Obwiniał Polskę o wybuch wojny. Pozostał "piratem"

W szeregach niemieckiej Partii Piratów mnożą się rewizjonistyczne i antysemickie wypowiedzi - informuje dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Jednym z najgłośniejszych takich przypadków była wypowiedź Bodo Thiesena, który obwinił Polskę o wybuch II wojny światowej. Mimo to, zachował legitymację partyjną.

Wcześniejszy odwrót? "Zgodnie z planem"

Deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przed 2014 rokiem jest "całkowicie zgodna z ustalonym planem" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniejsze wyjście wojsk australijskich z Afganistanu ma respektować strategię sojuszu dotyczącą wyjścia NATO z tego kraju.

Czeski rząd się chwieje po "zamachu politycznym"

Czeski rząd stracił większość w parlamencie i jest na drodze ku upadkowi. Premier Petr Neczas zapowiedział, że albo uda się zbudować nową koalicję, albo niedługo ogłosi nowe wybory. Wszystko przez skazanie za korupcję byłego ministra transportu Vitema Barty, którego partia "Sprawy Publiczne" (VV) wchodziła w skład koalicji rządowej. - Wykluczam dalszą współpracę z klubem poselskim, którym z zewnątrz lub zakulisowo kieruje człowiek skazany za korupcję - powiedział Neczas.

Otruli 171 kobiet, bo chciały się uczyć

171 kobiet i nastolatek trafiło do szpitala z objawami ciężkiego zatrucia, po tym jak napiły się wody z studni w żeńskiej szkole. Żadna nie straciła życia. Władze miasta Rostak w prowincji Takhar w północno-wschodnim Afganistanie twierdzą, że był to atak ekstremistów sprzeciwiających się nauczaniu kobiet.

Nowa Zelandia też wcześniej wyjdzie z Afganistanu?

- Podobnie jak Australia, Nowa Zelandia rozważa wycofanie swych wojsk z Afganistanu jeszcze przed przewidzianym na koniec 2014 roku zakończeniem bojowej misji sił międzynarodowych w tym kraju - poinformowało nowozelandzkie radio.

Noblistka wyjedzie z kraju pierwszy raz od 24 lat

- Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a od niedawna też birmańska deputowana Aung San Suu Kyi w czerwcu po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę i odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię - poinformowała jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD). Noblistka wcześniej przez lata była przetrzymywana w więzieniach i areszcie domowym.

Niemiecki raport: Polska antyżydowskim bastionem

- Niemal 75 procent Polaków twierdzi, że Żydzi wykorzystują Holokaust. 63 procent jest przekonanych, że Izrael prowadzi eksterminację Palestyńczyków. Połowa jest przekonana, że Żydzi mają za duże wpływy w Polsce - pisze dziennik "Times of Israel", powołując się na treść raportu przygotowanego przez niemiecką fundację Friedricha Eberta.

Kim traci protektora? Chiny nie odsyłają uciekinierów

Chiny wstrzymały odsyłanie uciekinierów z Korei Północnej do ojczyzny, gdyż Phenian nie skonsultował z Pekinem daty wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu - podał w środę japoński dziennik "Yomiuri Shimbun", powołując się na chińskich urzędników. Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to bardzo ważny krok w relacjach Phenianu z swoim najważniejszym i praktycznie jedynym sojusznikiem.

"Niezbędny cyrk" jednego aktora

Dla wielu zagranicznych obserwatorów to, co się dzieje w sądzie w Oslo, jest nie do pomyślenia. Morderca 77 osób jest witany uściśnięciem ręki, uśmiechami, a sędzia pozwala mu wypowiadać swoje absurdalne teorie i zwraca się do niego nad wyraz spokojnie. Proces Andersa Breivika jest określany jako "cyrk", który służy wyłącznie terroryście do manifestowania swoich poglądów. - To owszem jest cyrk, ale to niezbędny cyrk - broni norweska profesor prawa Ragna Aarli.

Będą czystki po "sabotażu" rakiety?

W Korei Północnej w najlepsze trwają spekulacje nad tym, kto jest winny nieudanemu odpaleniu rakiety z satelitą. Najpopularniejszą tezą jest zwykła awaria techniczna, ale pojawiają się spekulacje, że było to "przechwycenie z zewnątrz". Ale nie brakuje głosów, że winę ponosi "partyjna opozycja" wobec nowego dyktatora Kim Dzong Una, a podobne tezy w systemach totalitarnych często prowadzą do czystek.

Paliwo za dwa euro, Rzym przesiada się na rowery

W obliczu zbliżania się ceny litra benzyny w Rzymie do dwóch euro, kierowcy masowo rezygnują z samochodów i przesiadają się do autobusów oraz na rowery. Sprzedaż paliwa w Wiecznym Mieście spadła aż o jedną czwartą. Właścicielom 400 ulicznych dystrybutorów paliwa i małych stacji benzynowych grozi bankructwo. Twierdzą, że to oni, a nie kierowcy, najbardziej odczuwają skutki wzrostu cen.

Buffet walczy z rakiem. "To początkowe stadium"

Guru inwestorów giełdowych i jeden z najbogatszych Amerykanów Warren Buffett jest chory na raka prostaty. - Dobra wiadomość jest taka, że nowotwór jest w początkowym stadium i moje życie nie jest zagrożone - uspokaja miliarder.

"Najbardziej krwawy dzień od zawieszenia broni"

Kilka dni po wejściu w życie zawieszenia broni w Syrii doszło znowu do eskalacji przemocy. Według działaczy opozycji, we wtorek w całym kraju zginęło w atakach sił rządowych co najmniej 77 osób.

Kosmos jeszcze bliżej ludzi

Prom kosmiczny Discovery odleciał na zasłużoną "emeryturę". Dumnie wieziony na grzbiecie Jumbo Jeta wyruszył ze słynnego przylądka Canaveral na Florydzie, przeleciał nad Białym Domem i wylądował w muzeum. Kończy się pewna epoka. Rozpoczyna zupełnie nowa, w której kosmos staje się otwarty jak nigdy wcześniej.

Phenian się nie poddaje. Chce podbijać kosmos

Po kolejnym nieudanym wystrzeleniu rakiety z satelitą na pokładzie Korea Północna nie ma zamiaru się poddać. - Będziemy nadal korzystać z naszego prawa do przestrzeni kosmicznej - oświadczyło MSZ w Phenianie, pomimo ostrej krytyki międzynarodowej związanej z odpaleniem rakiety Unha-3.

Połowa kandydatów odrzucona w przedbiegach

Władze Egiptu podtrzymały decyzję o dyskwalifikacji 10 z 23 kandydatów w wyborach prezydenckich, czyli wszystkich, którzy odwołali się od sobotniej decyzji, w tym byłego wiceprezydenta i szefa wywiadu - podały źródła w komisji nadzorującej wybory.

"Prawa ręka Osamy" znów za kratkami

Jordański muzułmański radykał Abu Katada, uważany kiedyś za prawą rękę Osamy bin Ladena w Europie, został aresztowany w swoim domu w Londynie. - Władze mają wznowić wobec niego procedurę ekstradycji do Jordanii - ogłosił brytyjski resort spraw wewnętrznych.

UE chce wrócić, Mińsk czeka, aż sytuacja "dojrzeje"

Unijne dyplomacje podjęły decyzję o ponownym wysłaniu ambasadorów do Mińska, jednak ma się to odbyć w tajemnicy - twierdzi PAP powołując się na rozmowy z dyplomatami w Brukseli. Konkretna data powrotu przedstawicieli UE do stolicy Białorusi nie jest znana. Mińsk natomiast oficjalnie nie przejawia wielkiego zainteresowania tym tematem. Szef administracji Aleksandra Łukaszenki Uładzimir Makiej oświadczył, że ambasadorowie powinni wrócić na Białoruś, kiedy sytuacja do tego dojrzeje i kiedy UE uzna błędność polityki szantażu wobec Białorusi.

Ukraina uczci 65. rocznicę akcji "Wisła"

65. rocznica rozpoczęcia akcji "Wisła", która polegała na przesiedleniu ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na tzw. Ziemie Odzyskane, będzie obchodzona na Ukrainie na szczeblu państwowym. We wtorek prezydent Wiktor Janukowycz wydał rozporządzenie, w którym upoważnił premiera Mykołę Azarowa do organizacji przypadającej 28 kwietnia rocznicy.

