Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Marsz pokoju w Kijowie. Na Majdanie znów tysiące ludzi

W niedzielne popołudnie odbył się w Kijowie ogromny pokojowy marsz, w którym w ciszy protestowano przeciwko działaniom Rosji i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Tysiące ludzi trzymały karteczki z napisami: "Je suis Volnovakha" ("Jestem Wołnowacha") dla uczczenia pamięci 13 cywilnych ofiar autobusu ostrzelanego - jak mówi Kijów - przez terrorystów w tym miasteczku, we wtorek 13 stycznia.

Mandat za rozmowę przez telefon na pasach

To zapewne pierwszy tego typu mandat we Włoszech. Pieszy został ukarany za korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez ulicę. Włoskie media poinformowały, że grzywną w wysokości 25 euro ukarano kobietę w Lombardii na północy kraju.

Mali ogłasza koniec epidemii eboli

Mali w Afryce Zachodniej jest krajem wolnym od eboli - ogłosili w niedzielę minister zdrowia tego kraju oraz miejscowy przedstawiciel misji ONZ ds. walki z ebolą (UNMEER). Ogłoszenie końca epidemii nastąpiło po 42 dniach bez nowego przypadku zachorowania.

Belgia chce ekstradycji osoby podejrzanej o terroryzm w Grecji

Belgijska prokuratura zwróciła się w niedzielę do Grecji o ekstradycję jednej z osób zatrzymanych w sobotę w Atenach; wniosek złożyła w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita w operacji sił specjalnych trzy dni wcześniej.

Strzały obok domu wiceprezydenta USA. Polityk był w innym miejscu

W miejscowości Greenville w amerykańskim stanie Delaware z przejeżdżającego samochodu nieznani sprawcy oddali strzały w kierunku domu wiceprezydenta USA Joe Bidena. Jak poinformował CNN rzecznik Secret Service Robert Hoback, ani polityka, ani jego żony nie było wówczas w domu.

Kreml oskarża Ukrainę o odtrącenie pokojowej oferty. Propagandowa zagrywka Putina?

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odrzucił przekazany mu w tym tygodniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina plan deeskalacji sytuacji w Donbasie - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Znana jest jednak tylko wersja wydarzeń według Rosjan. Kijów nie skomentował sprawy. Co warte odnotowania, Kreml najwyraźniej wysłał list z sugestią częściowego rozbrojenia na froncie niedługo po tym, jak separatyści przeprowadzili najcięższe ataki na donieckie lotnisko.

Belgia boi się zamachów. Domniemany szef komórki dżihadystów wciąż na wolności

Belgowie wciąż poszukują szefa komórki terrorystycznej, która planowała przeprowadzenie ataków na policję. W sobotę w Atenach zatrzymano kilka osób, które - jak początkowo spekulowano - mogły mieć zwiążek z działającą w Belgii siatką dżihadystów. Zaprzeczyła temu jednak belgijska prokuratura, a minister sprawiedliwości poinformował, że osoba kierująca komórką pozostaje na wolności.

Płonące francuskie flagi i kukła Hollande'a. "Nie jesteśmy Charlie, jesteśmy Kouachi"

Tysiące osób protestowały w niedzielę na ulicach największych miast Pakistanu przeciw publikacji karykatur proroka Mahometa we francuskim piśmie satyrycznym "Charlie Hebdo". Uczestnicy wieców spalili francuskie flagi oraz kukłę prezydenta Francois Hollande'a. Kilkutysięczne manifestacje odbyły się m.in. w Lahore, Karaczi, Kwetcie, Peszawarze oraz w Multan i wielu innych miastach w Pakistanie.

"Zimna wojna" w Antarktyce

Jedyny niezamieszkany ziemski kontynent, Antarktyda, robi się coraz bardziej zatłoczony. Co skłania państwa do wydawania milionów dolarów na zwiększanie swojej obecności w najzimniejszym miejscu naszej planety?

Ukraińcy odbili prawie całe lotnisko. Pierwsza taka ofensywa od września

Ofensywa wojska ukraińskiego w rejonie Doniecka. Siłom rządowym udało się wypchnąć rebeliantów z całego terenu lotniska. Wróciliśmy do linii wyznaczonej porozumieniem z Mińska - mówi Kijów, aby podkreślić, że zmasowany ostrzał pozycji wroga i lądowe natarcie nie są złamaniem rozejmu z 5 września.

Dlaczego nie można pokonać "cyborgów"? Klucz do lotniska leży pod ziemią

Pierwsze strzały i pierwsze ofiary padły na donieckim lotnisku pod koniec maja. Od tamtej pory separatyści przeprowadzili dziesiątki szturmów, a pozycje Ukraińców są niemal bez przerwy ostrzeliwane. Dlaczego, mimo zaangażowania ogromnych środków, rebelianci od blisko ośmiu miesięcy nie potrafią wyprzeć przeciwnika z lotniska?

Za jaką cenę Putin sprzeda Donbas? Pojawiła się nieoficjalna oferta

Wielkiej Noworosji – od Charkowa po Odessę – nie będzie. Z tym pogodzili się już i rosyjscy nacjonaliści wojujący w Donbasie, i sam Kreml. Teraz Władimir Putin myśli, jak wyciągnąć z donbaskiej rebelii korzyści. Mówiąc prościej, jak zysk taktyczny (okupacja 1/3 Donbasu) wymienić na korzyść strategiczną (wpływ na całą Ukrainę).