Watykanista: Papież przemawia jak Steve Jobs


Spowiedź nie jest "torturą" ani "pralnią", w której spiera się grzechy - powiedział papież Franciszek. W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu świętej Marty mówił, że wstyd za grzechy jest "cnotą pokory". Język improwizowanych homilii Franciszka, pełnych prostych słów i odniesień do codzienności, przeanalizował na łamach dziennika "Corriere della Sera" nestor włoskich watykanistów Luigi Accattoli.

W czasie liturgii, w której uczestniczyła grupa pracowników urzędów Stolicy Apostolskiej papież zauważył: - Wszyscy mamy w naszym życiu momenty ciemności.

- Wiele razy myślimy, że pójście do spowiedzi jest jak udanie się do pralni. Ale Jezus w konfesjonale to nie pralnia - dodał Franciszek.

"Sin verguenza"

Papież wskazał, że podczas spowiedzi konieczne jest to, by umieć wstydzić się za grzechy. - W moich stronach o tych, którzy nie potrafią się wstydzić, mówi się "sin verguenza", to znaczy bez wstydu, bo nie potrafi się wstydzić, a wstyd jest cnotą pokory - powiedział Franciszek. Dodał też, że "nie możemy nigdy upiększać się przed Bogiem". Papież przypomniał, że pokora i skromność stanowią "ramy życia chrześcijańskiego". - Możemy zapytać: czy pójście do spowiedzi nie jest serią tortur. Nie! Idzie się tam, by wychwalać Boga - mówił.

Jak Jobs?

Język improwizowanych homilii Franciszka, pełnych prostych słów i odniesień do codzienności, przeanalizował w poniedziałek na łamach dziennika "Corriere della Sera" nestor włoskich watykanistów Luigi Accattoli. Zauważył, że nowy biskup Rzymu mówi nie tylko jak Jan Paweł II i powtarza jego słowa "Nie lękajcie się" czy "otwórzcie na oścież drzwi", ale także przemawia jak nieżyjący założyciel firmy Apple, Steve Jobs. Accattoli odnalazł analogię między słowami Jobsa: "Bądźcie głodni, bądźcie szaleni", a apelami papieża z Argentyny o to, by nie zadowalać się "małymi rzeczami", o czym mówił w homilii podczas niedzielnej mszy w Watykanie. "Krasomówstwo Franciszka nie ma wzorców i oparte jest na instynkcie, zwłaszcza kiedy zwraca się do młodzieży" - napisał włoski publicysta. "Papież najlepszy jest zawsze wtedy, kiedy improwizuje" - ocenił Accattoli. Przypomniał, że niedawno podczas spotkania na południowej modlitwie w Watykanie Franciszek wdał się w dialog z młodzieżą i dosłownie nadstawiał ucha w oczekiwaniu jej odpowiedzi z placu Świętego Piotra. "Czuje potrzebę, by tłum mu odpowiadał" - zauważył watykanista.

Autor: //gak/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: