Syria apeluje: pomóżcie nam z naszym reaktorem

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przygląda się prośbie Syrii, by pomóc w przekształceniu reaktora pod Damaszkiem z napędzanego wysoko wzbogaconym uranem na napędzany uranem nisko wzbogaconym.

Drugi wiceprezydent Ahmadineżada wpadł w kłopoty

Już drugi wiceprezydent z czasów prezydentury Mahmuda Ahmadineżada znalazł się w rękach irańskich władz. Zarzuty wobec Hamida Baghaeia nie są znane, ale jego kolega z rządu Mohammad Reza Rahimi w styczniu został skazany za pranie brudnych pięniędzy i nadużycia na skalę miliardów dolarów.

Sprawa "estońskiego szpiega" wraca do prokuratury

Sprawa oskarżonego w Rosji o szpiegostwo funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera wróci do rosyjskiej prokuratury generalnej - postanowił sąd w Pskowie. Zarzuty wobec Estończyka pozostają w mocy.

JLo zbyt zmysłowa dla Maroka. Pozew za koncert

Skąpe stroje i seksowny taniec to znaki firmowe Jennifer Lopez. Występ piosenkarki w Maroku okazał się jednak zbyt namiętny dla konserwatywnego społeczeństwa. JLo została pozwana za zakłócanie porządku publicznego i brukanie kobiecej godności.

Zabił 16 kobiet i dzieci. Amerykański żołnierz: wojna mnie pożarła

Sierżant amerykańskiej armii Robert Bales, odsiadujący wyrok dożywocia za masakrę w jednej z afgańskich wsi, gdzie zabił 16 cywilów, poprosił o złagodzenie kary. W liście do władz wojskowych napisał, że „jego umysł został pożarty przez wojnę” i że w pewnym sensie sam stał się jej ofiarą.

Pistorius może wyjść na zwolnienie warunkowe

Południowoafrykański lekkoatleta Oscar Pistorius przygotowuje się do wyjścia na zwolnienie warunkowe. Nastąpi to prawdopodobnie przed końcem sierpnia - poinformował agencję Reutera jeden z członków rodziny sportowca. Pistorius, skazany na pięć lat więzienia za zabójstwo swojej dziewczyny, jesienią znów może jednak stanąć przed sądem. Prokuratura chce zmiany kwalifikacji czynu.

"Telegraph": Blatter osobiście uzgodnił łapówkę z RPA. Wyciekły maile

Prezydent FIFA Sepp Blatter osobiście dogadywał z prezydentem RPA łapówkę w wysokości 10 mln dolarów za - jak uważają śledczy - wybór tego kraju na organizatora mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 roku - twierdzi brytyjski "Telegraph". Ma o tym świadczyć opublikowana na stronie internetowej dziennika korespondencja mailowa na linii FIFA - RPA.

Kreml śledzi G7. Zwłaszcza "niuanse" w podejściu do sankcji

Rzecznik Kremla przyznał, że w Moskwie są uważnie śledzone doniesienia ze szczytu G7 w Niemczech, zwłaszcza te na temat sankcji. - Nie ma w nich żadnych nowych tez - stwierdził Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że pomiędzy członkami G7 widać różnice w podejściu do kwestii sankcji.

Druga bitwa o Marjinkę. W Donbasie 42 tys. rebeliantów i Rosjan

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak szacuje, że w szeregach rebeliantów w Donbasie walczy 42 tys. osób, w tym rosyjscy najemnicy i żołnierze. Jego zdaniem "potencjał zbrojeniowy terrorystów mógłby zastąpić armię średniej wielkości państwa europejskiego". Dowódcy operacji antyterrorystycznej informują o wznowionych atakach na pozycje ukraińskie.

Nowy dowódca "niewidzialnych" bombowców. Jego dziadek zbombardował Hiroszimę

Generał Paul W. Tibbets IV objął dowodzenie 509. Skrzydła Bombowego, które skupia wszystkie „niewidzialne” bombowce B-2. Normalnie takie wydarzenie nie miałoby wielkiego znaczenia dla kogokolwiek spoza wojska USA, ale w tym wypadku jest bardzo symboliczne. 70 lat temu dziadek nowego dowódcy, pułkownik Paul W. Tibbets Jr. trenował do zrzucenia pierwszej bomby atomowej. Zrobił to dwa miesiące później nad Hiroszimą.

Zostawili kartkę "miłego dnia". Po ucieczce zabójców trwa wielka obława

Miasteczko Dannemora w stanie Nowy Jork sparaliżowane po sobotniej ucieczce dwóch zabójców z jednego z najbardziej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych. Na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów tego wydarzenia, a policja wyznaczyła nagrodę za informacje o możliwym miejscu pobytu mężczyzn.

Rosjanie zabezpieczają bazy. Nowy system na dnie morza

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło przetarg na zainstalowanie na dnie Morza Barentsa nowego systemu wykrywającego okręty podwodne. Jego zadaniem będzie śledzić jednostki NATO, które nieustannie czają się w pobliżu strategicznych rosyjskich baz. To najważniejszy rejon działania dla floty Rosji i ciągłe wizyty atomowych intruzów z Zachodu są powodem irytacji Rosjan.

Demokracja po turecku. Obserwatorzy pod lufami karabinów

Szwedzcy obserwatorzy biorący udział w wyborach w Turcji donoszą o poważnych naruszeniach zasad demokratycznych. Szwedzi mieli zostać wyrzuceni z dwóch komisji przez żołnierzy, których zgodnie z prawem nie powinno tam być, gdy zwrócili uwagę na fałszerstwa.

3,5 tys. uratowanych na morzu imigrantów przyjmą Włochy

3 tys. 480 imigrantów uratowanych w niedzielę z dryfujących łodzi, którymi próbowali przepłynąć do Włoch, trafi na Sycylię i do Apulii, gdzie otrzymają pomoc medyczną, a następnie trafią do ośrodków dla imigrantów - poinformowała w niedzielę wieczorem agencja EFE.

Koniec pewnej epoki w Turcji. Problem AKP, koniec marzeń Erdogana

Wybory dowiodły ponownie, że AKP to kręgosłup tego kraju i jest oczywistym zwycięzcą - powiedział w niedzielę wieczorem premier Turcji Ahmet Davutoglu. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, straciła jednak po ponad dekadzie większość absolutną.

Włosi nie chcą już imigrantów. Pierwsze regiony się buntują

We Włoszech doszło do politycznego sporu na tle zaostrzającego się kryzysu imigracyjnego. Przewodniczący władz Lombardii Roberto Maroni zabronił władzom miast i gmin przyjmowania następnych imigrantów i zagroził obcięciem funduszy burmistrzom, którzy to zrobią.

Szósta ofiara MERS w Korei Płd. Rośnie liczba chorych

Władze Korei Południowej poinformowały w niedzielę wieczorem o kolejnych 23 przypadkach zakażenia wirusem MERS. W sumie jest ich już w tym kraju 87; w poniedziałek rano południowokoreańskie ministerstwo zdrowia podało, że zmarła szósta osoba chora na MERS.

Rosjanie masowo emigrują z kraju. Boją się rządów Putina

Rosjanie masowo zaczynają uciekać z kraju rządzonego twardą ręką przez Władimira Putina. W ostatnim roku liczba tych, którzy zdecydowali się opuścić Rosję, wzrosła o 40 proc. To głównie ludzie wykształceni, młodzi i aktywni. Przeszkadzają im sankcje ekonomiczne i deficyt demokracji. Materiał "Faktów" TVN.