USA: Iran kłamie na temat aktywności w tajnej bazie

Oskarżenia na temat domniemanej aktywności w bazie wojskowej w Parczin to „kłamstwa” - powiedział irański minister spraw zagranicznych. Ocenił, że rozprzestrzeniają je przeciwnicy porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami, które po długich negocjacjach osiągnięte zostało przed miesiącem w Wiedniu.

Niech Kurdowie "zdejmą palec ze spustu"

Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP), która w czerwcowych wyborach w Turcji niespodziewanie weszła do parlamentu, wezwała kurdyjską partyzantkę (PKK) do "zdjęcia palca ze spustu" i jednocześnie zaapelowała do rządu w Ankarze o zaprzestanie przemocy.

Ukraińcy nie zobaczą już filmów z Depardieu

Francuski aktor Gerard Depardieu trafił wraz z 13 innymi artystami na ukraińską listę ludzi kultury uznawanych za "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Resort kultury w sobotę ogłosił, że artyści ci są zakazani na antenach ukraińskiego radia i telewizji.

Na czym ma polegać korekta Dudy? "Przekonać partnerów, aby zmienili swoją politykę"

- Nie jesteśmy jako Polska i Europa Wschodnia objęci takimi samymi gwarancjami bezpieczeństwa jak Europa Zachodnia. Musimy domagać się zmiany - mówił w programie "Horyzont" Witold Waszczykowski, tłumacząc czego miałyby dotyczyć "korekty" w polityce zagranicznej, które chce wprowadzić prezydent Andrzej Duda. Polityk PiS oceniał, jak powinny wyglądać relacje Polski z Niemcami, a także wyjaśniał, jakie powinno być miejsce Polski w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie.

Papież beatyfikuje syryjskiego biskupa zamordowanego przez Turków

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację biskupa obrządku syryjskiego Flawiana Michała Melkiego, który został zamordowany w 1915 r. przez Turków podczas masakr Ormian i mniejszości chrześcijańskich. W sobotę papież zatwierdził dekret o jego męczeństwie.

"Europo, gdzie jesteś? Turcja nas zabija"

Ok. 5 tysięcy ludzi demonstrowało w sobotę w Kolonii na zachodzie Niemiec przeciwko atakom tureckiej armii na kurdyjskich bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W Brukseli w Belgii pod tymi hasłami zebrało się ok. 200 ludzi.

Nowa żona rzecznika Kremla na celowniku amerykańskiego fiskusa

Mistrzyni olimpijska Tatiana Nawka, która podarowała swojemu świeżo poślubionemu mężowi Dmitrijowi Pieskowowi drogi zegarek za ok. 620 tys. dolarów, będzie musiała zapłacić podatek amerykańskiemu fiskusowi. - poinformował były wicepremier Rosji, obecnie emigrant Alfred Koch. Nawka, która ma obywatelstwo amerykańskie i powinna płacić podatki w USA, będzie musiała wytłumaczyć się z tak wysokich dochodów - twierdzi opozycjonista.

Kadyrow dworuje z krytyków: nigdy nie zakrywałem zegarków rękawem marynarki

Od 2 sierpnia, gdy rosyjscy opozycjoniści zauważyli drogi zegarek na ręce rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, temat czasomierzy wciąż budzi wiele emocji w rosyjskich mediach. Gazeta "RBK" sprawdziła, który z kremlowskich urzędników ma najdroższy model. Według dziennikarzy to Ramzan Kadyrow. Szef Republiki Czeczeńskiej nie omieszkał skomentować sprawy na swoim profilu na Instagramie.

Atomowej zagłady nie dało się uniknąć? "Cały naród stał się kamikadze"

Porażki na wszystkich frontach, katastrofalna sytuacja gospodarcza, japońskie miasta obracane w pył - nic nie mogło skłonić Japonii do kapitulacji, a jej kręgi wojskowe ogłaszały, że "cały naród stał się kamikadze". W tej sytuacji, mimo kontrowersji, wiele jest argumentów świadczących za tym, że tragiczne w swej istocie użycie broni atomowej 6 i 9 sierpnia 1945 r. uchroniło ludzkość przed jeszcze większymi tragediami i zapewniło globalną świadomość na temat tej niszczycielskiej broni. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Michałek broni tej pierwszej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Kucharczyk.

Czy zagłada Hiroszimy i Nagasaki była konieczna? "Wywarcie wrażenia na Kremlu było ważniejsze"

Japończycy planowali fanatyczną obronę do ostatniego człowieka i do poddania się skłonił ich dopiero szok wywołany atomowymi bombardowaniami - to najpopularniejsze uzasadnienie użycia przez USA broni masowego rażenia w Hiroszimie i Nagasaki. Nie wszyscy je podzielają. Wielu historyków jest przekonanych, że wojnę można było skończyć inaczej, bez atomowej hekatomby japońskich cywilów i zarazem bez większych strat Amerykanów. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Kucharczyk broni tej drugiej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Michałek.

