"Whiskey on the Rocks", czyli jak Szwedzi zaczęli się bać podwodnych szpiegów

Szeroko zakrojone przeczesywanie wód archipelagu sztokholmskiego przez flotę wywołało medialną burzę w Szwecji. Co i rusz pojawiają się sensacyjne tytuły, sugerujące, że chodzi o rosyjski okręt podwodny i rosyjskich dywersantów. Szwedzi są na tym punkcie bardzo przeczuleni, a wszystko przez incydent sprzed 33 lat, kiedy Sowieci naprawdę trafili w szwedzki brzeg i wywołali kryzys dyplomatyczny.

Pistorius skazany na pięć lat więzienia. "Sprawiedliwości stało się zadość"

Po długim procesie Oscar Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sportowiec w połowie września został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki Reevy Steenkamp. Groziła mu za to kara do 15 lat pozbawienia wolności. W czasie odczytywania wyroku na sali panowała grobowa cisza, a lekkoatleta ocierał łzy.

Oferta rozbioru Ukrainy. Wszystkie cytaty z Sikorskiego

Władimir Putin zaproponował Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie w lutym 2008 r. rozbiór Ukrainy - mówi amerykańskiemu portalowi Politico Radosław Sikorski. Twierdzi też, że Polska spodziewała się aneksji Krymu od połowy 2013 roku, i że aneksja półwyspu planowana na Kremlu od lat ostatecznie "skonsolidowała władzę w rękach Putina". "To, co widzimy w Rosji, to pełna akceptacja neoimperializmu" - dodaje Sikorski. Kilka godzin po publikacji materiału były szef MSZ napisał na Twitterze, że tekstu nie autoryzował i doszło do pewnych "nadinterpretacji". Nie wyjaśnił jednak, jakich.

"Były polski obóz" we włoskiej prasie

Dziennik "La Repubblica" nazwał we wtorek Auschwitz "byłym polskim obozem koncentracyjnym". To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej. Ambasada RP zapowiedziała interwencję w redakcji.

Autor artykułu broni Sikorskiego i Tuska. "Szokujące były słowa Putina"

Ben Judah, autor artykułu, w którym zacytowane zostały słynne już słowa Radosława Sikorskiego, broni byłego szefa polskiej dyplomacji i byłego premiera Donalda Tuska. "W nieujawnieniu oferty Putina nie ma nic złego" - napisał dziennikarz na Twitterze. "Przed Krymem nikt by Warszawie nie uwierzył" - dodał.

"Minister kultury" żąda kolejnego rozstrzelania. "Za wywoływanie duchów UPA"

Irina Fiłatowa, "minister kultury Ługańskiej Republiki Ludowej", znowu domaga się kary śmierci. Tym razem napisała podanie o wymierzenie surowej kary mieszkance Ługańska, która miała na cmentarzu "wywoływać duchy przywódców UPA, w tym Romana Szuchewicza". Wcześniej domagała się rozstrzelania "na podstawie prawa czasu wojny" autorki prześmiewczej animacji, w której przypomniano roznegliżowane zdjęcia Fiłatowej. Tymczasem służby prasowe samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej odżegnały się od "pani minister".

MAEA: Iran wypełnia zobowiązania

Władze Iranu podejmują dalsze kroki, by spełnić warunki przedłużonego tymczasowego porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w comiesięcznym raporcie.

Czesi zostawiają żołnierzy w Afganistanie

Czeski rząd zdecydował w poniedziałek, że latach 2015-16 stacjonować będzie w Afganistanie 350 czeskich żołnierzy, kontynuujących szkolenie afgańskiej armii i policji oraz chroniących wojska sojusznicze.

Rumuńscy deputowani podejrzani o korupcję

Rumuńskie służby antykorupcyjne (DNA) podały w poniedziałek, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych. Podejrzewa się ich o korupcję przy tworzeniu ustawy o amnestii, która byłaby korzystna dla jednego z nich.

Cała skóra zasłonięta. Nowe procedury ws. eboli

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przedstawiło w poniedziałek (czasu miejscowego) nowe, bardziej restrykcyjne procedury bezpieczeństwa dla personelu medycznego opiekującego się chorymi na ebolę. Ma to zapobiec kolejnym zarażeniom.

