Prezydent Włoch ustąpi? "Do końca roku"

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano, który niechętnie zgodził się na drugą kadencję w 2013 roku w czasie kryzysu politycznego, może ustąpić ze stanowiska w styczniu 2015 roku - podaje agencja Reuters. To pięć lat przed końcem kadencji.

Francuscy intelektualiści bronią Memoriału

Ok. 250 wykładowców uniwersyteckich, w tym wielu cudzoziemców, podpisało we Francji list otwarty do rosyjskiego ministra sprawiedliwości w obronie rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, któremu grozi zamknięcie - informuje w niedzielę agencja AFP.

Wielki kalif poważnie ranny? "Modlimy się o jego szybki powrót do zdrowia"

Iraccy ministrowie obrony i spraw wewnętrznych wydali w niedzielę oświadczenia z informacją, że podczas ataku lotnictwa ranny został przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi. Przedstawiciele Pentagonu mówią, że nie mają potwierdzenia tej informacji. Wiadomość zdaje się potwierdzać osoba uważana za rzecznika Państwa Islamskiego

Obama w Chinach. Nowy rozdział między supermocarstwami?

Barack Obama przyleciał w poniedziałek do Pekinu na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Amerykański prezydent złoży też państwową wizytę w Chinach. Przewidziane są rozmowy Obamy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

USA zaniepokojone sytuacją na Ukrainie. "To rażące naruszenie"

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni intensyfikacją walk we wschodniej Ukrainie, a także licznymi informacjami z OBWE mówiącymi o rosyjskim wsparciu i dostarczaniu ciężkiej broni separatystom. To rażące naruszenie zawieszenia broni z Mińska - podaje rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Bernadette Meehan.

Izraelskie prawo na Zachodnim Brzegu? Jest ustawa

Izraelski ministerialny komitet do spraw legislacji zatwierdził w niedzielę projekt ustawy, rozciągającej obowiązywanie całości izraelskiego prawa na żydowskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Kluczowe miasto w pobliżu Wzgórz Golan w rękach rebeliantów

Syryjscy rebelianci, w tym bojownicy powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, zdobyli w niedzielę 60-tysięczne miasto Nawa na południowym zachodzie Syrii - poinformował Reuters, powołując się na obecnych na miejscu członków opozycyjnych formacji zbrojnych.

Wstępne wyniki głosowania w Katalonii: 80 proc. za niepodległością 

Według wstępnych wyników aż 80,72 proc. uczestników niedzielnego głosowania w Katalonii opowiedziało się za niepodległością. Wzięło w nim udział ponad 2 mln Katalończyków. Choć wyniki nie będą wiążące, a zdaniem rządu Hiszpanii plebiscyt narusza prawo, przed punktami do głosowania przez cały dzień ustawiały się kolejki.

Owacja w Berlinie dla Wałęsy i Gorbaczowa

Uczestnicy akademii z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w sali koncertowej Schiller-Theater w Berlinie w niedzielę zgotowali owacyjne przyjęcie Lechowi Wałęsie i Michaiłowi Gorbaczowowi. Dwaj politycy podali sobie ręce.

Wielka Brytania uczciła pamięć poległych żołnierzy

Z udziałem Elżbiety II, członków rządu, dyplomatów, kombatantów i po raz pierwszy od 1946 roku irlandzkiego ambasadora, pod pomnikiem nieznanego żołnierza w Londynie uroczyście uczczono pamięć żołnierzy poległych w różnych konfliktach zbrojnych.

Merkel: upadek muru byłby niemożliwy bez wydarzeń w Polsce

- Pokojowa rewolucja w NRD, która na jesieni 1989 roku doprowadziła do upadku muru berlińskiego, byłaby niemożliwa bez wcześniejszych wydarzeń w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała w niedzielę kanclerz Angela Merkel. W Berlinie trwają centralne obchody 25-lecia upadku muru berlińskiego, który do jesieni 1989 roku dzielił miasto na dwie części należące do przeciwstawnych bloków politycznych i wojskowych.

"Nie byłoby upadku muru bez Jana Pawła II"

O zaangażowanie na rzecz zniesienia wszystkich istniejących na świecie murów i podziałów zaapelował papież Franciszek w 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę powiedział, że upadek muru nie byłby możliwy bez Jana Pawła II.

Polski ksiądz porwany w Afryce wolny? "Niestety jest to błędna informacja"

Ksiądz Leszek Zieliński z misji w Republice Środkowoafrykańskiej zdementował w niedzielę w rozmowie z PAP doniesienia, jakoby porwany w październiku ksiądz Mateusz Dziedzic został uwolniony. MSZ nie potwierdza informacji o uwolnieniu. Wcześniej diecezja tarnowska na swojej stronie poinformowała, że uprowadzony ponad miesiąc temu ksiądz jest już na wolności.

Lotnictwo Asada zbombardowało Al-Bab. Ponad 20 zabitych cywilów

Co najmniej 21 cywilów zginęło, a około 100 zostało rannych w nalotach syryjskich sił powietrznych na kontrolowane przez dżihadystów z Państwa Islamskiego miasto Al-Bab w prowincji Aleppo na północy - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorów Praw Człowieka.

Kanada zakaże wjazdu poligamistom

Odbieranie prawa stałego pobytu poligamistom, zapobieganie narzucanym małżeństwom, zaostrzone przepisy w sprawie zabójstw "w imię honoru" - to propozycje zmian w prawie, które właśnie wpłynęły do kanadyjskiego parlamentu.

Włosi zakazują całowania policjantów. "To prowokacja"

Stanowczy zakaz całowania policjantów podczas manifestacji został dodany do regulaminu włoskiej policji. Taki gest, na który zdobywają się niekiedy demonstrujące Włoszki, uznano za prowokację i powód do rozwiązania wiecu.

Studenci palą samochody na wieść o zamordowaniu ich kolegów

Studenci palili w sobotę samochody przed siedzibą lokalnego rządu stanu Guerrero na południowym zachodzie Meksyku. Dzień wcześniej władze poinformowały, że członkowie gangu Guerreros Unidos przyznali się do zamordowania 43 studentów i spalenia ich zwłok.

Obama napisał list do Kim Dzong Una. Pjongjang: "szczerze przeprosił"

Barack Obama napisał list do Kim Dzong Una, w którym - tak twierdzi Korea Północna - "szczerze przeprosił" za zachowanie Kennetha Bae'a i Matthew Todd Miller'a, którzy byli więzieni w Korei Płn. Zostali oni uwolnieni i powrócili do USA. W sobotę w nocy ich samolot wylądował w bazie wojskowej Lewis-McChord w stanie Waszyngton.