Mołdawia mówi "nie" Putinowi. Ten zareaguje agresją?

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych 3,5-milionowa Mołdawia będzie kontynuowała kurs integracji z Unią Europejską, o ile prezydent Rosji Władimir Putin znowu nie ucieknie się do zbrojnej agresji - pisze we wtorek "Washington Post".

Działa na chwilę zamilkną? Separatyści potwierdzają rozejm

Przywódca separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki potwierdził doniesienia, że separatyści i ukraińska armia doszli do porozumienia ws. wstrzymania ognia i wycofania z linii starć ciężkiego sprzętu wojskowego. To już druga próba. Wcześniejsza zakończyła się niepowodzeniem.

Dodruk euro w marcu? EBC podejmie decyzje na początku 2015 roku

Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę strefy euro. Na początku 2015 r. EBC można będzie lepiej ocenić ten projekt - mówi zastępca szefa Banku Vitor Constancio przed czwartkowym posiedzeniem EBC.

Rosja przyznaje się do porażki? "Nasza gospodarka skurczy się w przyszłym roku"

Rosyjska gospodarka prawdopodobnie skurczy się w przyszłym roku o 0,8 proc. - powiedział we wtorek rosyjski wiceminister gospodarki Aleksiej Wiediew. To znaczna, że Moskwa musi dokonać korekty wcześniejszych prognoz - wcześniej rosyjska gospodarka miała rosnąć o 1,2 proc. Wiediew dodał, że w drugim półroczu jest możliwy zwrot w stronę wzrostu.

"Protokół dyplomatyczny nie jest w naturze Tuska"

Donald Tusk niechętnie stosuje się do protokołu dyplomatycznego, gdyż to nie jest w jego naturze - zauważył we "Wstajesz i wiesz" dr Janusz Sibora, badacz protokołu dyplomatycznego. W poniedziałek były premier oficjalnie objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Żona przywódcy dżihadu ujęta na libańskiej granicy

Libańskie wojsko poinformowało o zatrzymaniu żony Abu Bakra al Bagdadiego, przywódcy fanatycznego Państwa Islamskiego. Kobieta miała wraz z synem próbować przedostać się przez granicę z Syrii do Libanu. Nie wiadomo, dlaczego podjęła taką próbę.

Rosja porzuciła South Stream, ale gaz popłynie. "Turcja będzie nowym wejściem Putina"

Rezygnacja z budowy gazociągu South Stream nie oznacza, że Rosja nie zbuduje podobnego rurociągu, ale przebiegającego inną trasą. Zdaniem Piotra Woźniaka, byłego ministra gospodarki i eksperta ds. energetyki South Stream zostanie zastąpiony innym projektem, o nowej nazwie i przebiegu. Szef Gazpromu podał wczoraj, że nowy gazociąg rozpocznie się w tym samym miejscu co South Stream, przebiegnie przez Morze Czarne do Turcji i potem do Grecji. Dalej jest kilka możliwych kierunków, którymi gaz może dostać się do Europy Zachodniej.

Ropa w Nowym Jorku tanieje po mocnym rajdzie w poniedziałek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym rajdzie w poniedziałek - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 68,53 USD, po spadku o 47 centów.

Kreml się poddaje. Czym był South Stream?

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że skoro "UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zrealizowany". Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie gazociągu. Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji. Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji. Miller wyjaśnił, że jest to ta część gazu, jaką Turcja otrzymuje obecnie z Rosji przez Ukrainę i Bałkany. Czym był South Stream?

"Co, do cholery!?". Bliskie spotkanie Norwega z MiG-31

Norweskie lotnictwo wojskowe udostępniło mediom nagranie z systemów pokładowych F-16, który odbył zbyt bliskie spotkanie z rosyjskim myśliwcem przechwytującym MiG-31. Według Norwegów ich pilot musiał wykonać gwałtowny manewr, aby uniknąć "potencjalnie groźnej" sytuacji. Norweskie media piszą o "agresywnych manewrach" Rosjanina, ale na podstawie krótkiego nagrania trudno stwierdzić czy to prawda.

Skrytykowała córki Obamy za "zbyt krótkie" spódniczki. Przeprosiła i odeszła

Córki Baracka Obamy na corocznej uroczystości ułaskawienia indyka z okazji Święta Dziękczynienia pojawiły się w dość krótkich spódniczkach. Nastoletnie Sasha i Malia stroiły też miny, wyraźnie dystansując się do przebiegu spotkania. Współpracownica republikańskiego kongresmena, która skrytykowała strój dziewczynek i ich zachowanie, przeprosiła i zrezygnowała z funkcji.

Spadki na Wall Street. Przez handel i Chiny

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, głównie z powodu gorszych niż oczekiwano wyników handlu detalicznego w USA i danych z chińskiej gospodarki.

Siostry miały dość molestowania w autobusie. Obroniły się paskami od spodni

Dwie siostry z dnia na dzień stały się w Indiach bohaterkami. Powodem jest opublikowane w internecie nagranie, na którym widać, jak własnymi rękami i paskiem od spodni próbują odpędzić mężczyzn, którzy mieli molestować je w biały dzień w autobusie. - Jeśli którykolwiek z pasażerow wystąpiłby w naszej obronie, nie musiałybyśmy uciekać się do takich środków - tłumaczyły swoją gwałtowną reakcję w rozmowach z mediami.

Obama prosi Kongres o pieniądze dla policji w Ferguson

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się w poniedziałek do Kongresu o 263 mln dolarów dla sił bezpieczeństwa w Ferguson w stanie Missouri po zamieszkach, do których tam doszło w związku z decyzją ławy przysięgłych w sprawie zastrzelenia nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka.

Hinduskie podziękowanie za dobrobyt: tysiące zarżniętych bawołów i kozłów

Podczas festiwalu Gadhima zarzyna się tysiące zwierząt w dowód wdzięczności za opiekę, jaką sprawują bóstwa nad gatunkiem ludzkim. - Obiecałem bogini, że jeśli pomoże moim dzieciom znaleźć pracę, ofiaruję jej kozła - mówi Motilal Kushwaha, jeden z uczestników rytuału, w rozmowie z reporterem CNN. Prośby najwidoczniej zostały wysłuchane, bo syn Kushwaha znalazł zatrudnienie.

Bieńkowska odpowiada Cameronowi: deportacja jest sprzeczna z prawem unijnym

- Deportacja jest sprzeczna z prawem unijnym. Kraj członkowski nie może podejmować decyzji, które są sprzeczne z podstawowymi regulacjami. Jeśli chodzi o deportację obywateli UE, z innego kraju UE, to jest to absolutnie sprzeczne z prawem europejskim, co do tego w ogóle nie ma wątpliwości. Co do wszystkich innych zapowiedzi premiera Camerona to trzeba będzie poczekać na szczegóły – powiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska w TVN24 Biznes i Świat.

Unia chce bardziej chronić banki. Przed kłopotami

Przedstawiciele państw UE nie sprzeciwili się propozycji przepisów ws. szczegółowych zasad ostrożnościowych dotyczących sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Nowe rozwiązania mają zabezpieczać interesy klientów tych instytucji, ale też wspierać sekurytyzację.

Pierwszy dzień Tuska w nowej pracy. Rozmowa z Obamą i liczne spotkania

Przed południem w poniedziałek Donald Tusk przejął obowiązki szefa Rady Europejskiej. Pierwszy dzień na nowym stanowisku spędził pracowicie - spotkał się m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Barackiem Obamą. To dopiero początek wyzwań - w ciągu trzech dni siedmiokrotnie spotka się z przywódcami państw i szefami instytucji.