Kolejna egzekucja dżihadystów. Wśród ofiar dzieci

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili egzekucję 23 cywilów, w tym dzieci, w pobliżu miasta Palmira w środkowej Syrii, gdzie trwają walki między rebeliantami a siłami rządowymi - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Kara śmierci dla Dżochara Carnajewa, zamachowca z Bostonu

Ława przysięgłych zdecydowała o skazaniu na karę śmierci Dżochara Carnajewa, współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego w 2013 roku. W kwietniu 21-latek został uznany winnym wszystkich 30 postawionych mu zarzutów.

„Światu ciężko będzie przełknąć nową wiceszefową MSZ Izraela”

Jest tak radykalna, że nie używa nawet nazwy Zachodni Brzeg. W zamian woli mówić o żydowskiej Judei i Samarii, a najchętniej wcieliłaby je w granice Izraela. Jest też gorącą zwolenniczką budowania kolejnych żydowskich osiedli i przeciwniczką mieszanych - żydowsko-arabskich małżeństw. To Tzipi Hotovely - nowa wiceszefowa izraelskiej dyplomacji, która de facto będzie nią kierowała.

Chłód na linii USA-Izrael. Obama popiera Państwo Palestyńskie

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że rozwiązanie polegające na istnieniu dwóch państw - Izraela i Palestyny - "ma absolutnie żywotne znaczenie" dla bezpieczeństwa Izraela. Uznaniu suwerennego Państwa Palestyńskiego konsekwentnie sprzeciwia się sojusznik USA - Izrael, jednak w ostatnich miesiącach ich stosunki dwustronne uległy pogorszeniu.

Wylądował samolot z pomocą dla Jemenu. Kolejne w drodze

Pierwszy samolot z pilną pomocą humanitarną wylądował w piątek w stolicy Jemenu, Sanie. To jedna z sześciu maszyn, które mają dostarczyć najpotrzebniejsze artykuły - poinformowało UNHCR w trzecim dniu pięciodniowego rozejmu na dostarczenie pomocy humanitarnej.

Bułgaria wysłała wojska na granicę z Macedonią

Sytuacja w Macedonii może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, również po to, by przyjąć uchodźców - powiedział w czwartek premier Bułgarii Bojko Borysow i zarządził wysłanie dużych oddziałów armii na granicę z Macedonią. To pokłosie trwającej dwa dni (9-10 maja) bitwy o miasto Kumanowo, w której macedońska policja starła się z albańskimi ekstremistami. W walce zginęło 18 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Wspólne selfie premierów Chin i Indii. Chińczycy zaskoczeni

Przebywający z wizytą w Chinach premier Indii Narendra Modi spontanicznie zaprosił w Pekinie premiera ChRL Li Keqianga do zrobienia sobie wspólnego selfie, a następnie zamieścił je na swym koncie na portalu Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera.

Cyberatak na Bundestag. "Nie wiadomo, kto za nim stoi"

Niemiecki Bundestag stał się obiektem ataku nieznanych hakerów. Rzecznik parlamentu potwierdził w piątek informację podaną przez "Spiegel Online". Wiceprzewodnicząca Bundestagu Petra Pau powiedziała, że cyberatak trwa od wtorku i jeszcze go nie opanowano.

30. rocznica kampanii antyalkoholowej w Rosji. Gorbaczow: za to trzeba wypić!

W 30. rocznicę bezprecedensowej w historii Rosji kampanii antyalkoholowej jej twórca Michaił Gorbaczow przyznał, że "przesadził". - Nie wszystko poszło jak należy. Nie można było spowodować, by społeczeństwo wytrzeźwiało od razu. Kampanię należało prowadzić etapami - mówił były sekretarz generalny KC KPZR w wywiadzie dla "Komsomolskiej Prawdy".

Żanna Niemcowa: mój ojciec oddał życie za wolną Rosję

- Mam nadzieję, że mimo wszystko pewnego dnia Rosja będzie wolna. Mój ojciec oddał za to życie - powiedziała Żanna Niemcowa, córka zamordowanego w lutym br. rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa, odbierając w Warszawie nagrodę Orła Jana Karskiego. Nagroda po raz pierwszy została przyznana pośmiertnie.

"Olbrzymie upokorzenie" wywiadu Seulu? Minister Kim Dzong Una prawdopodobnie żyje

Minister obrony Pjongjangu być może żyje, a południowokoreańska Narodowa Służba Bezpieczeństwa (NIS) mogła się pospieszyć z przekazaniem informacji o jego rozstrzelaniu - podaje agencja Reutera, która w ostatnich dniach zajmowała się sprawą rzekomej śmierci Hyon Yong-chola. - Jeżeli NIS się pomyliła to będzie to olbrzymie upokorzenie dla służb wywiadowczych Seulu - mówi jeden z ekspertów ds. północnokoreańskich z Sejong Institute.

Zamach stanu się nie powiódł. Generałowie aresztowani

Przywódca nieudanego zamachu stanu w Burundi generał Godefroid Niyombare został aresztowany. Wszyscy uczestnicy nieudanego puczu w celu obalenia szefa państwa staną przed sądem - poinformował rzecznik prezydenta Pierre'a Nkurunzizy.

Chiny i Indie zacieśniają współpracę. To ma być "wiek Azji"

Chiński prezydent Xi Jinping, który gościł premiera Indii Narendrę Modiego w swym rodzinnym mieście Xi'an, podkreślał potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obu krajami i umacniania współpracy. Modi wypowiadał się w podobnym tonie. Obie strony podkresliły konieczność zacieśnienia strategicznego parnerstwa na rzecz kształtowania porządku międzynarodowego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

McCain odmawia Poroszence

Amerykański senator John McCain, którego udział w międzynarodowej radzie ds. reform na Ukrainie ogłosił ukraiński prezydent, oświadczył, że nie może przyjąć funkcji, ponieważ nie da się jej pogodzić ze statusem senatora.

Przytnij brodę, oglądaj filmy szpiegowskie i unikaj słowa "bomba". Dżihadyści radzą

Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie poradnik dla aspirujących dżihadystów żyjących w krajach Zachodu. Dają w nim wiele groteskowych porad, aby na przykład oglądać filmy o agencie Jasonie Bourne'ie, by wiedzieć, co robić w wypadku ataku antyterrorystów. Jednak poza tego rodzaju informacjami poradnik zawiera też szczegółowe informacje o tym, jak zrobić bombę i przeprowadzić zamach.

W Polsce przegrali w przedbiegach, w Niemczech zastąpią patrioty?

Niemiecki resort obrony podjął decyzję o zastąpieniu będących obecnie na wyposażeniu Bundeswehry rakiet Patriot systemem obrony przeciwlotniczej MEADS - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Rząd i firmy ubiegające się o kontrakt nie potwierdziły tej informacji. Jeśli okaże się prawdziwa, będzie bardzo ciekawa, biorąc pod uwagę to, że MEADS przegrał w polskim przetargu w przedbiegach, a ostatecznie wybrano patrioty, które Niemcy uznali za niewarte modernizowania.

Ziemia na Krymie od Kremla, motocykle od Kadyrowa. Nocne Wilki zbierają prezenty

Rosyjski klub motocyklowy Nocne Wilki otrzymał w Sewastopolu na Krymie ponad 250 hektarów ziemi. Na atrakcyjnym terenie zwolennicy władz na Kremlu mają zbudować „centrum patriotyczne, propagujące uprawianie sportu i edukację patriotyczną". To nie jedyny prezent. Od prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa motocykliści otrzymali szesnaście nowych motocykli.