Pilot i załoga "pod wpływem". Nieudany czarter do Grecji

Czteroosobowa załoga łotewskich linii lotniczych Air Baltic została wyprowadzona rano na lotnisku w Oslo z czarterowego samolotu, który miał odlecieć do Grecji. U wszystkich stwierdzono poziom alkoholu wyższy niż dopuszczalne 0,2 promila - podała policja.

Szturm na hotel dla cudzoziemców. Trzech zakładników nie żyje

Malijskie siły specjalne, wraz z francuskimi żołnierzami, odbiły w nocy z piątku na sobotę z hotelu Bylos w Sevare czterech pracowników misji ONZ - dwóch z RPA, Rosjanina i Ukraińca - poinformował w sobotę rzecznik misji. Łącznie w akcji zginęło 12 osób.

Atomowy rejs na biegun. Tajna misja, która miała przywrócić dumę Amerykanom

Koniec 1957 roku był bardzo ciężki dla prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Najpierw ZSRR wystrzelił pierwszego satelitę, wprawiając świat w osłupienie, a potem amerykańska odpowiedź, czyli rakieta z satelitą TV3, eksplodowała podczas startu i poczucie dumy Amerykanów legło w gruzach. Wówczas US Navy zaproponowała tajną misję pierwszego atomowego okrętu podwodnego, która miała przywrócić USA wiarę w swoje możliwości.

Brukselski siusiający chłopiec to kopia? Naukowcy sprawdzą

Manneken pis, czyli rzeźba siusiającego chłopca, to jeden z symboli Brukseli i popularny cel wycieczek turystów. Brukselscy naukowcy postanowili jednak zbadać, czy uznawana za oryginalną figurka to faktycznie XVII-wieczne dzieło rzeźbiarza Jerome'a du Quesnoy.

Żołnierz NATO wśród dziesiątków zabitych w Afganistanie

Jeden żołnierz NATO i dwaj rebelianci zostali zabici w nocy z piątku na sobotę w walce koło używanej przez wojska specjalne bazy w Kabulu - poinformowały władze podsumowując serię podjętych w piątek w tym mieście ataków z dziesiątkami ofiar śmiertelnych.

Rozwód w klasie premium. Miliardowe sekrety rosyjskiego oligarchy

Była żona najbogatszego rosyjskiego oligarchy, Władimira Potanina, domaga się połowy jego majątku. Historia małżeństwa i rozstania najbogatszego Rosjanina z małżonką od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron rosyjskich gazet. Choć szanse są nikłe, Potanina przekonuje, że w przypadku wygrania sprawy odda wszystkie akcje spółki Norylski Nikiel rosyjskiemu rządowi.

Sprawca strzelaniny w kinie skazany na dożywocie

Ława przysięgłych sądu w Centennial koło Denver w stanie Kolorado skazała w piątek na dożywotnie więzienie 27-letniego Jamesa Holmesa, który w 2012 roku zastrzelił 12 osób w kinie w Denver podczas premierowego pokazu filmu o Batmanie.

"Der Spiegel": zgrzyt w relacjach niemiecko-rosyjskich

MSZ Rosji odmówiło wydania wizy niemieckiemu generałowi brygady Gertowi Gawellkowi, który miał niebawem objąć stanowisko attache wojskowego w ambasadzie Niemiec w Moskwie - podał opiniotwórczy niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Jego zdaniem "jest to kolejny zgrzyt w relacjach niemiecko-rosyjskich".

Polscy dziennikarze wyrzuceni z Macedonii. Za "nielegalne przekroczenie granicy"

Po interwencji ambasadora RP w Skopje policja oddała paszporty i zwolniła dwóch polskich dziennikarzy, których sąd w Macedonii uznał wcześniej za winnych nielegalnego przekroczenia granicy grecko-macedońskiej - poinformował wieczorem Press Club Polska. Dwaj polscy dziennikarze: Jan Hunin i fotoreporter Maksymilian Rigamonti zostali rano zatrzymani przez macedońską policję.

Przeciwnicy Putina niedopuszczeni do wyborów. Kreml: nie mamy z tym nic wspólnego

Centralna Komisja Wyborcza Rosji podtrzymała decyzję komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego, która odmówiła zarejestrowania listy wyborczej opozycyjnej Koalicji Demokratycznej. Ugrupowanie chciało wystartować w wyborach do regionalnego parlamentu. Przywódcy koalicji zamierzają zaskarżyć tę decyzję. Nie wykluczają także odwołanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.