Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia – oświadczył w poniedziałek prezydent tego kraju Petro Poroszenko po rozmowach z litewską prezydent Dalią Grybauskaite w Kijowie.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że polityka otwartych drzwi wobec Ukrainy pozostaje w mocy. Podkreślił, że taka polityka Sojuszu dobrze się sprawdziła w ciągu ostatnich 20 lat. - Otwarte drzwi pozostają otwarte, tak postanowiliśmy - stwierdził.
- Praca sama w sobie nie jest już dłużej gwarantem umożliwiającym zmianę statusu społecznego i wyjścia z ubóstwa - alarmują obserwatorzy monitorujący stan społeczny mieszkańców Wielkiej Brytanii. Coraz więcej młodych osób żyje na poziomie minimum socjalnego, starając się przetrwać "od pierwszego do pierwszego". Tymczasem emeryci, będący do tej pory najliczniejszą grupą żyjącą w ubóstwie, mają się lepiej niż kiedykolwiek.
39 proc. Niemców opowiada się za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję; 48 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu, którego rezultaty opublikowała w niedzielę wieczorem niemiecka telewizja publiczna ARD.
Skrajnie prawicowa francuska partia Front Narodowy (FN) pożyczyła 9 milionów euro z jednego z rosyjskich banków. Wzbudziło to pytania o powiązania z Kremlem partii, której liderką jest Marine Le Pen.
W ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów prowadzonych przez terrorystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie śmierć poniosło trzech ukraińskich żołnierzy. W sumie od czasu podpisania porozumienia o zawieszeniu broni 5 września liczba ofiar po stronie armii rządowej sięgnęła w poniedziałkowy poranek 150 osób - podały władze w Kijowie.
Duńskie ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowym, surowym prawem. Dzięki niemu służby będą mogły pozbawiać paszportu każdego, kto - np. w internecie - zadeklaruje swoje poparcie dla dżihadystów. Proponowane przepisy budzą jednak wątpliwości prawników.
Kenijska armia wkroczyła do Somalii i w dwóch przygotowanych atakach zabiła 100 terrorystów miejscowego odłamu Al-Kaidy - Al-Szabab - podaje CNN, powołując się na źródła rządowe w Nairobi.
Trzech młodych Izraelczyków zaatakowało w poniedziałek w Jerozolimie młodego Palestyńczyka - poinformowała izraelska policja. Chłopak, którego tożsamości nie ujawniono, jest w dobrym stanie i obecnie znajduje się w szpitalu.
Jest "proeuropejski, pragmatyczny, nastawiony na zgodę, ma dobre wyczucie w poszukiwaniu możliwych większości i politycznej wykonalności (przedsięwzięć)" - ocenia Jan Puhl na łamach magazynu "Der Spiegel". - Życie nauczyło go sceptycyzmu wobec wielkich ideologii i właśnie to sprawia, że jest dobrym moderatorem - chwali byłego premiera Polski.
W niedzielny wieczór w bazie Fort Sam Houston w San Antonio w stanie Teksas zabrzmiały syreny alarmowe i jednostkę wojskową, w której mieści się m.in. sztab Armii Północnej USA, odcięto od świata. Wszystko przez niezidentyfikowany samochód, który niespodziewanie znalazł się w samym środku bazy.
Na niezwykle burzliwym posiedzeniu, przy sprzeciwie centrowych członków rządu, izraelska Rada Ministrów pod przewodnictwem Benjamina Netanjahu przyjęła w niedzielę kontrowersyjny projekt ustawy, która po raz pierwszy określa Izrael jako "państwo żydowskie".
Szyiccy i sunniccy duchowni z ok. 80 krajów zebrali się w niedzielę w świętym mieście szyitów Kum w Iranie, aby wypracować strategię walki z islamistycznymi ekstremistami, m.in. z ugrupowaniem Państwo Islamskie, kontrolującym znaczne obszary w Syrii i Iraku.
Poniedziałek to ostatni dzień końcowej rundy negocjacji między Iranem a grupą 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) na temat irańskiego programu nuklearnego. Iran i mocarstwa próbują osiągnąć trwałe porozumienie przed wyznaczonym na wieczór terminem zakończenia negocjacji. Obie strony wolałyby takie rozwiązanie niż kolejne przedłużenie rozmów, które mogłoby być politycznie ryzykowne.
