofy, bo mechanik zapomniał o korku

Co może niemal doprowadzić do śmierci 20 ludzi i zniszczenia wartego ćwierć miliarda dolarów latającego centrum dowodzenia? Jak się okazuje, nawet bardzo prozaiczna i mała rzecz, jaką jest zatyczka blokująca odpowietrzanie zbiorników z paliwem. Pomyłka mechanika niemal doprowadziła do katastrofy amerykańskiego E-8C, który musiał lądować ze zdemolowanymi skrzydłem.

Greckie "nie" dla pomysłu Berlina

Minister finansów Grecji Evangelos Venizelos zdecydowanie odrzucił forsowany przez Niemcy plan powołania organu kontrolującego grecki budżet w zamian za nową pomoc dla Aten w wysokości 130 mld euro - pisze w poniedziałek "Financial Times".

"Generalny" paraliż Belgii

Belgia częściowo sparaliżowana przez 24-godzinny strajk generalny pracowników sektora publicznego. Protestują oni od niedzielnego wieczora przeciwko programowi oszczędnościowemu belgijskiego rządu i Unii Europejskiej. Dziś po południu w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt UE, podczas którego przywódcy "27" mają uzgodnić nowy międzynarodowy traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej, czyli tzw. pakt fiskalny.

Ultradźwięki - nowa era antykoncepcji?

Naukowcy wpadli na nowy pomysł stosowania antykoncepcji. Dowodzą, że zamiast stosowania prezerwatywy, czy innych bardziej inwazyjnych metod jak podwiązywanie nasieniowodów, równie skuteczne jest potraktowanie jąder ultradźwiękami. Jak podaje BBC, taka "terapia" znacząco obniża produkcję plemników i czyni mężczyznę czasowo bezpłodnym.

Nowojorska podstawówka droższa od Harvarda

Za niektóre prywatne szkoły podstawowe, średnie czy przedszkola w Nowym Jorku trzeba zapłacić więcej niż za studia na Uniwersytecie Harvarda. Czesne za rok nauki to ok. 40 tys. dolarów, a już wkrótce ta kwota może się zwiększyć.

Za pół wieku Japonia już nie będzie zatłoczona

Tradycyjnie przeludniona Japonia już niedługo może być zdecydowanie mniej tłoczna. Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej, wynosząca obecnie blisko 127 mln osób populacja kraju zmniejszy się o około 30 procent do roku 2060.

Wielki karambol na głównej arterii Florydy

We mgle i dymie z pożaru na głównej arterii Florydy zderzył się szereg samochodów i ciężarówek. Wybuchł pożar, który był tak silny, iż stopił się asfalt. Dziesięć osób zginęło na miejscu, a 18 trafiło do szpitali - w tym sześć w stanie krytycznym.

Zamordowali trzy córki i pierwszą żonę. "Honorowo"

Wyrokiem dożywocia skończył się głośny w Kanadzie proces trójki imigrantów z Afganistanu. Mężczyzna, jego druga żona i syn, zostali skazani o zamordowanie pierwszej żony i trzech córek. Kobiety miały splamić "honor" rodziny i zostały za to "ukarane".

Siły reżimu przejmują kontrolę

Ciężkozbrojne siły, lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada objęły w niedzielę kontrolę nad wschodnimi przedmieściami Damaszku, które wcześniej zostały przejęte przez opozycję. W ofensywie zginęło ponad 20 osób, w tym wielu cywilów. Jednocześnie z armii Asada ucieka coraz więcej żołnierzy.

Milinkiewicz: Nikt uczciwie nie liczy głosów

Alaksandr Milinkiewicz, lider Ruchu "O Wolność" i kandydat na prezydenta Białorusi z 2006 r. uważa, że bojkot jesiennych wyborów parlamentarnych nie ma sensu. - Wyborów nie ma, nikt uczciwie nie liczy głosów. To oczywiste, że władza będzie określać skład nowego parlamentu - powiedział.

Legalizacja narkotyków rozwiązaniem kryzysu?

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos poinformował, że byłby skłonny zalegalizować narkotyki w Kolumbii, jeśli reszta świata zaakceptowałaby taką decyzję. Kolumbia jest największym na świecie producentem kokainy.

Romney coraz silniejszy

Na dwa dni przed prawyborami republikanów na Florydzie były gubernator Massachusetts Mitt Romney powiększył przewagę w sondażach nad Newtem Gingrichem. Ten ostatni jednak nie kapituluje i zapowiada walkę do końca o prezydencką nominację. - Floryda to nie koniec, ani nawet początek końca - mówi.

Rozbitkowie z Costy oddali podarowane im koce

Dwa tygodnie po katastrofie włoskiego statku Costa Concordia małżeństwo, które było na pokładzie, powróciło na wyspę Giglio, by oddać dwa koce, podarowane im przez obcych ludzi, gdy dotarli tam po ewakuacji.

Białe baloniki okrążały Moskwę

Setki samochodów udekorowanych białymi balonikami przez dwie godziny powoli jeździły moskiewską obwodnicą. W ten sposób kierowcy protestowali przeciw Władymirowi Putinowi i domagali sie jego dymisji. Wzywali też do unieważnienia grudniowych wyborów do Dumy Państwowej i rozpisania nowych.

Izraelski dron skończył w kuli ognia

Rozbił się największy i najnowocześniejszy izraelski dron zwiadowczy. Maszyna nazywana Eitan, lub Heron TP, miała stracić skrzydło w locie i rozbić się na ziemi. Według oświadczenia wojska, samolot wykonywał lot eksperymentalny, którego szczegółów nie ujawniono.