"Trudna droga" do porozumienia ws. irańskiego atomu

Negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego z udziałem przedstawicieli Iranu i grupy 5+1, którzy spotkali się w czwartek w Wiedniu, przebiegają trudno. Według negocjatora Iranu Abbasa Arakcziego trzeba pokonać "długą drogę" do porozumienia.

Niepodległość Szkocji wisi na włosku błędu statystycznego

Przeciwnicy niepodległości Szkocji mają zaledwie 4 pkt proc. przewagi nad jej zwolennikami - wynika z najnowszego sondażu ośrodka YouGov opublikowanego w czwartek, dokładnie tydzień przed referendum w sprawie oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Ten dokument uratuje Kohvera? Estonia ujawnia i zatrudnia adwokatów od Pussy Riot

Oficera estońskiego kontrwywiadu bronią najbardziej znani rosyjscy adwokaci od spraw "politycznych". Główną linią obrony ma być podkreślanie, że Estona Kohvera porwano z terytorium Estonii. Udowodnienie tego obali wszystkie zarzuty stawiane przez FSB. Estońskie władze w końcu ujawniły dokument stwierdzający, że to porywacze Kohvera naruszyli granicę. Co ważne, dokument podpisany przez rosyjskich pograniczników.

Striełkow na konferencji w Moskwie. Chce bronić Putina przed "piątą kolumną"

Igor Girkin vel Striełkow, osławiony "minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej", wystąpił w czwartek na konferencji prasowej w Moskwie. Stwierdził, że porozumienie podpisane w Mińsku to hańba, a za swoje zadanie uznał obronę Władimira Putina przed zakusami opozycji i "piątej kolumny", która chce rzekomo obalić rosyjskiego prezydenta.

13 lat po zamachach na WTC. Internauci: "Nie zapomnimy"

11 września 2001 roku 9 terrorystów Al-Kaidy porwało w USA cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w budynki World Trade Center (WTC) w Nowym Jorku. W 13. rocznicę tragedii w Stanach Zjednoczonych odbyły się uroczystości upamiętniające 2973 osoby, które zginęły w zamachach. Ich ofiary uczcili też internauci.

RBNiO: na Ukrainie zginęło 2 tys. rosyjskich żołnierzy

Około 2 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 8 tys. zostało rannych w konflikcie na wschodniej Ukrainie, w którym armia Rosji uczestniczy po stronie prorosyjskich separatystów – oświadczył w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa (RBNiO) Andrij Łysenko.

Naloty na islamistów? Londyn się waha, Berlin odmawia. "Wysłaliśmy broń. To nie bagatela"

Wielka Brytania nie wyklucza udziału w militarnej akcji przeciw Państwu Islamskiemu, ale nie chce uczestniczyć w nalotach. Przynajmniej w Syrii - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. W atakach z powietrza nie wezmą też udziału Niemcy, o czym zapewnił szef tamtejszego MSZ Frank-Walter Steinmeier. To reakcje po wystąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy, który z kolei nie przewiduje działań lądowych swoich wojsk.

Od Gordona Aamotha Jr do Igora Zukelmana. Wspomnienie ofiar 13 lat po ataku na WTC

Politycy, urzędnicy i krewni ofiar zebrali się w Nowym Jorku, w Waszyngtonie oraz w Pensylwanii, by uczcić pamięć blisko 3 tysięcy osób zabitych w ataku na WTC. 13 lat temu terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, a trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. Wśród ofiar ataków z 11 września 2001 było sześcioro Polaków.

Pistorius jeszcze poczeka na wyrok. "Nie mógł przewidzieć, że zabije"

Sąd w Pretorii odroczył do piątku wyrok w sprawie Oscara Pistoriusa oskarżonego o zamordowanie swojej narzeczonej Reevy Steenkamp. Wcześniej sędzia Thokozile Masipa stwierdziła, że prokuratorowi nie udało się dowieść, iż Pistorius działał z premedytacją oraz z zamiarem bezpośrednim. Uznała, że nie mógł on przewidzieć, iż strzelając przez drzwi toalety, zabije kobietę. Tym samym oczyściła go z zarzutu morderstwa, ale lekkoatleta wciąż może zostać skazany za zabójstwo. Grozi za to kara 15 lat więzienia.

Koledzy z Komisji pomogą Mogherini zarządzać unijną dyplomacją

Odchodząca szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w 2012 r. wyniosła swoje biura z siedziby Komisji Europejskiej, by - jak przekonywała - lepiej integrować pracowników. Nowa wysoka przedstawiciel Federica Mogherini powróci do Berlaymont. Czy będzie to oznaczało ściślejszą współpracę z szefem Komisji Europejskiej? Na razie Jean-Claude Juncker zdecydował, że Mogherini dostanie wsparcie innych komisarzy, z którymi "co najmniej raz w miesięcu" będzie omawiała unijną politykę zagraniczną.

"Turcja nie będzie uczestniczyć w żadnej operacji zbrojnej"

Turcja nie weźmie udziału w operacjach zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu w ramach koalicji międzynarodowej pod wodzą USA - podała AFP, powołując się na źródła rządowe. Ankara może jednak udostępnić jedną ze swych baz dla celów logistycznych.

Okupowane przez separatystów i Rosjan terytoria "sięgają do wybrzeża Morza Azowskiego"

Terytoria ukraińskie znajdujące się pod kontrolą prorosyjskich separatystów i wojsk rosyjskich sięgają do wybrzeża Morza Azowskiego - powiadomiła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Rosjanie prowadzą ciągłą powietrzną obserwację wojsk ukraińskich w rejonie Mariupola i na granicy z okupowanym Krymem - informował wcześniej ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk, dodając, że tylko w ciągu minionej doby dwukrotnie odnotowano obecność rosyjskich samolotów bezzałogowych.

"Najdłuższy sierpień w życiu". Rosyjski żołnierz o wojnie, na której oficjalnie nie był

- Wierzyliśmy, że jedziemy na rutynowe ćwiczenia. Gdybym wiedział, że chodzi o wojnę, nigdy bym się na to nie zgodził. Mam dwójkę małych dzieci - opowiada w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" jeden z rosyjskich spadochroniarzy, którzy "przypadkiem" - jak twierdzi Kreml - znaleźli się na wschodzie Ukrainy. Swój pobyt na froncie nazywa "najdłuższym sierpniem w życiu", a Rosjanie z niedowierzaniem przyjmują informacje o kolejnych cynkowych trumnach wracających do kraju z ofiarami wojny, która oficjalnie się nie toczy.