Pierwsza misja zakończona. Brytyjskie myśliwce już latają nad Irakiem

Dwa brytyjskie myśliwce wróciły do bazy po swojej pierwszej misji zbrojnej w Iraku - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Jak napisano w oświadczeniu były to loty zwiadowcze, podczas których nie zidentyfikowano żadnego obiektu, który wymagałby natychmiastowego ataku. Dzień wcześniej brytyjski parlament wyraził zgodę na udział sił RAF-u w nalotach na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku.

Muzułmański problem Szwecji. Płonące przedmieścia Sztokholmu

W połowie września lewicowa opozycja zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Szwecji i po ośmiu latach odsunęła od władzy premiera Fredrika Reinfeldta. Największym zaskoczeniem był jednak nadzwyczaj dobry wynik antyimigranckiego ugrupowania Szwedzcy Demokraci, bojkotowanego przez pozostałe partie. Skąd taki sukces? Powodem jest wyraźnie wzrastająca liczba obcokrajowców w Szwecji. Na przedmieściach Sztokholmu rosną muzułmańskie dzielnice, gdzie coraz częściej dochodzi do starć z policją.

Sześciu zwiedzających w 365 dni. Oto zapomniane atrakcje Wielkiej Brytanii

Turystyka w Wielkiej Brytanii to nie tylko Londyn, Oxford i Stonehenge. To również setki innych miejsc trwających w cieniu stolicy Zjednoczonego Królestwa, o których istnieniu nie mają pojęcia najwyraźniej sami Brytyjczycy. To przynajmniej wynika z lektury "najmniej popularnych atrakcji turystycznych", jakie przedstawił portal VisitEngland, podsumowując 2013 rok w turystyce na Wyspach.

Okrutna śmierć w Somalii. Islamiści ukamienowali kobietę

Somalijscy islamiści z ugrupowania Al-Szabab ukamienowali kobietę, skazaną przez ustanowiony przez nich sąd za cudzołóstwo - poinformowali w sobotę przedstawiciele lokalnych władz i świadkowie. Do egzekucji doszło w mieście Barawa na południu Somalii.

Mubarak usłyszy wyrok 29 listopada

Egipski sąd przełożył w sobotę na 29 listopada ogłoszenie wyroku ws. byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Jest on sądzony za współudział w zabiciu kilkuset uczestników ulicznych protestów, które w 2011 r. doprowadziły do jego obalenia po 30 latach rządów.

Zniszczyć dżihadystów, potem obalić Asada. Wielka gra na Bliskim Wschodzie

Amerykańsko-arabska koalicja atakuje wspólnie dżihadystów, ale cele polityczne nie do końca ma zbieżne. Sunnickie monarchie mają nadzieję, że współpraca z USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii zapewni im "wolną rękę", żeby potem obalić reżim Baszara el-Asada, sojusznika Iranu w regionie. Z kolei Waszyngton interesuje całkowite rozbicie dżihadystów i ocalenie rządu w Iraku, uważanego za sprzymierzeńca Iranu.

USA krytykują przemówienie Abbasa w ONZ

Stany Zjednoczone skrytykowały w piątek przemówienie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym żądał zakończenia izraelskiej okupacji i "niepodległości państwa palestyńskiego".

Zwolnili go z pracy. Obciął głowę kobiecie

Zwolniony z pracy 30-letni mężczyzna zaatakował nożem dwie kobiety w fabryce w Moore w amerykańskim stanie Oklahoma. Jednej z nich ściął głowę, a drugą ranił. Napastnik trafił już w ręce policji.

Sportowcy z Korei Północnej u wroga. Walczą o lepsze życie i "przyjemność dla Kima"

Ponad 270 Koreańczyków z Północy przybyło na teren swojego wielkiego wroga - Korei Południowej. Powód to Igrzyska Azjatyckie, największa na świecie impreza sportowa po igrzyskach olimpijskich. Sportowcy reżimu walczą nie tylko o medale, ale też o lepsze życie po powrocie do kraju. Ich występom bacznie przygląda się Kim Dzong Un, wielki wielbiciel sportu, fan Manchesteru United i "kumpel" Dennisa Rodmana.

Amerykanie już w Drawsku, słynne Abramsy jadą do Polski. Na ćwiczenia

Ok. 200 żołnierzy amerykańskiej kawalerii pancernej przybyło na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie będą ćwiczyć z polskimi pododdziałami – poinformował w piątek rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski. Łącznie w Polsce i krajach bałtyckich trenować będzie, przez trzy miesiące, blisko 600 żołnierzy USA.

Potajemnie nagrała życie w bastionie dżihadystów. Ryzykowała życiem

Dżihadyści z Państwa Islamskiego obrali za swoją stolicę syryjskie miasto Rakka. Zachodnie media dotarły do nagrania Syryjki, która sfilmowała życie w opanowanym przez islamistów mieście w północnej Syrii. Kobieta ukryła kamerę pod tradycyjnym muzułmańskim strojem. Gdyby wykryto u niej kamerę, zostałaby brutalnie ukarana.

Białoruś: 1,5 tys. złotych kary za artykuł. Dziennikarze: władza nas nęka

Dziennikarka z Bobrujska na wschodzie Białrousi została ukarana grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Jednocześnie stowarzyszenie zażądało od białoruskich władz, by zaprzestano administracyjnego ścigania dziennikarzy i wywierania na nich presji za współpracę z zagranicznymi mediami.