Katastrofa i zabici. Pociąg jechał dwa razy za szybko

Pociąg relacji Waszyngton-Nowy Jork, który w nocy z wtorku na środę wykoleił się w Filadelfii, jechał w momencie katastrofy z prędkością ponad 160 km/h - dwa razy większą niż dopuszczalna na tym odcinku - podała NTSB, amerykańska komisja badająca przyczyny wypadków w transporcie. W wypadku zginęło 7 osób.

Aleksiej Nawalny nie pójdzie do łagru. Rosyjski sąd łaskawy

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w środę wniosek Federalnej Służby Więziennej Rosji (FSIN) o odwieszenie jednemu z liderów opozycji Aleksiejowi Nawalnemu kary pięciu lat łagru, którą w lipcu 2013 roku wymierzył mu sąd w Kirowie. - Reżim uznał uwięzienie mnie za zbyt ryzykowne - uznał podsądny.

Ważny dowódca Państwa Islamskiego "zginął w nalocie"

Ministerstwo obrony Iraku poinformowało w środę, że w wyniku nalotu sił powietrznych koalicji na północy kraju zginął jeden z przywódców dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Celem bombardowania był meczet, w którym dowódca spotykał się z innymi bojownikami.

Oszukał na mleku, jest "wiceministrem". Nawet śledczy z Rosji ustąpili

Siergiej Wielikorodnyj to "zastępca ministra obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. 9 maja w Doniecku kierował paradę wojskową rebeliantów. Rosyjskie i ukraińskie media informują, że zanim Wielikorodnyj trafił do Donbasu, był ścigany w Rosji za oszustwa. Kiedy sprawa wyszła na jaw, informacja o jego poszukiwaniu zniknęła ze strony rosyjskiego MSW.

Dziewięć punktów jak dziewięć strzałów w Putina. Raport o wojnie

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

Watykan uzna państwo palestyńskie. Tekst porozumienia już jest

Stolica Apostolska zakończyła negocjacje z Palestyną, a w gotowym już traktacie uzna państwo palestyńskie - przekazał w środę Watykan. Komunikat ogłoszono na trzy dni przed spotkaniem papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Polska będzie musiała przyjąć uchodźców z Afryki? Chce tego Bruksela

Komisja Europejska zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego - poinformował w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Zgodnie z propozycją Komisji do Polski miałoby trafić około 5 proc. takich osób. KE chce też, by kraje członkowskie przyjęły 20 tys. osób przebywających w obozach dla uchodźców poza granicami UE - Polska około tysiąca osób.

"Każdego dnia Ukraina traci swoich najlepszych synów"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenili w środę przed spotkaniem w Berlinie, że uzgodnione trzy miesiące temu w Mińsku zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane. Merkel zapewniła Poroszenkę o poparciu dla Ukrainy.

Jak były kagiebista udawał marszałka. Pseudobohater na paradzie zwycięstwa

Miejsce na trybunie honorowej na Placu Czerwonym, w pobliżu prezydenta Władimira Putina i delegacji zagranicznych. Takiego zaszczytu w Rosji dostąpili nieliczni. W ich gronie znalazł się oszust. Mężczyzna, który założył mundur nieistniejącej rangi - "marszałka KGB". Rosyjscy weterani są oburzeni. Apelują o ukaranie pseudobohatera. O sprawie poinformowały gazety "Moskowskij Komsomolec" i "Komsomolskaja Prawda".

Tak się przesłuchuje w Chinach. Tortury stosowane "rutynowo"

W sześć lat po podjęciu przez władze Chin kroków w celu rozprawienia się ze stosowaniem przez policję tortur, zatrzymani wciąż są bici, wieszani za przeguby rąk, przykuwani kajdankami do żelaznych krzeseł - podała w środę organizacja Human Rights Watch (HRW).

USA chcą wysłać wojska na sporne morze. Chiny zaniepokojone

Pentagon rozważa wysłanie lotnictwa i marynarki wojennej w celu zapewnienia wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim. Na morzu tym, w związku z trwającym sporem o jego przynależność terytorialną, gwałtownie zwiększają swoją obecność Chiny.

Iran gotowy do starcia z Saudyjczykami? Nie pozwoli na kontrolę statku

Teheran nie pozwoli saudyjskim wojskowym wejść na statek zmierzający do portu w jemeńskim Adenie kontrolowanym przez rebeliantów z ruchu Huti. Arabia Saudyjska w ub. miesiącu jednostronnie zdecydowała, że wszystkie statki i okręty zmierzające do Jemenu będą musiały przejść przez kontrolę jej floty tak, by Rijad był pewien, że Huti nie są zaopatrywani w broń.

Szef europarlamentu wytyka państwom Unii egoizm ws. imigrantów

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zarzucił w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk krajom UE egoizm w podejściu do problemu imigracji. Wezwał do ustalenia kwot, według których poszczególne państwa miałyby przyjmować uchodźców.

Pierwsza zagraniczna baza Chin? Między Somalią i Jemenem

Pekin jest zainteresowany otwarciem morskiej bazy wojskowej w Dżibuti - poinformował prezydent tego afrykańskiego kraju zapewniając, że Chińczyczy są "mile widziani". Byłaby to pierwsza zagraniczna baza wojskowa Chin, które dotychczas unikały zaangażowania swojej armii w innych częściach świata.