Ponad połowa Ukraińców chce wejścia do UE

Ponad połowa Ukraińców chciałaby przystąpienia ich kraju do Unii Europejskiej, a niecałe 30 proc. - przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Spokojne wybory w Afganistanie. Dziś częściowe wyniki

W niedzielę mamy poznać częściowe rezultaty wyborów prezydenckich w Afganistanie. Według wstępnych danych komisji w wyborach wzięło udział siedem milionów osób spośród 12 mln uprawnionych do głosowania, czyli około 58 proc. wyborców. Wysoką frekwencję chwalili zarówno przywódcy światowi, jak i afgańscy.

Nowe podejście do Rosji. Plan kolejnych sankcji?

Szefowie MSZ państw UE na nieformalnym spotkaniu w Atenach, które zakończyło się w sobotę, omawiali nowe podejście do Rosji wobec aneksji Krymu i kryzysu na Ukrainie. UE ma przygotować plan nałożenia nowych sankcji na Rosję, jeśli dojdzie do eskalacji napięć.

Wybory na Węgrzech. Faworytem eurosceptyk

Węgrzy w niedzielę wybierają parlament. Sondaże wskazują, że wygra prawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana, oskarżana od czterech lat o antydemokratyczne tendencje.

"Moskwa nad Adriatykiem" puka do drzwi UE

Rozszerzenie Unii Europejskie to nie tylko żmudny biurokratyczny proces prawny, ale może przede wszystkim inwestycja w pokój i stabilność kontynentu. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe jak na Bałkanach, które coraz wyraźniej pokazują, że chcą do Europy. Najlepszym przykładem tego jest Czarnogóra. Jedno z najmłodszych państw świata.

"Na Wschodzie czas stoi w miejscu"

- Ukraina to człowiek, który jedną nogą stoi w przeszłości, a drugą stara się wyczuć grunt pod przyszłość. Ale niezbyt mu się to udaje - uważa Serhij Żadan, ukraiński pisarz i poeta. Gość "Xięgarni" stwierdził, że czas we wschodniej Ukrainie zatrzymał się w latach 80. Mimo tego, że Ukraina od ponad 20 lat jest niepodległym państwem, to obywatele nadal zadają sobie pytania o tożsamość. - To radziecka przeszłość jest jednym w ważniejszych problemów. Wielu Ukraińców nie rozumie swojej ojczyzny - dodał.

Merkel grozi Rosji kolejnymi sankcjami. "Musimy bronić prawa"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Czy to boeing? Chiński statek słyszy sygnał w morskich głębinach

Chińska łódź patrolowa wykryła w sobotnie popołudnie sygnał o częstotliwości 37,5 kHz dobywający się z głębin Oceanu Indyjskiego - poinformowała chińska agencja Xinhua cytowana przez CNN. Być może jest on wysyłany przez jedną z czarnych skrzynek zaginionego malezyjskiego boeinga 777, którego poszukiwania trwają już miesiąc.

Orban: Unia Europejska nie jest moją miłością

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Unii Europejskiej nie trzeba kochać, ale związek Węgier z tą organizacją nie jest kwestią uczucia. - Kto nie siedzi przy stole, szybko trafi do jadłospisu – oznajmił w sobotnim wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.

Putin, Berlusconi i Merkel pod pędzlem Busha

George W. Bush, który po przejściu na emeryturę poświęcił się hobbystycznie malarstwu, chętnie maluje światowych przywódców. Ponad 20 portretów pędzla byłego prezydenta USA znalazło się na wystawie w rodzinnym muzeum w Dallas w stanie Teksas.

Wirus Ebola coraz bliżej polskich żołnierzy

Wirus Ebola szaleje i rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce. Kolejne przypadki gorączki krwotocznej odnotowano w Mali, gdzie trwa wojskowa operacja Unii Europejskiej. Biorą w niej udział między innymi polscy żołnierze. Czy są bezpieczni?

Karzaj "ojcem narodu"? Jeśli przeżyje wybory

Prezydent Hamid Karzaj zamierza przejść do historii jako pierwszy afgański władca, który dobrowolnie odda urząd i nie straci przy tym życia. W dodatku wcale nie zamierza rozstawać się ani z polityką, ani z władzą. Marzy mu się honorowy tytuł „ojca narodu”.

Afganistan wybiera prezydenta. "Amerykański" Afgańczyk, jednoimienny czy wybraniec Karzaja?

Aszraf Ghani, dr Abdullah i Zalmaj Rassul - to najważniejsi spośród ośmiu kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich w Afganistanie. Z całej trójki to Zalmaj Rassul uchodzi za faworyta ustępującego Hamida Karzaja. Jeśli w sobotnich wyborach żadnemu nie uda się zdobyć ponad połowy głosów, konieczna będzie dogrywka między dwoma najsilniejszymi kandydatami. Druga runda zostanie rozegrana latem.