Poprzednik Tuska dla TVN24: nie zazdroszczę mu, nie będzie miał łatwego życia

- Najważniejszym zadaniem przewodniczącego jest poszukiwanie konsensusu. Jestem przekonany, że Donald Tusk posiada wszelkie możliwości, by osiągać porozumienie - powiedział w programie "Tu Europa" w TVN24 jego poprzednik na stanowisku szefa Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy. Rozmówca Jacka Pałasińskiego przyznał, że przed ustepującym polskim premierem stoi wiele wyzwań. - Nie zazdroszczę mu. Ja nie miałem łatwego życia i Donald Tusk też go mieć nie będzie - stwierdził polityk. Zauważył, że "w kwestii Ukrainy dawny premier Polski jest osobą, która może dawać rady swoim zachodnim kolegom".

Ławrow dzieli ukraińskie władze. Chwali Poroszenkę i krytykuje Jaceniuka

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie wychwalał kontakty prezydenta Rosji z jego ukraińskim odpowiednikiem. Skrytykował jednocześnie inicjatywę ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka, który zaproponował, by Ukraina obrała kurs na wejście do NATO. Szef rosyjskiej dyplomacji zarzucił też USA, że dążą do skłócenia narodów Ukrainy i Rosji, a także do "wbicia głębokiego i szerokiego klina" między Federację Rosyjską i Unię Europejską.

Wybuchy i dym nad donieckim lotniskiem. Wojsko: odparliśmy atak

"Czy rosyjskie siły starają się przejąć donieckie lotnisko? Jeśli tak, to jasne naruszenie przez Moskwę naruszenia broni" - napisał na Twitterze Carl Bildt, szef dyplomacji Szwecji. Walki o lotnisko trwały od piątkowego wieczora. Przedstawiciele akcji antyterrorystycznej twierdzą, że udało im się odeprzeć atak Rosjan.

Szkocja: przewaga przeciwników niepodległości. Referendum za 5 dni

"Nie" dla niepodległości Szkocji mówi 54 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu Survation opublikowanego w sobotę. To o 1 punkt procentowy więcej niż trzy dni temu. Rozdziału z Wielką Brytanią chcą 46 proc. głosujących. W sobotę ulicami szkockiej stolicy, Edynburga, przemaszerowało ok. 15 tys. oranżystów, zdecydowanie sprzeciwiających się rozpadowi brytyjskiego królestwa.

Irańskie kibicki siatkówki pytają: gdzie są nasze krzesełka?

Mówi się o tej reprezentacji, że to czarny koń rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata w siatkówce. Nic dziwnego, bo Irańczycy, którzy grają świetnie i są niemałą sensacją ostatnich miesięcy, w swoim kraju mogą liczyć, tak jak piłkarze, na wsparcie milionów kibiców. I tak jak w Polsce na mecze siatkarzy przychodzą tysiące kibiców fanatycznie dopingujących swoich ulubieńców. Z jedną znaczącą różnicą. W Iranie na trybunach nie ma kobiet.

Coraz więcej niechęci wobec cudzoziemców. To początek końca "otwartej Szwecji"?

Postrzegana przez lata jako ostoja stabilności i tolerancji Szwecja ma poważne problemy z polityką imigracyjną. Z obawy przed rosnącymi kosztami opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl, cześć społeczeństwa zaczęła kwestionować politykę otwartych drzwi prowadzoną w tym kraju od dziesięcioleci. Korzysta na tym partia Szwedzcy Demokraci, proponująca radykalne zmiany. W niedzielę Szwedzi idą do urn, by wybrać nowy parlament.

Rosyjskie ciężarówki w Ługańsku. Ukraina: nie było zgody na ten konwój

Rosyjski konwój złożony z około 200 ciężarówek wjechał na Ukrainę. Pierwsze dotarły już do opanowanego przez separatystów Ługańska. Jak donosi rosyjska agencja Itar-Tass, ludność miasta przywitała konwój "entuzjastycznie". Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko oznajmił, że transport nie był uzgodniony z władzami kraju i przekroczył granicę bez odpowiednich formalności.