Rzecznik Kremla o słowach Sikorskiego: teraz pojawia się wiele bredni

- Kreml nie ma zamiaru w żaden sposób reagować na słowa byłego szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorskiego o tym, że kilka lat temu prezydent Rosji Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi, premierowi Polski, podzielić Ukrainę - oświadczył rosyjskiej gazecie "RBK" rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Klich o słowach Putina: to była jednoznaczna groźba

- Wszyscy słyszeliśmy długą opowieść Putina, który użył sformułowania "artificial state", czyli "sztuczne państwo" mówiąc o Ukrainie. (...) To była jednoznaczna groźba, którą bardzo poważnie wzięliśmy wtedy pod uwagę - mówił o wydarzeniach z 2008 roku w programie "Świat" w TVN24 BiŚ były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

W Doniecku wciąż słychać wybuchy. Zniszczone domy, uszkodzona Donbas Arena. Czy to koniec rozejmu?

Wieczorem w poniedziałek w Doniecku nie cichną strzały i wybuchy - informują mieszkańcy miasta na portalach społecznościowych. Piszą o zniszczeniu kilku domów mieszkalnych. Wcześniej media opublikowały nagrania wykonane po potężnym wybuchu, który rozległ się w stolicy Donbasu w poniedziałkowy poranek. "Premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko powiedział agencji RIA Novosti, że "ostrzał Doniecka podważa proces negocjacyjny" pomiędzy separatystami a władzami w Kijowie.

Fatalny wywiad, brak centrum dowodzenia. Ukraińcy znaleźli winnych rzezi w "kotle iłowajskim"

Do tragedii sił rządowych Ukrainy w tzw. kotle iłowajskim doprowadziły „fundamentalne problemy z organizacją obrony państwa”, nieodpowiednie działania ówczesnego ministra obrony i szefa sztabu generalnego oraz fakt, że w kraju nie wprowadzono stanu wojennego. Tak brzmią ogłoszone w poniedziałek w Kijowie wstępne wnioski komisji śledczej parlamentu Ukrainy, która bada przyczyny tragedii.

Amerykańscy senatorowie: Ukrainie trzeba dostarczyć broń

Nadszedł czas, by wsparcie dla Ukrainy rozszerzyć o defensywną pomoc militarną, w tym broń - napisali w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Washington Post" wpływowi amerykańscy senatorowie, demokrata Carl Levin i republikanin James Inhofe. Ich zdaniem przyczyniłoby się to do wypracowania politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

Sześć uderzeń lotniczych USA w rejonie syryjskiego Kobane

Siły zbrojne USA dokonały w niedzielę i poniedziałek sześciu uderzeń lotniczych na bojowników Państwa Islamskiego w rejonie syryjskiego miasta Kobane - poinformowało kierujące operacjami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Ukraińscy żołnierze na froncie nie będą mogli głosować

Parlament Ukrainy nie zdołał w poniedziałek uchwalić zmian w prawie wyborczym, by w zaplanowanych na najbliższą niedzielę wcześniejszych wyborach parlamentarnych umożliwić głosowanie żołnierzom walczącym z separatystami na wschodzie kraju.

Profesor Łogaczew niepokoi Szwedów. Teraz płynie do Gdańska? Kapitanaty nie potwierdzają

Ten rejs od początku wywoływał nad Bałtykiem mnóstwo spekulacji. Według części skandynawskich mediów naukowo-badawczy statek Profesor Łogaczew wyruszył na ratunek zaginionemu u brzegów Szwecji rosyjskiemu okrętowi podwodnemu. W dokumentach jako cel rejsu ma jednak wpisane Las Palmas, a z ostatnich informacji wynika, że płynie w stronę Gdańska. Jednak kapitanaty polskich portów w Gdańsku i Gdyni nie potwierdzają tej informacji.

Przed atakiem dżihadystów i po nim. Dramat Kobane na zdjęciach satelitarnych

Państwo Islamskie od połowy września atakuje syryjskie miasto Kobane, strategicznie położone przy granicy z Turcją. Kurdowie ostatkiem sił bronią się przed dżihadystami. W ciągu miesiąca Kobane z tętniącego życiem miasta zamieniło się w opuszczone, nękane bombardowaniami zgliszcza. Zdjęcia satelitarne pokazują rozmiar tragedii tego kurdyjskiego ośrodka.

Niebo Turcji wciąż zamknięte dla Amerykanów

Turcja wciąż nie zgadza się na wykorzystanie jej przestrzeni powietrznej przez lotnictwo USA, które dokonuje zrzutów broni i materiałów medycznych dla Kurdów broniących przed dżihadystami miasta Kobane w Syrii - oświadczył szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.