"Nie" dla "Ostatniej Wieczerzy" na EXPO

Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.

Hillary Clinton nowym prezydentem USA? W sondażach wciąż prowadzi

Hillary Clinton wciąż dominuje w sondażach prezydenckich, choć większość Amerykanów jej nie ufa, a jej reputacji szkodzi "afera mejlowa". Tymczasem na poważnego konkurenta żony byłego prezydenta USA wyrasta Bernie Sanders - socjaldemokrata z Vermont o polskich korzeniach.

Atak na krytyków Kadyrowa. Biuro zdemolowane

Zamaskowani bojówkarze zdemolowali w stolicy Czeczeni biuro Komitetu Przeciwko Torturom. Rozbiwszy młotem drzwi, wtargnęli do środka i wynieśli przechowywane tam dokumenty. Nikt z aktywistów organizacji pozarządowej nie ucierpiał - wszyscy zdołali uciec przez okno.

Kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych. W walkach "zginęli żołnierze GRU"

Walki w Marjince pod Donieckiem, gdzie separatyści przez kilkanaście godzin atakowali wojska ukraińskie, wieczorem ustały. Po obu stronach starć są ofiary. Jak twierdzą Ukraińcy, wśród zabitych s a żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. - Rosja po raz kolejny złamała ustalenia pokojowe z Mińska i wydała swoim żołnierzom rozkaz, by rozpoczęli operację militarną w Donbasie – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Prezydentowi Czech grozi ograniczenie władzy

Centrolewicowy czeski rząd uchwalił w środę projekt nowelizacji konstytucji, zmieniającej uprawnienia prezydenta - poinformowała czeska państwowa agencja CTK, powołując się na własne źródła. Jeśli wszystko pójdzie po myśli rządu, to od przyszłego roku Milosz Zeman utraci niektóre prerogatywy.

FBI chce wiedzieć, jak Rosja dostała mundial. Wielkie banki "spanikowały" i współpracują

Nie chodzi już tylko o łapówki. Federalne Biuro Śledcze rozpocznie badanie samego procesu decyzyjnego ws. przyznania organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 i 2022 roku Rosji i Katarowi - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowego przedstawiciela Departamentu Sprawiedliwości USA. Tymczasem opublikowanie przez FBI w ub. tygodniu informacje dotyczące banków, z których korzystali oskarżeni o korupcję działacze FIFA, doprowadziło szefów największych europejskich i amerykańskich instytucji tego typu do zbadania historii wszystkich kont, z których korzystali działacze federacji.

Łotwa ma nowego prezydenta

Nowym prezydentem Łotwy zostanie dotychczasowy minister obrony Raimonds Vejonis, o czym zadecydowało w środę ostatnie głosowanie w 100-osobowym parlamencie, który wybiera szefa państwa raz na cztery lata. Za Vejoniserm opowiedziało się 55 deputowanych, przeciw było 42.

Niemcy zdania nie zmieniają: aneksja Krymu nielegalna

Rząd Niemiec potwierdził w środę swoje stanowisko, że przyłączenie Krymu do Rosji było aneksją i pogwałceniem prawa międzynarodowego. To odpowiedź na protesty rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który zarzucił Berlinowi, że pomylił aneksję z "ponownym zjednoczeniem".

Los kilkuset ludzi nieznany. Władze milczą, piętrzą się pytania

Dlaczego większość uratowanych osób to członkowie załogi, dlaczego statek nie przybił do brzegu, a kontynuował rejs w bardzo złą pogodę i dlaczego władze nie ujawniły nazwisk ocalałych pasażerów oraz tożsamości wyłowionych ofiar? Dwie doby po katastrofie chińskiego statku z 456 osobami na pokładzie rodziny zaginionych publicznie wyrażają swój gniew i pytają, co robią władze w Pekinie, które nie tłumaczą nawet, jak przebiega akcja ratunkowa na rzece Jangcy.

Długie naloty wyczerpują arsenały Arabów. Proszą USA o dostawy

Pentagon zawiadomił Kongres, że w fazie planowania jest sprzedaż dużej partii amunicji dla wojska Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 1,6 tysiąca różnych bomb ma zasilić arsenały, które opustoszały po miesiącach nalotów w Iraku, Jemenie i Syrii. Jak piszą wojskowi, w ten sposób zostanie "wsparty ważny partner strategiczny".

Niedoszły zamachowiec z Cypru "zatrzymany dzięki Mosadowi"

Cypryjska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę, w którego domu znaleziono ogromną ilość azotanu amonu - substancji, która mógłby posłużyć do skonstruowania potężnej bomby. Cypryjskie władze mogły go zatrzymać dzięki współpracy z izraelskim wywiadem, podał kuwejcki dziennik "Al-Jarida".

"Przepędzony" przez Rosjan niszczyciel nadal krąży po Morzu Czarnym

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

Film o Ramzanie Kadyrowie zablokowany. "Łamane prawa autorskie"

Film "Rodzina" o prezydencie Czeczenii Ramzanie Kadyrowie został zablokowany na kanale YouTube fundacji Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego. Powodem jest skarga rosyjskiego producenta, który twierdzi, że "jego prawa autorskie zostały naruszone". Dokument ukazuje rolę i pozycję Kadyrowa w polityce rosyjskiej. Odpowiada na pytanie, w jaki sposób prezydent Czeczenii zdołał podporządkować sobie samego Władimira Putina.

Separatyści: setki górników uwięzionych pod ziemią

Dwie kopalnie węgla kamiennego w Doniecku straciły w środę zasilanie elektryczne w wyniku ostrzału artyleryjskiego, podały władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Według ich informacji, setki górników są uwięzionych. Separatyści poinformowali także o 15 osobach zabitych w środę w wyniku bombardowania.

Broń, z której miał zginąć Niemcow, w aktach sprawy. Adwokat: żadnej broni nie ma

Pistolet, którym - jak twierdzi policja - prawdopodobnie zabito byłego lidera opozycji Borysa Niemcowa, został włączony do akt sprawy, ale adwokat głównego oskarżonego o to zabójstwo Zaura Dadajewa twierdzi, że broń została "podłożona", bo tej, z której strzelano do Niemcowa, nie znaleziono. Agencja Interfax, która o tym poinformowała, twierdzi też, że zostanie wysłany list gończy za Rusłanem Gieriemiejewem, którego rodzina ma pozwiązania z prezydentem Czeczenii.

To nagranie ma skompromitować Moskwę. "Najważniejsze to mieć broń i zająć pozycję w rowie"

Deputowany ukraińskiego parlamentu Jurij Łucenko zamierza przekonać opinię publiczną, a także władze na Kremlu, że zatrzymani pod Ługańskiem żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU nie odeszli ze służby. Dowodem ma być nagranie, które poseł zademonstrował w Radzie Najwyższej. Wideo pochodzi z telefonu, który należał do zatrzymanego żołnierza GRU Aleksandra Aleksandrowa.