"To reżim Iranu stworzył terroryzm"


Przedstawicielka irańskiej opozycji na uchodźstwie oskarżyła przed Kongresem USA reżim w Teheranie o to, że jest "ojcem chrzestnym" Państwa Islamskiego, pomimo tego że szyicki Iran zwalcza tę radykalną sunnicką organizację zbrojną w Iraku i Syrii.

- To reżim irańskich mułłów przyczynił się do powstania Państwa Islamskiego i to mordy sunnitów w Iraku pozwoliły wynurzyć się Państwu Islamskiemu - argumentowała przebywająca w Paryżu przewodnicząca Narodowej Rady Irańskiego Ruchu Oporu (NCRI) Marjam Radżawi podczas wideokonferencji na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Kongresu.

- To reżim Iranu (...) stworzył terroryzm - podkreśliła przywódczyni irańskiej opozycji, która ma swą reprezentację w Waszyngtonie. - Wbrew wszelkim różnicom Państwo Islamskie i będący u władzy w Iranie fundamentaliści są sobie bardzo bliscy i mogą nawet przy okazji współpracować - dodała.

Przeciwnicy Teheranu

Na początku kwietnia Marjam Radżawi uznała, że ramowe porozumienie z Lozanny w sprawie programu nuklearnego Iranu nie wystarczy, by powstrzymać ten kraj od wyprodukowania broni jądrowej. "Permisywizm i nieuzasadnione ustępstwa" ze strony negocjujących z Iranem mocarstw "jedynie dają więcej czasu temu najmniej wiarygodnemu reżimowi na świecie" oraz "zwiększają związane z tym zagrożenia dla Irańczyków, regionu i świata" - podkreśliła. Ogłoszona 2 kwietnia wstępna umowa ma być podstawą ostatecznego porozumienia, które powinno zostać sfinalizowane do 30 czerwca.

To reżim Iranu (...) stworzył terroryzm (...) Wbrew wszelkim różnicom Państwo Islamskie i będący u władzy w Iranie fundamentaliści są sobie bardzo bliscy i mogą nawet przy okazji współpracować Marjam Radżawi

NCRI z siedzibą we Francji to koalicja polityczna różnych irańskich grup opozycyjnych, w tym najbardziej znanej, rezydującej w Iraku - Organizacji Ludowych Mudżahedinów Iranu (PMOI, MEK). Organizacja ta była uważana za terrorystyczną do 2008 r. przez Unię Europejską, a do 2012 r. - przez Stany Zjednoczone - podaje agencja AFP.

Walczyli po stronie Saddama

NCRI uważa się za irański rząd na emigracji i walczy o przekształcenie Islamskiej Republiki Iranu w państwo świeckie. Twierdzi, że cieszy się znacznym poparciem w samym Iranie, ale zdaniem obserwatorów jest ono raczej ograniczone ze względu na opowiedzenie się przez nią po stronie Iraku podczas wyniszczającej wojny iracko-irańskiej w latach 1980-88. PMOI uczestniczyła w islamskiej rewolucji w Iranie w 1979 r. - później jednak została wygnana z kraju i skorzystała z gościny irackiego dyktatora Saddama Husajna.

Wcześniej organizacja, za rządów szacha, atakowała i zabijała Amerykanów, ówczesnych sprzymierzeńców Teheranu.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP