Zielone światło dla obserwatorów

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję sankcjonującą wysłanie do Syrii 30 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy mają monitorować sytuację w kraju. "Za" głosowały też Rosja i Chiny.

Interfax: Wyrok Trybunału ws. Katynia niekorzystny dla Rosji

Rosyjska agencja Interfax przewiduje, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie masakry katyńskiej "nie będzie korzystne dla Rosji". W udostępnionej PAP w sobotę depeszy z 10 kwietnia Interfax powołuje się na "źródło zaznajomione z sytuacją", według którego możliwe jest, że Trybunał nakaże Rosji nawet rehabilitację ofiar Katynia.

Cud świętego ognia w Jerozolimie

Tysiące pielgrzymów zgromadziło się w Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie, by wziąć udział w uroczystości cudu świętego ognia. To jeden z najstarszych rytuałów w prawosławnym kościele, który obchodzi dziś Wielką Sobotę.

Japonii grozi kryzys. Rząd: Musimy uruchomić reaktory

Japoński rząd zadeklarował gotowość do włączenia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Ohi w prowincji Fukui na zachodzie kraju. Mieszkańcy protestują, ale władze tłumaczą, że reaktory są już odpowiednio zabezpieczone i muszą zacząć działać, bo inaczej latem kraj czeka kryzys energetyczny. Od czasu awarii elektrowni w Fukushimie po przejściu tsunami w marcu 2011 r. w Japonii wyłączone są 53 z 54 reaktorów.

Zagadkowe porwanie sprzed lat. Tajemnica za Spiżową Bramą?

Watykan zadeklarował współpracę z prowadzącymi dochodzenie w sprawie porwania w 1983 r. roku córki watykańskiego pracownika, Emanueli Orlandi - powiedział rzecznik Watykanu. Według włoskiej prokuratury rozwiązanie zagadki może kryć się za Spiżową Bramą.

Rozwiązano zagadkę kucharza z Titanica

Dzięki opublikowaniu pełnej listy pasażerów i załogi Titanica mieszkaniec Hampshire David Lee przekonany jest, że rozwiązał zagadkę swego stryjecznego dziadka, który jako uratowany po katastrofie liniowca przez lata podawał się za kucharza na Titanicu, a nie miał na to żadnego dowodu.

Gaz na Morzu Północnym może wyciekać miesiącami

Z platformy wiertniczej położonej na Morzu Północnym 250 km od wybrzeży Szkocji "ucieka" dziennie 200 tys. metrów sześciennych gazu - poinformował francuski gigant naftowy Total, który od czasu wybuchu pożaru na platformie pod koniec marca stara się opanować sytuację. Prace nad zatamowaniem wycieku wciąż jednak nie ruszyły, a wiercenie "studni" w dnie morza, do której gaz miałby wracać, może potrwać miesiące.

Królowi wymienili biodro. Polował na słonie?

Król Hiszpanii Juan Carlos przeszedł w sobotę operację wymiany biodra, po tym jak złamał je w czasie urlopu, który spędzał w Botswanie - podał rzecznik dworu w Madrycie. Lewicowy "El Pais" twierdzi, że do wypadku doszło w trakcie polowania na słonie. To już czwarta operacja monarchy w ostatnich trzech latach.

Tymoszenko zbyt chora na proces

Lekarze z niemieckiej kliniki Charite, którzy w piątek do późnej nocy badali Julię Tymoszenko w jej więziennej celi w Charkowie orzekli, że stan zdrowia byłej premier Ukrainy nie pozwala jej na udział w procesach sądowych. Tymczasem 19 kwietnia rozpocznie się kolejny, po którym Tymoszenko odsiadująca wyrok 7 lat więzienia może spędzić za kratkami ogółem nawet 12 lat.

Ostrzał miasta. Fiasko rozejmu?

Syryjskie siły rządowe w nocy z piątku na sobotę ostrzelały dzielnice w centrum miasta Hims na zachodzie Syrii. To pierwsze poważne naruszenie zawieszenia broni między siłami syryjskiego reżimu i opozycją, które zaczęło obowiązywać w czwartek - pisze Reuters.

Agenci odesłani do kraju. Przez prostytutki

Dwunastu agentów Secret Service, którzy przyjechali do Kolumbii, by zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi USA podczas szczytu panamerykańskiego, zostało odesłanych do kraju z powodów dyscyplinarnych. Powodem były najprawdopodobniej kontakty z prostytutkami - poinformowała agencja AP.

Iran wiezie nowe propozycje

Przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec - spotykają się po 15 miesiącach przerwy z delegacją Iranu. Celem wznawianych rozmów jest skłonienie władz w Teheranie do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo w pobliżu miasta Kum. Początek rozmów o godz. 9 czasu polskiego.

USA zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Zabijali i jedli ofiary. "Głosy" im kazały

Mężczyzna i dwie kobiety, aresztowani pod zarzutem zamordowania przynajmniej dwóch kobiet w Brazylii przyznali się do zabójstw oraz kanibalizmu. Wszyscy należeli do sekty i w czasie przesłuchania zeznali, że to "głosy" kazały im zabijać i jeść ofiary.

Rosja "targuje się o każde zdanie"

Rosja zaoponowała przeciw projektowi rezolucji przedstawionemu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez państwa zachodnie i dotyczącemu wysłania obserwatorów do Syrii. Przedstawiciele Narodów Zjednoczonych mieliby kontrolować wypełniania zawieszenia broni przez obie strony wojny domowej. Postawa Rosji utrudni planowane wcześniej głosowanie rady nad rezolucją ws. Syrii.

