Putin: Moskwa wysyła na Ukrainę pomoc humanitarną. Kijów: konwój tylko międzynarodowy z udziałem Czerwonego Krzyża

Rosja w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża kieruje na Ukrainę konwój z pomocą humanitarną - miał zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Kreml poinformować przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso Władimir Putin. MSZ w Kijowie poinformowało Rosję, że jeśli chce ona wysłać konwój humanitarny na wschodnią Ukrainę, może to uczynić wyłącznie "kanałami ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża" oraz bez eskorty wojskowej.

Gorąca linia Barroso. Pomoc finansowa dla Kijowa, ostrzeżenie dla Rosji

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej ostrzegł Władimira Putina przed podejmowaniem interwencji wojskowej na Ukrainie - czytamy w oświadczeniu wydanym przez KE. Barroso rozmawiał również z Petro Poroszenką. Jak poinformowała służba prasowa ukraińskiego prezydenta, przewodniczący KE powiedział, że Unia Europejska jest gotowa przekazać Ukrainie 2,5 mln euro na pomoc humanitarną.

Żyrinowski: Decyzja o III wojnie światowej podjęta. Polska zostanie zmieciona

Lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski ostrzegł w poniedziałek, że w wypadku konfliktu wojennego między Federacją Rosyjską, a Zachodem o Ukrainę Polska oraz kraje bałtyckie zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Jego zdaniem Władimir Putin podjął już decyzję o rozpoczęciu III wojny światowej.

NATO nie zmienia zdania: rosyjska interwencja na Ukrainie bardzo prawdopodobna

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że nie widzi oznak wycofania rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Jego zdaniem nadal "bardzo prawdopodobna" jest interwencja militarna Rosji na wschodzie tego kraju. Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko oświadczył z kolei, że Rosjanie zgromadzili przy granicy z Ukrainą 45 tys. wojsk oraz ciężki sprzęt.

Unijni ambasadorowie pomyślą, jak pomóc Kurdom w Iraku

W Brukseli odbędzie się we wtorek nadzwyczajne spotkanie ambasadorów krajów UE, którzy mają omówić sytuację w Iraku i Kurdystanie - podały w poniedziałek źródła unijne. O zorganizowanie rozmów unijnych dyplomatów apelowała szefowa MSZ Włoch Federica Mogherini. Prosił o nie także francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.

Nakręcą film o księżach pedofilach. To był największy skandal w amerykańskim Kościele

W historii Kościoła katolickiego w USA nie było większego skandalu. Do dymisji podało się czterech biskupów i metropolita Bostonu, którzy ukrywali księży pedofilów w swoich szeregach. Przez archidiecezję przetoczyła się też fala procesów wytaczanych przez ofiary molestowania seksualnego. Teraz tamta historia doczeka się filmu. Będzie on jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji 2015 roku. Dziennikarzy, którzy ujawnili seksaferę, zagrają m.in. Mark Ruffalo, Rachel McAdams i Liev Schreiber.

"Turcja wkracza w nową erę". Gazety o zwycięstwie Erdogana

W Turcji prorządowa prasa chwali zwycięstwo Recepa Tayyipa Erdogana w niedzielnych wyborach prezydenckich. Z kolei media powiązane z muzułmańskim duchownym Fettulahem Gulenem krytykują niską frekwencję i piszą, że Erdoganowi ledwo udało się wygrać głosowanie.

USA zaczęły dostarczać broń bezpośrednio Kurdom. Berlin tego nie zrobi

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zaczęła bezpośrednio dozbrajać Kurdów w Iraku, by mogli podjąć walkę z bojownikami Państwa Islamskiego - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Tymczasem rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że Berlin pozostaje wierny swojej zasadzie nie wysyłania broni w strefę prowadzenia konfliktów zzbrojnych i nie ma mowy o wyjątku również w tym przypadku.

Dyrektorzy HRW zatrzymani w Egipcie. Mieli prezentować krytyczny raport

Dyrektorowi wykonawczemu organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oraz członkini kadry kierowniczej odmówiono wjazdu do Egiptu, jako powód podając "kwestie bezpieczeństwa". Kobieta po 12 godzinach przetrzymywania na lotnisku została wydalona z kraju. Szef HRW ma opuścić Egipt jeszcze w poniedziałek.

Koniec Majdanu. Namioty zniknęły, wróciły samochody

Po kilku dniach starć i przepychanek służby porządkowe ostatecznie uprzątnęły Majdan w Kijowie. Zniknęły barykady i niemal wszystkie namioty. Po raz pierwszy od ponad pół roku reprezentacyjną aleją Chreszczatyk swobodnie jeżdżą samochody.

Zbliża się ostateczny atak na Donieck? Separatyści tracą teren

Ukraińskie wojsko całkowicie okrążyło Donieck i szykuje się do odbicia miasta - oznajmił rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko. Przedstawiciele władz w Kijowie twierdzą, że z miasta uciekł już dowódca bojówek, Igor Striełkow.

Ataki tuż przed rozejmem. Teraz trwa cisza

Nowe, trzydniowe zawieszenie broni utrzymuje się od niedzielnego wieczoru w Strefie Gazy. Izraelczycy i Palestyńczycy po intensywnej mediacji Egiptu porozumieli się w sprawie rozejmu.

Niemcy popierają USA. Ataki w Iraku słuszne

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier poparł ataki lotnictwa USA na stanowiska dżihadystów w Iraku. W wypowiedzi dla poniedziałkowego "Sueddeutsche Zeitung" polityk zastrzegł, że kluczem do rozwiązania konfliktu jest porozumienie polityczne.

Zakaz lotów w Iranie po katastrofie

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wydał w niedzielę zakaz lotów wszystkich montowanych w Iranie samolotów An-140 po katastrofie samolotu tego typu, który rozbił się w niedzielę rano wkrótce po starcie z lotniska Mehrabad w Teheranie powodując śmierć 39 osób.

Erdogan: chcę rozpocząć nowy okres społecznego pojednania

Dotychczasowy premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił swoje zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich i oświadczył, że chce jako prezydent rozpocząć nowy etap społecznego pojednania. Zapowiedział też pomoc dla rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy.