"Nasze pozycje zostały zrównane z ziemią". Czołgi i haubice kontra broń strzelecka

Rebelianci i władze w Kijowie prowadzą rozmowy o wycofaniu z linii frontu czołgów i uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm - poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna. Doniesienia w tej sprawie potwierdził były prezydent Leonid Kuczma, który reprezentował oficjalną delegację ukraińską podczas rozmów pokojowych w Mińsku. Mimo negocjacji, rebelianci kontynuują jednak ataki na pozycje ukraińskie w Donbasie.

Szef MSZ Turcji: Władze Krymu represjonują Tatarów. Wyślemy obserwatora

Szef tureckiego MSZ przebywający z wizytą w Wilnie stwierdził, że sytuacja na okupowanym przez Rosję Krymie "jest nie do zaakceptowania", a żyjący tam Tatarzy są "represjonowani" i "atakowani". Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Ankara wyśle nieoficjalnego obserwatora na półwysep, który przyjrzy się uważnie sytuacji tej społeczności.

"Święty Graal polityki zagranicznej Obamy"

Wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego zwiększa szanse na to, że Teheran nigdy nie stanie się nuklearnym zagrożeniem, a Bliski Wschód będzie bardziej stabilny - podkreśla "New York Times".

Prezydent Chin złamał niepisaną zasadę. Były szef bezpieki oskarżony

Były minister bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkang został oskarżony o korupcję, nadużycie władzy i dobrowolne ujawnienie tajemnic państwowych - podała w piątek agencja Xinhua. Zhou jest najwyższą rangą osobistością uwikłaną w skandal korupcyjny w historii ChRL. Prezydent Chin Xi Jinping, który do tego dopuścił złamał niepisaną zasadę, że członkowie Biura Politycznego po przejściu emeryturę nie są poddawani kontroli - zauważa Reuters.

Wybrali chrześcijan, a potem zabijali jednego za drugim. Przez cały dzień

To był najczarniejszy dzień w historii Kenii od 1998 roku i ataku na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Nairobi. W czwartkowym ataku terrorystów z islamistycznej grupy al-Szabab na uniwersytet w mieście Garissa zginęło 147 osób, a 69 zostało rannych. Terroryści, którzy przybyli z Somalii w pięciosobowej ekipie, tym razem działali inaczej niż w przeszłości - pisze kenijski dziennik "Daily Nation", analizując atak i policyjną obławę na islamistów.

ONZ ostrzega: Jemen tonie we krwi

W walkach w Jemenie, gdzie od ponad tygodnia Arabia Saudyjska i jej sojusznicy prowadzą ataki z powietrza, zginęło w ciągu 14 dni 519 osób, a prawie 1,7 tys. zostało rannych - poinformowała w czwartek koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej Valerie Amos.

Mauretańscy ulemowie nakładają fatwę na niewolnictwo

Po tym jak w Mauretanii zapadły ponownie wyroki więzienia dla działaczy ruchu przeciwników niewolnictwa, Liga Ulemów Mauretanii ogłosiła fatwę (werdykt religijny), która uznaje za nielegalne "wszelkie praktyki związane z niewolnictwem".

Ciało znalezione w kanale. To znany polityk

Ciało jednego z najbardziej znanych belgijskich polityków znaleziono w czwartek w kanale w Hasselt, na wschodzie Belgii. Kilka godzin wcześniej prokuratura ogłosiła, że były lider flamandzkiej Partii Socjalistycznej Inaczej (SP.A) stanie przed sądem za gwałt.

Wirówki, uran, ciężka woda i sankcje. Analiza: co ustalono w Lozannie?

Wyznaczony termin minął 31 marca, ale dopiero dwa dni później udało się dojść do porozumienia. W końcu w Szwajcarii mocarstwa (Chiny, Rosja, USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) uzgodniły z Iranem oświadczenie, które będzie podstawą do dalszych prac nad umową dotyczącą irańskiego programu atomowego. Co uzgodniono w Lozannie?

Obama o "historycznym" porozumieniu. I od razu zaczyna lawirować

Osiągnięto "historyczne" porozumienie, które, jeśli zostanie w pełni wdrożone, uniemożliwi Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej i uczyni świat bezpieczniejszym - oznajmił Barack Obama, komentując osiągnięcie "ramowego" porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego. Prezydent i jego otoczenie natychmiast rozpoczęli polityczne działania, mające na celu uspokoić opozycję i sojuszników w regionie.

Sukces operacji "sting". Dwie kobiety planowały zamachy w USA

W Nowym Jorku zatrzymano dwie kobiety pod zarzutem przygotowywania zamachu na terytorium USA. Według "New York Timesa" zatrzymane mają związki z Al-Kaidą. Telewizja NBC podała, że rozważały one wiele możliwych celów ataku, w tym na budynki rządowe.

Kłótnia o komory gazowe. Le Pen odcina się od Le Pena

Jean-Marie Le Pen po raz kolejny publicznie bronił swojej wypowiedzi nt. nazistowskich komór gazowych jako "detalu" w historii. Wywołał tym samym irytację swojej córki Marine, która stara się odciąć od radykalnych i mało popularnych we Francji wypowiedzi swojego ojca. 86-letni założyciel Frontu Narodowego stanowi dla niej problem.

Nowe dane o arsenałach jądrowych. Radość Rosjan trwała krótko

Departament Stanu opublikował najnowsze dane na temat stanu arsenałów jądrowych Rosji i USA. Wynika z nich, że Rosjanie znowu mają mniej gotowych do użycia głowic niż Amerykanie. Jeszcze pół roku temu rosyjskie media wyrażały radość, że po raz pierwszy od wielu lat jest odwrotnie.

Rosjanie straszyli NATO atomem, "zielone ludziki" u Bałtów? Moskwa: to fantazje

Rosjanie przestrzegają, że mogliby użyć broni jądrowej, gdyby NATO próbowało umieścić większe siły w krajach bałtyckich, lub gdyby nastąpiła próba siłowego zwrócenia Krymu Ukrainie - twierdzi brytyjski dziennik "The Times", powołując się na niejawne notatki ze spotkania rosyjskich i zachodnich oficjeli. - To klasyczny przykład demonizacji Rosji - odpowiada rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Dlaczego nie zajmują Mariupola? Były "premier" DRL: mamy układ z Achmetowem

Były szef "rządu" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Borodaj ujawnił, że ukraiński oligarcha Rinat Achmetow zawarł ciche porozumienie z rebeliantami. Firmy Achmetowa mogą swobodnie działać na terenie kontrolowanym przez separatystów, a w zamian oligarcha wspiera materialnie "republikę ludową". Achmetow musi mieć jednak możliwość eksportu swojej produkcji na Zachód. Dlatego rebelianci nie zajmują portu w Mariupolu.

"Nie rozpraszajcie prezydenta". Na Krymie za skargę do Putina ukarzą

Życie na okupowanym Krymie staje się coraz trudniejsze, ale premier Siergiej Aksjonow zabrania uskarżania się. Szef krymskiego rządu będzie domagał się karania osób, które zaczynają narzekać na władze i kierują skargi do Władimira Putina. - Jeśli macie pretensje, to piszcie najpierw do nas i nie rozpraszajcie prezydenta - powiedział Aksjonow.