Kontrakt "zawieszony", ale Mistral wyszedł w morze. Z rosyjską załogą

Budowany we Francji rosyjski okręt desantowy typu Mistral wyszedł w morze. Na pokładzie Władywostoka jest kilkuset marynarzy przysłanych z Rosji, którzy uczą się obsługi nowej jednostki. Najwyraźniej szkolenie jest prowadzone pomimo tego, że wykonanie kontraktu na dostawę okrętu zostało przez Paryż zawieszone.

"Człowiek w swetrze" kontra admirał. Krymska wojna ludzi Putina

W niedzielę na Krymie odbędą się pierwsze po aneksji półwyspu przez Rosję wybory lokalnych władz. Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że role są już rozpisane. Ale ten kremlowski scenariusz zakłócił Aleksiej Czałyj, znany jako "człowiek w swetrze". Desperacki atak pełni władzy nie zapewni, ale przynajmniej pozwoli utrzymać się w grze człowiekowi, który "przyłączył" Sewastopol do Rosji.

Ukraina chce do NATO. Kijów będzie wytrwale "pukać" do drzwi

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził, że jest świadom, iż jego kraj w najbliższym czasie nie może stać się członkiem NATO, ale ma to nie odstraszać Kijowa od próbowania. - Jak pisze Biblia: jeżeli pukasz do drzwi, zostaną ci otworzone - stwierdził.

Katastrofa myśliwców nad oceanem. Pilot zaginął

Dwa amerykańskie myśliwce F/A-18 rozbiły się z nieznanych przyczyn w zachodnim Pacyfiku. Obie maszyny wystartowały do rutynowego lotu z pokładu lotniskowca atomowego USS Carl Vinson. Jeden pilot został uratowany, drugi zaginął.

"Polski obóz śmierci". Brytyjskie wydawnictwo przeprasza

Brytyjskie wydawnictwo Routledge, Taylor & Francis Group przeprosiło za opublikowane w podręczniku do nauczania historii błędne i krzywdzące wyrażenie "Polish death-camps", czyli "polskie obozy śmierci" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak skończy się walka o Szkocję?

Jak skończy się walka Wielkiej Brytanii o Szkocję, i czy w decydującym starciu o losach Szkotów zadecydują imigranci z Polski. Referendum jest coraz bliżej. Polacy mogą brać w nim udział, są wręcz namawiani - pytanie, czy pójdą głosować i czy odłączenie od Londynu może im wyjść na dobre.

Rosyjskie wojsko "przejęło pełną kontrolę" nad delfinami bojowymi

- Krymskie Oceanarium Państwowe przeszło pod pełną kontrolę administracyjną Ministerstwa Obrony Rosji - oznajmił gubernator Sewastopola. W ośrodku są szkolone delfiny służące do zadań militarnych. Ukraina domagała się ich zwrotu, ale najwyraźniej Rosja nie ma zamiaru tego czynić.

Ebola. Przekleństwo Afryki

Na razie ebola zabija tylko w Afryce, ale szerząca się epidemia jest najgorszą od czasu odkrycia wirusa. Co więcej, według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia, wirus gwałtownie się rozprzestrzenia. Dotąd na ebolę zachorowało ponad cztery tysiące osób, a ponad dwa tysiące już zmarły. Te dane nie uwzględniają jednak tego, co dzieje się w ostatnich dniach w Liberii, gdzie epidemia trafiła na bardzo podatny grunt.

760 mln euro dla Ukrainy od UE. Ale są warunki

- W następnym miesiącu Ukraina może otrzymać 760 mln euro pomocy finansowej, jeśli zostaną spełnione pewne warunki - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso podczas wizyty w Kijowie.

Rosjanin Anton walczył i zginął. Gdzie? Nigdzie, czyli na Ukrainie. Reporterzy zbierali dowody

Dziennikarze agencji Reuters dotarli do świadków, którzy potwierdzają, że na wschodzie Ukrainie walczą rosyjscy żołnierze - wcale nie podczas urlopów. W obszernym reportażu opisują oni dowody na to, że w Donbasie giną rosyjscy żołnierze, m.in. spadochroniarze z Pskowa. Opisują również działania organizacji, które zajmują się zbieraniem informacji o poległych na Ukrainie rosyjskich wojskowych.