Kandydat centrowej, laickiej partii Nida Tunis, 88-letni Bedżi Kaid Essebsi, wygrał pierwszą turę niedzielnych wyborów prezydenckich w Tunezji. Według sondaży uzyskał 47,8 proc. głosów, a jego rywal, prezydent Monsif Marzuki, 26,9 proc.
Premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" ocenił, że Ukraina jest obecnie skazana na wsparcie Zachodu i że koszt tej pomocy to ok. 25 mld euro rocznie.
Iranka Ghoncheh Ghavami, mająca także brytyjskie obywatelstwo, która została uwięziona za próbę wejścia na mecz LŚ siatkarzy w Teheranie, została zwolniona z aresztu za kaucją. Poinformował o tym w Londynie jej brat, nie podając jednak wysokości wpłaty.
Stany Zjednoczone pozostawią swoich żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich w przyszłym roku. A niewykluczone, że i później. Powód? Utrzymujące się napięcie w stosunkach z Rosją. Poinformował o tym dowódca sił lądowych USA w Europie.
Już "cztery lub pięć" zamachów terrorystycznych udaremniono w tym roku, podczas gdy w poprzednich latach był to średnio jeden udaremniony atak rocznie - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla BBC szef londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe.
"Ten smok, rak" to gra wideo tworzona przez rodziców chorego na raka mózgu Joela - przedstawia historię przegranej walki o życie ich syna. Są w niej wstrząsające sceny, do których przywykliśmy w książkach czy filmach, ale w świecie gier, gdzie zabawa jest najważniejsza, wzbudzają kontrowersje. - Chcemy udowodnić, że gra też może nas nauczyć czegoś o śmierci - bronią się autorzy.
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w niedzielę internetowemu wydaniu tygodnika "Der Spiegel", że jest przeciwny przyjęciu Ukrainy do NATO. Uważa też, że na razie nie jest realistyczne wejście Ukrainy do UE.
Izrael, jedyne atomowe mocarstwo regionu, a jednocześnie kraj, którego wymazania z mapy świata często domagają się irańscy politycy, jest, co nie dziwi, zagorzałym przeciwnikiem porozumienia Iranu z mocarstwami ws. programu atomowego. W swoim sprzeciwie Tel Awiw ma niecodziennego sojusznika - radykalnie muzułmańską Arabię Saudyjską.
Powstanie dwóch wielkich kongregacji, które wchłoną wszystkie papieskie rady przewiduje projekt reformy Kurii Rzymskiej - informują watykaniści we włoskich mediach. W poniedziałek papież Franciszek ma dyskutować o tym z szefami watykańskich urzędów.
Choć mają różne motywacje, łączy ich jeden cel - zawrzeć porozumienie z Iranem w sprawie jego programu atomowego. Dlaczego jest to dla nich korzystne? Jakimi powodami kierują się mocarstwa rozmawiając z Teheranem i co chcą osiągnąć?
Zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek na meczu siatkówki w prowincji Paktika na wschodzie Afganistanu. Lokalne władze poinformowały, że w ataku zginęło co najmniej 40 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Rozmowy trwają od 2013 roku i według wstępnych założeń powinny zakończyć się porozumieniem już w lipcu tego roku. Trwają jednak do dziś, a kolejny termin ich finalizacji, wyznaczony na 24 listopada, może znów okazać się jedynie kolejną datą w historii negocjacji, które będą trwały dalej. Może też być gorzej i 24 listopada będzie datą, która przejdzie do historii jako dzień, gdy rozmowy między mocarstwami a Iranem o programie atomowym tego ostatniego państwa zakończyły się fiaskiem. O co spierają się obie strony?
Separatyści i eksperci OBWE zakończyli prace na miejscu rozbicia malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy. Szczątki zestrzelonej maszyny załadowano na pociąg, który wyruszył już w drogę w kierunku terenów kontrolowanych przez władze.
Zbliżający się termin 24 listopada wyznaczony jako ostateczna data osiągnięcia porozumienia mocarstw z Teheranem, to okazja do przypomnienia historii irańskiego programu nuklearnego, którego początki wcale nie są związane z muzułmańskimi radykałami i spadkiem po islamskiej rewolucji 1979 roku, ale sięgają przełomu lat 50. i 60. XX wieku i amerykańskiego programu "Atom dla Pokoju".
Optymiści wieszczą partnerstwo i wspólne rozwiązywanie światowych problemów, pesymiści rywalizację i perspektywę nowej zimnej wojny. Niedawny szczyt APEC być może przyniósł odpowiedź, kto ma rację – powstaje nowy model relacji Chin z USA.