Synod: "nie" dla związków homoseksualnych, dalsza dyskusja o rozwodnikach

Mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych muszą być przyjmowani z szacunkiem i delikatnością, ale ich związki nie mogą być upodobnione do małżeństw; sprawa komunii dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach wymaga dalszego pogłębienia - stwierdzili biskupi podczas synodu w Watykanie. W sobotę wieczorem zaaprobowano dokument końcowy. Wyniki głosowania pokazały, że istnieje wśród biskupów podział na zwolenników większego otwarcia wobec rozwodników czy homoseksualistów i na konserwatywne skrzydło hierarchii.

Wszyscy poszukiwani turyści z Annapurny już bezpieczni. Będzie system ostrzegania

Wszyscy poszukiwani wspinacze, których na nepalskim ośmiotysięczniku uwięziła burza śnieżna, są już bezpieczni. Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z trekkingowego szlaku. W wyniku załamania pogody na zboczu góry Annapurna zginęło w sumie 43 ludzi, w tym troje Polaków.

Watykan gasi rozbudzone oczekiwania. Bez przełomu po synodzie

Watykan ogłosił orędzie po synodzie biskupów na temat rodziny. Wbrew przeciekom na temat iście rewolucyjnych dyskusji na temat rozwodników czy homoseksualistów, w dokumencie nie poruszono oficjalnie tych tematów. Biskupi głoszą natomiast, że Kościół nie powinien "kogokolwiek wykluczać".

"Wierzymy, że pogoda jeszcze się poprawi". Niedługo później pogrzebała ich lawina

Dwóch słowackich alpinistów - kierownik wyprawy Jan Matlak i Vladimir Svancar - oraz trzech Nepalczyków zginęło w swoich namiotach w bazie pod szczytem Dhaulagiri (8167 m) po zejściu potężnej lawiny. Przypadki zasypania śniegiem bazy należą do rzadkości. Nic nie zapowiadało tej tragedii. Wieczorem, gdy alpiniści szykowali się do snu, na bazę zeszła potężna lawina.

"Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów"

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała na łamach sobotniego “Corriere della Sera”, że Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika oceniła, że podejście do Rosji będzie testem dla nowych władz UE. - Podziały osłabiają, Europa uczyni wszystko, by mówić jednym głosem - stwierdziła dodając, że "nie jest pewne, czy zdoła to uczynić".

Rosjanie nie oddają ostatniego przyczółka. Tajna baza GRU na syryjskiej górze

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kreml wspiera syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada, topiącego we krwi rebelię przeciw swojemu reżimowi. Skala współpracy okazuje się być może jednak znacznie większa niż przypuszczano. Syryjscy rebelianci przypadkiem natknęli się bowiem na bazę, która wygląda jakby była do niedawna w użytkowaniu rosyjskiego wywiadu. Odnaleźli też materiały wskazujące na to, że w Syrii mogą funkcjonować jeszcze co najmniej dwie takie placówki.

Sojusz Rosji z Chinami nie tak mocny. Moskiewska euforia na wyrost

Rosyjskie media podsumowały wizytę chińskiego premiera w Moskwie jako wielki sukces i potwierdzenie zwrotu Rosji na Wschód w reakcji na zachodnie sankcje. Tymczasem w Pekinie entuzjazm był znacznie mniejszy i wiele wskazuje na to, że Wschód wcale nie czeka na Rosję z otwartymi ramionami.

Od pasania owiec do dżihadu. Czeczeni ciągną na "świętą wojnę"

Zapędzeni w kaukaskie wąwozy przez rosyjskie wojska, czeczeńscy partyzanci wyprawiają się na wojny na Bliskim Wschodzie, a także na Ukrainę. W wojennych komunikatach z syryjskich i irackich frontów przewijają się nazwiska "asz-Sziszani". Tak na Bliskim Wschodzie nazywają ochotników, przybywających na wojnę z Kaukazu.

Operacja "Enwer", tajemnica generała i inne wpadki GRU

Choć uważane za najlepszą rosyjską służbę wywiadowczą, nawet GRU nie ustrzegło się od poważnych wpadek. Przede wszystkim ludzie z Akwarium mogą mówić o gruzińskim kompleksie, choć nagłośnione przypadki zdemaskowania szpiegów GRU i ich oficerów prowadzących zdarzały się też w innych krajach.

Papież "ześle" zbyt konserwatywnego kardynała?

Watykański synod, podczas którego pod wpływem papieża Franciszka kościelni hierarchowie zajmowali się liberalizacją linii społecznej Kościoła, nie minął bez wstrząsów. Jak twierdzi amerykański kardynał Raymond Burke, za ostry sprzeciw zapowiedziano mu usunięcie ze stanowiska i "zesłanie".

Stanął twarzą w twarz z "demonem prędkości". Wygrał i stał się legendą

Podczas II wojny światowej piloci zetknęli się z niezrozumiałym i śmiertelnie groźnym problemem. Podczas walk przy wielkich prędkościach ich samoloty wpadały w wibracje i rozpadały się w powietrzu lub pozbawione kontroli pikując wbijały się w ziemię. Piloci zaczęli mówić o mitycznej „barierze dźwięku” i „demonie prędkości”. Ktokolwiek rzucał im wyzwanie kończył tragicznie. Wygrał dopiero Chuck Yeager, amerykański pilot testowy, który 67 lat temu przeszedł do historii.

Koniec najdłuższej tajnej misji w kosmosie. X-37B wylądował

Wojskowy wahadłowiec X-37B, który został wyniesiony na orbitę okołoziemską w grudniu 2012 r., po 674 dniach z powodzeniem wylądował w bazie Vandenberg w Kalifornii. W kosmosie przeprowadzał tajne testy. Pentagon nic nie mówi o ich przeznaczeniu.

Rosyjski kontenerowiec dryfuje u wybrzeży Kanady. Kapitan ranny

Ogromny rosyjski kontenerowiec z setkami ton oleju napędowegow zbiornikach dryfuje wzdłuż zachodniego wybrzeża Kanady - podały straż przybrzeżna tego kraju. Jednostka nie ma zasilania i jest zdana na porywisty wiatr. W jej kierunku wysłano śmigłowiec, który ma ewakuować rannego kapitana statku. Poza nim na pokładzie przebywa 10 innych Rosjan.

Emeryt zmarł na zawał serca. Zwłoki zjadł niedźwiedź

Baribal nazywany w USA niedźwiedziem czarnym zjadł zwłoki mężczyzny, który zmarł na atak serca w pobliżu jego gawry. Przypadek z Karoliny Północnej przykuł sporą uwagę mediów, bo początkowo nie było jasne, w jakich okolicznościach mężczyzna stracił życie.

Pałki kontra parasole. Znów starcia w Hongkongu

Kilka tysięcy uczestników prodemokratycznych protestów starło się w sobotę z policją w Hongkongu. Policjanci użyli siły, by demonstranci nie zajęli ponownie zajęli terenów, z których zostali usunięci dzień wcześniej. Zatrzymano 26 osób.

Dżihadyści ukrzyżowali 17-latka za robienie im zdjęć

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ukrzyżowali 17-letniego chłopca i wystawili go na widok publiczny, by tak umierał na krzyżu - pisze brytyjski "Independent". Gazeta przeanalizowała zdjęcia umieszczone w internecie przez ugrupowanie siejące postrach w Syrii i Iraku od miesięcy.

Ustawa o unijnym referendum ponownie w Izbie Gmin. Torysi walczą o eurosceptyków?

Projekt ustawy dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE został przyjęty w piątek w pierwszym czytaniu w brytyjskiej Izbie Gmin. Referendum jest planowane na 2017 rok. To drugie głosowanie w tej sprawie w tym roku. Poprzednio ustawa po przejściu przez niższą izbę brytyjskiego parlamentu natrafiła na problemy w Izbie Lordów.

Uwolnią porwane licealistki? Boko Haram zgadza się na rozejm

Władze Nigerii osiągnęły porozumienie ze zbrojnym islamistycznym ugrupowaniem Boko Haram w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia ponad 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia - poinformowały w piątek agencje, powołując się na nigeryjskie źródła.