Po wypadku autokaru Polacy jadą dalej

Wszyscy pasażerowie polskiego autokaru, który w poniedziałek najechał na ciężarówkę ze żwirem w Nadrenii Północnej-Westfalii, zostali już wypisani ze szpitali i kontynuują podróż innym autobusem - wynika z informacji przewoźnika.

Coś wybuchło. Stacja paliw czy atomowy ośrodek?

Jedno jest pewne - w irańskim Isfahanie doszło do eksplozji. Agencje prasowe, co ciekawe irańskie, różnią się tylko co do tego, co eksplodowało. Tajemniczość eksplozji już skutkuje przypuszczeniami, że wybuch mógł nastąpić w irańskim zakładzie konwersji uranu.

Samolot lądował "bokiem"

Pasażerowie lotu Lufthansy z Frankfurtu do Calgary w Kanadzie przeżyli zdecydowanie nietypowe lądowanie. Przy wietrze o prędkości 150 km/h maszyna, którą lecieli, lądowała lekko "bokiem". Pilotowi udało się przyziemić, ale film nagrany przez jednego z internautów pokazuje, jak niebezpieczna to była sytuacja.

Rosyjski ambasador dziękuje księciu Williamowi

Rosyjski ambasador w Londynie podziękował załodze helikoptera RAF-u, który w weekend uratował dwóch rosyjskich marynarzy z tonącego statku handlowego na Morzy Irlandzkim. Członkiem załogi śmigłowca był m.in. książę William.

Kara śmierci za zamach "bez sensu"

Do tysięcy białoruskich internautów dołączyli obrońcy praw człowieka. Łączy ich sprzeciw wobec orzekania kary śmierci dla dwóch oskarżonych o przeprowadzenie kwietniowego zamachu w mińskim metrze. Zginęło wtedy 15 osób.

Z bronią w ręku zrabowali 70 milionów koron

Nieznani sprawcy dokonali zuchwałego napadu na furgonetkę prywatnej agencji ochrony na terenie Czech. W sumie łupem rabusiów padło 70 milionów koron (równowartość 12 milionów złotych).

Niemieccy Zieloni chcą zatrzymać polski atom

Niemieccy Zieloni stwierdzili, że sposób realizacji przez Polskę programu budowy elektrowni atomowych narusza prawo Unii Europejskiej. W poniedziałek frakcje niemieckiej partii Zielonych w parlamentach przygranicznych krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Berlina opowiedziały się za jego zahamowaniem.

Pierwsze wybory nie bez oszustw

Kilka partii politycznych twierdzi, że w pierwszym dniu wyborów parlamentarnych w Egipcie dochodzi do przypadków kupowania głosów - donosi agencja EFE. Są to pierwsze wybory od obalenia w lutym prezydenta Hosniego Mubaraka.

Oskarżony o zabójstwo dziecka w pralce

33-letni mieszkaniec francuskiego miasta Germigny l'Eveque został oskarżony o spowodowanie śmierci swojego syna. Jak wynika z ustaleń policji, wsadził dziecko do pralki i ją włączył. Trzylatek zmarł chwilę po tym, gdy matka wydostała go z urządzenia.

Sprawa Przemyka w Strasburgu. Polskie sądy pod lupą

Czy polskie sądy należycie wyjaśniły okoliczności śmierci Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicję w maju 1983 roku, i czy milicjanci zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej - na te pytania będzie się starał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w Strasburgu. Na stronie Trybunału pojawiła się informacja o skierowaniu w tej sprawie pytania do polskiego rządu, co oznacza, że zajmie się on tą sprawą.

"Wolność trzeba budować na fundamencie prawdy"

Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wmurowali akt erekcyjny pod budowę cmentarza polskich oficerów zamordowanych w podkijowskiej Bykowni. Polski prezydent przebywa z jednodniową wizytą na Ukrainie. Po jej symbolicznej części będzie też czas na rozmowy polityczne. Komorowski ma przekonywać Janukowycza do integracji z UE.

Oskarżony o zbiorowy gwałt chce być prezydentem

W poniedziałek rozpoczęły się wybory w Demokratycznej Republice Konga. Startuje w nich 11 kandydatów na prezydenta, a 18,5 tys. kandydatów ubiega się o 500 miejsc w parlamencie. Walka o prezydenturę powinna rozstrzygnąć się między obecną głową państwa Josephem Kabilą a liderem opozycji Etienne'm Tshisekedim. W wyborach startuje też syn byłego dyktatora Mobutu Sese Seko. Ale najwięcej kontrowersji budzi udział Ntabo Ntaberi Sheki, oskarżanego o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Zabójcze wichury w północnej Europie

Silne wiatry pustoszą Skandynawię. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby. Dwie inne uznano za zaginione. W południowej Szwecji na skutek wichur ok. 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu. Nadzwyczajną sytuację po nocnych wichurach ogłoszono na Litwie. Prądu nie ma tam 60 tys. odbiorców.

Na wojnie z Iranem zarobi Rosja

Zaostrzający się konflikt Zachodu z Iranem i coraz wyraźniej rysujące się perspektywy działań militarnych windują światowe ceny ropy, mimo spadku popytu na ten surowiec w związku z kryzysem - zauważa "Wall Street Journal". Najwięcej zarabia na tym Rosja - producent ropy nr 1 na świecie. A strumień petrodolarów może się zwiększyć jeszcze bardziej.

