Mer liczy uczniów według wyznania. We Francji zawrzało

We Francji wywołała burzę wypowiedź mera miasta Beziers, który w telewizji przyznał, że prowadzi statystyki uczniów z uwzględnieniem ich religii. Prezydent Francois Hollande oznajmił, że takie praktyki są "sprzeczne z wszelkimi wartościami Republiki". Wszczęto śledztwo.

Wysłannicy papieża "odpuszczą grzech aborcji"

Podczas Roku Świętego, zaczynającego się 8 grudnia, papież Franciszek wyśle do diecezji "misjonarzy miłosierdzia", czyli kapłanów, którzy będą mogli odpuścić grzech aborcji - ogłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Salvatore Fisichella.

Z kamerą w "miejscu, w którym panuje najbardziej napięta sytuacja na Ziemi"

Z reguły widok na strefę zdemilitaryzowaną leżącą wzdłuż 53. równoleżnika na Półwyspie Koreańskim oferują nagrania wykonane z terytorium Korei Południowej. Jeden z reporterów CNN dostał jednak pozwolenie na przyjrzenie się granicy od północnej strony i został oprowadzony po terenie przez oficera północnokoreańskiej armii.

Polskie napisy na grobie Bandery. "Prowokacja"

Ukraińscy deputowani chcą przenieść prochy Stepana Bandery z Monachium do Kijowa. Powód: nieznani sprawcy ponownie zbezcześcili grób przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Tym razem zostawili na krzyżu polskie napisy. Ukraińskie portale piszą o prowokacji i przypominają, że "w Monachium przebywali rosyjscy motocykliści".

Żołnierz, kolaborant, szpieg. Życie jak scenariusz filmowy

Ruzi Nazar, nazywany przez tureckie media "prawdopodobnie ostatnim szpiegiem i żołnierzem Zimnej Wojny", przez całe życie walczył z system radzieckim i jego dominacją w Azji Środkowej. Zmarł w Turcji 30 kwietnia w wieku 98 lat. Radio Wolna Europa przypomniało jego iście filmową biografię. Filmową tym bardziej, że na kanwie jednej z akcji, w których uczestniczył, powstał oscarowy film "Operacja Argo".

Zarzuty o terroryzm po protestach 1 maja

Sąd w Stambule postawił zarzuty terroryzmu 24 osobom zatrzymanym 1 maja przy próbie przedostania się na plac Taksim, gdzie obowiązuje zakaz demonstracji. Plac ten to tradycyjne miejsce wieców tureckiej lewicy m.in. w Święto Pracy.

Czescy artyści chcą "podarować" Putinowi swojego prezydenta

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Z polskiej piekarni w Nepalu nic nie zostało. Można pomóc

Trzęsienie ziemi zniszczyło piekarnię w dolinie Langtang, która powstała ze zbiórek w Polsce oraz dotacji ambasady polskiej w Delhi. Razem z piekarnią zniknęła też część wioski, w której stał budynek. Brakuje jedzenia i namiotów dla 2 tys. ludzi.

"Precz z łapami!". Manifest francuskich dziennikarek

Sprośne uwagi, obmacywanie i natrętne zaproszenia na kolację to praktyki, których dopuszczają się niektórzy francuscy politycy, dowodzące ich "wyuzdanego paternalizmu" i seksizmu - piszą na pierwszej stronie "Liberation" francuskie dziennikarki.

Rebelianci szykują się na 9 maja. "Czołgi, goździki i grady w Doniecku"

"Pod pretekstem przygotowań do parady wojskowej 9 maja rebelianci ściągają do Doniecka i Ługańska czołgi, transportery opancerzone i wyrzutnie rakietowe" - twierdzi ukraiński analityk i deputowany do parlamentu Dmytro Tymczuk. Dowódcy operacji antyterrorystycznej informują o zaciętych walkach w Szyrokino pod Mariupolem i ostrzegają przed "krwawymi prowokacjami w Donbasie podczas obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR na Niemcami". W Mińsku zbiera się zaś grupa kontaktowa ds. uregulowania kryzysu.

Państwo Islamskie przyznało się do pierwszego ataku w USA

Dżihadystyczna grupa zbrojna Państwo Islamskie (IS) przyznała się do niedzielnej strzelaniny przed budynkiem wystawowym w miejscowości Garland w stanie Teksas, w którym zorganizowano konkursową wystawę karykatur proroka Mahometa. Zginęły w niej dwie osoby.

"Dom Pottera" nad Morzem Czarnym. Tak mieszka "bohater" rewolucji sprzed lat

Odeski pałac byłego szefa ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej Serhija Kiwałowa oficjalnie jest "częścią Międzynarodowego Uniwersytetu Humanitarnego”. Jeden z kampusów "uczelni" ma kort i przystań z jachtami. "Brakuje w tym miejscu jedynie studentów" - ironizują ukraińskie media. Posiadłość nagrała z drona organizacja AutoMajdan, znana z walki z reżimem obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Epidemia i lawiny błotne. Nepal czeka na pomoc

Nepal powoli podnosi się po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj pod koniec kwietnia. Jednak wciąż wiele dróg pozostaje nieprzejezdnych. Osuwającą ziemię trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż zbliża się pora deszczowa, która może doprowadzić do lawin błotnych. Ponadto organizacje pomocy humanitarnej ostrzegają, że istnieje poważne ryzyko wybuchu epidemii. Liczba ofiar kataklizmu wzrosła do ponad 7,5 tys. Na miejscu sytuację obserwuje specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski.