Wstrzymano poszukiwania osób zaginionych po środowym zderzeniu dwóch statków na Morzu Północnym - poinformowała w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Jak oceniono, szanse odnalezienia żywych ludzi są zerowe. Spośród pięciu ofiar co najmniej dwie to Polacy. Wśród poszukiwanych, których nie udało się odnaleźć, jest jeszcze trzech innych Polaków.

Sąd w Sarajewie skazał w czwartek na 18 lat więzienia Mevlida Jaszarevicia, który w 2011 roku ostrzelał ambasadę USA. Był oskarżony, wraz z domniemanymi wspólnikami, o utworzenie grupy terrorystycznej i spisek mający na celu dokonanie ataku terrorystycznego.

Władze należącej do Wielkiego Londynu gminy Newham odrzuciły projekt budowy meczetu, który byłby jednym z największych w Europie Zachodniej i kilkakrotnie większym od anglikańskiej katedry św. Pawła, położonej w brytyjskiej stolicy.

Rosyjskie MSZ w upublicznionym w czwartek raporcie wyraziło zaniepokojenie z powodu sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Polsce, w tym przypadków "szowinistycznych wypowiedzi działaczy społecznych i politycznych Polski".

Trzech Polaków przebywających w szpitalu w belgijskiej Ostendzie jest w dobrym stanie, a polski kapitan statku Baltic Ace, który zatonął w środę na Morzu Północnym, jest w Veurne na oddziale intensywnej terapii - powiedziała wicekonsul RP w Brukseli. Dwóch innych Polaków doszło już do siebie po wypadku i przebywa w Rotterdamie.

Co najmniej trzy czołgi stanęły przed pałacem prezydenckim w Kairze. W nocy w tej okolicy doszło do starć zwolenników i przeciwników Mohammeda Mursiego. W pobliżu pałacu widziano też dwa opancerzone transportery wiozące żołnierzy.

Generał Radislav Krstić to pierwszy wojskowy skazany za zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii. Pozostały mu jeszcze do odsiedzenia 24 lata więzienia. Warszawski sąd podjął decyzję, że Serb może to zrobić w polskim więzieniu. Wnioskował o to trybunał w Hadze, bojąc się o zdrowie, a nawet życie zbrodniarza ze Srebrenicy.

- Jesteśmy w kontakcie z rodzinami marynarzy, którzy zaginęli lub uratowali się. Rodziny są na bieżąco informowane - powiedział w TVN24 Janusz Łęgowski z Morskiej Agencji Gdynia, w której zatrudnionych było 10 z 11 Polaków pływających na Baltic Ace. Statek zatonął w środę na Morzu Północnym.

Niemiecki rząd dał w czwartek zielone światło dla udziału żołnierzy Bundeswehry w NATO-wskiej misji w Turcji, gdzie Sojusz rozmieści pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot dla ochrony przed atakiem z ogarniętej wojną domową Syrii.

- W momencie kiedy woda się dostanie na najniższy pokład ratunkowy to utrata stateczności takiego statku może następować bardzo szybko - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 kapitan Żeglugi Wielkiej Marek Błuś. W środę wieczorem niedaleko Rotterdamu zderzyły się dwa statki. Jeden z nich zatonął.

W sędziwym wieku 104 lat zmarł światowej sławy brazylijski architekt Oscar Niemeyer. Był czołowym przedstawicielem architektury modernistycznej i głównym projektantem założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii, Brasilii.

Robotnicy z polskiej firmy źle zrozumieli plany i omyłkowo wyburzyli zabytkowy francuski pałacyk z XVIII wieku. Lokalne władze z Yvrac niedaleko Bordeaux wszczęły śledztwo, mające wyjaśnić jak doszło do tak kosztownej pomyłki.