Największe wybory świata. Głosuje prawie miliard osób

W Indiach rozpoczęły się w poniedziałek wybory parlamentarne. Potrwają ponad 5 tygodni i mogą - według przewidywań - zakończyć się zwycięstwem nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), która odsunie od władzy rządzący obecnie Indyjski Kongres Narodowy.

W Doniecku jednostki specjalne odbijają siedzibę SBU. W Mikołajowie szturm

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiciel p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Rano ogłoszono w tym mieście powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Wieczorem separatyści podobny ruch wykonali w Charkowie, powołując tam kolejną Republikę Ludową. Wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił szefowi MSZ Ukrainy Andrijowi Deszczycy, że użycie siły w odpowiedzi na "legalne żądania" na wschodzie kraju jest "nieakceptowalne".

Skandal na rocznicę ludobójstwa w Rwandzie

Rząd Francji ogłosił, że nie zamierza uczestniczyć w rozpoczynających się obchodach 20. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie. Decyzja zapadła po wypowiedzi rwandyjskiego prezydenta, który oskarżył Paryż o współodpowiedzialność za tę masakrę.

"Lepiej nago niż na kolanach". Rozbierają się w proteście przeciwko rządowi

W geście solidarności z brutalnie pobitym i rozebranym do naga studentem, uczestniczącym w antyrządowych protestach, Wenezuelczycy zrzucają ubrania, fotografują się, a zdjęcia umieszczają na Twitterze. Uzupełniają przy tym hasło "Lepiej nago niż...", a z ich wpisów wyłania się obraz pełnego przemocy, nieudolnie zarządzanego, podzielonego kraju, którym od ponad dwóch miesięcy targają protesty.

Papież: dusza osoby przywiązanej do grzechu brzydko pachnie

Podczas wizyty w kolejnej rzymskiej parafii papież Franciszek apelował do wiernych w niedzielę, by wyszli z „duchowej martwicy” serca. - Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale musimy uważać, by nie dać się zdeprawować - powiedział w kościele w dzielnicy Magliana.

Niezwykła akcja ratunkowa na Pacyfiku zakończona sukcesem

Niedzielna dramatyczna akcja ratunkowa na Oceanie Spokojnym zakończyła się sukcesem. Ratownikom udało się umieścić ciężko chorą dziewczynkę wraz z siostrą i rodzicami na pokładzie fregaty US Navy, która zabierze ich z powrotem do Kalifornii. Rodzina wyruszyła z USA w połowie marca. W trakcie rejsu roczna dziewczynka bardzo poważnie zachorowała. W pobliżu nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc, dlatego zastosowano niezwykłe środki.

Berlusconi zajmie się kotami w ramach rehabilitacji?

Prawomocnie skazany za oszustwa podatkowe były premier Włoch Silvio Berlusconi mógłby przejść resocjalizację, zajmując się psami, kotami, kozami i końmi. Taką propozycję formy odbywania kary przedstawiło włoskie Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt i Środowiska (Aidaa).

Orban: Odnieśliśmy wszechstronne zwycięstwo

Centroprawicowa partia Fidesz odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zdobywając ponad 44 proc. głosów. O sukcesie może mówić też skrajnie prawicowy Jobbik, który przekroczył poziom 20 proc. głosów.

Charków, Donieck, Ługańsk. Prorosyjscy separatyści zajmują urzędy państwowe

Grupa prorosyjskich separatystów wdarła się w niedzielę do siedziby administracji obwodowej w Doniecku. W Ługańsku dwie osoby zostały ranne, gdy separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Demonstranci zajęli też siedzibę władz administracji obwodowej w Charkowie. P.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow odwołał wizytę na Litwie i zwołał nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami sektorów siłowych.

SLD "podlizuje się Rosji"? "To zarzut chybiony"

- Niepokoi mnie polityka, którą narzuca dziś pana partii prezes Leszek Miller. Tak naprawdę lekceważenia tego, co się dzieje na Wschodzie i pewnego nawet, użyłbym tego sformułowania, podlizywania się Rosji - powiedział w "Faktach po Faktach" do Wojciecha Olejniczaka (SLD) Paweł Zalewski z PO. Olejniczak, ocenił że to zarzut "chybiony", bo jego partia od początku nie akceptowała tego, co zrobiła na Krymie Rosja. - Z drugiej strony też muszę powiedzieć, że to co robił premier Tusk machając szabelką, wychodząc przed szereg, mobilizując Europę do wielkich sankcji, to przestrzegaliśmy, że te sankcje, tak naprawdę uderzą rykoszetem najbardziej w Polsce - przypomniał Olejniczak.

"Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami"

Mimo że Berlin nawołuje do wprowadzenie surowszych sankcji wobec Rosji, Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew. Wywiad ukaże się w poniedziałek.

"Dowódcy i żołnierze powinni być dumni z tego, w jaki sposób sprawdziły się afgańskie siły"

- Wszyscy mieli obawy, jak będą wyglądały te wybory, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat gen.bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie. Jak dodał, choć pomoc polskich sił była w gotowości, to "nie była konieczna do użycia". - Wszyscy dowódcy i żołnierze, powinni być dumni z tego, w jaki sposób sprawdziły się afgańskie siły bezpieczeństwa - ocenił.

Dramatyczna akcja na Pacyfiku. Skoczyli z samolotu na ratunek

Około 1,6 tysiąca kilometrów od wybrzeży USA rozgrywa się wyjątkowa akcja ratunkowa. Amerykańskie służby ratują roczną dziewczynkę, która poważnie zachorowała na pokładzie jachtu. Skoczyło do niej na spadochronach czterech ratowników. Dopłynąć ma do nich fregata US Navy.

Francuzi zamawiają u Rosjan siedem nowych Sojuzów. Krym nie przeszkadza

Francuska firma Arianespace zamówiła w Rosji siedem kolejnych rakiet Sojuz. Pomimo napiętych relacji politycznych, współpraca w ważnych aspektach gospodarczych nie słabnie. Rosyjskie rakiety są cennym elementem europejskiej oferty wynoszenia satelitów na orbitę z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Trzeci prezydent Bush? Notowania rosną

Rodzina Bushów znalazła się w centrum uwagi wraz ze zorganizowanymi w ten weekend obchodami 25-lecia objęcia prezydentury przez George’a H.W. Busha i wernisażem Busha juniora. Nasila to spekulacje o prezydenckich ambicjach innego polityka z rodu Bushów: Jeba.

Większość Ukraińców mówi "nie" rosyjskiemu pomysłowi federalizacji

Większość, bo aż 74 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym. Tylko 14 proc. opowiada się za federalizacją, na którą naciska Rosja. W badaniu poparcia dla partii politycznych bardzo słabo wypada Partia Regionów, której przewodniczył Wiktor Janukowycz.

USA wzmocnią Japonię niszczycielami. Obrona przed rakietami Kima

USA wyślą do Japonii dwa dodatkowe niszczyciele wyposażone w system AEGIS BMD, mogące zwalczać pociski balistyczne. - Okręty mają zwiększyć bezpieczeństwo sojuszniczego kraju w obliczu zagrożenia ze strony Korei Płn. - powiedział amerykański minister obrony Chuck Hagel.

Film jak broń, reżim głównym bohaterem. Oto Hollywood Kimów

Rakiety, które co chwilę wystrzeliwuje, i nuklearny arsenał, którego użyciem grozi - to broń Korei Północnej wobec świata. Swoich obywateli reżim Kimów w ryzach trzyma nie tylko dzięki obozom pracy, ale również dzięki ogromnej maszynie propagandowej z filmem w roli głównej, gdzie rozrywka jest celem na ostatnim miejscu. Tu głównym bohaterem jest zawsze państwo, zły nie wygrywa nigdy, a ideologii Juche nie może zabraknąć nawet w komedii romantycznej. Tu zasady są inne niż w Mieście Aniołów - tu jest Hollywood Kimów.

Krótka historia ukraińskiej broni atomowej. Niektórzy chcą jej powrotu

W chwili uzyskania niepodległości Ukraina była trzecim mocarstwem jądrowym świata. Miała więcej głowic niż Chiny, Francja i Wielka Brytania razem wzięte. Kijów długo opierał się naciskom Rosji i USA, próbując zachować choć część arsenału. Ostatecznie mocarstwa dopięły swego. Dzisiaj część ukraińskich polityków znów chce mieć broń jądrową. Czy to możliwe?

Ostrzelani przechodnie. Dwóch zabitych, 13 rannych

Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych w strzelaninie w Kingston, stolicy Jamajki, gdy niezidentyfikowani sprawcy ostrzelali z broni palnej przypadkowych przechodniów - poinformowała miejscowa policja.