Kolejne opóźnienie "naftowego Nord Stream"

Rurociąg naftowy BTS-2 ruszy nie 1 grudnia, a w I kwartale 2012 - informuje w poniedziałek dziennik "Wiedomosti", powołując się na uczestników nadzwyczajnej narady, zwołanej w tej sprawie w piątek przez rosyjskiego wicepremiera Igora Sieczina. To już drugie w ostatnich dniach przesunięcie terminu otwarcia ropociągu.

Sikorski pokaże Niemcom "polską wizję Europy"

Radosław Sikorski z dwudniową wizytą w Niemczech. Spotka się m.in. z szefem niemieckiego MSZ. Za Odrą będzie też mówił o "Polsce i przyszłości Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Ostatni posiłek dinozaura

Tego jeszcze nie było - chińscy naukowcy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Sąsiedzi Syrii mobilizują armie. Będzie desperacki atak Asada?

Kiedy w niedzielę Liga Arabska nakładała sankcje na reżim Asada, armie krajów sąsiadujących z Syrią już wykonywały gorączkowe ruchy. Izrael i Turcja przesuwają oddziały w stronę granicy w obawie przed odwetowymi działaniami Damaszku, Hezbollah przygotowuje atak rakietowy, a z Libii przerzucane są broń i "ochotnicy" dla wsparcia opozycji w Syrii - donosi izraelski portal Debka.

Na gruzach kwatery Kaddafiego

Sterty gruzu i metalowych prętów. Tyle zostało po Bab al-Azizija - dawnej siedzibie obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego. Położony w Trypolisie kompleks budynków o powierzchni blisko 6 km, będący zarówno kwaterą sił dyktatora, jak i jego domem, został zdobyty przez bojowników w sierpniu. Miejsce to odwiedził niedawno Wlodzimierz_Lalik, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 swoje zdjęcia.

Koniec wojny o dworzec. Jednak go zbudują

Kontrowersyjna budowa nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie będzie kontynuowana. Zwolennicy inwestycji, która stała się przedmiotem ostrych protestów i sporów politycznych w Niemczech, wygrali niedzielne referendum w tej sprawie. Pomimo wielkich demonstracji i oskarżania polityków o sprzeciwianie się woli ludzi, ci opowiedzieli się za inwestycją.

Oburzenie Pakistanu rozgniewało Amerykanów

Utrudnienia dla tranzytu wojsk amerykańskich do Afganistanu wprowadzone przez Pakistan w odwecie za zabicie żołnierzy pakistańskich przez siły NATO spotykają się z gniewną reakcją w Kongresie USA. Informacje o tym mogą jeszcze bardziej pogorszyć i tak już fatalne nastawienie Pakistańczyków do Waszyngtonu.

Zaginiony telefon, tajemnica pokoju 2820. DSK ofiarą spisku?

Służbowy BlackBerry, który zniknął, a mógł być hakowany. Tajemniczy pokój nr 2820, o którym pokojówka "zapomniała" w zeznaniu. Wreszcie ochrona hotelu, mająca powiązania z otoczeniem Sarkozy'ego. Te i jeszcze kilka innych dziwnych okoliczności wskazują na to, że seksualna afera z udziałem Dominique Strauss-Kahna mogła być zmontowana przez jego politycznych wrogów - pisze amerykański dziennikarz śledczy Edward Jay Epstein.

Gazociąg do Izraela w ogniu. Po raz 8

Nieznani sprawcy po raz kolejny wysadzili w powietrze gazociąg biegnący z Egiptu do Izraela i Jordanii. To już ósmy taki sabotaż od czasu obalenia reżimu Hosniego Mubaraka w lutym. Nowe władze Egiptu do tej pory nie są w stanie, lub nie chcą, ująć winnych tych ataków.

Straszy przemysł kosmiczny Stalinem

Ostatnia seria niepowodzeń w rosyjskim programie kosmicznym wywołała niezadowolenie Kremla. Dmitrij Miedwiediew zapowiedział konieczność przeprowadzenia dokładnego śledztwa, znalezienia i surowego ukarania winnych. - Oczywiście nie sugeruję postawienia ich pod ścianą jak za czasów Józefa Wissarionowicza - zastrzegł z przekąsem prezydent.

Ruszył wyborczy maraton. Pierwszy po Mubaraku

W Egipcie rozpoczęły się wybory parlamentarne - niemal 10 miesięcy po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po Tunezji i Maroku, Egipt jest trzecim krajem organizującym wybory w regionie, przez który przetoczyła się fala rewolucji. Kraj czeka kilkumiesięczny maraton wyborczy, trwający do 10 stycznia 2012 r.

Truskawki łamią blokadę

Izrael uczynił nowy wyjątek w stosowaniu blokady wobec Strefy Gazy i zezwolił Palestyńczykom na eksport truskawek do Europy. Jak podało publiczne radio izraelskie, wkrótce rolnicy ze Strefy mają też otrzymać zezwolenie na wywóz pomidorów, papryki i kwiatów.

Rząd jedności w Jemenie

Wiceprezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wydał w niedzielę dekret, w którym powierzył liderowi opozycji i byłemu szefowi MSZ Mohammedowi Basindawie misję utworzenia rządu jedności narodowej - podała państwowa agencja Saba.