Ciosek o mińskim porozumieniu: kryje w sobie tysiąc pułapek

- Wszystko będzie zależało od woli politycznej - ocenił możliwe efekty porozumienia mińskiego Stanisław Ciosek. Były ambasador Polski w ZSRR i Rosji stwierdził w programie "Wstajesz i wiesz", że wiele uzgodnionych punktów jest niejasnych, a ich implementacja kryje w sobie "tysiąc pułapek". - Najważniejsze jest jednak, że przestaną zabijać, przynajmniej na jakiś czas - podkreślił.

Ukraina jak zimnowojenne Niemcy? "Zachód powinien ją uzbroić"

Silna Ukraina jako tarcza dla Zachodu przed ekspansją wrogiej Rosji - tak strategiczną rolę Kijowa widzi prof. Alexander Motyl z Rutgers University-Newark. Dlatego należy Ukraińcom pomóc w budowie silnej armii - pisze politolog w artykule zamieszczonym na łamach "Foreign Affairs".

Nowe serce dostał sześć dni po urodzeniu

Mały Oliver został najmłodszym pacjentem w USA, którego poddano przeszczepowi serca - poinformowali w czwartek jego rodzice. Dziecko przeszło operację w szpitalu dziecięcym w Phoenix (stan Arizona).

Grad pocisków spadł na Ługańsk. Bitwa w kotle debalcewskim

Porozumienie w Mińsku jedynie zwiększyło intensywność walk w Donbasie. Każda ze stron chce osiągnąć swoje taktyczne cele zanim w życie wejdzie zawieszenie broni. W nocy artyleria rebeliantów ostrzelała mieszkalne dzielnice Ługańska - są doniesienia o zabitych. Najcięższe walki toczą się w rejonie Debalcewego. Najpierw oddziały ukraińskie odbiły wieś Łogwinowo i odblokowały trasę Artiomowsk-Debalcewe. Później siły ATO zostały jednak zmuszone do odwrotu. Tymczasem na południowym froncie żołnierze z batalionu Azow informują o ciężkich walkach pod Mariupolem.

"Putin dostał praktycznie wszystko, co chciał". Jego były doradca punktuje Mińsk

Jedyny pozytywny wynik porozumień mińskich to możliwe wstrzymanie ognia - piszą Andriej Iłłarionow i Andriej Piontkowski. Zdaniem byłego doradcy Putina oraz opozycyjnego politologa rosyjskiego, poza tym "Putin dostał praktycznie wszystko, co chciał". Nie biorąc przy tym na siebie żadnych zobowiązań. Wszystkie zobowiązania wzięła na siebie Ukraina.

Sondaż: Putin, FSB i wojsko potężniejsze niż parlament

Rosjanie uważają Władimira Putina za najpotężniejszą instytucję w Rosji - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady, opublikowanego w czwartek. Na kolejnych miejscach znalazły się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i wojsko.

Awantura w parlamencie. "To państwo policyjne"

W czwartek prezydent RPA Jacob Zuma miał wygłosić orędzie o stanie państwa. Przywódca skrajnie lewicowego ugrupowania EFF Julius Malema zapragnął jednak wykorzystać okazję, by zadać mu niewygodne pytania. Malema i jego sojusznicy zostali w asyście ochroniarzy i policji wyprowadzeni z sali obrad. W geście solidarności wyszli również członkowie Aliansu Demokratycznego, największej partii opozycyjnej. - To państwo policyjne - zarzucają oburzeni.

"Wysokiej klasy pacyfista"? Łukaszenka zachwycony szczytem i chce więcej

Prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence bardzo odpowiada funkcja gospodarza ważnych wydarzeń i możliwość brylowania wśród najważniejszych tego świata. Lata temu przylgnął do niego przydomek "ostatniego dyktatora Europy", ale - jak zauważa "The Moscow Times" - jego ostatnie wysiłki dyplomatyczne wskazują, że Łukaszenka chciałby zmienić wizerunek i w historii zapisać się jako "wysokiej klasy pacyfista".

Muzułmańscy studenci giną w strzelaninie. Internauci pytają: gdzie są media?

Śmierć trójki muzułmańskich studentów w Stanach Zjednoczonych przeszła niemal bez echa. Brak obszernych relacji w mediach po strzelaninie w Chapel Hill skłonił internautów do nagłośnienia sprawy w sieci. Pod hashtagiem #ChapelHillShooting - wykorzystanym już ponad milion razy - ludzie wspominają ofiary strzelaniny.

Biały Dom ostrożnie o Mińsku: ale Rosjanie muszą się wycofać

Biały Dom oświadczył w czwartek, że porozumienie zawarte w Mińsku to „potencjalnie znaczący” krok w kierunku rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W komunikacie stanowczo podkreślono jednak, iż Rosja musi wycofać z regionu żołnierzy i sprzęt wojskowy.  

Jordania wznowiła ofensywę przeciwko islamistom

Siły Powietrzne Jordanii atakowały w czwartek pozycje Państwa Islamskiego - podała telewizja państwowa. Jordania wznowiła naloty na terytorium Syrii i Iraku. Wcześniej pojawiały się informacje, że jordańskie myśliwce są przeciążone nieustającymi nalotami po opublikowaniu wideo z egzekucją pilota. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały wówczas pomoc.

"Współczesna Sparta", czyli długofalowa strategia Putina

Nowe porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy jest słabe i zapewne nie przetrwa - powiedział ekspert ds. ukraińskich z Atlantic Council Adrian Karatnycky. Według niego Donbas stanie się "współczesną Spartą", gotową zagrozić Kijowowi.