Jedenastu jemeńskich żołnierzy zginęło w poniedziałek w wyniku samobójczego zamachu. Do ataku doszło po tym, jak armia podjęła atak na bastion Al-Kaidy, w wyniku fiaska rozmów na temat uwolnienia trojga zachodnich zakładników - podały miejscowe władze i okoliczni mieszkańcy.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia ws. Polaka, który na terenie Ukrainy prowadził firmę parabankową i oszukał co najmniej 800 osób na łączną równowartość 4,5 mln zł. Śledztwo wspólnie z prokuraturą prowadziła ABW.

Japońscy i amerykańscy inspektorzy badający uszkodzenia akumulatorów w samolotach Boeing 787 Dreamliner nie doszukali się w nich żadnych wad. Uwaga śledczych skupi się teraz na całym systemie elektrycznym związanym z ogniwami. Nie wykrycie usterek w akumulatorach to nie najlepsza wiadomość dla lini loticzych.

Władimir Putin znów włączy do rozkładu swojego dnia zajęcia sportowe - poinformował jego rzecznik. Prezydent unikał wysiłku od kilku miesięcy, z powodu tajemniczej dolegliwości. Po Moskwie krążą pogłoski, że z powodu złego stanu zdrowia Putin musi zmienić swój wizerunek z "pierwszego macho Rosji" na "mądrego patriarchę".

Irańskim naukowcom udało się wystrzelić w kosmos rakietę z załogą złożoną z małpy - twierdzą irańskie agencje prasowe. Zwierzę miało wrócić na Ziemię żywe. Żadne inne państwo nie potwierdziło zaobserwowania startu kosmicznego z Iranu.

Największe egipskie ugrupowanie opozycyjne odrzuciło wezwanie prezydenta Mohammeda Mursiego do rozpoczęcia dialogu. W części kraju wprowadzono stan wyjątkowy, godzinę policyjną i rząd wydał nadzwyczajne rozporządzenie pozwalające wojsku aresztować cywilów. Pomimo tego niepokoje na ulicach nie ustają. W poniedziałek w Kairze miała zginąć jedna osoba.

Moskiewski sąd ponownie odroczył rozpoczęcie pośmiertnego procesu Siergieja Magnitskiego, który wystapił przeciw korupcji w rosyjskich władzach i zmarł w niejasnych okolicznościach w więzieniu. Teraz ma być sądzony za oszustwa podatkowe, jednak jego obrońcy postanowili zbojkotować tę "farsę" i nie stawiają się przed sądem.

Tak tragicznego pożaru klubu nie zanotowano na całym świecie od lat 40. ubiegłego wieku. W brazylijskim mieście Santa Maria zginęło 231 ludzi, głównie studentów. Jak przekazują korespondenci, cały kraj jest w szoku i żałobie. Pożar zapoczątkowali muzycy występujący na scenie, a gęsty dym błyskawicznie wypełnił klub. Większość ofiar zginęła w ciągu kilku minut.

Departament Stanu USA potępił skazanie przez irański sąd amerykańskiego pastora o irańskich korzeniach na karę ośmiu lat pozbawienia wolności za próbę osłabienia bezpieczeństwa państwa poprzez tworzenie sieci kościołów ewangelickich w prywatnych domach.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie odbyła się w niedzielę dyskusja o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się wysłać do Auschwitz. Jego raporty z obozu wydano właśnie po angielsku.

Kilkudziesięciu czeskich intelektualistów oświadczyło w niedzielę, że były socjaldemokratyczny premier Milosz Zeman, który pokonał konserwatystę Karela Schwarzenberga w drugiej turze powszechnych wyborów prezydenckich, nigdy nie będzie ich prezydentem.

Czy w podziemnym ośrodku wzbogacania uranu w Iranie doszło do ogromnej eksplozji? Zdarzenia nie potwierdziły jak dotąd żadne oficjalne źródła, ale media izraelskie zastanawiają się, czy mógł być to akt sabotażu.

Trwają poszukiwania dziewięciu członków załogi rosyjskiego trawlera rybackiego Szans-101, który przewrócił się na Morzu Japońskim. 15 marynarzy uratowało się, a sześciu, których odnaleziono, nie żyje - poinformowały w poniedziałek rosyjskie władze.