Ile podatku płaci Obama? 20,5 procent

- Prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle zapłacili niewiele ponad 20 procent podatku od swoich łącznych dochodów w 2011 roku - poinformował Biały Dom. Para prezydencka zarobiła w 2011 roku 789674 dolary. Spodziewany główny konkurent Obamy w przyszłych wyborach, Mitt Romney, zarobił zdecydowanie więcej, ale zapłaci tylko 15,4 procent podatku.

Wystrzelili rakietę, nie dostaną żywności z USA

Korea Północna nie otrzyma od USA pomocy w postaci 240 tysięcy ton żywności - ogłosił Biały Dom. Decyzję Amerykanie podjęli z powodu nieudanej próby rakietowej, podjętej mimo sprzeciwu i ostrzeżeń społeczności międzynarodowej.

Ambasador UE: Janukowycz nie spełnił naszych nadziei

Ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Jose Manuel Pinto Teixeira po raz kolejny ostro skrytykował prezydenta Wiktora Janukowycza oświadczając, że nie spełnił on nadziei UE, która uwierzyła w jego hasła walki z korupcją i przeprowadzenia reform.

"The Times" też podsłuchiwał. Dziennik przed sąd

Brytyjski dziennik "The Times" będzie miał sprawę w sądzie w związku z aferą podsłuchową. Oznacza to, że skandal związany z nielegalnymi działaniami w Wielkiej Brytanii gazet należących do koncernu Ruperta Murdocha zatacza coraz szersze kręgi.

NATO sprawdziło nową tarczę. "Udany test"

Europejska tarcza antyrakietowa NATO przeszła "udany" test. Jak poinformował Sojusz, w pierwszych dniach kwietnia przeprowadzono duże ćwiczenia, w których kluczową rolę odegrało nowe centrum dowodzenia w Ramstein. Współdziałając z niemieckimi i holenderskimi bateriami rakiet Patriot oraz amerykańskim niszczycielem udało się przechwycić wirtualną rakietę balistyczną zmierzającą w kierunku Europy.

Ambasadorowie UE wrócą do Mińska jeszcze w kwietniu?

Wojna dyplomatyczna pomiędzy Unią Europejską a Białorusią dobiega końca? Według nieoficjalnych informacji polskiego MSZ, prawdopodobnie ambasadorowie państw UE wrócą do Mińska jeszcze w tym miesiącu. Wyjechali stamtąd pod koniec lutego, solidarnie reagując na faktycznie wydalenie ambasadorów Polski i UE. Jak nieoficjalnie podają źródła w naszym MSZ, europejska solidarność miała "zaskoczyć" Aleksandra Łukaszenkę.

"Zaczął pić i jeść". Koniec miesięcy głodówki

- Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który od wielu tygodni odmawiał przyjmowania pokarmów, przerwał strajk głodowy - poinformował jego ojciec. Przez swój protest opozycjonista znalazł się na granicy śmierci głodowej. Władze nie ugięły się jednak przed jego żądaniami, ale siłą karmiły.

Chcą wracać do Castro. W Hiszpanii aż tak źle?

W 2010 i 2011 niemal tysiąc kubańskich opozycjonistów wraz z rodzinami zostało przymusowo wydalonych do Hiszpanii. Tylko w ten sposób dyktatura Castro chciała wypuścić ich z więzień. Gdy dysydenci przybywali do Hiszpanii, myśleli że trafili do "krainy mlekiem i miodem płynącej". Teraz niektórzy przyznają, że woleli by już zostać w więzieniu reżimu. Wszystkiemu winny kryzys i oszczędności budżetowe.

Ma 4 lata i IQ 159

Czteroletnia Brytyjka Heidi Hankins z ilorazem inteligencji (IQ) 159 została przyjęta do klubu Mensa, zrzeszającego najinteligentniejszych ludzi świata. Rzeczniczka Mensy poinformowała o tym w piątek oficjalnie.

Twórca Wikileaks pokaże "Świat jutra"

Już wkrótce w rosyjskiej telewizji Russia Today zostanie wyemitowany pierwszy odcinek programu "The World Tomorrow" ("Świat jutra") twórcy Wikileaks Juliana Assange'a. W internecie pojawił się właśnie dynamiczny zwiastun zapowiadający nową produkcję.

Kim Dzong Un objął najwyższe stanowisko w państwie

Nowy przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un został "pierwszym przewodniczącym" wpływowej Narodowej Komisji Obrony, a jego nieżyjący ojciec, który wcześniej zajmował to stanowisko, będzie "wiecznym przewodniczącym" - informują w piątek północnokoreańskie media.

Korea postawiła wojska w stan gotowości

Korea Północna podwyższyła poziom alertu dla swych sił zbrojnych - poinformował w piątek południowokoreański minister obrony Kim Kwan Dzin. Nie wiadomo, czy nastąpiło to przed, czy już po nieudanym wystrzeleniu rakiety dalekiego zasięgu. Start spotkał się z potępieniem społeczności międzynarodowej.

USA: Korea się izoluje, marnuje pieniądze, a ludzie głodują

Nieudane wystrzelenie na orbitę północnokoreańskiej rakiety spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej. Waszyngton i Tokio określiły działania Phenianu jako prowokację. Nawet Rosja, zazwyczaj niechętna do krytykowania Korei Płn. uznała to za złamanie prawa międzynarodowego. Pekin zaapelował natomiast o "spokój i wstrzemięźliwość".

Pociąg uderzył w koparkę. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych w wypadku kolejowym, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek w okolicy miasta Offenbach w niemieckim regionie Hesja. Jak podała policja, pociąg relacji Frankfurt - Hanau wykoleił się po zderzeniu z koparką.