Assange w prokremlowskiej TV rozmawia z arcywrogiem Izraela

Założyciel Wikileaks Julian Assange przeprowadził wywiad z Hasanem Nasrallahem, szefem szyickiego libańskiego Hezbollahu, przez świat zachodni i Izrael uznawanego za groźnego terrorystę, a przez wielu Arabów za bojownika o wolność. Był to pierwszy odcinek specjalnego programu publicystycznego Australijczyka w rosyjskiej anglojęzycznej telewizji Russia Today (RT).

Największy pokaz siły USAF. Gigantyczny "marsz słoni"

Amerykańskie lotnictwo wojskowe wykonało swój największy pokaz siły od wielu dekad. W jednej z baz w USA zgromadzono ponad 70 myśliwców F-15E, które przez kilka dni intensywnie ćwiczyły precyzyjne bombardowanie, a na zakończenie trenowały efektowny masowy start bojowy, odbywając tzw. "marsz słoni".

Discovery ostatni raz wylądował. Przebył 238 mln kilometrów

Prom kosmiczny Discovery zakończył swój ostatni lot. Tym razem wykonywał go nie o własnych siłach, ale na grzbiecie Boeinga 747. Najbardziej zasłużony amerykański wahadłowiec leciał z przylądka Canaveral do Waszyngtonu. Tam ostatecznie zakończy karierę w muzeum.

Izrael: Nie obiecywaliśmy, że nie zaatakujemy

Minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że jego kraj nigdy nie obiecywał Stanom Zjednoczonym, iż powstrzyma się przed zaatakowaniem Iranu, dopóki trwają rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Inicjatywę dyplomatycznego rozwiązania sporu określił jako "stratę cennego czasu".

75 oskarżonych w klatce. Po walkach na stadionie

Przy wyjątkowych środkach bezpieczeństwa rozpoczął się proces 75 osób, w tym 9 policjantów, oskarżonych o udział w krwawych zamieszkach po meczu piłki nożnej w lutym w Port Saidzie. Zginęły w nich 74 osoby. Oskarżeni nie przyznali się do winy i głośno protestowali podczas odczytywania zarzutów.

Karzaj chce gwarancji, że dostanie pieniądze na żołd

Prezydent Afganistanu twardo targuje się z USA, podczas negocjacji o partnerstwie strategicznym, które ma uregulować współpracę obu krajów wobec rychłego wycofania zachodnich wojsk. Hamid Karzaj chce dokładnego określenia, ile pieniędzy USA przekażą siłom afgańskim w nadchodzących latach.

Prezydenci Łotwy i Estonii są, Litwa nieobecna

Polscy lotnicy będą w dalszym ciągu chronili niebo nad krajami bałtyckimi - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji z prezydentami Łotwy i Estonii. Zaproszenie do udziału we wtorkowym spotkaniu wystosowano też do prezydent Litwy. Dalia Grybauskaite jednak go nie przyjęła. Komorowski ocenił, że należy oddzielać trudne kwestie w relacjach z sąsiadami od problemów bezpieczeństwa w regionie.

"Zastanawiam się w ogóle, jak dalej żyć"

Były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau, zwolniony w sobotę z kolonii karnej, nie wie, czy wróci do polityki. - Zastanawiam się w ogóle, jak dalej żyć. To straszne, co zrobili z moją rodziną. Muszę spróbować wrócić do życia - powiedział na pierwszej konferencji prasowej po odzyskaniu wolności.

Breivik: Ofiary nie były niewinnymi dziećmi

Sądzony za masakrę na wyspie Utoya i zamach w Oslo Anders Breivik powiedział we wtorek w sądzie, że chciał zapobiec wojnie domowej i bronił swojego kraju. - Dlatego domagam się, aby uznano mnie za niewinnego - mówił oskarżony. Wcześniej ze składu sędziowskiego usunięto jednego z ławników. Uzasadnienie? Napisał on na Facebooku o karze śmierci dla zamachowca jako jedynej słusznej karze.

Awaria w ukraińskiej elektrowni atomowej

Jeden z trzech reaktorów jądrowych w elektrowni w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy został wyłączony po awarii kabla elektrycznego - podało we wtorek Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, zapewniając, że nie doszło do żadnego wycieku substancji radioaktywnych.

Specjalna misja Angeliny Jolie. Somalia

Gwiazda światowego kina Angelina Jolie, od lat żywo interesująca się kwestiami humanitarnymi, została mianowana specjalną wysłanniczką Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Somalii. Dotychczas była tam ambasadorem dobrej woli.