SBU: W planowaniu masakry na Majdanie uczestniczyły rosyjskie służby specjalne

- W planowaniu operacji na kijowskim Majdanie uczestniczyli funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa, a operacja masowych zabójstw na Majdanie odbywała się pod ścisłym kierownictwem prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wałentyn Naływajczenko. Dodał, że wobec Janukowycza i wielu innych osob wystosowano już nakazy aresztowania.

Sikorski: Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś jest inaczej

- Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś niestety jest inaczej - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit", że uważa on za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę.

Bułgaria wprowadza ułatwienia wizowe dla Rosjan

Szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin poinformował w wywiadzie dla telewizji publicznej, że wprowadzono ułatwienia wizowe dla rosyjskich turystów. Dodał, że nie chodzi o nadzwyczajny krok, a o planowane działania na rzecz rozwoju turystyki.

NATO tworzy plan obrony przed Rosją. W Polsce 4,5 tys. Amerykanów?

Zwiększenie siły rażenia lotnictwa, więcej okrętów na Bałtyku i Morzu Czarnym, być może kilka tysięcy żołnierzy z USA w Europie Wschodniej. Taki plan działań NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji przedstawia w rozmowie z "New York Timesem" gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie.

Gen. Pacek: Wojska NATO poprawiłyby poczucie bezpieczeństwa Polaków

Szansa inwazji Rosji na Ukrainę jest niewielka, ale "zawsze trzeba szykować się na najgorszy scenariusz" - mówił w TVN24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. Z kolei gen. Bogusław Pacek podkreślał, że obecność wojsk NATO, jak i amerykańskich na terenie Polski "zdecydowanie poprawiłoby poczucie bezpieczeństwa".

Były dowódca NATO w Europie: Odbudować siły USA na Starym Kontynencie

Należy odbudować siły USA w Europie, by zapewnić pokój i uspokoić naszych sojuszników w Europie Wschodniej - apelował w środę były dowódca sił NATO w Europie James Stavridis. Prawdopodobieństwo dalszej agresji Rosji wobec Ukrainy określił jako "jeden do trzech". Dodał, że pomoc taktyczna i logistyczna Sojuszu w Kijowie sprawiłaby, że "rachunek" za interwencję okazałby się być może dla Władimira Putina zbyt wysoki.

Strzelanina w USA. Weteran wojny w Iraku zabijał w bazie wojskowej

Cztery osoby zginęły w strzelaninie w jednej z największych amerykańskich baz wojskowych, Fort Hood w Teksasie. 16 osób zostało rannych, część jest w stanie krytycznym. Lokalne władze ustaliły tożsamość sprawcy. Był nim jeden ze specjalistów wojskowych i weteran wojny w Iraku. Po strzelaninie popełnił samobójstwo i to o nim media piszą jako o czwartej ofierze.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

Kazachstan: Premier rezygnuje. Powód nieznany

Premier Kazachstanu Serik Achmetow, który kierował tą największą gospodarką środkowoazjatycką od września roku 2012, powiedział, że prezydent Nursułtan Nazarbajew przyjął jego dymisję. Nie podano przyczyn ustąpienia premiera.

Gruzja "kluczowa" dla NATO. Sojusz w końcu przyzna rację Polsce i USA?

W środę w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji NATO-Gruzja. Szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen nazwał Gruzję "kluczowym krajem aspirującym do członkostwa w NATO". Po sześciu latach wraca więc prawdopodobnie postulat USA i Polski, który zakładał już w 2008 r. objęcie tego kraju, a także Ukrainy, planem szybkiej drogi do uczestnictwa w Sojuszu. Wtedy storpedowały go Berlin i Paryż, a Rosja kilka miesięcy później wkroczyła do Osetii Południowej i Abchazji.